• |
ide | kryesore

Presidenti i ri i Maqedonisë Veriore: Ide më të keqe se ndryshimi i kufijve s’kisha dëgjuar

Lajme, Të fundit

Pas marrjes së detyrës zyrtare, presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka paralajmëruar një vizitë në Kosovë. Ai thotë se dëshiron që të përfundojë sa më shpejt autostrada që Shkupi dhe Prishtina të afrohen.


“Më vjen mirë që do të jem Presidenti i parë i Maqedonisë Veriore që do të kem mundësinë ta vizitoj”, – ka thënë ai, duke iu referuar Kosovës.


Pendarovski shprehet kundër idesë së ndryshimit të kufijve, që e kanë promovuar presidenti Hashim Thaçi dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

“Më të keqe se kjo ide nuk kam dëgjuar. Po të ishte e mundur që kjo çështje të zgjidhej në tavolinë, deri tash do të zgjidhej. Mbështes me të dy duart qëndrimin e Bashkimit Evropian që mbështet zgjedhjen për arritjen e marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë që nuk e destabilizon rajonin”, – ka thënë Presidenti i ri maqedonas për televizionin publik të Kosovës.

Për autostradën Prishtinë – Shkup thotë se do të angazhohet që të ndërtohet sa më shpejt dhe se do përafrim me kryeqytetin kosovar.

“Duhet të përfundojmë sa më shpejtë pjesën tonë të autostradës. Duhet të them me keqardhje se puna në anën tonë është vonuar më shumë në krahasim me atë që kanë bërë autoritetet në Kosovë”, – ka thënë Pendarovski.

“Personalisht do të angazhohem që të kemi lidhje të shkëlqyeshme me Kosovën dhe Shqipërinë”, – u shpreh ai. ©LAPSI.al

4 Comments

  1. Ju edhe me djallin beheni vetem per te luftuar Ramen edhe kur eshte ne interes te kombit shqiptar.
    Po cfare prisni ju o kafshe qe presidenti i Maqedonise te perkrahi idene e ndryshimit te kufijve kur ne territorin e Maqedonise jetojne 30 % maqedonas dhe diferenca perbehet nga shqiptare, bullgare, turq, etj.
    Ju beni lajme vetem per te mbushur xhepat tuaj edhe pse ushqeni idiote te nivelit ari qe dashur pa dashur perfundojne ne kontigjent anti shqiptar.

    1. Rama eshte kryedjall. Kujton se i rruhet cfare ndodh me shqiperine apo ballkanin? Kete rradhe e hengri keq se gaboi si amator ne llogaritje, jo sepse mbajti lart flamurin e kombit. Plani i rames ne fakt rrezikonte edhe ekzistencen e kombit ne nje te ardhme jo te larget. Po shyqyr qe nuk ka budallenj ne BE , por vetem ne ballkan, se do na merrte lumi pastaj.

  2. Jane borxhet qe I detyrohet sorosit. E ka mbajtur ne pushtet jashte c’do llogjike, jashte c’do kriteri. Tani punon per planet e tij fitimprurese. Nuk i behet vone per asgje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu