• |
ide | kryesore

BILD: Shqipëria vend kaotik në duar gangsterësh

Kryesore, Lajme

Nga Peter Tiede/ BILD

Flakë, bomba tymuese, trazira në rrugë, demonstrata masive çdo javë: Shteti ballkanik, Shqipëria, zhytet në kaos.


Gjatë ditëve të fundit, gjatë protestave kundër qeverisë në kryeqytetin, Tirana, pati përleshje në rrugë.

Demonstruesit e opozitës hodhën koktejle molotov, shashka dhe bojë drejt ndërtesës së zyrës së kryeministrit Edi Rama. Policia përdori gaz lotsjellës dhe topat e ujit kundër njerëzve. Një duzinë policësh dhe demonstruesish u plagosën.

Çfarë po ndodh në shtetin ballkanik?

Tashmë po bëhet e qartë në pjesën tjetër të kontinentit se diçka është seriozisht gabim në vendin që ishte tërësisht i izoluar nën komunizmin e epokës së gurit të Enver Hoxhës, nga viti 1944 deri në vitin 1985. Në vitin 2017, BE vendosi që të nisë negociatat e pranimit me Shqipërinë këtë vit.

Për ironi, me Shqipërinë! Ironikisht, me një shtet mafioz!

Shqipëria është shembulli kryesor i një vendi kaotik në duar gangsterësh: Për më pak se një vit, opozita është tërhequr nga parlamenti- në protestë kundër korrupsionit dhe blerjes së votave nga qeveria. Prej dy vitesh, vendi nuk ka një Gjykatës Kushtetuese- Kushtetuta e vjetër është shfuqizuar, e reja nuk është akoma në zbatim.

Kryeministri Rama u desh të shkarkojë gjatë viteve të shkuara dy ministra të Brendshëm: Fatmir Xhafaj dyshohej fort si pjesë e mafias së drogës, që ka në dorë vendin dhe gjysmën e Europës Perëndimore! Saimir Tahiri është aktualisht nën akuzë- vetëm politika mund të parandalojë një shqyrtim gjyqësor.

Kryeministri dhe thashethemet e drogës

Po Rama vetë? Kryeministri akuzohet vazhdimisht për lidhje me drogën. Kështu, opozita e akuzon atë për blerjen e votave me paratë e drogës. Regjistrimi i një telefonate duhet ta provojë këtë.

Më 11 shtator të vitit 2016, Rama i telefonoi kreut të një komisioni zgjedhor rajonal për të pyetur nëse zgjedhjet kishin shkuar ashtu siç ishte diskutuar. Përgjigja e drejtuesit të zgjedhjeve: Po, shef, gjithçka siç e kemi diskutuar. Rasti është i njohur në Shqipëri si ‘Dosja 184’.

“Qeveria mbron mafian”

Akuzat për blerjen e votave i ngre edhe ish-ministri i Drejtësisë i Ramës, Ylli Manjani, Manjani, një profesor i respektuar i ligjit, thotë për BILD: “Organizata të ndryshme ndërkombëtare kanë konfirmuar se ka pasur blerje të votave në masë”.

Manjani sheh pas kësaj një projekt të përbashkët të Ramës dhe mafias: “Qeveria mbron mafien dhe lejon biznesin e tyre të drogës. Në këmbim, bandat dhe klanet blejnë vota për qeverinë”.

Manjani vetë dikur kishte kërkuar luftë kundër drogës- madje edhe nuk e përjashtonte edhe përdorimin e ushtrisë në vendin anëtar të NATO-s. Ai u lirua për këtë në janar të vitit 2017.

Gazetari investigativ, Basir Çollaku, thotë: “Nën Edi Ramën ka pasur një shpërthim eksploziv të prodhimit të drogës në Shqipëri”. Sipas vlerësimeve të inteligjencës perëndimore, më shumë se 70 përqind e kanabisit të shitur në Europën Perëndimore dhe Jugperëndimore, vjen nga Shqipëria.

Udhëheqja e policisë konsiderohet e korruptuar

Vetë policia shqiptare konsiderohet shumë e korruptuar, veçanërisht udhëheqja e policisë. Pjesë të drejtuesve janë nën dyshime mafioze- sipas të dhënave që vijnë nga jashtë.

Policët shqiptarë, që hetojnë vërtet kundër politikës dhe policisë, burgosen ose vendosen nën arrest shtëpiak. Në Zvicër, Itali, Holandë dhe Finlandë, disa oficerë të lartë të policisë kanë marrë azil politik.

Një prej tyre është Dritan Zagani, ish-kreu i policisë kufitare të rajonit të Vlorës dhe hetues i anti-drogës.

Zagani u mbajt në izolim për një vit e gjysmë dhe më pas në arrest shtëpiak, pasi u tha eprorrëve të tij për prova konkrete të trafikut të drogës të ministrit të atëhershëm të Brendshëm, Saimir Tahiri. Më në fund ai ishte në gjendje të largohej nga Shqipëria me familjen falë agjentëve dhe policëve italianë.

Konkluzioni i tij në Bild: Vendimi im është një shtet mafioz. Atje sundon mafia”.

Por, thotë ish-ministri i Drejtësisë, Manjani për Bild, në Europën politike vështirë se interesohet kush. Së fundmi, kancelarja Angela Merkel i priti krerët e shteteve të Ballkanit në Berlin, për samitin e Ballkanit Perëndimor- mes tyre, kryeministrin Edi Rama.

41 Comments

 1. “Kushtetuta e vjetër është shfuqizuar, e reja nuk është akoma në zbatim.” —- hahahaha cfare gazetar idiot eshte ky? Keshtu eshte kur nuk ben as te pakten 2 minuta kerkim ne google per vendin qe do shkruash. Megjithate cfare te kerkosh nga tabloid… kur nuk e mbrojne shqiptaret vendin e tyre cfare te presesh nga te tjeret. Nje pyetje kam: ju behet qejfi qe vendi juaj etiketohet shtet mafioz? I gjithe shteti!!! E keni idene qe po coni uje ne mulliun e racisteve. Idioter

  1. o trap faji juaj eshte, neve tonen e kemi bere me kohe dhe ju socialistat e rilindejes vazhduat me tuajat. pse alarmohesh, neve e kishim parashikuar kete skenar dhe u bene vite qe ju paralajmerojme, pse te djeg, apo kuptove se sa rrot kari je ? megjithese ne momentin qe shkruajte kete koment as nuk e di nga i bie llogjika, jo mo te kuptosh qe je rrot kari.

   1. Shkruhet ‘logjika’. Shko meso drejtshkrimin para se te komentosh. Ndryshe nga ty, une e mbroj vendin tim me te huajt ne cdo kohe dhe me cfaredo partie te jete ne pushtet.

    1. Haha mentalitet me robqir koreonoverior nuk ka! Nga kompleksi i madh i inferioritetit jane idiotet te gatshem ta shesin shqiperine si fener ndricues te botes,ne vend se te pranojne realitetin.

     Nuk do te te nxjerri genjeshtra me te huajt as nga rroga 200mij lek,as nga shendetesia dhe arsimi grope dhe as nga perdhunimi qe te bejne institucionet e shtetit dhe kriminelet dite per dite.

     Te huajve as qe u plas kari fare per ju o tepelensit e rilindjes, po ngrini koken nga muti, shifuni ne pasqyre dhe filloni lani ndonje gje, se do ju hyje muti deri ne mushkeri.

  2. pastaj ndjae mendjen, o shaj protesutesit ose thuaj shqiptaret nuk bejne gje. nje nga te dyja, po sic duke bythqiri i lulishteve endri fuga ta paska bere koken corap

  3. Po cfare racistash mor rrote kari?! Ato po strehojne te gjithe shqiptaret qe kercenohen me jete nga pushteti i rames. Po te ishin raciste ia kishin hedhur ujqerve te ketushem.

  4. A nuk eshte ore idiot? Kur drejtori i policise merr ne makine si shok kryetrafikantin Eskobarin e Ballkanit, kur ish ministri i brendshem ka lidhje me krimin e organizuar qe vetem po te jesh idiot nuk i shikon dot, dhe ku plantacionet e droges ruhen me polic?

   Ca eshte shtet mafioz nese kjo nuk eshte? Do te te vije tregtari i kokaines me kallash ne shtepi qe te te mbushet mendja?

 2. Me nje kerkim te thjeshte ne wikipedia, rezulton qe Bild, ne kundershtim me sa thone shkrojtesit e gabuar, eshte absolutisht gazeta me e rendesishme me 5 milione kopje te shitura ne dite ne Europe. Tani meqe ne Opinion qenkan ajo qe prish karin e pare duke lene ne kembe te dytin dhe ndertuesi i stadiumir madheshtor te Peqinit dhe le te degjojme perlat e reja qe nxjerrin nga xhepat e tyre…

  1. Cfar idiotje mor burre
   Bild nxin qeverine si te lidhur me krimin kurva e rilindjes thote qe gjithe imazhin na e prishen 2 molotovet e bashes. Qira robt sa poshte ka shku logjika e rilindjes.

 3. Keni per tu cuditur gjithe se di do perfundojne ku Edvin Kristaq Erdogan Rama. Mbajdni mend. Pune javesh
  God bless albanian

 4. Keni per tu cuditur gjithe se di do perfundojne ku Edvin Kristaq Erdogan Rama. Mbajdni mend. Pune javesh
  God bless albanian .

 5. bild lexohet nga 12 miljon gjerman ne dit me e pakta.gazeta me e madhe ne evrop.per bythqirit e vuqiq rama,thaqi,baton hagjiu kjo nuk vlen se kan zerin e mutit dhe qenefin negjmije lajmes.

 6. Ky peter i bild para te madhe paska mare nga fondi i sait dollapit kur ky ishte te cez 13milion euro per PD,por e bukura cecene shpellare cetnik skiftera jane duke u masturbuar te lapsi ne nje Orgji tipike salihste duke u shqyer nga bythet e goja,kaq tuafe jeni sa nje shkrim ne nje gazete qofte dhe e madhe mund te rrezoje nje qeveri te zgjedhur,harruat o pushtat e salihut qe te gjitha tv gazetetat e medha boterore folen e shkruajten per te vraret e gerdecit dhe 21 janarin dhe fajtor benin salih RAM berisha dhe lulune,por cfare ndodhi,salihu vodhi dhe zgjedhjet ku e beri lulune kryetar bashkie,ju kermat e salihut kujtoni se ylli dhe basriu bashke me peterin qe siguroje jeten nga parate qe lulu ka derguar ne llogarine e tij personale,per nje shkrim te shkurter me fjalet e yllit dhe basriut,vazhdoni te dashurroheni me salihun

 7. Po cfare Bild more idioter , degjoni cfare tha ministri i jashtem gjerman per Shqiperine , behuni njehere me aresye o milet , se po e coni vendin per lesh duke degjuar kerma si Manjani , Collaku miu i halese!

 8. Lajmet qe ato gazeta i marrin nga ju, ju na i ricikloni prap. Bild paska si burim te besueshem Manjanin e LSI e COllakun e Salehut. vari karin, na trajtoni si me qen injoranta e dele. Pastaj kujt i plasi kari ca thot Bild, Salehu fshiu bythen me investigimin serioz te NY times, ju na flisni per Bild qe citon burime si Manjani apo Collaku. Doni me na shit sapunin per djath. Max e rendesishme eshte ca thon politikanet e huaj (me sakt USA). Qe Rama i ka qi ropt kjo sdo mend, po edhe keta te koalicionit te celikut, si kur ishin ne pushtet, si tani ne opozit ja kan liruar nenen vendit per interesat e vetem dy familjeve.

 9. O vlonjat dukati dhe duke te mesuar stalini si te shkruash prap o lab i ndyre nuk shkruan dot nuk behen me te mesuar keto pune o rroteKari,te meson keq stalini,salihu ja ka perdhunuar trute ketij kopili te vucidolit,keshtu vlonjat shko vidh ndonje pule atje ne dukat,bjeri dhe me dore kjo te mjafton,salihun lere te qete se ngordhja ka trokitut per kete bastard por ju dashurrojeni akoma Kermen salih

 10. Rrilindas Ruso Serb si sju vje turp mer jahu akoma keni kurajo te dilni zot kurvit, ok, ateher shkurt muhabeti ju qenki rrac kurvi me soj e sorollop, tamam si Spiropalla qenkeni,

 11. ka nje tuf komentuesish ketu qe kur shahet Saliu, Lulja apo Moni, fillojn e thon qe po mbroni Ram palloshin. O jeni totalisht injorant o jeni komentues te paguar (kjo e dyta eshte me probabel). then kete, duhet te emancipoheni dhe te kuptoni qe ka dy pale gjithmon dhe nuk jan pozit-opozit, po jan popull-politikan. Kjo eshte e gjitha, ata me pages do vazhdojn te bejn sikur nuk e kuptojn dhe do vazhdojn avazin qe kan nis prej vitesh. shpresojm ta kuptoj ndonje nga keta te tjeret.

 12. Ti ores 16 e18 mos guxo edhe njeher te shash se brenda minutit te gjej dhe ti shkerdhej qa ke me rob shpije o degjenerat Ruso Serb plere i kuq.

 13. po sali sytopen pse se pyten kta te Bild ose si i thon Salih Ram Sheqere Kagjic Brrisha se ai i ka info nga Robqirat Digjital

 14. Dukeni trima, por s’keni zemer
  Te pakten perdorni pseudonim,
  Ju PS-ista me qe jeni paemer
  Per tu njohur, perdorni k..in tim!

 15. Motren dhe gruan tek zyrat e Shykyrinjve dergoi me pas .Me perpara do i kalosh nga ne o i pa emer i ridhjerjes tu japim disa leksione erotike .Megjithe ate ato e kalojne provimin se e kane bere veren si tuneli i Kalimashit.

 16. O Stalin po mbylle halene se ndote shqupin me jashqitjen e salihut per dite,ti mor pusht qe qihesh ne byth per salihun,ti dhe motrat mamin Qin per salihun,ti mor pusht qe perdor deri ne 10 pseudonime,ti mor kopil I kodoshit salih qe mbyllesh ne bodrum te shqupit per ti sherbyer ketij krimineli ordiner qe dhe ty te ka vrare lirine si te gjithe shqiptareve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu