• |
ide | kryesore

Dy rrëfime për vrasjen e Ramës. Një nga Bamir Topi, një nga Linda Rama

Arkiva, Kryesore

Si ka vepruar Edi Rama pas 21 janarit kur si lideri i PS-së mori vesh për fjalët e hapura nga vetë Berisha se ai edhe mund të vritej nëse mësynte edhe njëherë mbi kryeministrinë? Këtë ngjarje e e kanë treguar në mënyra të ndryshme shumë vetë, në formën e saj më arrogante dhe më të pacipë, vetë ish kryeministri, në një formë propagandistike dhe të idealizuar edhe bashkëshortja e Ramës e së fundi, në librin e tij me kujtime edhe ish presidenti Bamir Topi në librin e tij, “Nocturn / Kur arsyeja errësohet nga pushteti”,

Në një kapitull të veçantë që Lapsi e ka lexuar, ai flet për 21 janarin dhe për mënyrën si u menaxhuan ditët pas kësaj ngjarjeje të tensionuar. Ai ka rrëfyer një takim në zyrën e tij kur nxori jashtë edhe sekretaren dhe sy më sy me ish liderin e opozitës i tregoi për raportin e shërbimit sekret se ndaj tij mund të bëhej një atentat. “Tani duhet të ndaj diçka serioze që ka të bëjë me ty. Bahri Shaqiri, në zarn e urgjencës së lartë më kishte informuar se jeta e Edi Ramës rrezikohej seriozisht dhe ndërkohë që po e informoja, fytyra e tij mori një pamje të zbardhur, ku dalloja lehtësisht bulëzat e djersës që i mbulonin ballin” shkruan ish presidenti në kujtimet e tij.

Natyrisht këtu gjithçka duket normale. Eshtë sa njerzore, po aq edhe e pritshme që njeri që dëgjon për herë të parë se mund ta vrasin (aq më tepër që falangat e Berishës sapo kishin dhënë shembull për këtë) të ketë frikë, të humbasë ngjyrën e fytyrës, apo pse jo të bëhet qull në djersë. As nga Edi Rama kërkush nuk mund të kërkonte që të tregohej superhero në ato çaste.

Por e bukura e historisë është se ajo i ngjan një lumi që mbushet nga përenj të shumtë. Në të ka kontribuar edhe bashkëshortja e kreut socialist, Linda Rama, në një dokumentar të vitit 2013 në prag të fushatës elektorale.

Por rëfimi i saj ndryshe nga ai i Topit dominohet nga nota tejet më patetike (shiko videon poshtë). Sipas saj, pasi u njoftua edhe nga shërbimet e huaja për mundësinë e një atentati, Rama i tha Lindës: “Jeta ime nuk ka asnjë farë vlere, para jetëve të atyre që u vranë në 21 janar”.

©Lapsi.al

 

42 Comments

  1. Ambasadorja e skandaleve ne Danimarke Elida Petoshati me buRin psikopat-homoseksual Arian Muka.

   Shembulli tipik i Elida Petoshatit që është ngjitur në rangun e ambasadores nëpër shkallët e paligjshme të nepotizmit, si njeriu i Ilir Metës. Por ky është vetëm fillimi i cili shpesh është domethënës. E.Petoshati në ushtrimin e detyrës së saj ka ngelur besnike e frymës dhe veprimeve të klaneve nga ka dalë dhe thjesht ia ka nxirë faqen Shqipërisë në Otavë me korrupsionin e hapur dhe sjelljet si përfaqësuese e grupeve mafioze, të denja vetëm për krizën e 97-s në Shqipëri. Emërimi i kësaj ambasadoreje në Kanada, fatkeqësisht ka përkuar (është e logjikshme) me kulmimin e veprimeve abuzive dhe të papërgjegjshme të Qeverisë shqiptare, duke bërë që vala e emigrimit të paligjshëm nga vendi ynë në drejtim të Kanadasë të mos ndalet, madje të përkeqësohet. Kjo gjë ka sjellë edhe reagimin e pashmangshëm (që hyn në fuqi së shpejti) të autoriteteve kanadeze të cilat, si një masë vetëmbrojtëse, e kanë përfshirë Shqipërinë në grupin e vendeve që kanë shpërthime valësh të pakontrolluara të emigrantëve të paligjshëm, për arsye të paqëndrueshmërisë politike, pasigurisë së theksuar dhe dhunës së grupeve mafioze, rrënimit ekonomik madje edhe luftës shkatërruese totale sikurse janë Haiti, Kongo, Somalia, Sudani i Jugut, Afganistani, Kamboxhia, Irani, Iraku, Siria, Autoriteti Palestez etj. Këto veprime të Qeverisë shqiptare dhe përfaqësueses së saj në Otavë e kanë futur Shqipërinë në “listën e zezë”. Qeveria shqiptare dhe E.Petoshati duhet tu japin shpjegime shqiptarëve për këtë turp dhe dhe për atë realitet që kanë krijuar për shqiptarët që ende ikin sikur vendi të ishte në luftë…
   Por gjërat nuk mbarojnë me kaq. Kësaj ambasadoreje me titull, E.Petoshatit, nuk i nxihet faqja as nga ana njerëzore as administrative që të marrë në mbrojtje hapur madje edhe vrasjet e katër demonstruesve në mes të Tiranës, më 21 Janar 2011, duke e quajtur vrasjen e tyre reagim normal të shtetit. Po me aq qetësi ajo ka marrë në mbrojtje edhe qarkoret e turpshme, fyese dhe shkatërrimtare nga ana profesionale, të dërguara fill pas asaj ngjarjeje tronditëse dhe që e spërkati me gjak fytyrën e Qeverisë. Mënyra primitive-familjare- klanore se si e drejton E.Petoshati institucionin e ambasadës, fshehjet e korrupsionit të shefave në Tiranë dhe veprimet po ashtu të frymëzuara po nga e njëjta psikologji korruptivo-klanore, e bëjnë atë një shembull tipik të diplomacisë shqiptare sot, – një dorë të zgjatur të klanit që e ka dërguar, e cila është fare e paaftë profesionalisht, inaktive dhe me performancën e një shtëpiakeje të rëndomtë në përfaqësim, por që bëhet sakaq agresive kur mbron dhe maskon interesat korruptive të vetat dhe të njerëzve të pushtetshëm që e kanë dërguar.

   1. “Viktoria” Pango, djali i Ylli Pango dhe Zana Treska,

    i/e martuar me “Marselo” Pango,

    shko kuro shendetin mendor !

    … se cdo gjashte muaj do te nderrosh perseri shtepi,

    sic ke bere gjithe keto vite,

    sepse nuk te desherojne as ne pallat dhe as ne lagje .

    1. Me falni znj. apo z. Bau, por nje pyetje kisha,

     c’lidhje kishte Viktori dhe familja e tij me kete lajm?

     Kaq shume vrer do te te beje dem e do kesh edhe ti nevoje per kurim, mendoj.

 1. Po si nuk te vjen zor qe del aty dhe mbron nje te cmendur…
  Ku ka meshire per njerez ky lloj specie ne zhdukje…
  Ky eshte nje gjakatar qe nuk do te dije as per Perendine jome per njerezit

  1. Me falni znj. apo z. Bau, por nje pyetje kisha,

   c’lidhje kishte Viktori dhe familja e tij me kete lajm?

   Kaq shume vrer do te te beje dem e do kesh edhe ti nevoje per kurim, mendoj.

 2. Rrofte BE, rrofte PS, rrofte Linda ,rrofte Zaho dhe Gregu, qelloni tradhetare,ja ku me keni ,qelloni, trimat si tremben vdekjes se kane antiplumb,lol
  Rrofsh o Linda se n’a kenaqe.

 3. Ne fakt Shkuloqja si dedektiv eshte mesuar qe te vriten njerzit ne protesta nga Saliu,Luli,Meta dhe i vjen cudi se si mund te kercenohet Rama.Neise si dobic i ardhur ne Tirane le te rrije tek nevojtoret e RD.Shkullak je bere si Gazidedja i Saliut,thirri pak rradakes se je kapsolle fare.

  1. Kurse partia socialiste ( ish ppsh ) eshte gati ta permbyse gjithe tiranen me lengun e liqenit. Mjafton te ket shok si puna e bledi gonxhes dhe gjithçka eshte e mundur. Edhe nje qytet te tere e bejme naaa, e mbysim fare. O socialista leshi akoma nuk e pranuat kush jeni o varikarsa ?

  1. I PE EMER AS MESHKULL AS FEMER;SALIU NUK PERLYEN DUAR ME BYTHLEPIRES SERB SI RAMA,ja nisi me bregoviqie vazhdoi e gjingjiq,tadiqqin ne shkoger,daqiqin qe edhe keng i kendon rames,qoviqin dhe ne fund vuqiqin.rama me shpesh takon vuqiq se nenen e vet monstren anet.

 4. Ju kujtohet kur Saliu pagoi nje katunar gjoja me i hudh nje granate,………..po qe vite te tera qarkullon me jelek antiplumb. Nga kush ka frike ky engjell i ketij populli?!

 5. I PE EMER AS MESHKULL AS FEMER;SALIU NUK PERLYEN DUAR ME BYTHLEPIRES SERB SI RAMA,ja nisi me bregoviqie vazhdoi e gjingjiq,tadiqqin ne shkoger,daqiqin qe edhe keng i kendon rames,qoviqin dhe ne fund vuqiqin.rama me shpesh takon vuqiq se nenen e vet monstren anet.

 6. Nuk bie rrufeja ne halet thote nje fjale e urte popullore.Nuk i ndyn njeri duart me gjak te qelbur.Dhe me e keqja se po ta vrisnin ridhjerasit do e hiqnin nga historia figuren e heroit kombetar Skenderbeu dhe do vendosnin kete psikoskizofrenin Skenderbeun e Spiropilles.

 7. Mir po e pranoj keto qe thot ish presidenti dhe gruja kryeministrit por nuk di si ta kuptoj qe ka 6 vjet ne pushtet dhe nuk esht ber asnji investikim

 8. O zot kush flet, ti qe ke ket pallen qe ka ndrruar 4 gra , dhe ti qe ke nderruar 4 burra, ike rrace anti njeri me mir varuni me litar.

 9. Po ik o zgjebe Tirone, e ndyve emrin e Tironsve te ndershem. Je nje pampers i Edvin Kristaq rames. Pleher president, cfare turpi

 10. Po ik o zgjebe Tirone, e ndyve emrin e Tironsve te ndershem. Je nje pampers i Edvin Kristaq rames. Pleher president, cfare turpi🍆🤮🤧🌶

  1. Gallate e madhe, te zesh koken me duar e kembe me kaq njerez injorante qe na rrethojne dhe qe cka eshte me e keqja, na e shesin padijen per zgjuarsi dhe fjalorin e tyre te ndyre per trimeri dhe burreri.
   Phyyyyyy, iu rafshin mendte kokes ndyraveceve!
   Po c’e keni kete fjalor kaq te ndyre ooo ndyracake?
   Ke frike te lexosh nje lajm e te futesh ne komente se vec muhabete me ku*va, k*re dhe k*qevare lexon.
   Ke frike te ecesh ne rruge se te plaset veshi me ndyresite qe degjon.
   Yyyt, jeni peshtyma, ndyresia dhe vreri qe nxirrni cdo dite nga goja.
   Na fal ti z. Laps.

 11. Ke sekretare nxori nga zyra ky delenxhiu qe vodhi pronat e vellezerve te ver? Ate qe la me barre dhe e nisi ne usa. Na myten legenat dhe bythlepirsat.

 12. Hijenat cecenet shpellaret komentuse qe sulmojne me bresheri te gjithe qe flasin per cfare ka bere salihu njelloj,olldashin,patozin,oketen,hajdarin,topin,dhe shume te tjere,o dashnoret e zellshem te salihut Bisturia mbajeni per vete,ne mos na hani karin shume o morrat e vicidolit

 13. Ne fakt nuk genjej zonja bovari, asi lloj vlere s’ka jeta e ktij palles se gjate, po ja qe e pruni Nano ne fuqi, dhe robt gjytryma i shkojne nga mrapa i marrin ere sumes…

 14. Sikur vertete te kishin dashur per ta vrare do e kishin vrare se nuk ka qene e veshtire. Dhe do i kishin bere nje nder te madh ketij vendi. Por askush nuk ka dashur te rrezikoje veten me kete felliqesire qe felliqi gjithe Shqiperine dhe i vrau perfundimisht shpresen.

 15. Sikur t’i kishin bere atentat sa mire do kishin bere!
  Do kishim kursyer 6 vjet vjedhje, vuajtje ,korrupsion ,hajduteri ,kurveri etjjjjj…..
  Sot nuk do te kishin ikur nga syte kembet gati 300 mije shqiptare .
  Sot nuk do te kishim kete arsim te rregjuar dhe Ligj qe vetem per Arsimin nuk eshte!
  Sot nuk do na tregonin me gisht ne gjithe boten si kriminelet dhe drogaxhinjte me te medhenj.
  Sot nuk do na ishin vjedhur 5-6 here leket e bankave !
  Sot nuk do kishim kete parlament qe eshte plot injorante, por te zote per te vjedhur ,mashtruar ,perdhunuar apo dhe per te vrare. Sa kriminele kemi ne parlament!!! Plot!!
  Sot nuk do ishin banoret e Astirit cdo nate ne rruge per te mbrojtur shtepite e tyre.
  Sot banoret e Bregut te Lumit do ishin ne shtepite e tyre.
  Sot nuk do ishin mbyllur dhe falimentuar me mijera biznese.
  Sot nuk do kishim me mijera te varfer qe dergjen burgjeve per pak leke drita pa paguar apo disa gram droge ,dhe kriminelet rrugeve
  e neper institucionet e shtetit, duke marre tendera pa fund.
  Sot nuk do te ishim me mijera ne rruge duke protestuar dhe duke u mbytur nga gazi!!
  Prandaj qe te shpetojme nga kjo mortje , mos prisni ti vije mortja nga Zoti , por jepini nje koqe plumbi mu ne balle dhe te shpetoje nje here e mire , populli dhe SHQIPERIA.

 16. Kte e mbajne edhe si per profesioniste, po kjo qeka nji kokrra e kares qe as letrat e hallvaxhiut qe i jep ai kokloqja nuk dika t’i lexoje. Ju qifsha rracen e autikeve qe shumoni me in vitro.

 17. Domethene qe Kryeministri i atehershem planifikon vrasjen e kryetarit te opzites nuk eshte lajm. Edhe qe falangat e Berishes sapo kishin dhene prova per kete nuk eshte nonji gjo e modhe.

  Lajm eshte rrefimi i Bamirit, Lindes dhe Edit.

  Fatmiresisht keta shkerdhata jane ne opozite. Do bejne ca rremuja, po dita e gjyqit ka per ti ardhe. Salehu ishte mire ne lidhjen islamike. Per te zeze te vete vajti e fut ne NATO.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu