• |
ide | kryesore

Borchardt, një lake që duhet përbuzur

1, Arkiva, Ide

Bernd Borchardt e ka radhitur veten në linjën e paraardhësve më të përbuzshëm që OSBE ka dërguar ndonjëherë në Tiranë. Nëse Dan Everts bridhte me uniformë ushtarake në mjedisin e militarizuar shqiptar, duke përdorur çdo armë që kishte në dorë kundër opozitës së demokratëve, nëse Eugen Volfarth, nginjej me qofte dhe fryhej me birra mbi kufomat e demostruesve socialistë në bulevard dhe zgjedhjeve vjedhura në Tiranë, diplomati gjerman do të mbahet mend si një pupac qesharak në duart e rilindjes.


Këtë profil të tij e bën edhe më të theksuar fakti se ai pasoi në gusht 2016, një profesionist race si Florian Rauning, i cili u vu në qendër të goditjeve të qeverisë, për largimin e OSBE nga Shqpëria, pas publikimit të raportit që pretendonte se Edi Rama kishte 200 milionë euro të fshehura në kompanitë offshore. Ky raport konfidencial që tronditi skenën politike vendase nuk përmendte vetëm kriminalizimin e parlamentit, 10%-20% që merte ryshfet ish kryetari kur dejtonte bashkinë, ndërtuesit që i kish bërë deputetë, por fshikullonte fort, me të njëtën ndershmëri, edhe Sali Berishën apo Ilir Metën.


Lexo më tej:

Skanimi/ Dokumenti sekret i OSBE për lidhjet kriminale të politikanëve

Kjo ishte një nga herët e vetme dhe të fundit (pas zbulimit të kabllogrameve të Wikiliksit) kur publiku shqiptar kuptonte se ç’mendonin saktësisht ndërkombëtarët për politikën shqiptare.
Nuk kaloi shumë kohë pas këtij “skandali” dhe austriaku i fisëm Rauning, u largua.
Bernd Borchardt që e pasoi vendosi ta drejtojë ndryshe misionin e vendosur në hotel Sheraton.

Askush nuk mund ta gjykojë për këtë. Askush nuk mund të ankohet për preferencat e tij për rilindjen apo për idenë që ai ka për zhvillimet politike në vend.

Natyrisht, një pjese të mirë të shqiptarëve nuk u ka ardhur mirë, që në pikun e protestave studentore ai u involvua në këtë krizë, që nuk është në mandatin e tij, duke u bërë zëdhënësi i Ramës në thirrjet për dialog.

Ata mund ti kenë parë me dyshim absurditetet publike të zvendësit të tij, se blerja e votës nuk cënon rezultatin.

Ata mund të jenë tallur me deklaratat se kodi zgjedhor mund të votohet edhe pa opozitën (që s’kanë guxuar ta thonë aq troç as vetë socialistët).

Ata mund t’a kenë nënqeshur kur e kanë parë të përdridhet teksa flet për degradimin e lirisë së mediave në vitin e fundit.

Ata mund t’a kenë përçmuar teksa e kanë ndjekur duke ndryshuar në kohë reale vetëtimat që lëshonte kundër dhunës në protesta.

Analiza/ Borchardt, xhaketa e Ramës e kthyer mbrapsht

Por, pavarësisht nga këto ndjenja të përziera ata, në pjesesën më të madhe, mund ta kenë justifikuar, si një arbitër të anshëm me preferencat apo interesat e tij. Në këtë pikë nuk do të qe as i pari e as i fundit diplomat perendimor që sillej kështu në Tiranë.
Ndërsa ajo që ndodhi të shtunën në mbrëmje e derdhi gotën, pasi Brend Borchardt pranoi ta degradojë statusin e tij: nga një gjykatës që imponohet, në një zar që përdoret.

Mënyra se si ai e lejoi pushtetin të manipulonte me rastin e “kërcënimeve” ndaj tij, qe e turpshme. Disa pak qytetarë, nga portretet më të paqme që janë parë ndonjëherë, thjeshtë guxuan ti thërrasin se duhet ti vijë turp. Ata nuk patën frikë tia zhgarravisin këtë edhe në muret e shkallës ku banon.

E ku qenkërkësh akti terrorist këtu? Ku është “dhuna kriminale e pashembullt” për të cilën vuri alarmin Edi Rama?

Megjithëse vjen nga një vend ku akte të tilla proteste, as nuk përbëjne shkelje, jo më të trajtohen si krime të padëgjuara, Borchardt vendosi ti nënshtrohej logjikës autokratike të regjimit të Tiranës. Ai e vuri veten me gaz në shërbim të propagandës, njësoj si ata aktorët e Portokallisë që mbjellin pemë te liqeni, apo ata katundarët që marrin tapitë në fushatë.

Ai nuk bëri asgjë më pak sesa një lake i zakonshëm shqiptar. Dhe prandaj ai e reshtoi veten në aradhën e diplomatëve që meritojnë përbuzjen. Jo thjeshtë për aktet që ka bërë, as për fjalët që ka thënë, por për mënyrën si ka lejuar ta shpërdorojnë.

©Lapsi.al

31 Comments

  1. Shkrim I turpshëm…
   Eshte e turpshme kjo lloj gjuhe ndaj nje zyrtari te huaj te nje organizate te huaj nga nje gazetar shqiptar. Nuk shkon as me kodin shqiptar te mikut e te mikepritjes.
   Nuk e kuptoj kete lloj pasioni shkaterrimmtar e dashakeqas ndaj vendit te personave si Bushati qe duke u perpjekur te jete gjoja kunder rrymes dhe gjoja kunder cdo pushteti perfundon ne nje “sidekick”/njelloj loloje te Lubonjes ne variantin e tij kobezi e nxirres nda cdogjeje shqitpare.
   Keta lloj “opinionistesh” te vetequajtur te tille dhe me injorance te jashtezakonshme nuk duket se e kuptojne se mund te jesh kunder nje qendrimi apo personi pa u perpjekur te biesh ne nivelin e gjirizit dhe te shash e te ofendosh/trillosh pa fund e pa hesap per persona qe nuk te pelqejne. Keta birbo te peshtire nuk e kuptojne se qendrimi kunder i shkruar me kulture e racionalitet duhet te jete baza e cdo mendimi intelektual dhe shkrimet pasionante, eksreme te mbushura me denigrime, trillime apo genjeshtra te qellimshme e keqadashase kunder individeve apo institucioneve shqiptare jane moralisht te turpshme dhe ne cdo vend tjeter perendimor edhe ligjerisht te denueshme. Bushati me teper se nje here ka bere thirrje idiote antikushtetuese per terror dhe ngritje te opozites ne veprime te dhunshme dhe madje ka qene nje nga te paret qe ka shprehur idene idiote se opozita/t duhet te djegin mandatet duke i bere keshtu me apo pa qellim jehone anarkise e levizjeve ekstremiste. Dhe kjo behet ose me naivitetin e papergjegjshmerine me te madhe ose me cmiren dhe urrejtjen patologjike ndaj te tjerreve.
   Tte flasesh dhe te nxisesh nje kthim ne vitet 97 apo 2011 do te thote ose te jesh miop e gomar fantastik ose nje ndyresire e perkedhelur e narcistike qe merr kenaqesi nga gjoja parashikimet dhe konspiracionet kobezeza per shqierine dhe shqiptaret. Une e shoh kete dhe lubonjen si dy budallenj pseudo-intelektual qe kane mbledhur kaq shume urrejtje ndaj te tjereve sa kjo nuk ju lejon te llogjikojne e te shohin se kush eshte me e mira edhe per ata vete. Cdo lloj pretendimi apo pikepamje gjoja utopike dhe pordhe pseudo-filozofike per sistemin e duhur politk/social etc eshte nje deficence mendore e intelektuale. Vendet normale nuk kane nevoje per Republikat e 7-8-9 e me rradhe por per permiresimin gradual te sistemit dhe evoluimit te shoqerise shqiptare gjithashtu ne menrye graduale por te pandalshme. Persona si Bshati dhe Lubonja vjen nje dite dhe pa e kuptuar behen pengese pikerisht per kete evoluim. Shqiperia duhet tu beje daljen ketyre lloj gjoja opinionistesh pa audience sic dueht ti ksihte bere daljen kufoma politike si Berisha/Meta/Basha/Monika etc..
   Kritika ndaj Rames kur eshte e bazuar ne fakte reale dhe nuk behet per inat apo urrejtje personale eshte i mirepritur nga kushdo por marrezia e kerkeses antikushtetuese te rrezosh nje qeveri te zgjedhur demokratikisht eshte nje harakiri kombetar. Shqiptaret duhet te mesohen se nje demokraci e mire e funskionale lejon nje force politike dhe kryeminister/president te qeveris per 4 vite – edhe kur individi apo forca politike nuk te pelqen apo te shkon pas shtatit, madje edhe kur mendon se keta gjoja nuk na paskan fituar ndershmerisht . Ky eshte sistemi qe kemi zgjedhur dhe ne variantin shqiptar nuk mund te jete kurre perfekt. Nuk mund te jete kurre perfekt as ne vende shume here me te zhvilluara, perfshire USA dhe UK. Sistemi zakonisht ndryshohet nga brenda – dhe Edi Rama eshte eshembulli me i mire per kete.Cdo variant tjeter si ato qe sugjeron Lubonja jane ose marrezi ose ZILI e ketij – si puna e dhelpres me rrushet, ose ca me keq tejet e rezikshme dhe me kosto te jashtezakonshme per vendin. cdo levizje e ekstremeve te majte apo te djathte nga individe sharlatan apo anarkist ne kete moment historik do te kishte pasoja te jashtezakonshme per te ardhmen e Shqiperise.

   1. O kozi i kozares; ne qofte se nuk je
    vete kryedoçi hajdut e impotent, atehere je nje legen qe shkruantepp ato qe te thote llum étirable me e ma dhe qe vendi ka pa sur ndonjehere. Je dhe ti nje mut muti.

  2. Ambasadorja e skandaleve ne Danimarke Elida Petoshati me buRin psikopat-homoseksual Arian Muka.
   Shembulli tipik i Elida Petoshatit që është ngjitur në rangun e ambasadores nëpër shkallët e paligjshme të nepotizmit, si njeriu i Ilir Metës. Por ky është vetëm fillimi i cili shpesh është domethënës. E.Petoshati në ushtrimin e detyrës së saj ka ngelur besnike e frymës dhe veprimeve të klaneve nga ka dalë dhe thjesht ia ka nxirë faqen Shqipërisë në Otavë me korrupsionin e hapur dhe sjelljet si përfaqësuese e grupeve mafioze, të denja vetëm për krizën e 97-s në Shqipëri. Emërimi i kësaj ambasadoreje në Kanada, fatkeqësisht ka përkuar (është e logjikshme) me kulmimin e veprimeve abuzive dhe të papërgjegjshme të Qeverisë shqiptare, duke bërë që vala e emigrimit të paligjshëm nga vendi ynë në drejtim të Kanadasë të mos ndalet, madje të përkeqësohet. Kjo gjë ka sjellë edhe reagimin e pashmangshëm (që hyn në fuqi së shpejti) të autoriteteve kanadeze të cilat, si një masë vetëmbrojtëse, e kanë përfshirë Shqipërinë në grupin e vendeve që kanë shpërthime valësh të pakontrolluara të emigrantëve të paligjshëm, për arsye të paqëndrueshmërisë politike, pasigurisë së theksuar dhe dhunës së grupeve mafioze, rrënimit ekonomik madje edhe luftës shkatërruese totale sikurse janë Haiti, Kongo, Somalia, Sudani i Jugut, Afganistani, Kamboxhia, Irani, Iraku, Siria, Autoriteti Palestez etj. Këto veprime të Qeverisë shqiptare dhe përfaqësueses së saj në Otavë e kanë futur Shqipërinë në “listën e zezë”. Qeveria shqiptare dhe E.Petoshati duhet tu japin shpjegime shqiptarëve për këtë turp dhe dhe për atë realitet që kanë krijuar për shqiptarët që ende ikin sikur vendi të ishte në luftë…
   Por gjërat nuk mbarojnë me kaq. Kësaj ambasadoreje me titull, E.Petoshatit, nuk i nxihet faqja as nga ana njerëzore as administrative që të marrë në mbrojtje hapur madje edhe vrasjet e katër demonstruesve në mes të Tiranës, më 21 Janar 2011, duke e quajtur vrasjen e tyre reagim normal të shtetit. Po me aq qetësi ajo ka marrë në mbrojtje edhe qarkoret e turpshme, fyese dhe shkatërrimtare nga ana profesionale, të dërguara fill pas asaj ngjarjeje tronditëse dhe që e spërkati me gjak fytyrën e Qeverisë. Mënyra primitive-familjare- klanore se si e drejton E.Petoshati institucionin e ambasadës, fshehjet e korrupsionit të shefave në Tiranë dhe veprimet po ashtu të frymëzuara po nga e njëjta psikologji korruptivo-klanore, e bëjnë atë një shembull tipik të diplomacisë shqiptare sot, – një dorë të zgjatur të klanit që e ka dërguar, e cila është fare e paaftë profesionalisht, inaktive dhe me performancën e një shtëpiakeje të rëndomtë në përfaqësim, por që bëhet sakaq agresive kur mbron dhe maskon interesat korruptive të vetat dhe të njerëzve të pushtetshëm që e kanë dërguar.

 1. bushati, jo keq ky shkrim. Pergezime. Mund te jesh me kritik ne thelb dhe me pak siperfaqesor
  Kuptohet lexuesve mund tiu vleje gjerat me te thjeshta , por duhet getur menyra e duhur per te patur efeektin qe kerkon me ane te shkrimit , qe ne gazetari eshte informimi mbi ngjarjen lajmin, ndersa si opinio-rasti konkret , duhet pervijuar deshtimi OSBE dhe anshmeria qartazi e saj ,me qellim ndergjegjesimin e publikut per kete qeveri te deshtuar dhe osbe te deshtuar- opinioni juaj.

 2. Mir ketij, po ambasadoreve te tjere, gjithe Ameriken dhe Europen e Bashkuar do ti perbuzim dhe ti quajm lakej!?
  Bar do te hame , shkrumb do t’a bejme gjithe Shqiperine dhe koalicionit te armiqve nuk i dorezohemi.
  Ka lezet, trashegon personalitetitn dhe genin qe mbart o Besnik i Partise, o nip fshatari dhe bir sportisti.

  1. po te jen si rama e boschard,frroku,roshi,doshi,ndoka,,prenga,balla,balili,xhelil siq jan tash jo evropen por ter boten mut duhet quajtur.nuk u ka faj kush boschard ,rames etj qe muti qe u jep negjmija frroku e ndoku ju duket mjalt.

 3. Jo po’ te ja fusim vrapit si Sahit Dollapi atehere nuk je lake, turp te ju vije idiotet e opozites ju ka hedhur trute e gomarit nepermjet anal-listeve te ketij tipi apo lubonja, zheji e rakipi fallxhorja e LSI dhe nuk dini se cfare po’ beni dhe sa urrejtje keni shkaktuar te njerzit me gjasme protestant tuaja dhe sa mbeshtetes I keni ofruar hajdutit Rama me veprimet dha spazmat e ketyre anal-haleve. Bravo

 4. ore kta po ndryshojne edhe kuptimet e fjaleve ne fjalorin shqip

  si mor qenka kercenim ti zhgarravitesh murin tjetrit, se ka as pronen e tij rrezik, eshte me qera

  shume-shume eshte abuzim me pronen, kercenim?????

  uuueeeeee

  thirrini menjes, s’rri robi ne shqipri nese ndihet i kercenum, ai pallo nja $10 000 ne muj, plus dieta, plus banesen te rimbursuar…del flet karlliqe sa here qe ja kerko gjatoshi…jete palle, po ju qyqaret qe i qani hallin se qeka trem, se i thane i grup njerezish: “Shame on You!”

  Kercenim

  nuk u ndjete kaq as kur kercenun me pluma klodiana lalen apo te gjytrymen qyqare te fush-krujes, qe e bone me u dashuru me zor me perdhunuesin, çunin e deputetit

  boll se na çate trapin me kto karlliqe te shpifme

 5. turpi nuk ka me vend per langaraqin e osbe dhe kurtizanen e rruges se elbasanit,sepse jane zhytur ne mut deri ne maje te flokeve .poshte imperializmi amerikane ,parrulla e komunisteve po behet evidente edhe sot,per hire te nje lavireje qe po ngre valen e antiamerikanizmit nga ata qe u burgosen u vrane ,u persekutuan me breza per proamerikanizmin e tyre sepse klyshat e kuq nuk e heqin kurre vrerin ndaj amerikes sado te hiqen si pro.keto ambasada jane pjese e mafjas qeveritare dhe jane katandisur si laviret e rrugeve.

 6. Bushati ju mos beni analiza se çfare kane bere keta te europes se keto po i lexojme dhe degjojme perdite sa qe na e kane sjelle ne maje te hundes. Ju beni nje analize pse ndodh keshtu? Pse fare hapur keta e shkelin me te katra dhe nuk kane fre turp ? Pse keta jane gjithmone me pushtetin dhe genjejne ashiqare ne emer te ketij pushtet qe nuk eshte i tyre? Ça fitimi kane keta qe nuk e kane per gajle ta bejne edhe surratin b*the per nje pushtet qe nuk eshte i tyre ? A nuk mendoni se keta ne vend te na rregullojne vetullat po na nxjerrin syte? Nje antibiotik qe nuk e sulmon semundjen por perkundrazi e ushqen ate nuk eshte mire ta nderpresesh ? Dhe e fundit , a nuk eshte koha qe keta te largohen nje ore e me pare ?

 7. Ambasadoret e huaj ne Shqiperi nuk perfaqesojne emrin dhe mbiemrin e tyre por perfaqesojne shtete gjigande qe jetojne prej shekujsh ne mireqenie ,respekt per individin dhe komandojne krejt globin . Ata nuk i dhjesin fare opinionet dhe veprimet e elitave politike ,mediatike , ekonomike tona qe jane tmerruar nga reforma amerikone n drejtsi , por keto shtete gjigande dhe miq perpiqen per zhvillimin e Shqiperise dhe shqiptareve te thjeshte .Prandaj or quna elitar politiksa mediatiksa luni me sumen e njoni tjetrit ktu mrena
  per mrena m shqipni , se amerikoni , gjermoni ,francezi ,anglezi nuk e rrujn arin.

 8. NUK lame njeri pa share,nuk shikojme vehten qe jemi zhulsa dhe bandit.Saliu nuk la ambasador amerikan pa share,valle te gjithe te huajt pa perjashtim nuk na duan?Po ne duam te vemi ne Europe Duke e share,Meta,Rama,Basha,Berisha Jane hajdute dhe vrases.Pse fajin e ka Europa mijevjecare qe Meta vodhi gjithe shtetin dhe vazhdon akoma.Ne nuk duam vehten dhe asnjeri tjeter.Hoxha thoshte :rrethimi imperialists revisionist,Bushati thote:do vemi ne BE pot pa Europe.Trahana fare.

 9. Bushat me qafsh ,kete shkrim e bere nga laguna Blu, komshi me Sandrin apo bashke me Shkullakun?Ky shkrim eshte per te ndezur flaken por nuk zgjidh asgje ose me mire ngaterron strategjine me taktiken.E gjith bota eshte ngritur kunder rrugacerise se protestuesve kurse Bushati thote qe OSBE dhet perbuzur,Ti e di se sa rruajne ata per Shqiperine sepse ne jemi rrugace ,pa din e pa imam.Tjeter themi tjeter bejme.Apo nuk japim dhe besen.

 10. Po pse mor bushat djali ku e pate ju ate skandal te madh ne statusin e ketij mikut se na keni care karin me kto histerizma apo pse kritikoi sahit karin qe gjuante me gure dhe hidhte shashka dhe molotov. Mos lini name se kur ju leverdis osbe e permendni ore e minut keshtu qe mos hani shume mut. Ose perballuni tamam ose futjani vrapit te peles si ai kari lales

 11. Ne fillim te qeverisjes se tij, KM aktual duke iu referuar sistemit te korriptuar pati deklaruar: “Nese nje shqiptar shkon te punoje ne Gjermani, do jete i pakorruptueshem, nese nje gjerman vjen te punoje ne Shqiperi do korruptoher njesoj so te tjeret…” A thua kishte ndonje gjerman konkret ne mendje kur pati thene keto fjale?

 12. Bushat shumë i goditur titulli dhe analiza, por ashtu siç ta kanë kërkuar edhe disa komentues që kërkojnë një analizë më të thellë për qëndrimin dhe statusin e ambasadorëve të huaj në Shqipëri, sot nuk jemi më në vitet 90 kur klasa politike shqiptare e papërvojë, vërtet kishte nevojë për mendimet e sugjerimet e tyre.

  Por sot pas 30 vjet ndryshim, besoj se është shumë shumë e tepruar rëndësia që ata ambasadorët i japin vetes dhe ne dhe politika u jep atyre.

  Pra a përputhet qëndrimi i këtyre ambasadorëve me statusin e tyre, apo e kanë tejkaluar këtë status dhe ata po përfitojnë krejt individualisht nga kjo gjë dhe nuk ka lidhje me shtetet që përfaqësojnë dhe politikën e tyre në Shqipëri. Kjo do të jetë një analizë edhe për median e pavarur, por edhe për politikën.

 13. Morali i fabules eshte” gjithe fajin na e kane te huajt”. Nuk arrini te kuptoni qe keto qendrime, te njejta ne vazhdimesi nuk eshte per faj te te huajve por , te shqiptareve. Ta kerkosh te keqen tek ambasadoret eshte dashakeqese. Ata nuk perfaqesojne veten, por politiken e institucioneve nga vijne.

 14. Po kush je ti mer gazetaruc qe jep nota dhe meson miletin si te sillet.
  Po ti ke mbaru per italisht mer koqe dhe nuk ke patur asnjeher funksione te larta qeveritare dhe per me pak ne dipllomaci. Dhe jo vetem kaq, po nuk ke as aftesite minimale deduktive kur nxjerr gjithe perfaqesuesit e BE si kopuke dhe qeverite shqiptare si qelibar.

  Ja se po te tregoj une dicka falas. Ata njerez qe ti kujton se duhen perbuzur, jane perfaqesues te Europes se Bashkuar ku munduhet te aderoje Shqiperia. Nese politikat shqiptare nuk jane sic do te donte mendja jote e shkurter, kjo nuk eshte faji i ambasadoreve. Fajin duhet te kerkosh te vetja.

 15. boshart ka te drejt o plak ai vete jeton ne mes te bllokut , keshtu qe pse mos e kritikoj oppziten , rrogen e ka te mir bredh neper shqiperi si mret e pse duhet ti plasi per shqiptaret ketij , ne qofte se ne shqiperi zgjedhjet behen si negjermani ky mbetet pa pun , bejeni vete llogarin c’tju them me shum.

 16. Sa shpejt kercejne -ridhjerasit -kur shkruan Bushati shkrime qe nuk ju vine pas menderes .Sepse meqe eshte nip i nje antari te byrose politike te diktatures duhet te shkruaje vetem-aritje-arritje-te kesaj qeverie te qelbur.Nje komentues na shkruan se jane drejtues te nje institucioni Europian, jane fytyra e tyre.Po te jene te tere si ajo koke kuqja dhe ky koke kashta kurre mos hyfte vendi ne -BE-.

 17. Jane nje sere gomeresh snobe ne Shqiperi qe perpiqen te behen interesante duke hedhur teza te dyshimta/debatueshme (controversial). Ata perpiqen te vecohen nga turma tjeter e te gjithediturve qe enden studiove duke bere deklarata e artikuj qe terheqin vemendje. Ska rendesi nese deklaratat/artikujt jane ofendim per inteligjencen sidomos te specialisteve. Jo rendesi ka vemendja. Bile sa me e madhe idiotesia, aq me shume perpiqen njerezit per tjua korigjuar, gje qe automatikisht i ve keta te fundit ne qender te vemendjes.
  Muc Nano e ben Skenderbeub serb ,megjithese nuk eshte historian.
  Lubonja e ben Skenderbeun komit, megjithese nuk eshte historian.
  Fevziu interpreton figuren e E. Hoxhes, vetem shkollen ka per history se punon moderator.
  Tufa e quan LANC’in lufte civile, megjithese nuk eshte historian.
  Bushati me siper kerkon te faktorizohet edhe ai, duke shperfillur e share perfaqesuesit e BE, DASH, USA etj. edhe ky nje injorant i fushes qe kerkon ti bashkohet tufes me siper.

  Ndoshta nuk eshte vetem snobizmi, ndoshta eshte sindromi i njeriut te vogel, ndoshta eshte Dunning-Kruger effect, ose ndoshta jane thjesht meskine interesaxhinj, ose ndoshta te gjithe faktoret bashke.

  Nejse, sido qe vi puna une shoh me kenaqesi qe jane nje race ne zhdukje, pak a shume si militantet shqupiste. Heret a vone do detyrohen edhe keta te bejne nje pune te vertete.

 18. O popull i kuq ju as ne enderr nuk shihni 200 milion euro. I gjati po shumezon me 5. Debila ta gezoni rrugen tirane durres me pagese.
  Hani mut paguan qeveria. O harrova do paguhet edhe beketi. Ku do ti gjej leket ky o popull kar? Doren ne xhepin tuaj do ta fuse, sepse jeni perverse.

 19. U gjet dhe armiku i jashtem nga Bushati. Ata qe po protestonin aty nuk kane asgje me Shqiptaret qe, per nderin tone, jemi populli me mikprites ne bote. Une jam malok, nga veriu, super krenar per origjinen dhe perbuz ata qe vetem ankohen, vetem gjejne arsyje per deshtimin e tyre dhe perdhosin gjuhen shqipe me sharje per te mbuluar dobesine e tyre. Une jam malok nga veriu dhe nuk me perfaqeson PDja me ata kalamaj dhe çuna mamash qe nuk kane asgje te perbashket me ne. Une jam malok nga veriu dhe nuk do me perfaqesoje kurre PSja. Keshtu qe, per momentin, mua nuk me perfaqeson askush ne politike. Por, pres qe burra te ndershem dhe patriote nga veriu ti dalin perzot vendit ne rradhe te pare, pastaj zonave tone ne rradhe te dyte. Shpresojme qe shpejt.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu