• |
ide | kryesore

Hipokrizia me 21 janarin/ Si po i shpërblen PS gardistët

Arkiva, Kryesore

Edi Rama ka mbrojtur sot vendimin e tij për të caktuar në Bashkinë e Matit një nga gardistët e grupit të zjarrit që vranë 4 persona në 21 janar. Ai u pyet në konferencën për shtyp nga gazetarja Ambrozia Meta se ai bën shumë propagandë për 21 janarin, por njërin nga grupi që ishte atë ditë, Agron Malajn, e ka caktuar si kandidat për të fituar bashkinë.

“Ju e keni amnistuar pasi në 2013 Saimir Tahiri e pushoi atë nga garda”, vërejti gazetarja.

Kryeministri është mbrojtur duke thënë se “Malaj nuk ka marrë pjesë në asnjë moment në asnjë shkelje të ligjit. Ju keni të drejtën dhe detyrën të investigoni përpara se t’i vendosni njerëzit në korrnizë” tha ai. Ai u mbrojt duke thënë se me ardhjen e socialistëve në pushtet, Malaj “nuk është larguar për të konfirmuar fajësinë morale, por për t’i dhënë mundësi transparencës për gjithë procesin”.

Vetë Malaj, i cili përpara se të bëhej kandidat për bashkinë i ngjiti shkallët në hierarkinë e Rilindjes, duke u bërë drejtor i OSHE e më pas kryetar i socialistëve të Matit ka treguar në një intervistë për Panorama se ai dhe grupi i snajperave që drejtonte nuk kanë qëlluar mbi njerëzit. 

“Grupi i zjarrit”, siç e etiketuan më 24 janar 2011, drejtohej nga ana ime. Ai është instruktuar me kujdes nga ana ime dhe për këtë ka prova e dokumente. Nga ekspertiza që iu bë armëve që dispononte grupi që unë drejtoja nuk rezulton të jetë qëlluar mbi njerëzit. Të gjithë vartësit e thirrur janë lënë të lirë nga drejtësia, pasi nuk u faktua se ata kanë shkaktuar viktimat e 21 janarit” ka thënë ai në një rrëfim të shkurtit 2016.

 Agron Malaj ne mes te fotos

Por sipas kryeministrit ai ka shumë më tepër merita sesa kaq: “Ai ka informuar imtësisht gjithçka dinte për 21 janarin”.

Pra, sipas Ramës, ai e ka shplarë “krimin moral” duke tradhëtuar bashkëfajtorët e asaj dite.

Gjithsesi, Malaj nuk është rasti i vetëm kur shefi i socialistëve ka ndryshuar qëndrim për ditën më të zezë të demokracisë në Shqipëri. Ai fillimisht amnistoi Ilir Metën që e bëri pjesë të pushtetit dhe më pas të gjithë ata pronarë mediash dhe biznesmenë të mëdhenj që atë ditë ishin me gardistët që qëlluan mbi turmën. Ndaj, ndoshta i tërë ky enturazh njerëzish nuk kishte si mos të ishte i përfaqësuar së paku në pushtetin lokal.

©Lapsi.al

34 Comments

 1. Akoma kllounin e Sorrosit besoni?! Keq me vjen per ate cope popull qe cdo 21 Janar kapur dore pas dore me vete kllounin, vendosin karafila tek trotuari.

  1. ore atyre pallave te karit mir ti behet, njelloje si me ate tipin qe deputeti i partise socialiste i vrau familjarin me makine dhe i dha 1000 euro dhe me kaq u mbyll. ne bythe ta mbajne karin se keshtu u pelqen

   1. dhe e forta eshte se pergjigja e pjeses tjeter te tufes se pallave te karit ishte ” po ku e di ti ca halli kishte ai “…..uuuuuuuuu qija ropt sa mir ti behet ktyre fisqirave provincial

 2. Na ishte njehere nje fshat qe kishte dhe nje prift plak, fshatar, injorant dhe i pa shkolluar.
  Qeveria vendos ta zevendesoje priftin plak injorant me nje prift te ri dhe me shkolle perkatse.
  Prifti i ri mblodhi popullin dhe u mundua t’ua bej te qarte se kush ishte ai qe kishte predikuar deri ate dite, dhe cila do te ishte pasketaj e ardhmja e fshatit mbas ardhjes se tij.
  Nderkohe, mbasi prifti i ri mbaroi argumentimin e tij, prifti plak iu kthye popullit shpellar duke i thene se ai ishte djalli vete dhe gjithcka qe tha ishin vetem nje mashtrim. Shpellaret te mesuar t’i besonin vetem priftit plak iu kthyen priftit te ri dhe i dhane nje dru te mire.
  I dermuar prifti i ri kthehet per ne shtepine e tij. Rruges takon nje plak te mencem i cili pa gjendjen e tij e pyeti se cfare kishte ngjare me te. Mbasi ai i tregoi ngjarjen plaku i mencem i tha se shkolla qe kishte bere nuk ishte e mjaftueshme per te qene nje prifti mire.
  Atehere prifti i ri vendos te vazhdoje te shkllohet dhe mbasi mbaroi per here te dyte shkollimin e tij kthehet perseri ne fshat.
  Menjehere shpellaret e rrethuan dhe bashke me ta edhe prifti plak.
  Perese u ktheve i thane shpellaret? Qe t’ju them se ju keni nje prift shume te mire dhe une do te mare nje qime nga mjekra e tij per fat. Dhe ashtu beri, i shkuli nje qime nga mjekra priftit plak dhe e futi ne portofol.
  Shpellaret e pane dhe nje nga nje filluan t’i shkulin nga nje qime qe t’a mbanin per fat, dhe…………. prifti plak mbeti pa mjeker.

  1. Ky “prifti” qe kemi tani eshte komplet qose. Ne 20 vjet “prifterim” nuk ju rrit asnje qime urtesie, pershpirtje dhe dashurie per grigjen. Keshtu qe grigja e nervozuar ngrihet t’i thyeje nofullen ,qe nuk nxorri kurre qimet e fisnikerise por vetem llogjet e mllefit dhe dasise.

  2. Na ishte njehere nje kategori njerezish qe vete-shpallen dhe filluan ta besojne epersine tyre morale ndaj pjese tjeter te popullit. Kjo kategori vete-quhet inteligjencia e majte, progresiste, superiore, etj. Mbasi legjitimoi diktaturen e komunizmit ne Shqiperi per 50 vjet duke i thurur himne diktatorit, vazhdon te beje ate qe di te beje me mire: lepin cdo kocke dhe bythen e cdo lideri post-komunist qe do egzistoje ne vend. Kjo kategori, tani tregon barcaleta dhe qyfyre, shkrihet me humorin e ndyre te liderit suprem, tallet dhe zgerdhihet me kedo qe nuk ben pjese ne ‘eliten” auto-referenciale te krijuar po prej tyre dhe vjell vrer ndaj te perjashtuarve duke shpikur terma te tilla si shpellar. Ky takem harron se:
   1. Doktrina qe mbrojne (komunizmi dhe socializmi oriental) ka shkaktuar rreth 100 milion viktima neper bote.
   2. Ne Shqiperi u krijua si pjelle direkte e komunizmit Rus dhe Jugosllav
   3. Ne Shqiperi u perqafua nga shtresat me te uleta te cilat i beri te besojne qe kishin nje “mision historik”
   4. Ne Shqiperi shkaktoi mijera viktima dhe mbolli tragjedi te pashembullta neper kundershtaret e “mrekullise komuniste”
   5. Pas ’90 kjo shtrese nxorri perfaqesues te shquar si p.sh. Zani Caushin, Kateshin, Aldo Baren
   6. Pas viteve 2000 kategoria e mesiperme u pasurua nga bandite me kollare qe u zgjodhen ne parlament (19 te denuar nga drejesite e vendeve te ndryshme), kryetare Bashkish te denuar per perdhunime dhe trafiqe narkotikesh
   7. Pas 2015 kjo kategori perfaqesohet nga ndertues, milionere te pa-skrupullt, trafikante bananesh dhe Toyotash Yaris, perfitues PPP, ndertues inceneritoresh ku do digjen plehrat e botes, shkaterrues mjedisi te paturp, etj
   8. Mund te vazhdoj deri ne darke, por do ishte e tepert

   Nje pyetje per komentuesin me lart: GJENI KUSH JANE SHPELLARET

   1. Kto robqima gardista si nuk vrane ate robqimin qe rrite i fshehur ke kullat binjake me tom mutin dhe ti kishin heq ca vujtje ktij populli muti qe eshte i dashuruar gjithmone me ate qe ja zhyt me shume

   2. Ti harron me duket se Salehu eshte pjes e atyre qe po pershkruan. jam dakort me ty per intelektualet, te persekutuarit e shum te tjer ka vuajtur shum po problemi eshte si ka mundesi qe keta zgjodhen si perfaqesues nje enverist si Salehu? Salehu ishte pjes e tyre, e cuan ne Franc me studime (kush dilte dot ateher), mjek personal i gjyshit te ketij qe ka kete portal, hysni kapos, dreka darka me familjen e enver hoxhes dhe e fundit nuk denoi kurre asnje nga komunistet. kameleon dhe mashtrus patetik e ordiner. kete nuk kam kuptar kurre, keshtu qe sado bukur te shkruash ti nuk e mbulon dot diellin me shoshe ose mutin me shurre.

    1. i pe emer e me mut ne tru,i pa emer as mashkull as femer.ti thuash saliut enverist esht si mjaltit ti thua mut.e ti thuash rames jo enverist qe ka babain kristaq byroist enveri te shkolluar ne rusi,po ashtu dajen spiro koleka byroist enveri per nja 20 vite,euqi mut enverist,drakulla spartak braho grumbull muti enverist,xhafa qen komunist,balla zagar pioner enverist,balluku kuder enveriste,ilir beqja derr komunist etj pre ty i pa emer e me mut ne tru keta te duken jo enverist ty esht si ti thuash mutit mjalt.rras tash i pa emer dhe mbaji me ramen staalinit bustin lart duke ju dhjer posht.po ik pirdhu o mikrrob qenefi negjmije.

 3. NGA SA PO SHOHIM E PO DEGJOJNE , NGA VEPRIMET QE PO BENE PALLOSHI I ANETES NA DEL SE I GJITHE 21 JANARI PASKA QENE INSKENIM I TIJ .

 4. Thenja e vjeter protituta shan prostituten, kurva shan kurven, i poshtri funderrina shajn funderrinat, me teper (no coment).

 5. Mjere ata te aferm te familjeve te te vrareve qe i besojne dhe dalin bashke me kete njeri te pa skrupullt dhe ndezin qirinj c’do vit tek vendi i vrasjes.Keta jane kriminelat e njesiteve guerilje qe vrisnin naten dhe i qanin diten.

 6. Atehere i bie qe te jete i vertete versioni i hedhur ne ate kohe qe protestuesit nuk jane qelluar nga garda dhe nga asnje punonjes policie por nga ndonje i futur nga vete drejtuesit e PS. Ne ate kohe rama dhe kelyshet e tij akuzuan garden dhe”grupin e zjarrit ” per vrasjet nderkohe qe vete ky kelyshi per Bashkine thote qe nuk ka qelluar asnje nga grupi i tij, pra asnjeri nga ata qe akuzonte rama. Atehere kush qelloi???? Pra rama ka akuzuar njerez kot duke genjyer. Sdq me mire nga te gjithe e dine gazetari investigativ Hoxha, Tom doshi, nje kolegu i hoxhes qe kerkoi azil dhe e fitoi dhe ky i gjati …….

  1. ashtu do jet. ishin ca me stilolapsa pistolet, me cakmak antitank, me cumcakiza bomb dhe me cadra aroplan. ju te zyres se Xenit, maj lapsit rrini gjithmon? dikush me tha qe e kan bo me shum se 120 euro rrogen tani, 300 me duket. seshte keq te marresh 300 euro per te then karlliqe nga mengjesi deri ne dark.

   1. o i paemer, rrini tani se ska ngel njeri pa e marr vesh qe rama qeveris me militantet para kompjuterit madje i thote edhe shokeve te vet neper kompani telekomunikacionesh dhe media te bejne te njejeten gje thjeshte nuk ke si ti kapesh. mos na bej kot duke e kthyer muhabetin hajde, nuk e di nqs jane akoma te kati i pare i kryeministrise apo kane ndryshuar zyre te gjithe centrifugistat.

 7. A u sqarua ndonjehere kjo puna 21 janarit? A behej fjale per gjuajtje pa dashje apo te qellimte? Se pashe Berishen ne nje emisjon ku thoshte se garda e kishte ne protokoll te gjuante ne ajer dhe te kembet. Merre me mend tragjikomedine e te qenit shkaktuar gjithe kjo drame nga bolshevizma te tilla te mediokritetit shqiptar. Plumbat devojjne shume lehte kur godasin siperfaqe nen kende te vogla.

 8. Gardistet ben punen. Morren urdher dhe e zbatuan. Nuk eshte faji gardisteve po i atij qe dha urdhrin, sipas zinxhirit komandues, dhe boll na cat karin me kete muhabet se te gjith e dim qe urdherin e ka dhen Salehu dora vet. Dhe Basha pshurri ne brek po skishte ca bente se ja hiqte koken ky enveristo-mafiozo-kriminel qe na eshte qepur si dhelpra pas boleve te dashit e spo na le rehat.

 9. Per te gjithe karat dhe qelbesirat e paemer ketu. Po mire mer ju qifte kina nonen dhe gjirhe fisin pse nuk i boni nji pytje vetes: Kur kandidati i rames thote qe ska gjujt asnje nga ai grup, kush gjujti atehere? Edhe ai picka lart le ti leje komentet me stilolapsa e cadra po te shkoje e ta pyesi mamin qe te shkoje ke rama dhe ke ky kandidati e ti tregojne ….. te verteten… ah ju te kuqt jeni rrace qe duhen shujt nga faqja e dheut

 10. Ky qe u dashka te behet kryetar verteton me se miri qe ka ber vrasje ne 21 Janar dhe tani Rama eshperblen per punen e tije.Mjer ky popull qe genjehet nga ky kryeminister

 11. Popull rrot kari vazhdon pret politikanet qe ti udhzojne nderkohe qe duhet ta kishin kap prej zverku e ta kishin flak.

 12. Sot jam skllav fal politikes se militantizmit dhe nepotizmit. E vuajten ata perpara meje dhe mesa duket do e vuaj dhe une, lere pastaj te drejtat e njeriut, cfare i beri klasa qe trashegon genet komunist… Jo vetem ne shqiperi.

 13. i pe emer e me mut ne tru,i pa emer as mashkull as femer.ti thuash saliut enverist esht si mjaltit ti thua mut.e ti thuash rames jo enverist qe ka babain kristaq byroist enveri te shkolluar ne rusi,po ashtu dajen spiro koleka byroist enveri per nja 20 vite,euqi mut enverist,drakulla spartak braho grumbull muti enverist,xhafa qen komunist,balla zagar pioner enverist,balluku kuder enveriste,ilir beqja derr komunist etj pre ty i pa emer e me mut ne tru keta te duken jo enverist ty esht si ti thuash mutit mjalt.rras tash i pa emer dhe mbaji me ramen staalinit bustin lart duke ju dhjer posht.po ik pirdhu o mikrrob qenefi negjmije.

 14. Punet jane me te fella. Kur reforma ne drejtesi te kryhet , ky ka per te dale deshmitar ne gjyqin e 21 janarit.
  Qysh kujtoni ju po e bo sala dhe lyli gjith ket rremuje?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu