• |
ide | kryesore

Bëhuni gati të paguani, brenda vjeshtës jepet me koncension autostrada Tiranë-Durrës

Lajme, Të fundit

Brenda vjeshtës së këtij viti Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë planifikon nënshkrimin e kontratës koncesionare për autostradën Tiranë-Durrës, ku ndër të tjera synohet që kalimi për automjetet të bëhet me pagesë. Lajmi për TV SCAN bëhet me dije nga ministrja, Belinda Balluku e cila thotë se projekti për këtë aks iu është dorëzuar investitorëve, ndërsa pritet shprehja e interesit nga ana e tyre.

“Unë kohët e fundit kam patur kontakte me shumë investitorë të huaj. Ministria ka përgatitur fisha të veçanta për çdo projekt për të gjetur partneritetin e duhur, qoftë edhe nga pikëpamja e eksperiencave që investitorët e huaj kanë, por edhe nga pikëpamja e interesit të zhvillimit që ato kanë në vendin tonë. Kështu që, rruga Tiranë-Durrës është dorëzuar në duart e disa investitorëve të huaj që kanë treguar interes, pasi ai është aksi kryesor që lidh kryeqytetin me portin tonë ndërkombëtar. Ashtu sikurse dihet, ajo autostradë prek zonën industriale të Shqipërisë dhe jo vetëm Tiranën apo Durrësin. Kështu që, besoj edhe interesi nga ana e investitorëve, shumë shpejt do të jetë i shprehur. Ndaj mendojmë që të gjitha këto projekte, vjeshta do t’i gjejë në kohën e nënshkrimit të kontratave dhe të realizimit të tyre.” -tha ministrja.

Megjithatë, Balluku sqaron se të gjithë projektet e rrugëve që synohen të jenë me pagesë, do të kenë edhe alternativën e tyre, që mund të aksesohet falas.

“Të gjitha rrugët që do të konsiderohen të futen në një koncesion me pagesë do të jenë rrugë që kanë alternativën e tyre. Kjo do të thotë që qytetarët mund të përdorin rrugën alternative, pa pagesë. Gjithashtu, ajo çfarë ne synojmë në projektet tona për rrugët me pagesë është që ndërtuesi apo investitori duhet të marrë përsipër dhe rehabilitimin e rrugëve ekzistuese. Ky është një element i ri që ne po mundohemi të futim në kontratat e reja dhe që normalisht do të ishte në favor të qytetarëve dhe të shtetit shqiptar, sigurisht.” – tha Balluku.

Kjo kërkesë vjen pas problematikës së shkaktuar me autostradën Milot-Morinë, ku aktualisht nuk ka asnjë rrugë alternative, ndërkohë që banorët e Kukësit janë të detyruara të paguajnë, ndonëse aplikohen tarifa të reduktuara./TV SCAN

19 Comments

  1. Basha është trap dhe nuk në shkonte në mend ta ndiqja kurrë mbrapa, por po deklaroi se nuk do e lejojë konçesionin e Tiranë -Durrës me 25 Maj më ka dhe mua në protestë. Ajo rrugë nuk është autostradë, ka shpejtësi maksimale 90km po aq sa kanë rrugët publike me 2 kalime vajtje ardhje në Itali. Kjo është vjedhje e hapur.

 1. Edhe flakën ti vënë kyreministrisë Është pak……
  Lexioni pak 110 miliOn euro gjobë Starsburgu Shqipërisë se del ai kllouni e flet broçkulla
  Mjerë mjerë mjerë populli

  1. Po pra keto taksta e autostrades jane akullore. Prit prit se skeni pare gje akoma dhe ato 110 milion jane vetem fillimi. Ihiii as qe nuk dua ta them kush do jet taksa tjeter qe do i qi shqiptaret ne bythe, do ja le tja u thote lali eri me edi ramen, prisni prisni. Ne byth ta mbani karin socialist o shqiptar qe ha kar. Popull bajat nga trute e kokes. Sa te gjej mundesi rregullimi do iki prape jashte se ky vend eshte perfundimisht vetem dhe ekskluzivisht per ropqimat. Komjnista leshi bashke me pjesen derrmuese te evropes

 2. Aha me pagese !!!Kjo nuk ishte bere e mundur pa rilindjen e monstrave,bijeve te eterve te ndyre !!!Fitime te garantuara ne koncesion me perqindje sipas marrveshjes se nenshkruar me pare direkt nga Dritan Dajti nga 313-ta !Aty merren vendimet e medha dhe mos ikja e Edvinit nga garancia dhe frika e tij dhe sojit te tij ndodh …..!Edhe pak e do t’iu nxijme jeten o monstra !Asgje ne bote nuk do iu gezoheni sa faktit qe te ikni e te mbeteni pa atdhe,o qelbesira !Edhe ju qenie perverse qe mbroni keto vendime kriminale,se keni te lehte,nuk do t’ju zere vrima nga keni dale,mbase ju po se mamate tuaja punojne shume,shume fare !

 3. O MONSTER.

  NUK U NGOPE ME RRUGEN E KOMBIT, qe e dhurove FALAS.

  O MONSTER

  O NDYRRESIRE

  PAerseri pi I mean zarar Shqiptareve

  O KONCESIONAR I NDYRE

 4. Drogaxhiun e anetes do veme tra ne njerin krah dhe ne krahun tjeter te shohim. O tahirin o ty o spiropalin ….ka plot…

 5. More ky I pa emer,nuk paska pune tere diten,por merret vetem me komenime?Po redaksia e Lapsit,si nuk i vendos nje kufizim,se na cau drrasa tere diten,a thua se eshte ky kryespecialisti per gjithca,qe desheron te na jape mendje.

  1. Po ti mer ropqir me duket se nuk do paguash taksa per autostraden se qeke kap mire politikishtebdhe vjen ben gam gam kot. Sa per ipaemer i ka dal cdo fjale. Ske faj ti se ta do partia te besh propagande online njelloje si ai bythqiri i lulishteve endri fuga, edhe lafsha ajoles.

 6. dhe grat e qirjen ka per ta ber me pages pos atyre gej si psh erionka me ballen,rama me gjinushin muq nano me sokolin
  etj.

 7. Kalova lumin te dhjefsha kalin.Nuk ka veresije, e dhjete vehten qe ne fillim ,tani hidhni vallen si bota.Ishit rehat fare,me djath dhe domate shkonim me tren ne plazn,por ishim shume te lumtur.Tani shkojme me benc apo bmw (treni nuk punon me ,edhe shinat i vodhen kafshet)dhe ne lokalet me te shtrenjta,por jemi te merzitur dhe ndonjehere hame dhe ndonje plumb.S’ka mo pa pare,te paguani se nuk ben.

 8. Lexova ca komente ahaha vdiqa me lote .. kur shaja une Edramen e Erion putanen gjithe Shqiperia ishte si e mahnitur qe me ne fund do hanin me luge floriri. He mor vellezer e kuptuat ku ju a kane fut ate luge? Mos beni komente gam – gam po ne proteste te gjithe ne 25 Maj, une i pari qe jam socialist do ja djeg kryeministrine atij kafshe, lek kam plot per molotov s’me ha fare! Hajdeni te gjithe behuni burra se na u ca k..i nga ky taksidar i ndyre!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu