• |
ide | kryesore

“Tërmeti” që gjermania “Bild” shkaktoi në Tiranë

Kryesore, Lajme

Me daljen e opozitës shqiptare në rrugë kanë qenë të pafundme shkrimet apo reportazhet e mediave perëndimore për atë që po ndodh në Tiranë. Por njëri prej tyre tronditi më shumë opinionin publik, por edhe qeverinë e kryeministrit Rama. E përditshmja gjermane “Bild”, një nga më të mëdhatë në Europë publikoi një reportazh të gazetarit kryesor të politikës, Peter Tiede që vizitoi personalisht Shqipërinë.


Ai e cilësonte “Shqipërinë një vend gangsterrësh”.


“Çfarë po ndodh në shtetin ballkanik? Tashmë po bëhet e qartë në pjesën tjetër të kontinentit se diçka është seriozisht gabim në vendin që ishte tërësisht i izoluar nën komunizmin e epokës së gurit të Enver Hoxhës, nga viti 1944 deri në vitin 1985. Në vitin 2017, BE vendosi që të nisë negociatat e pranimit me Shqipërinë këtë vit. Për ironi, me Shqipërinë! Ironikisht, me një shtet mafioz!” – thuhet në shkrim, citon lapsi.al.

Lexo shkrimin e plotë:

BILD: Shqipëria vend kaotik në duar gangsterësh

Aty publikohet për herë të parë edhe një përgjim nga dosja 184 e zgjedhjeve në Dibër ku përmendet edhe emri i kryeministrit Edi Rama.

“Më 11 shtator të vitit 2016, Rama i telefonoi kreut të një komisioni zgjedhor rajonal për të pyetur nëse zgjedhjet kishin shkuar ashtu siç ishte diskutuar. Përgjigja e drejtuesit të zgjedhjeve: Po, shef, gjithçka siç e kemi diskutuar. Rasti është i njohur në Shqipëri si ‘Dosja 184’ – thuhet në shkrim.

Të vetmin reagim zyrtar Partia Socialiste e pati me deputeten, Blerina Gjylameti e cila e quajti këtë një shkrim të paguar.

“Ata që paguajnë para për të nxirë imazhin e Shqipërisë në botë, për të goditur ekonominë dhe turizmin, sot dalin dhe rrahin gjoksin krenarë për zullumet që i bëjnë Shqipërisë. Është e vërtetë, artikuj si ai i djeshmi në gazetën gjermane, i bëjnë dëm imazhit të vendit jashtë” – tha Gjylameti.

Por autori i shkrimit, Peter Tiede, i kontaktuar nga TPZ.al, u shpreh se deklarata e Gjylametit mbështetet në teori konspirative dhe sulme personale dhe se aludimi se ai ka marrë para është thjesht një çmenduri.

“Ajo sigurisht bën të njëjtin gabim që bëjnë ‘politikanë’ të tillë: ata vendosin vetë që të tjerët e kanë gabim. Shpresoj, për të mirën e saj, që ky të mos jetë rasti dhe që thjesht të ketë tymosur gjëra të gabuara, siç themi ne në Gjermani. Ka shumë nga këto “gjëra të gabuara”. Më vjen keq që zonjës i janë shteruar argumentat që në fjalinë e parë – dhe se i duhet të mbështetet në teori konsipirative dhe sulme personale. Aludimi se unë kam pranuar para, është thjesht një çmenduri”, – u shpreh Peter Tiede.

Ai ka reaguar edhe në Facebook ku thotë se ai i ka parë gjërat me syrin e tij.

“Unë shkruajta diçka për Shqipërinë – isha atje. Nuk duket mirë për një vend të bukur”, – komenton ai lidhur me artikullin e tij.

Por duket se Edi Rama nuk do ndalet me kaq pasi duket se edhe “Bild” do të bëhet së shpejti pjesë e “kazanit”. Deputetë të partisë së Edi Ramës kanë shkuar deri atje sa kanë kërcënuar gazetën se do t’i padisin në gjykatë. Për këtë ka reaguar me ironi Këshilltari për politikat ekonomike dhe sociale pranë CDU-së, Martin Henze.

“Një nga gazetat më të mëdha të përditshme të Evropës, Deutsche Bild, raporton mbi korrupsionin shtetëror në qeverinë shqiptare. Partia qeverisëse ka publikuar sot se dëshiron të padisë gazetën. Kjo do të jetë një sprovë interesante. Qeveria shqiptare mund të rekomandohet për të paditur të gjithë bashkësinë ndërkombëtare, mes të cilëve BE dhe SHBA, sepse kanë folur shumë në lidhje me korrupsionin masiv të administratës së qeverisë Rama dhe rritjes së trafikimit të drogës. Z. Rama, bashkësia ndërkombëtare është e etur të dëgjojë ankesën tuaj…” – shkruan Henze. ©lapsi.AL

26 Comments

 1. taksirati i nja 110 miljonve tjer qe shteti shqiptar duhet ti paaguaj bild ,siq tash u detyrua rama ti jep bechtelit te AGON CHANEL.üo nuk e varet ne litar ramen do te falomentok edhe lrymbat e qenefit negjmije te pa emrin,beso,gr,maloku etj ,apo ketyre nuk ju kercet se ju mjafton qenefi negjmije.

 2. taksirati i nja 110 miljonve tjer qe shteti shqiptar duhet ti paaguaj bild ,siq tash u detyrua rama ti jep bechtelit te AGON CHANEL.üo nuk e varet ne litar ramen do te falomentok edhe lrymbat e qenefit negjmije te pa emrin,beso,gr,maloku etj ,apo ketyre nuk ju kercet se ju mjafton qenefi negjmije.

 3. Te gjithe jane kazan. Te qenurit kazan e percakton vetem kryeshefi dhe po ia vuro ai emrin kazan, kazan eshte. Te gjithe kane faj dhe i bien ne qafe kryeshefit, ai eshte i kulluar si uji i burimit. Kazan nuk jane vetem Car-bol dhe Mutci. Po te mos besoni, pyesni Dylqinjen e Tobozes, ajo do iu sqaroje mire per Din Kishotin dhe Skenderbeun…

 4. Duke degjuar dhe lexuar per shpifjet e Bild, me lind natyrshem nje pyetje, Kaq e forte qenka opozita dhe kaq shume mbeshtetje ka ne perendim, saqe nje media si Bild qe shet 5 milion kopje ne dite, te marre prr baze genjeshtrat e opozites dhe jo te vertetat e qeverise? Ka vetem nje mundesi qe kjo te ndodhe, ajo qe quhet mbeshtetje nderkombetare per qeverine qenka ne nivel shume te ulet.

 5. O rrota lapsi , shkruhet “gjermanja”, jo gjermania Bild, se i lejohet te qeshin edhe qenieve me truthara pastaj, pra rilindasve. Ta dine te gjithe se edhe ne qofte se shiten me leke keto shkrime kushtoje shume, shume pak, sepse rilindja ka zero besueshmeri. Edhe nje miliard dollare po te paguhej nuk do te ekzistonte kurre nje shkrim i tille per suedine, sllovenine, kroacine, dhe ndoshta as per maqedonine, se do t’ju hidheshin ne fyt gjermanet te paret. Nuk ka gazete europiane qe te rrezikoje besueshmerine e saj per tullen e Manjanit, pa i paguar te gjithe fitimin qe realizon te pakten ne nje vit. Fajin e ka qeveria qe duke bere cdo jave turin e gazetave europiane per lidhjet e saj me krimin ul kredibilitetin dhe cdo gje qe thuhet kunder saj me lehte te pranohet se dyshohet. QEVERIA ESHTE PROBLEMI!
  Vetem Berti di t’jua thote keto gjera, se mediat tona e kane trurin ne pension te parakohshem!

 6. Interesant eshte fakti qe kjo gazete ka komentues me te afte se sa gazetaret e saj.
  Ja p.sh., ari, Stalini, Berti, Muti Meros, etj., etj.

  1. Nuk eshte gazete o nari, eshte portal. Por ty te falet se me siguri edhe thikes i thua pirun, meros intelektual dhe Rames se Elises Skenderbe.

 7. Edrampordhen vendi s’po e xen
  Mezi po e mbajne edhe kembet,
  As Gjermania rehat s’po e len
  Tuj shtrengu nofullat,theu dhembet!

  S’ka kurrkund ma ku me u mbeshtete
  As n’Europe dhe as n’Amerike,
  E fort mire po e din edhe vete
  I ka ardhe koha per me ike!

  Ti lere atletet e te mbathe opangat
  Per te nuk ka vend ma n’Shqiperi
  Ne se don me shpetu nga prangat
  Te kerkoje azil artistik n’Serbi!

 8. Problemi i shqupsave eshte se Rama nuk e rruan penisin per kazangjinjte shqiptare dhe europiane , nderkohe
  qe PS dhe Rama vazhdon te fitojne zgjedhje me nga 1 milion shuplaka kunder shqupsave .Burimet e informacionit te ketij palles gjermon gjithe shqiperia i di se kujt krahu politik i perkasin .Vazhdoni masturbohuni me “informacionet ” e bildit se Rama do fitoje edhe 61 bashkite edhe zgjedhjet e 2021.

 9. E afte eshte dhe pidhi i motres dhe gruas tende qe thyen hunj pa mase por nuk perjashtohet edhe goja e tyre qe kane stazh te madh partie per gojore o -i pa emer i ridhjerjes -qe ke ngrene mut ne oren 01 ;47 .

 10. Peter shkruan nje lloj me mendesine e stalinit dhe arit,ky peter thot une isha vete atje por shkruan cfare thote per dite basriu dhe ylli te syri,ky peteri thote une jam i ndershem,por nuk mohon qe nuk ka mare para,ky bild eshte frikesuar se mund te shkoje ne gjygj,cudi!peteri e quan investigim kete,por investigim me 22rreshta une nuk kam pare nga gazetare me me pak pervoje jo si peteri shef,ky peter ka shkruar per 10 ton kokaine qe u kap ne gjermani ne nje supermarket dhe qe keto miliona euro merkel do I perdorte per zgjedhje,peteri nuk ndryshon shume nga tv rusia qe flet vetem per pd

  1. Vetem se ka nje ndryshim te vogel shume te madh! Ne gjermani thoshte do te perdoren, ndersa ketu thote jane perdorur parate per zgjedhjet. Nuk e di a e kupton por eshte diferenca midis opinionit dhe faktit. Opinionet,parashikimet jane te lira ndersa kur spekulon per faktet shkon ne gjygj dhe merr gjobe sa ajo qe do i paguajme bechetit per faj te Rames. Shkrimi ka pasaktesi si lapsuse kalemi, por ne asnje rast shpifje sepse gjermanet qe jane te vjeter ne zanat i dine mire pasojat. Edhe nese e hedhin ne gjygj keta te qeverise, do ta bejne vetem per propogande se nuk ka shans te ta pranoje padine gjykata , kur shkon me pretendimin se shkrimi eshte paguar nga manjani. Ne te kundert do behet nje sherbim shume i madh publik sepse do te hapet dosja 184 per te provuar shpifjen.

 11. Sic ishin artikujt qe PS paguante per The Economist ashtu jan dhe keto, Ps paguan per te na nxjerrur drite, Pd paguan per te na nxjerrur sketerre

  1. heu bre tani doli qe na paguan partia, po pse hidhni mut per partite e tjera pra, dhe pse pikerishte tani e pranuat o picka te mykura

 12. Ju thashe per aftesite e komentuesve? Ja si dolen njeri me kompetent se tjetri. Mungon ari se ka qene i zene me pune per c’bllokimin e nje WC-je, por shpejt do te cfaqet ai edhe tjetri qe s’po del dot nga muti i Meros.

  1. Nuk ta ka njeri fajin qe nuk je i afte me komentu as komentuesit, le me shkrimin e Bild. Sille mamin qe te na i njofesh komplet aftesite

 13. Dukeni te “forte”,por s’keni zemer
  Shkruani dhe s’perdorni pseudonim,
  Ju PS-istat qe s’keni kurre emer
  Per t’u njohur,perdorni k..in tim!

 14. Ju qe shkruani per Ridhjerjen merni parat e fukarejve qe mezi presi fundin e muajit, prandaj edhe keni shum zell te shkruani dhe te hani mut me shumice.

  1. Do i kthejne mbrapsht kokerr me kokerr ato leke keta komentuesit me pagese te rilindjes. Te luten qe t’i shpetojne burgut te pakten.

 15. O kara po leket per Beketin nga do dalin, jemi popull qe dhe foshnjet sa lindin jane ne borxh, o Rame e mbafsh ne goje e ne byth te te rroj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu