• |
ide | kryesore

Skandali/ Deputetja e Kosovës përdori një foto pornografike nga Iraku për përdhunimet serbe (FOTO+18)

Lajme, Të fundit

Fotografia që publikoi këtë të enjte deputetja e PDK-së, Flora Brovina bëri menjëherë xhiron e medieve dhe rrjeteve sociale në Kosvovë dhe në Shqipëri. Sipas saj, bëhej fjalë për përdhunimin nga forcat serbe të një gruaje shqiptare në sytë e familjarëve të saj.

Por duket se e vërteta qëndron krejt ndryshe. Gazeta Express ka zbuluar se ajo foto është marrë nga një faqe interneti pornografike e Irakut. Edhe pse pati qindra gra viktima në luftë dhe gati 20 mijë të tjera të dhunuara, Brovina zgjodhi pikërisht këtë foto për të dëshmuar krimet serbe.

Fotografia gjendet në Google, e publikuar në Irak dhe është përdorur në vitin 2004 nga irakianët për propagandë kundër ushtarëve amerikanë.

Vetë Brovina nuk ka dhënë shpjegime për këtë detaj të ri. Gjatë ditës, ajo tha se ka marrë leje nga vajza e dhunuar dhe familiarët e saj gjatë luftës për ta publikuar atë fotografi në sallën e kuvendit kur po diskutohej gjenocidi serb. ©LAPSI.al

20 Comments

 1. propaganda e fuqishme serbe arriti deri aty sa ta beje fakt te kryer mashtrimin qe thote titulli i ketij lajmi.gje qe duket se edhe Lapsi e besoi dhe u skandalizua. Ky krim eshte 100% i vertete. E dhunuara ne fjale esdhte gjalle. Tia leme kohes ta vertetoje te verteten dhe mos te luajme lojen e propagandave serbe

 2. Deputetja e PDK’së, Flora Brovina ka thënë se kjo fotografi është e vërtetë dhe nuk ka ndonjë manipulim në lidhje me këtë, ajo tha se ka marrë nga një person dhe rasti ka ndodhur në Vushtrri.
  Brovina ka thënë se kjo fotografi është e vërtetë dhe i besoj shumë, ajo thotë se e di nga kush e ka marrë fotografinë dhe se është në dijeni se serbët në të kaluarën kanë përdorur dhe kanë bërë me gra të dhunuar filma pornografikë.
  “Më vjen keq për këtë lajm pasi fare fare nuk e besoj se është e vërtetë, sepse e di ku ka ndodhe dhe nga kush e kam marrë fotografinë, është e vërtetë që serbët kanë inxhizuar filma me gra të dhunuar dhe këto i kanë përdorur si filma pornografikë, nëse i njëjti ka qenë edhe burim tjetër ajo është diçka tjetër”, tha Brovina.
  “Jo nuk kërkoj falje, kjo është e vërtetë, kam marrë nga familjarët, fotografia është e vërtetë”, tha Brovina në RTV Dukagjini.
  “Edhe një kasetë që është incizuar në rrethin e Vushtrrisë për të përdorur për qëllime të këqija ju është dorëzuar fotografisti, Luis Alberto”, tha Brovina.

 3. O kto jan porno mer bab ka shume te tilla ne kete lloj skene si tip dhunimi nga ushtaret…aha vkk si doli gjo ket rradhe

 4. Lajm idiot dhe pa pike llogjike.
  Fakti qe fotoja mund te jete perdorur ne ndonje website iraken ne 2004 nuk verteton asgje.
  Mbase e kane mar ato nga kosova.
  A po te ishte perdor para 1998 no ishte ndryshe muhabeti.

 5. qekeni media antishqiptare. perfundimisht qekeni ne borderot e antishqiptareve. kjo ishte kuptuar edhe me pare po ju po i vini vulen. po pse o varikarsa arab u duken ata ne foto? po sikur irakenet ta ken mar nga serbet? a e dini qe tre nga ata personat e asaj foto jan identifikuar me emer e mbiemer? paskeni qen komplet anti-kombetar. Posht tradhetaret.

 6. Keto kane ndodhur. Me mijera ne bosnje dhe ne kosove dhe cdo vend te botes ku ka lufte o shqiptare te vegjel qe ju iku jeta me cicmice e me paragjykime e me te shara o te mjeret ju. Kane ndodhur. Qe nuk nuk ju ben pershtypje ok kuptohet. Keshtu ndodh kur njerzilleku zevendsohet me kafsheri.

 7. Perfundimisht lapsi dhe komentusat me pages te Xenit po bejn nje pun shum te mire antikombetare. Po peshtyni mbi vuajtjet e atyre njerezve. tre nga personat ne foto tashme jan identifikuar me emer e mbiemer. Ju po mundoheni te degjeneroni viktimat e gjenocidit. e nisi Salehu me furnizime nafte per Milloshevicin, e vazhdoi Basha me denoncime ndaj UCK me shtepin e verdh dhe po e bitisni ju me propagand degjeneruse ndaj viktimave te luftes. neser do dilni e do thoni qe ishte ajo gruaja qe perdhunoi ushtaret serb. te degjeneruar, duhet nje investigim per fondet tuaja.

 8. i pa emer e me mut ne tru e di qe per ramen ,hashimin e batonit edhe mutit mjalt i thoni dhe te terin e hani.problemi qendron se thaqi po e perdor per te shpetur nga tradhtia qe i ben kosoves me ramen e batonin.ju duhet vertet me e bo testin e droges dhe testin psiqik.

 9. O rob qire i pa emer -Rama -Vucic-po ndajne Kosoven o te qifte derri moter dhe grua .Kush po e ben politiken anti kombetare o te shkerdhevsha pragun dhe oxhakun .Ju ini ata maskarenj qe komentoni qe keto foto jane te Irakut-jo po jane te pidhit motrave dhe grave tuaja o fara e e neveritshme e ketij kombi.

 10. Nqs kjo foto eshte bere ne irak, cfare duan pra keta 3 kriminele serb aty? Te tre prej tyre jo vetem jane serbe por jetojne ne Kosove,Njeri prej tyre quhet Dejan Stankovic. Po ajo foto tjeter qe prezantoi deputetja dje, e femiut 7 vjecar qe vdiq nga dhuna dhe torturat e tmerrsheme seksuale,edhe ajo ne irak u be?

 11. Dejan Stankovic- ky ne kembe djathtas. Te vetmin gabim qe beri Flora Brovina eshte se e publikoi para se te arrestohej. Tashme ky do kete ikur ne Beograd

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu