• |
ide | kryesore

Analiza/ Pesë gafat e Edi Ramës në “Opinion”

Arkiva, Kryesore

Edi Rama ka debatuar të enjten në mbrëmje për 2 30 minuta në emisionin e Blendi Fevziut. Lapsi.al e ka ndjekur duke nënvizuar pesë gafat e tij më të mëdha në këtë përballje


1-Në fund të emisionit Blendi Fevziu i citoi kryeministrit një kërkesë të Sali Berishës: “Le të bëjë testin e drogës si presidenti i Ukrahinës dhe nëse del i pastër, unë i tërheq të gjitha akuzat për të”.


Në vend të përgjigjej me po, jo ose ta injoronte si shumë pyetje të tjera, Edi Rama pranoi një gjë që e kishte kundërshtuar gjithmonë, vettingun e politikanëve për të Berishën dhe çiftin Meta. Pra me këtë dredhim inkoshient ai demostroi se më shumë i trembet testit të drogës, sesa skanimit të pronave dhe pasurive familjare.

Lexo më tej:

Andi Bushati: Shfaqja e panevojshme e Ramës në “Opinion”

2- Edi Rama i gjendur në vështirësi nga deklarata që lexoi Blerina Gjylamenti për blerjen me para në dorë të gazetarit të Bild, Peter Tiede,  që bëri artikullin që e quante regjimin e tij si gangster, kryeministri tha se i kishte tërhequr veshin asaj për këto akuza. Me një fjalë ai na bëri të besojmë se deputetët akoma vazhdojnë të flasin në kokë të vet nga tribuna e PS. Së dyti ai i tregoi ndjekësve të tij se pasi i vë të akuzojnë nuk i mbron duke i lënë mbi shpinë barrën e shpikjeve që ka frymëzuar vetë.

3 – Kur gazetari Andi Tela e pyeti kryeministrin se si ka mundësi që e ka ndryshuar tre herë datën e shpallur publikisht për përfundimin e rrugës së Elbasanit, që po bëhet legjendë e një qeverisje jo efikase, pasi Rama vetë ka thënë një herë do të përfundojë në fund të 2018, një herë në mars të 2019 dhe pastaj në 17 maj, ai u përgjigj se projekti i saj është bërë aq keq, sa afatet janë të parashikueshme. “Për herë del nga ndonjë gjë e re sa edhe firma që po punon nuk mund të fajësohet për afatet” tha ai. Po atëhere ka një pyetje të thjeshtë: Pse kur qenka situatë kaq tragjike dhe kaq e paparashikueshme Rama me gojën e tij ka dhënë vetë tre afate të rreme?  

4 –Gazetari Mentor Kikia i parashtroi shefit të qeverisë hamendësimin se mos marrëveshja e ndryshimit të kufijve kishte mbrapa Xhorxh Sorosin. Përgjigjja e tij qe qesharake: “Ju jeni edukuar me filmat e komunizmit prandaj në kokat tuaja gëlojnë shumë teori konspirative”.

Ideja se Soros apo i biri i miliadrerit spekulant mund ta ketë mbështetur idenë e coptimit të Kosovës nuk është e re. Askush nuk mund të vërë bast për vërtetësinë e saj, apo për të kundërtën. Në këtë kuptim Rama mund të ketë të drejtë se ajo mund të jetë edhe thjeshtë një teori konspirative. Por të thuash se teoritë konspirative anti Soros, që gëlojnë tek të gjithë konspiracionistët e botës, madje nga Trumpi deri tek Orbani, qenkan fabrikimie të Kinostudios Shqipëria e Re, në rastin më të mirë demostron një injorancë ulëritëse të një njeriu që nuk ka lexuar asgjë më shumë sesa personazhe si Sami Ameni që skiconte Neshat Tozaj.  

(VIDEO) Si u bukos Rama për zgjidhjen e krizës

5- Rama edhe sot në Opinion përsëriti fabulën se Ramush Haredinaj është një gënjeshtar për sa i përket peresionit të bërë në Berlin për taksën e Kosovës dhe po ashtu i qëndroi versionit se të gjithë kritikët që i thonë Hashim Thaçit tradhëtar janë gomerë. Natyrisht është e drejta e tij të mbajë qëndrimet që do me këdo, por me aleancat që ka zgjedhur duke u armiqësuar me Haredinajn dhe duke mos zbutur pozicionet me LDK, që herën e fundit i bojkotoi parlamentin, ai po bëhet kryeministri i parë i Shqipërisë që ka krijuar ndarje kaq të theksuar në Kosovë. Ai është bërë palë dhe po e humbet dita ditës mundësinë për të qenë një faktot përbashkues, siç bëri dikur me politikanët e Maqedonisë. Në “Opinion”, këtë të enjte, hodhi edhe një hap të sigurtë në rrugën e këtij dështimi.

©Lapsi.al

28 Comments

 1. rama ,batoni,dhe thaqi i kann qir nenen shqiptarve te maqedonis ,kosoves dhe shqiperis.maqedonasit shqiptar me 800 mij banor pa gati gjysma, vetm ku jan mbi 20 perqind guxojn te flasin shqip,ne kosov 50 serbve rama,taqi dhe batoni ju kann dhen serbve te drejta absolute me te mdha se shqiptaret.delet ,lopet,derrat gicat,gjelat maje plehu te shiperis po ju dhe mut stalini shurr milladini,pordh ramizi,fend kristaq edvini,kokain balili ne jastek griselde dhe kanabis tahiri ne bk xhelili mutit i thon mjalt si rama dhe e hajn.

 2. Ishte interviste e frikshme. Zero reflektim. U perpoq ne menyre mashtruese te hidhte idene se duhet ta durojme deri ne 2021, kur shqiptaret mund ta rrezojne per shkak te degradimit te qeverisjes. U shfaq i deshiruar per te filluar ate jeten tjeter te rrobaqepsit, kur ne fakt nuk ka asnje mendje per te leviz nga pushteti, por e perdor per te na genjyer sic beri me blushin dhe bashen, me idene qe nuk ia vlejne keto sakrifica qe po behen sepse pas 2 vjetesh do largohet, d.m.th do lejoje te behen zgjedhje.Duke qene se asnje nuk e beson me , vendi po shkon drejt perplasjes civile.

 3. Analize shume felle.
  Une psh mund ti them Bushatit apo Shkullakut qe motra/goca juj eshte kurve. Le ti hapi shalet dhe ta provoje para te gjitheve qe nuk eshte e prishme.
  Kur ta provojne kete do merem edhe me pikat e tjera.

  1. Anakiza ishte ne nivel te larte. Lapsi perpiqet te “zbuloje” ndonje gje, por kot. Flet e genjen veten sikur dicka e luftoi Ramen.
   Isaba

 4. Po ik o te ifsha rracdm o I paemer, o vella i kaLit.
  Ky ka degradusr fixikidht, menderishst dhe politikisht, as per fabrike sapuni nuk ben. Kryeminister sperme serbo greke sllave.🤮🍆🤧🌶

 5. Po ik o te ifsha rracdm o I paemer, o vella i kaLit.
  Ky ka degradusr fixikidht, menderishst dhe politikisht, as per fabrike sapuni nuk ben. Kryeminister sperme serbo greke sllave.🤮🍆🤧🌶,..

  1. Janulla, kuptohet se je nje frikacak, qe herdh helm e fshihesh si struci. Fyerjet tregojne se ti je i degraduar, ose ke qene gjithnje keshtu.

   Isaba

 6. Ama keto ishin gafat? Vk o
  Lapsi jeni bere si ata pergjuesat e cifteve te liqeni qe i bin me dore edhe kur shohin breke nga 100 metra larg

 7. 6. Beri kolaps clinic kur Andi Bejtja e pyeti per vendimin e gjyqit te arbitrazhit ne favor te Agon Chanel e Francesco Bechetit. Beri kunder pyetje ne veshtiresi per ti ikur pergjigjes dhe tha pa mohuar te verteteen e lajmit ( imagjinoni si do qe pergjigjur ky nese do kish fituar kete gjyq) foli per kofidencialitet. Dhe ansje gazetar tjeter nuk foli. Nuk kane folur as keto 4 vjet. Mendoni ccare do qe bere ne cdo vend tjeter te botes per nje zhytje financiare te tille vetem nga nje kaprico inatcore e nje kryeministri diletant dhe tarafit rilindas rreth tij.

 8. Ky psiqik esht pas pushtetit si vampiri pas gjakut. Ky vodhi e vrau deri sa e mori pushtetin tani do beje cdo gje qe ta mbaje. Cdo gje qe nje mashtrues frikacak tinzar maskara i pabese harbut legen di te beje, ky esht i varur nga kjo loje dhe nuk ndryshon po ndryshoi do ja fusi vetes se nuk do duroje dot veten e tij. Ky esht nje mallkim per vendin do zoti e heqim qafe perpare te na heqi.

 9. Pika e pare ne listen qe tha rama per veting ju te lapsit jo pa qellim nuk keni vendosur lulune,rama vuri ne liste salihun,lulu,iliri,mona,por Shkullaku qe e ndoqi ramen nuk fut lulu se keshtu I intereson atij ky eshte portal I lire,sa per te tjerat rama dhe mbreme talli loqet me gazekaret atje dhe me shpellaret e salihut ketu

 10. Cfare analize me la me goje hapur,sidomos dy prej pyetje te bera njera nga kerma sali berisha e tjetra nga lopcari i elbasanit .Me habit shume si ka mundesi qe jane ne te njejten gjatesi vale te idiotesise te gjithe personat me emrin Andi,Bushati,Tela ,Bejtja ,sidomos ky Sami Ameni qe mori si pushka e jevgut pse intervistoi nje president amerikan per 23 sekonda.Kazani vlon dhe Sala e dirigjon.Nejse ju legenat e kazanit merrni paret sju plas trapi per gje tjeter,per ato te shkreta shisni dhe griden

 11. Kryminister droga, imorali, llapaqeni, super mashtruesi legen, kafshe qe Shqiptareve vetem zi fukarallek u ka sjelle, burg dhe asnje lloj punsimi investimi ose te mire per ket popull, edhe njeher ai qe shkruan mir per ket kale te ngordhur eshte cop mishi me sy ne ball ose esht i paguar se ndryshe duhet te jet me shpirt zi se ky droga vet qe na turperoi kombin tone.

 12. Pabuksit rilindas qe kete bastard e mbrojn.Jane ata qe Po ja bejn gropen vetes e trapit rama..Por po marrin ne qaf kete vend

 13. Karagjozi Global mbreme bente sikir s’ia dinte emrin Basir Collakut. Bente sikur ia ngaterronte emrin dhe nuk e artikulonte dot!
  Ky gallataxhi po demaskohet dita-dites nga media nderkombetare dhe personalitetet diplomatike, por dorezohet i fundit, si TIPIK KOMUNIST, ME DALLIMIN SE NUK ESHTE I FUNDIT NE PRETENDIME…..

 14. Rama eshte kryetari i PS dhe keyeminister. Ka treguar rrezikshmeri. Nuk duhet nenvleresuar per shkak te nje emisioni.

  Neshat Tozaj dhe libri thikat.☺

 15. Zana I stalinit nuk del dot me trute e veta qe salihu ja u ka perdhunuar ketyre shpellareve te lapsit,dashurroje per vete salihun,mos na thuaj ta bejme dhe ne o zana e stalinit

 16. Bythlepirjen e keni te lindur ju vicidolasit,qe femrat e fisit ja keni dhene pa pagase salihut dhe shpellareve te tij per orgjite ne grup,prandaj vazhdoni da shurrojeni pa fund

 17. O rob QIRE prape ma more ne goje.Ti qenke kara kurve edhe nga bytha edhe nga goja o kopil i ridhjerjes.Kurse nga mende qenke -rrokja-e pare e fjales kar-akurve.

 18. O zanaS ti e ke lidhur jeten me gjelin Qyrrs vicidolas salih,ti mor kar Qin motrat e nenen vetem salihu te jete mire me shendet,ti mor pusht salihut I fal dite nga jete jote vetem ai te ngordhi I plotesuar,vazhdo bythelepirjen se eshte puna qe ti e njeh mire o kodoshi I kopilit salih

 19. Ju shkerdhefshin motrat femijet grat e gjith qa keni me bire pi…ke demokratet more horat e Rilindje prostitutes more te pa familje more kopila rrugesh more mut ngrenes mos guxoni te shkruani se zhdukeni me far e fis ooo kazana plerash.

 20. Kryeministri Edi mbreme ne Opinjon eshte ne konflikt logjik. Theksonte fort se kushtetuta nuk shkelet eshte fjale per zgjedhjet dhe ketu ka te drejte dhe njekohesisht bente thirje per dialog me opoziten qe ka braktisur zgjedhjet qe te futet ne zgjedhje. Duhet te na e argumentoj se si ligjerisht zgjidhet kjo gje kur Kushtetuta nuk ka parashikuar qe me bisedime partish apo lideresh te shkelet kushtetuta.

 21. Mirembrema te dashur komentues.
  Po te lexosh komentet e ketyre gjashte viteve te qeverisjes se Rilindasve vihet re nje ashpersim dhe agresivitet gati vellavrases ndaj tjetrit ,qe mendon ndryshe nga ty.
  Nuk lene njeri nga familja pa share ,me nje fjalor ,qe dhe nje rrugac i rrugeve do t’i kishte zili.
  Dhe kjo eshte e natyrshme per perkrahesit e pozites. Po pse po na ndodh kjo?
  Kjo ka nje shpjegim shume te thjeshte. Kane si shembull dhe idhull te tyre KM dhe Erion Veline me shpuren e tyre te rilindasve ( qe vetem rilindje nuk i sollen Shqiperise). Kjo pozite sot e gjashte vjet, ate qe mendon ndryshe nga ai, kundershtarin politik e shikon si ” ARMIKUN E KLASES” ne komunizem , dhe kane plotesisht te drejte se jane bijte dhe niperit e komunisteve qe per gati 50 vjet e vrane ,e burgosen , e internuar , e izoluan e kthyen ne nje popull te pafe pa din e iman dhe te uritur .
  Sot perfaqesuesit e pozites me ne krye KM ose ndryshe SKENDERBEU i diteve tona kur ligjerojne qe nga mengjesi e deri ne darke e kane ndare popullin ne” NE “dhe “ATA”.
  NE jane te miret ( pozita ) qe po ben shtet ,po ben reforma te papara, qe vetem keta dine ti bejne dhe askush tjeter, qe po punojne shume, po kane dhe shume per te bere ,prandaj dhe kerkojne mandate pas mandatesh ,qe te realizojne REFORMEN NE DREJTESI, REFORMEN NE ARSIM , REFORMEN NE SHENDETESI ,REFORMIMIN E POLICISE NE POLICI POLITIKE e shume menxyra te tjera.
  Duan pushtet per KONCENSIONE, PPP, TENDERA , PROJEKTE, VJEDHJE SHTETERORE ME LIGJE TE VECANTA.
  Dhe mjere kush ngrihet kunder vullnetit te tyre. Menjehere eshte pjese e kampit “ATA “qe nuk duan reformen ne drejtesi , qe kane frike nga SPAK- u, qe do shkojne ne burg, qe nuk duan INTEGRIMIN NE BE e nuk duan… e nuk duan…
  Kjo gjuhe urrejtne qe ka arritur kulmin , e qe mund te pershkallezohet edhe ne konfrontim civil vellavrases ,eshte demi me i madh moral qe RILINDJA i beri popullit shqiptar duke e ndare ne “BALLISTE” e “KOMUNISTE “, ne “PATRIOTE “e ne “ARMIQ TE ATDHEUT”.
  Dhe ne 90, kur gjithe te denuarit politike dolen nga burgjet nuk qe kjo klime urrejtjeje “per i prossimo”.
  Nuk mori asnje i denuar hak, nuk kreu njeri asnje veper penale apo hakmarrje ndaj persekutoreve te tyre. Po pse??
  Se kjo shtrse vinte nga familjet me te mira shqiptare, me intelektualet , me fisniket, me te arsimuarit.
  Prandaj ndiej zhgenjimin me te madh ,qe dhe pas 30 viteve shetisim rrugeve te Shqiperise me foton e DIKTATORIT Enver Hoxha ( mendoni gjermanet me foton e Hitlerit ).
  Sot populli duhet te bashkohet dhe tu jape dermen te gjitha politikave qe i ndan ne “NE” dhe “ATA”, ne “VERIOR” e ” JUGORE” , ne “SHPELLARE” dhe “QYTETARE” NE NA NGELET DETYRE TE NGRIHEMI E TE PUNOJME PER ATDHEUN SE PO NA TRETET SHQIPERIA, PO NA IKEN RINIA , PO NA SHUHEN SHPRESAT PER DITE ME TE MIRA, PARA SE TE JETE TEPER VONE DO TE NA MALLEKOJNE BREZAT QE DO VIJNE PER DEGRADIMIN E SHOQERISE SHQEPTARE.
  MOS HARRONI : JEMI SHQIPETARE DHE VETEM NE MUND TA SHPETOJME SHQIPERINE.

 22. Kush mundet qe per kete vend te jape me shume ide qe vendi te eci para dhe jo te kthehemi pas.
  E para nga njerzit e ndershem qe mendoj se ka shume te pa perlyer dhe te paster nga cdo lloj vetingu te isistojne forte te ngrihen SPAK.
  Padtrimi i politikes do ti jape frymarrje ketij vendi.
  Tu sekuestrohen ato pasuri qe i kane vene duke rrjepur kete vend .
  Dhe brezat qe do bineene politik do e ndiejne pergjegjesin qe te jep karrikja te beje detyren dhe jo si karrike perfitimi.
  Shpresojme te ndodh sa me shpejte.

 23. Jam plotesisht me ju zoti Yypp Xhixhi, por gjithmone me vjen ne mend nje thenie e nje iluministi te shquar francez se Cdo Popull e Meriton Qeverine e Vet. Shqiperia ka bere hapa prapa neshume aspekte , por me rende eshte goditur kultura sociale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu