• |
ide | kryesore

Rama memec për humbjen e mbi 100 milionë eurove kundër Bechetit

Arkiva, Kryesore

Kryeministri Edi Rama nuk ka mohuar të enjten në ‘Opinion” zërat se qeveria e drejtuar prej tij i ka shkaktuar buxhetit të shtetit shqiptar një dëm prej më shumë se 100 milonë eurosh, në një proces të zhvilluar në Gjykatën e Arbitrazhit Ndërkombëtar (ICSID) në Uashington, kundër biznesmenit Italian Francesko Bechetti. “Në arbitrazh ka një klauzolë konfidencialiteti që deri në mbarim të procesit, palët nuk shprehen. Ka një klauzolë konfindecialiteti që i obligon palët të mos shprehen pasi është gjykata që në përfundim të procesit do të shprehet. Për momentin kemi portalet ” është mjaftuar të thotë shefi i qeverisë, pas akuzave të bëra nga shumë personazhe publike për këtë dëm të madh financiar që i është shkaktuar Shqipërisë. Ajo që bie në sy në qëndrimin e kryeministrit është kujdesi për tu fshehur pas konfidencialitetit ndërkohë që për çështjen Beccheti ai nuk ka qenë kurrë i tillë, madje ka nxituar ta quajë edhe pastrues parash pa u shprehur drejtësia për këtë. Ajo që bie gjithashtu në sy, ndryshe nga sa ndodhi në rastin e mëparshëm të një procesi ligjor kundër pronarit të Agon Channel, është se edhe mediat pro qeveritare po heshtin ndaj këtij dëmi financiar pa precedent. Pra të gjitha sinjalet janë që shteti shqiptar të jetë ndëshkuar nga Gjykata e arbitrazhit.


Sipas informcioneve të Lapsi.al vendimi është marrë më datë 24 prill 2019, por nuk është zbardhur ende në faqen zyrtare të ICSID. Sipas lajmeve të shpërndara deri më tani bëhet fjalë për një dëm të shtetit tonë me mbi 100 mln euro që Shqipëria duhet t’i paguajë biznesmenit italian.


Në qershrin e vitit 2016, qeveria e rilindjes mori një aksion të paprecedent kundër Biznesve të Farancesco Bechettit. Ajo mbylli dyert  televizionit Agon Channel si dhe sekuestroi hidocentralin e Kalivaçit, i cili më pas iu dha kompanisë Fusha, që do prishte edhe Teatrin Kombëtar.

Aso kohe qarkulluan dy versione për këtë goditje me hije të mëdha dyshimi. i pari ka të bëjë me një ndërhyrje nga sferat më të larta të politikës italiane që në atë periudhë drejtohej nga kryministri, mik i Ramës, Mateo Renzi. Sipas saj, një nga kompanitë e mëdha publike e përtej Adiatikut qe përfshirë në një proces të vështirë gjyqësor kundër Becchettit dhe qeverisë shqiptare iu kërkua të bëhej palë në këtë betejë.

Versoni i dytë është ai i presionit të stërmadh të mediave vendase për të nxjerrë jashtë tregut një konkurent që po hynte në garë në mënyrë jo luajale.

Nuk dihet sa të vërtetë ka në këto hipoteza, por ajo që mund të thuhet me siguri është se vendimi kundër Beechetit ishte një vendim politik, të cilit i vuri gjoksin vetë Edi Rama.

Statuset dhe deklaratat e tij ishin skandaloze.

Pa një hetim dhe gjykim ai e shpalli biznesmenin italian një mafioz ndërkomëtar dhe një pastrues parash. Pas kësaj u vu në lojë gjithë makineria shtetëore e cila i imbylli të gjitha ativitetet e tij në vend dhe kërkoi arrest ndërkombëtar.

Lexo me tej:

Andi Bushati: Çështja Becchetti/ Pasqyra e turpit të mediave tona

Me sa duket ky implkim politik dhe shkeljet e ligjit me trysni qeveritare që kanë bërë bashibozukët e Rilindjes, kanë qenë atutë e Franceco Becchetit në procesin e Uashingonit.  Për këto gafa taksapaguezit shqiptarë rrezikojnë të humbasin shumën marramendëse mbi 100 milionë euro.

Në një farë mënyre atë nuk e ka mohuar edhe vetë Rama në përgjigjen e tij (lexoje të plotë poshtë), por duke i shmangur pyetjes se a duhet që të paguajnë shqiptarët për kapriçot e shefit të tyre. Pasi Gjykata e Strazburgut e dënoi qeverinë për prishjen e pallatit të Bashës në Vlorë me 12 milionë euro, Francesco Beccheti po përgatitet të marrë një shifër së paku dhjetë fish më të madhe. Sipas ish ministrit të drejtësisë Petrit Vasili, në një letër konfidenciale që ai i dërgonte ish shefit të vet kryeministër, shuma që shteti shqiptar rrezikon të humbasë në proceset ndërkombëtare është mbi 2 miliardë euro.

©Lapsi.al

Rama: E vërteta e humbjes së gjyqit 110 milionë euro me Becchetti-n

 

 


35 Comments

  1. Hahahah. Ajo dihet!
   Te fjalori i Shiqpes, kur kerkon fjalen “faj”, nuk gjendet por ka 1 shenim – “e ka Saliu,” shihni te shkronja “s”
   Lol

  2. ore pos sa eshte shuma e sakte se Petrit Vasili tha dje se jane me shume se 140 miljon euro.. kurse lapsi sot thote 100 miljon ???

 1. o ktij edi rames asht me ja qi kurven po kur ka nje popull te tille qe han mut neper rrjete dociale duke e mrojtur q’te thuash , keq e me keq ja befte kur para interesit te femijeve te vet vene interesin e partis.

 2. Po per Beketin mor motershklym sumshqyer FugShpumi LaliKellira EdiBytheci ca do thoni, gjithe keto para te humbura 100 milion e kusur, pallati 12 miion Cezi 600 milion e miliarda te tjera te vjedhura nga shteti , e miliarda te tjera nga droga trafiku e prostitucioni . Hajduter Perverse. Kontigjent Burgu.
  Iu shqyfshin qente e plehnave . Pacavurre homo sapiens
  jeni aq bosh e te percudnuar menderisht sa floriri i gjithe botes nukiu mbush dot zbrazetine dhe qeteson mendjen

  Apo :
  Fajin e ka Saliu.
  Shprehja me idiote qe nga 2009 e deri me sot.
  Qelbesira!

 3. E di edhe BUFI qe eshte VERSIONI I DYTE, dmth nxjerrja jashte loje e nje mediumi te ri qe do te eklipsonte Tanitopet dheTefalasandret!

 4. Ku eshte ushtria e komentuesve me pagese?
  Jane merzitur se 100 milioni euro jane shume shume leke. Do ju ulet rroga se do i japim leket italiani.

 5. N.q.s kjo ndodh ky KM jone duhet te ndiqet penalisht.S’ka faj populli te paguaj arogancen dhe idjotlleqet e ketij njeriu me buken e femijeve.Dhe te mendosh qe te gjitha keto u bene personalisht nga ky njeri i papergjegjshem qe eshte gati t’i vere zjarrin vendit thjesht per t’i mbyllur gojen nje medie opozitare te qeverise.Ky qe fut ne burg fukarenjte qe s’paguajne dot dritat e ujin n.q.s i shkakton shtetit kete dem duhet te kalnet ne burg.

  1. Jo vetëm ky por të gjithë ata që i kanë shkaktuar shqiptarëve dhe shtetit shqiptar dëme të konsiderueshme në këto 30 vite, jo vetëm monetare por edhe sociale. Vetëm kështu mund të bëjmë një kthesë 180 gradë drejt shtetit të së drejtës dhe balancave ndërmjet pushteteve. Dhe si përfundim, unë refuzoj të paguaj për kapriçot e Ramës! Unë refuzoj të na vjedhin akoma!!! Unë refuzoj gënjeshtrën!!! Boll më!! Shqiptarët duhet të bashkohen kundër të gjitha palëve që mendojnë vetëm për karrige!!!

 6. Po ne fakt per tekat e Saliut u paguan 80 milion euro per prishjen e kontrates se trenit elektrik te firmosura nga Fatos Nano.

  1. Ne rastin e trenit u anullua projekti, nuk iu dha dikujt tjeter. Ne rastin e CEZ ndodhi nje afere korruptive e rilindjes, qe i dha miliona firmes kur ne fakt duhet t’i merrte. Kurse ne rastin e Bechetit ishte nje ushtrim tipik klientilistit rilindas i llojit merr cdo pasuri qe ekziston dhe ndaje me fushen, si edhe bej qejfin klienteve mediatike tradicionale, shoqeruar edhe me infantilitetin e KM qe doli me ze e figure per te akuzuar biznesmenin per krime qe nuk u provuan kurre.

 7. Flitet se fatura me gjithe interesat i kalon 140 milion euro. Kjo shume perben ndihmen ekonomike per 4 vjet. Ja ku u zgjidh problemi. Merret nje kredi bankare per ta larr per 6 vjet dhe gjashte vite nuk paguhet ndihma ekonomike. Me kaq merr fund kjo histori. Por nuk eshte kjo e vetmja menyre, ka edhe menyra tjera, rritja e TVSH p.sh, taksave dhe tatimeve dhe shlyhet borxhi ndaj Bechetit. Me kete rast rriten edhe pagat e shkruajtesve me pagese sepse po tregohen shume te mefshte sot per kete lajm.

 8. Dikush pyet, pse nuk dalin shkrojtesit me pagese? Kane marre urdher te mos flasin per kete ceshtje sepse as vete shefi i madh nuk po flet

 9. U tregua kaq gomar. Ja futi Engjell Agaci . Nje gomar 2 m i gjate qe dilte studio me studio e bente akuza personale qe te kenaqte ata qe vertet kane lare e lajne para ne kete vend, ata qe i mbyti evazioni, ata qe paguajne gazetare ne te zeze, ata qe behen me cdo qeveri per te qene rehat me hajduterine e perbashket, Sandri , Dulaket, vjollca e blushet. Nje kastravec kryeminister qe sdinte cte bente me pushtetin me pare i dehur filloi gjueti shtrigash me me te miret e medias, me fjalen e lire dhe me ata qe e kish te humbur betejen qysh ne nisje. Becchettin. Po duroi ky popull dhe kete papergjegjshmeri 200 milionesh te nje idoti , hallal ta kene.

 10. Komentuesit e paguar e kan qepur me urdher E mbani mend urdherin e KM qe asnje deputet i tij te mos perballet me deputete PD neper studiot televizive e njejta gje urdher nga lart dhe qorrat te vene ne rresht per nje

 11. Edi Rama te q*fsha rropt mor psikopat se nuk te duroj dot me! Dhe te mendosh qe gjithe familja ime te ka votuar ne 2013 te gjithe shqiptaret te ndergjegjesohen dhe te mos shkojne ne votimet bashkiake o njerez solidarizohuni kunder ketij personi me kartele!

 12. Ju qe e kuptoni mire kete punen e begetit po komentoni me trute e salihut,rama dhe me heshtje tall loqet me ju shpellare si gjithmone,seancat vazhdon dhe ne fund do kuptoni,begeti u largua nga hidrocentrali qe kishte 8 vjet pa bere asnje pune,dhe jo per tv agon o rrace e ndyre vicidolase

  1. Ah ta dish ti mor koqe se ce pret ramen po u zbardh ai vendim. Ishalla thuaj ka bere ndonje marreveshje me bechettin qe te mos e publikojne thuaj se do jete turperimi me i madh per nje kryetar shteti. Do tallet bota me keq sec jane tallur. leket do ti jape koker me koker po nuk e rrruan shume per leket ai. Teksti , teksti i vendimit thuaj. Derme!

  2. O rrote kari nuk ka te beje me ramen e saliun, por me leket. Nga do dalin? Nga bytha jote e qire e rendshem? Apo nga e rames e bere shpelle?

 13. kujtoi spurdhjaku se osht tu bo gjyq tokash me katunart e shkret qe ja heq kujt te doje ja jep kujt te doje apo kujtoi se osht gjykata administrative qe i jep urdher qe 70 % e gjyqeve ti fitoje shteti.

 14. Lapsi !Ne fakt per te qene korrekt fatura per prishjen me Dinamit ne Vlore(gjasme Lungomare),ku populli idiot bente tifozllik se sa bukur ahhhhh,eshte 5 ml qe dha vete qeveria e edvin banditi dhe 14.3ml euro qe vendosi gjykata evropiane e te drejtave te njeriut,bejne 19.3 ml euro Laps !!!Shqitaret e paguajne me taksat e tyre se budallai kriminel,budalla i lig eshte,Kristaqi i la si trashgimi anen kriminale te vendimmarrjes(Poeti Avzi Nela) !Ndersa fatura e Becchetit fatkeqesisht eshte shume here me e madhe,shume!Po perpiqet qe ta kaloje si pa shume zhurme,qe te qetesojne sadopak situaten plehra !Ka dhe qindra e miliona te tjera euro qe po vijne e do vijne si rezultat i paaftesise ne rastin me te mire apo veprimeve kriminale me paramendim te qeverise qe shkaterroji jetet e krejt shqiptareve !Boll me kriminel e monstra ikni ne stepat e rusise nga vini,ikni komuniste (rilindas e socialiste vdeksira)

 15. Edhe pronat ne bregdet i pezulloi kur erdhi ne pushtet me qellim qe ti vidhte por Strasburgu po i kthen nje e nga nje tek pronaret.

 16. tash i pa emer,beso,gr,maloku ta behen gati per greqi a itali gati per trafikim,duhet nja nje milon grekve te ju thithin zhelet per te paguar demet qe i beri bythqir rama.

 17. po nuk e varet per 200 miljon deme vetem arbitrazh,ka per te ju marr me keq se envei jo vetem pasurin por edhe femijet e femrat per trafikim,se i duhen per ti plotsuar nevojat e llojit dosh,frrok,ndok,shullaz,avdyl,premga etj.duhet edhe karlo bollimes ,sandrit etj tu paguaj kostot tv.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.