• |
ide | kryesore

Fjalimi i Ramës: “Vota jonë, plumb për armikun”

Arkiva, Kryesore

Edi Rama ka mbajtur sot përballë kryebashkiakëve aktualë dhe kanditatëve për të fituar bashkitë e 3o qershorit një nga fjalimet më të ashpra të kohëve të fundit. Me një ton të vrazhdë, me një pathos të shproporcionuar, kryeministri ka bërë maksimumin që të motivojë armatën që do të hedhë në fushë në ditën e zgjedhjeve lokale.


Ai ka fshikulluar opozitën që po braktis garën pasi nuk e mund dot, Berishën që vazhdon ti bëjë prej 30 vjetësh dëm Shqipërisë, Monikën si SHPK të vjedhjes së votave.


Ai ka prishur paktin e sapo bërë me mediat duke risulmuar “komentatorët e montatorët” që shfaqen në studio televizive si mësues të pa profilizuar të një shkolle nate, duke pasur “në vend të gjakut benzinë, në vend të gjuhës shkrepse dhe në vend të kokës shishe gati për të plasur”.

Ai është përpjekur të ekzaltojë një PS më unike se kurrë, pasi nuk ka lejuar në gjirin e vet përçarje si ato që sollën Berishën në pushtet në 2005.

Nuk ka diskutim se mesazhi që shefi i Rilindjes donte ti jepte të tijëve ishte mobilizimi për garën e 30 qershorit. Por pyetja që lind pasi ke kuptuar këtë është: Pse duhet ky motivim kur ai i ka të 61 bashkitë të fituara? A ka vlerë kjo përpjekje që i ngjan fjalimit të një trajneri që po fut në fushë një skuadër që do të luajë me portën bosh? A ka sens që të stërvisësh muskujt, kur gjysmën e bashkive do i fitosh pa garë dhe në gjysmën tjetër do konkurosh me dsa lolo të mbirë nga asgjëkundi?

Në fakt, situata nuk është kaq e thjeshtë pasi ngritja e toneve dhe mobilizimi, Ramës i duhen pa tjetër. Sepse në garën pa konkurentë të 30 qershorit, ai nuk ka rivalë opozitarët, por ka armik abstenimin. Në këto zgjedhje legjitimiteti i tij do të varet nga numri i njerëzve që do të paraqiten përpara kutive. Prandaj, që tani, ka filluar debati nëse duhen lejuar apo jo përfaqësuesit e PD dhe LSI-së në komisionet zonale. Socialistët këtë radhë do të manipulojnë duke u përpjekur të shtojnë numrin e pjesmarrësve. Ndërsa demokratët do të përpiqen ta kontrollojnë këtë proces.

Pikërisht kësaj i loje i shërben edhe radikalizimi i situatës dhe motivimi i trupave. Rama po e bën këtë që të vrasë indiferencën e votuesve të vet që mund të bëjnë pyetjen: “Pse këtë të dielë mos shkojmë në plazh, kur zgjedhjet i kemi të fituara”? Për këtë ai ka rikthyer në skenë slloganin e partisë mëmë, e cila shkonte në zgjedhjet për Kuvendin Popullor dhe Frontin Demokratik me parrullën: “Votat tona, plumb për armikun”. Ky ishte edhe lajtmotivi i fjalimit të Ramës përpara kadidatëve për kryebashkiakë.

©Lapsi.al

22 Comments

 1. hopppa kerceni tani ju arat karat, leninat stalinat , muti i meros , xixa dhe faxi… e ketij portali.. se per ju eshte ky artikull.

 2. Cecenet dhe hijenat gati per tu ushqyer me gjellen shkullak,salihu qe I mblidhte urinen fecen,I pastronte thonjte dhe kallot bllokmeneve dhe ne vecanti enverit dhe sot mbledh rreth vetes komunistet e ngelur dhe ju thote ne do bejme revolucion demokratik se une dua te shpetoj bythen time dhe ju hijena komuniste jeni gati si kurdohere per komunistin e fundit te europes lindore salih ram berisha

 3. “Monika krijoi shpk- ne e vjedhjes se votave”. Ngjan si justifikim per ramen, qe e perfeksionoi. Eshte normale! Kjo ndodh me dike qe eshte bere kryeminister para se te behet burre. Nuk presim te marresh pergjegjesi per asgje. Presim vetem diten kur do dalesh me lepirese ne konference per shtyp.

 4. Becheti i fal Rames 140 milion E per blerje votash.
  Rama i jep licencen perAgon Chanal.
  O popull do mbash ne kurriz kete borxh vetem per tekat e nje koqeministri. Rasti ekujvalent ne Austri dha doreheqje zv kancelari
  Morrat e kuq nuk e kuptojne se PS u shkermoq nganje bande. Kete e thone dhe gazetat Gjerman

 5. Edhe 140 miljon euro shkuan per lesh, por mos qani kok o popull se do vem tra dhe ne hyrje te pallateve dhe i lajme ato borxhe biles dhe na teprojn per ca orgji se e kemi tradit ne te kuqet!

 6. Kunder cilit armik e ka fjalen germadha komuniste,popullin e quan armik,zhgarravina qe mundohet me thonj te kapet per kolltukut te kryeministrit, nje kryeminister me pak mend ne koke po te donte te miren e popullit dhe atdheut do kishte dhene doreheqjen per intetesat e popullit dhe atdheut jo ta coje drejt konfrontimit civil,pare 6 vjetesh e mbeshtetja me medyshje as nje vit nga qeverisja e tyre kuptova se cfare qeverie lere kishim zgjedhur,Ka ardhur koha qe populli te kuptoje se kush jane keta. ZGJOHUNI o POPULL

 7. U dhi filmi se sja mori menja te futeshin komisjoneret. Do sajonin vota dhe thoshin 60%e shqipove votuan dmth i njofin zgjedhjet.

  1. uaaa sa i zgjuar qenke tiii .. nuk qenke per kete portal ti .. ti duhet te ngrihesh ne detyre se paske kapacitet intelektual te madh.
   Shko me mire dhe komento tek potali i Cim Pekes.

 8. Ate motren dhe gruan o kopil i ridhjerjes qe ke ngrene fekale i pari ne kete faqe te shkerdhevshim qe te gjyhe ne qe na i ke marre ne goje.

 9. Ate motren dhe gruan o kopil i ridhjerjes qe ke ngrene fekale i pari ne kete faqe te shkerdhevshim qe te gjithe ne qe na i ke marre ne goje.

 10. Stalini dhe berti duke bere birin e kurves me keto komente,por ju bythlepirsa te salihut as per te peshkuar nuk dini,shkoni te festa e bardhit geit dhe sali anjit

  1. Ik o lali mos u perpeli kot me mu, se vetem te ulet rroga e qelbur qe merr. Sa here me pergjigjesh duket sikur sapo ke dale nga elektroshoku. Thuaj meshire , se une jam i njerezishem dhe nuk te bej keq.

 11. Ore leket e Beketit ku do ti gjej ky cuni i enverres? Se nuk bohet veni me arixhinj, se nuk drejtohet shteti me kurva se pastaj quhet bordello, o i paemer qe nuk ve dot nje emer.
  Se na cave karin.

 12. Ne fakt ishte me shume per ju gjasme analiste qe ju eshte mbytur llogjika nga mllefi dhe syte nga zjarri qe doni ti vini vendit me ato gjuhe te shthurura qe i keshoni pa fre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu