• |
ide | kryesore

Itali/ Kapet varka me drogë me vlerë 50 milionë euro

Lajme, Planet

Një varkë me 4.5 ton hashash brenda është kapur në afërsi të Siçilisë në Itali. Droga raportohet se ka një vlerë prej 50 milionë euro. Kontrolli i anijes erdhi nga Guardia di Finanza pas një alarmi të lëshuar nga autoritetet franceze të anti-drogës.

Në operacion u arrestuan 3 shtetas turq. Një operacion ndërkombëtar anti-drogë, i udhëhequr nga Njësia e Policisë Financiare dhe Ekonomike, me mbështetjen e grupit ajror dhe detar të Mesinës, çoi në konfiskimin e mbi 5 ton drogë.


Droga ishte nisur nga Maroku dhe së shpejti do përfundonte në tregjet e shitjes në gjysmën e Evropës. Varka prej 12 metrash “Solen 1” do ankorohej në brigjet e Palermos. Deti Mesdhe është një nga vendet më të prekura nga trafiku i paligjshëm i lëndëve narkotike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu