• |
ide | kryesore

Video-skadali me Zv.kancelarin, Austria shpall zgjedhjet e parakohshme

Planet, Të fundit

Austria ka shpallur zgjedhjet e parakohshme 18 orë pas publikimit të një materiali filmik, ku Zëvendës Kancelari austriak, Heinz-Christian Strache, shfaq gatishmërinë për t’i siguruar një oligarkeje ruse mbështetje për tendera publikë, në cilësinë e kreut të Partisë së Lirë (FPÖ).


Komprementimi i Strache-s, parashikohej nëse FPÖ-ja do të ishte pjesë e formacionit qeverisës pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017, në këmbim të mbështetjes financiare. Në zgjedhjet e fundit, FPÖ-ja arriti 26 % të votave dhe u bashkua në një koaliacion paselektoral me ÖVP-në.


Pas publikimit të videos, mësohet se zëvendëskancelari Strache i ka paraqitur dorëheqjen kancelarit austriak, Sebastian Kurz, drejtues i partisë konservatore, ÖVP-së.  Po ashtu, Strache ka dorëzuar edhe postin e kreut të FPÖ-së. Në këto orë që kanë pasur dorëheqjen e Strache-s, qarkullojnë hipoteza se pasuesi i tij i mundshëm është kandidati i dikurshëm për president nga radhët e FPÖ-së, Norbert Hofer.

Videoja që u shpërnda  nga prestigjiozet “Spiegel” dhe “Süddeutsche Zeitung”, tregon për ambicien e oligarkes ruse për të blerë gazetën austriake me tirazhin më të lartë, “Kronen Zeitung”, me qëllim që të mbështeste FPÖ-në në peridhën paraelektorale. Organi i akuzës ka nisur hetimet për çështjen në fjalë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 Comments

  1. Hajde hajde merre me mend ca behet ne shqiperi kurva rama bashk me shok dit per dit me ate surrat te zi dalin e kan fytyre e guxim te flasin per pastertine e tyre ne ato qe thone e bejne
    Hapu dheeeee

  2. Sinqeriteti i pari! Ky rast lidhet me shume me koalicionin Berisha-Meta. Berisha duhet t’a prishte ate koalicion dhe PD ndoshta do te fitonte mandat tjeter. I vetmi justifikim eshte qe video nuk ishte e qarte dhe kishte nderhyrje nga armiku kryesor i metes. Gjithsesi perderisa doreheqja u dha nga Meta, edhe koalicioni duhej rrezuar. Gabim historik! Nuk eshte reagim qe mund t’a presesh nga Rama, kur nuk e beri Berisha!

  3. Se ç’mu kujtua “Scarface dancing scene”. Ajo pjesa ku Tony Montana dëfrehet me atë lekisten 😀

    Tony Montana: Hey baby what is your problem? Huh, you got a problem? You’re good looking, you got a beautiful body, beautiful legs, beautiful face, all these guys in love with you. Only you got a look in your eye like you haven’t been f***ed in a year!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu