• |
ide | kryesore

Studentët u rikthehen protestave në 22 maj: Qeveria na mashtroi

Lajme, Të fundit

Studentët do të rikthehen sërish në rrugë në të gjithë vendi në 22 maj. Pas takimeve të zhvilluara në disa fakultete ata kanë parë se shumica e kërkesave të tyre nuk janë plotësuar. Studentët e Korçës kanë deklaruar se do të protestojnë për mosplotësimin e pikave të paktit “Për universitetin” dhe kërkesa për hartimin e programeve për punësimin e të rinjve.


Deklaratat zyrtare të përfaqësuesve të studentëve


Sot me datë 20/05/2019 u mblodhën përfaqësuesit e studentëve të Universiteteve të Shqipërisë në Universitetin “Fan S.Noli” Korçë. Në fund të mbledhjes u konstatua se pakti për universitetin nuk është përmbushur siç u premtua. Në konstatuam dhe kërkojmë pikat si vijojnë më poshtë

1. Portali i transparencës të bëhet funksional

2. Pesha e votës të studentëve për zgjedhjet e dekanëve dhe rektorëve të rritet në 25 %

3. Zgjedhjet e universiteteve dhe studentët kërkojnë që organet kompetente të njohin vullnetin e studentëve, pra të njohin si përfaqësues në Bordin e Administrimit kandidatin e votuar

4. Karta e studentit të jetë e unifikuar dhe të ketë vlefshmëri në rang republike, për të gjithë studentët njësoj

5. Stazhet të paguhen të plota

6. Rankimi i programeve të studimit

7. Përmirësimi i kurrikulave mësimore

8. Sondazhi Kombëtar i Studentëve dështoi

9. Afrimi i provimit të licencës (1 muaj mbas stazhit)

4 Comments

  1. Cdo muaj do nxjerri ndonje shkrim ky Shkullaku qe gjoja studentet do cohen pra ne protesta, por asnjera nuk ka dale deri tani. ( ashtu ja do shpirti)

    O Shkullak .. me mire beju thirrje direkt ‘ COHUNI NE PROTESTA O STUDENTE”’ dhe mos u fshi mbas studentave.

    1. Nuk ngrihen me, mos u shqeteso o rilindas i tmerruar! Pasi i kercenuat, dhunuat dhe joshet me cikerrimia e kuptuan qe nuk ia dalin dot me ju. Tash me lleshin e gazit provuat se shqyeni turma 100 mijeshe te sprovuara, jo me studentet tone te brishte. Jeni te forte e te pathyeshem edhe per shume kohe.

  2. nje kar ne bythe ju percau si dreqi. tani i bie do dalni ti beni fresk Rames ? ah mer brez parazitash na prishet pune dhe neve

  3. TANI E MORET VESH SE JU MASHTROI ? NA RRUAJTET KKKK , IKET ME BISHT NDER SHALE DHE TANI NGREFENI SI AI MIKU . IKNI O KUKULLA BENI NDONJE GAME BOY SE PER TE TJERAT EDHE JU NJE MUT JENI .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu