• |
ide | kryesore

Ambasadori i BE reagon pas akuzave të Metës për Euralius

Lajme, Të fundit

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë ka bërë një reagim për TCH pas akuzave të presidentit Ilir Meta për misionin Euralius që mbështet institucionet e reformës në drejtësi në vendin tonë.

“Kemi vërejtur kritika për punën e projektit të asistencës teknike të financuar nga BE-ja për sektorin e drejtësisë EURALIUS. Profesionalizmi, përkushtimi, puna e madhe dhe integriteti i EURALIUS-it janë për t’u lavdëruar. Ndihma e tyre është provuar e domosdoshme për të çuar përpara agjendën e reformave, duke punuar ngushtësisht me partnerë të tjerë si OPDAT i SHBA-së, ekspertë nga Shtetet Anëtare të BE-së dhe shërbimet e Komisionit Evropian. Kjo mbështetje është kërkuar nga autoritetet shqiptare dhe roli monitorues i Komisionit dhe i SHBA-ve u miratua njëzëri nga Kuvendi në kohën e adoptimit të amendamenteve kushtetuese” – thuhet në deklaratë.


“Reforma në drejtësi po zbatohet në përputhje të plotë me Kushtetutën e Shqipërisë dhe legjislacionin kombëtar përkatës. Ky është një proces kompleks, por reforma është në rrugën e duhur dhe është me rëndësi shumë të madhe që të gjitha institucionet shqiptare ta mbështesin atë. Sa i përket veçanërisht krijimit të Gjykatës Kushtetuese, sigurisht që është e rëndësishme që sapo të përfundojnë zgjedhjet dhe klasifikimi nga Këshilli për Emërimet në Drejtësi, të gjitha institucionet kompetente, duke përfshirë edhe Presidencën e Republikës, të sigurojnë që kandidatët të zgjidhen me prioritet. Ne jemi të bindur se një detyrë e tillë do të ndiqet plotësisht dhe në kohën e duhur” –thuhet në reagimin e BE.

“Reforma e drejtësisë dhe procesi i integrimit të Shqipërisë në BE duhet të jenë një prioritet për çdo politikan shqiptar, një arsye për unitet, jo përçarje, për të mirën e qytetarëve. BE-ja do tavazhdojë mbështetjen e saj për procesin e reformës dhe do të sigurojë monitorimin e duhur të standardeve në bashkëpunim të ngushtë me SHBA-të.” – mbyllet deklarata. ©LAPSI.al

21 Comments

 1. Jeni lodhur duke ngrene Dreka e Darka me Qeverine.

  Pushime te kendshme ne Shqiperi.

  Nuk I keni syte ne balle kur Parlamentin e mbush me delikuente, kur vjedh dhe koncesionon, kur mbyll Gjykatat, dhe emeron si Drejtoreshe,n e tij, Prokuroren e Pergjithshme te Perkohshme.

 2. Dosja e tij e korrupsionit per blerjen e votave e ka sikletosur shume like floririn e salihut si dy maloker te rraces me te ndyre ne shqiperi

 3. Ore Rilindas. Ik edhe fli.

  Nuk ke sensor fare, edhe kur ta fut Kryeministri yt,

  duke I futur nje Koncesion per te miren e nje Oligarku,

  per shembull, ku ti ore hajvan do paguash me dhune, tarifen qe ka rene dakord Kryeministri me Koncesionarin

  1. te pa pa emrut rama i jep mut ky e han,frroku roshi,doshi ja fusin ne prapanic ky edhe nje her aman si rama.nuk ka faj 55 vite bar enveri e kan ber derr stalini.

 4. Reagimi nuk ka asgjë të vërtetë. Shkatrrimi i drejtësisë dhe kapja e saj nga qelbësirat e rilindjes nuk përkthehet në reformë. Presidenti ishte shumë i vërtetë në ato që tha. Çdo hap i hedhur në shkatrrimin e drejtësisë është bërë duke shkelur ligjet, Kushtetutën, parimet dhe i ngjan veprimeve që kryheshin në diktaturë. Diktatorët dhe mafia nuk bëjnë drejtësi. Në kësi rastesh sundon ligji i xhunglës. Dhe ashtu po ndodh. Kush nuk e sheh , ju qorrofshin të dy sytë!

 5. Sot iku dhe gjykata e larte. Gjykata e Apelit Tirane ka vonese 2 vjecare. Nderkohe qe duhet te jete 1 muaj sipas ligjit.
  Pra drejtesi ska.
  Europe europe europe.

  Keta qelbesira vijne vetem per te vjedhur , ne fillim 9 milion euro godina e BE ne laprake , vila 2milion e kokuqes buce vlahutin. Soreca ka von shishen pret rradhen per ti dal noi gjo. Burokrat te pavlere. Tallin koqet me shqiptaret dhe leket e taksapaguesve europiane gjermane holandez nordike etj.
  Jeni hici ne vendet tuaja ndersa ketu beni si te rendesishem se iu ikin privilegjet.
  Na jeni bere ferre neper kembe more plehra te qelbura
  Fjalen e ka fuga

 6. Keta bythqira zihen kush te vije ne shqiperi qajne kur ikin se peshohen me leke, miell, sex, bizhuteri, lux. Normal qe flasin percart.

 7. Cecenet e Like florini nuk e dune Shqiperine si gjith Europa. Ato dun me xane toke e me vjedh. Ato dun edhe me vra ne bulevard robt me duar ne xhepa dhe me hedh gra e kalomoj ne ere. Dhe sikur larg qofte prishen pazaret e dalin vidjot, atehere vejne ne pune drejtesine. Fitojne me gjyq 5-0.

 8. O cope majmun Rilindas.

  Nuk ke asnje sensor. Paguan tarife per Rrugen e Kombit, tek nje privat qe e mori falas, nga kryeministri, dhe bertet Te Rroje Partia.

  Ta fut udheheqesi nga mbrapa, dhe I thua, me fal qe te ktheva kurrizin.

  Per ideal te Partise Rilindase/ Soros Cfare cope gomari paske qene.

  Partia mbi te gjitha.

  O Zot. Shkon eshe voton ne rresht ku tip.

 9. Paskal Milo: Elektorati i majte si delet ne rrjesht shkojne ne votim pa asnje bindje ne koke. Elektorat pa integritet.
  Morrat e kuq e kane masakruar qe ne themel kete popull.
  Per Europen i ka vu emer me fuli i madhi Gjergj Fishta.

 10. o soreca ndrageta fytyreqen ,percarjen e keni futur ju dhe ajo kurva e rruges elbasanit me veprimet e ndyra qe beni duke i dale ne mbrojtje nje bande qeveritare qe eshte nje pakice e vogel dhe duke shkelur me kembe shumicen e popullit.ju nuk po nndertoni organe te pavarura dhe demokraci ne shqiperi ju jeni vete mafia e ambasadave qe po bashkepunoni me banden qeveritare dhe kriminale per intereseat tauja te ndyra dhe korruptive.po beni gjithecka per te mbajtur kete bande ne kembe sepse me renjen e saje e dini shume mire qe do te dalin dhe horrlleqet tuaja .ne cilin vend jo te europes por edhe te afrikes ne krye te vendit te jete ne i droguar.vetem ky fakt tregon qe ku eshte katandisur ky vend dhe horrat si ty ,borchard dhe laviret si ajo e rruges elbasanit .por jeni ne grahmat e fundit ,te jeni te bindur ,qe po ju vjene fundi.nuk mund te mbani nje popull nen horrlleqet tuaja .ptuuu qelbesira.

 11. Enveret e rinj te pd e lsi duke sulmuar europen dhe shba sa per te qeshur jeni bere,sulmoni ato qe ju ushqyen me buke ne vitet e veshtira post komunizem,por salihu si komunisti I fundit ne ballkan ju urdheron qe te shahen nderkombetaret gjithe diten,jeni bere per gjynah,mjere ju o shpellare enverista

 12. Or ti me lart or kurve e bir kurve. Ne pr Ameriken kemi bere burg. Jemi rritur pa buke e pa veshje si dhe prinderit e tu dhe pse mund te kene qene dhe komuniste.
  Behet fjale per nje linje Sorosiane qe nuk po e le Shqiperine te ngreje koke.
  Dhe problemi i kufijve te Kosoves eshte skener Sorrosian . Sorrosi junior i mblodhi treshen e famshne per ti dhene veriun Serbise dhe me pas te blejne Trepcen. Mire e tha Paskal Milo qe jemi dele pa integritet.

 13. O Kucke Rilindase.

  I ben Duva Keyeministrit Koncesiomar.

  Do te beje rrugen Tirane Durres me pagese. Te bije ndonje zile????

  A ke sensor tek xhepi, or hajvan?????
  Apo te Rroje Partia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu