• |
ide | kryesore

“Reforma në Drejtësi, histori suksesi”. Meta kundër ndërkombëtarëve

Arkiva, Kryesore

Në mënyrë të njëzëshme pothuajse të gjithë përfaqësuesit e BE dhe diplomatët e huaj që kanë folur për Shqipërinë e kanë konsideruar Reformën në Drejtësi një histori suksesi. E fundit, përfaqësuesja e lartë e BE, Mogherini, foli me superlativa për të duke e konsideruar si një model që duhet eksportuar edhe në vendet e tjera të BE.

Lexo më tej:

Mogherini: Reforma në drejtësi shembull edhe për vendet e BE

Por presidenti Meta është bërë sot përfaqësuesi i të gjithë atyre shqiptarëve që po shprehin dita ditës dyshime për këtë përrallë që po u tregohet prej tre vitesh. Gjatë një fjalimi në konferencën “Sfidat e sigurisë në Ballkan” Meta tha se i ka kërkuar Drejtorit për zgjedrimin në BE, Danielson, sjelljen e një komisioni verifikimi për të testuar në vend mbarëvajtjen e kësaj reforme që po e lë vendin pa gjykatë kushtetuese. Nga shumë opinionistë dhe kritikë lokalë ka dyshime se megjithëse është e ndërgjegjshme, BE nuk do ta pranojë dështimin e kësaj reforme që i ka kushtuar dhjetra miliona euro taksapaguesve europianë.

Ndërsa presidenti shqiptar ka dhënë disa shembuj për këtë. Ai ka përmendur se vendi që prej 21 korrikut 2016, nuk ka arritur dot të ringrejë një Gjykatë Kushtetuese, një institucion që në të shkuarën kishte dëshmuar një lloj pavarësie nga pushteti politik. Ai ka fshikulluar fort misionin e Euralius që rekomandoi zgjedhjen e Arta Markut si kryeprokurore e njërës palë, në shkelje të drejtëpërdrejtë me kushtetutën.  

“Reforma nuk bëhet me retorike dhe me emra të përveçëm, por me standarte. Po s’u bë kështu kjo eshtë formë e re për kapjen e institucioneve” deklaroi Meta në fjalimin e tij, duke lënë të kuptohet se në rrugën që po ecet nuk do të kemi një drejtësi europiane që do ta luftojë më shumë krimin dhe korrupsionin, apo që do të të mbrojë më fort të drejtat e njeriut.

Andi Bushati: Meta rrëmben spektrin e kryeopozitarit të Reformës në Drejtësi

Meta ka fshikulluar indirekt edhe modelin e gjuetisë së shtrigave për të goditur njerëz sa për të bërë shembull duke u ironizuar ish ambasadorin Donald Lu  me fabulën e peshqve të mëdhenj.

“Kushtetuta nuk mund të përdhoset as nga ambasadorët as nga komisionerët” nënvizoi ai duke u bërë i pari zyrtar i lartë shqiptar që sulmon ballaz fabulën e ndërkombëtarëve që po e shesin reformën shqiptare si një histori suksesi. 

©Lapsi.al 

 

 

27 Comments

  1. IK O KAR IK..shikk punen tende Ti, ku i ke “PESHWIT E MEDHENJ” qe na reklamonte Avizuja😂🤣😢

  1. ”’ Nga shumë opinionistë dhe kritikë lokalë ka dyshime se BE nuk do ta pranojë dështimin e kësaj reforme”” …

   Domethene Shkurdhaku, Bushati , Luonja dhe te gjithe palo opinionistash qe jane te gjithe guret e shahut ne duart e PDs kane dyshime se BEja ka deshtuar…
   Pra nuk eshte se e mendon ky Like floriri.. ..por opinionistat dhe kritiket lokale e mendojne.

   Mjeran

   1. BE deshtake kurse nje tuf horrash te sporvuar ne vite na hiqen si te iluminuar. mjeran. po normale, ca presin keta qe ta bej reformen ne drejtesi ilir meta? meta qe vendosi llallen e qe bleu me flori vendimin per 7% e vet? ca eshte ky karagjoz mor vlla, ca na ka ren ne pjes me duru.

 1. Dosja e Artan hoxhes 938 ku meta ka kerkuar 200 euro per zgjedhjet e 2009,rihapja e saj e ka bere meten qe te krekoset si nje gjel qyrrs tani qe reformes po i vjen fundi,ku ishte ky gjel qyrrs me perpara kur dhe vete e ka votuar ne kuvend ka folur me superlativa me kedo qe ka takuar dhe ne shba foli mire per reformen,pse more tani i dosjes ja prishe qetesine ketij gjeli qyrrs,do shikoni salihun kur ta mbroje kete gjel floriri

 2. Artan Hoxha po mundohet te tregoje se gjerat jane njelloj, se votat jane blere edhe me perpara, se me leke shiten e blihen shume njerez etj. Por ka nje problem, ne 2013 eshte votuar dhe LSI e akuzuar nga Hoxha (me nderhyrjen direkte te car-bol sic i pelqen te nenshkruaje italianit qe ka gjetur Ameriken ketu) ka qene pjese e koalicionit ASHE dhe nese ka blere vota ne 2009, nuk ma merr mendja se nuk ka blere ne 2013. Se dyti, duhet ta keni te qarte se e ka me Meten qekur ky i fundit u akuzua per tentativen e vrasjes se nje deputeti. Nje pyetje te fundit per Hoxhen, ate videon e 21 janarit e ka nxjerre si gazetar, apo sepse ka marre ca leke ? Nje kunj ia hodhi Mark Marku dhe u nxeh nese e vute re.
  Se fundmi, per te gjithe ata qe thone se se blerja e votes ka qene nje fenomen qe ka ekzistuar edhe me pare, A DUHET TE VAZHDOJE PERSERI?

 3. Hajdutit I ka hyre frika,gjer tani thoshte qe eshte pro reformes,Po Amerika ja hoqi Vasilit vizen.Le te gezoje 11 banjot ne Lalez KY qelbesire.

 4. po normale, do te ishte paradoks e kunderta, se deri tani po shtireshe po smund te vazhdosh teatrin perjet. Po te kishte drejtesi ti do ishe ne burg e jo ne karrigen e presidentit. HORR

 5. Je i marr fund o ndyresire…ti bashke me ate qe te vuri President e me piken tende te dobet Sali berishovic (alias Penicilina).
  je i marre fund ti dhe Monaka kryelopa.
  Do kujtoheni si turpi dhe drejtuesit me te qelbur nga era dhe degradimi qe i keni bere ketij vendi.
  Ne litar

 6. Te gjith komentuesit e me. siperm hale. krymba byth lepires te atij drogmenit qe. shkateroi drejtesine lela vendin pa gjykate kushtetuese. ihengshi m…….

  1. po ti o nevojtore qe mbron nje te hajdut ordiner qe e ka par gjith shqiperia me ze e me figur? cfar je ti o varikars?

 7. Meta edhe mund te jete ashtu sic pretendon ndonje prej komentuesve me lart, por me nderhyrjen e tij ai ka treguar sens te larte legaliteti.

 8. Bravo Meta. Je i vetmi hajdut qe i del ballazi nderkombetareve per te mbrojtur pasurine e vjedhur dhe te shqyer te Shqiptareve. Por me e bukura eshte kur te mbrojne keta qyrrashet militantet e PeDe-se qe hajne buke te thate ne darke dhe e lyejne me mutin e Metes.

 9. i pa emer e me mut ne tru e me mbiemer me pall ilir ne goj.ti ecrama i thithet pall e ngjal ne lalz edhe pse ju tha vastard r kokpalare,lere lere por dhe president e bet,tash ik thith te vuqiq se ilir nuk u jep me.

  1. O Ari o rrote kari tashi thithjani ju palcen e karit Ilir Mutit se po nuk e hongret me luge mutin e Ilirit do ju ngeli Lul Shalnjitmi pa fitu zgjedhjet dhe do e qije ne bythe baca Sali. Thithja ngjalen mire e mire Likes o Ari kari biles ene Monikes tja hash kacarrumat me kulture oksidentale prej maloku veshderr

 10. Sot iku dhe gjykata e larte. Gjykata e Apelit Tirane ka vonese 2 vjecare. Nderkohe qe duhet te jete 1 muaj sipas ligjit.
  Pra drejtesi ska.
  Europe europe europe.

  Keta qelbesira vijne vetem per te vjedhur , ne fillim 9 milion euro godina e BE ne laprake , vila 2milion e kokuqes buce vlahutin. Soreca ka von shishen pret rradhen per ti dal noi gjo. Burokrat te pavlere. Tallin koqet me shqiptaret dhe leket e taksapaguesve europiane gjermane holandez nordike etj.
  Jeni hici ne vendet tuaja ndersa ketu beni si te rendesishem se iu ikin privilegjet.
  Na jeni bere ferre neper kembe more plehra te qelbura.

  Fjalen e ka fuga🍌

 11. lIKES I DIHET FUNDI , DHE ATY RAMA E VURI PER TA TURPERUAR , RA NE GRACKE, POPULLI TASHME E DI KUSH ESHTE LESH E LIJA, QE EMRI MOS IU DEGJOFTE!

 12. Shiti pronat e shpiat dhe bej divorc ne ayt e njerzve se do ti sekuestrojne gjerat qe ke
  Bej pak spektakel me monimen si brad piti me anxhelinen vip show se mbase shpeton pak nga ato qe i ke fituar me “djerse”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu