• |
ide | kryesore

Tre letra në tre ditë / Çfarë fshihet pas mesazheve të Ramës?

Arkiva, Kryesore

Edi Rama ka bërë një gjest jo të zakonshëm duke iu drejtuar brenda të mërkurës të të enjtes dhe të premtes me tre letra të ndryshme rivalit të tij politik, Lulzim Bashës. Vetë gjesti i shoqëruar edhe me epitetet që zbukurojnë mesazhet, për detyrim këmbëngulës për të folur, për kërkesa pa humbur durimin duket sikur kryeministri po shtrin dorën për të gjetur një zgjidhje.

Letra e parë e Ramës/ Fton Lulzim Bashën në dialog pa kushte 


Rama letër të dytë publike Bashës: Refuzim brutal i dialogut…

Letra e tretë/ Rama-Bashës: Dialog por qeveria e 30 qershori s’ndryshojnë

Por, në fakt pas kërkesave dëshpëruese për tu ulur në dialog qëndron një hipokrizi tej normales.

Dhe kjo për disa arsye:

Së pari se nuk mund të hyet në bisedime paqtimi përmes fyerjes së partnerit, duke e etiketuar tjetrin si një rrugëhumbur që nuk përfaqëson asgjë, aq më pak popullin, që nuk ka as peshë as mbështetës, dhe që po e dëgdis forcën e vet në esfeltin e irrelevancës politike.

Së dyti nuk mund të shkosh drejt kompromisit duke e shantazhuar partnerin. Në letrat e Ramës bie në sy krcënimi me burg për krime të pakryera që ende janë në imagjinatë. Vërehet përdorimi si kamzhik i reformës në drejtësi. Shikohet përdorimi i çkompleksuar i partnerëve të SHBA dhe BE, që do godasin kundërshtarët e tij politikë.

Së treti dhe më e rëndësishmja është një shprehj e letrës së dytë, për të filluar “të vetmen rrugë që njeh demokracia, Dialogun…”. Po a është dialogu pa kushte e vetmja rrugë ashtu sikurse pretendon kryeministri?

Natyrisht që jo.

Sepse që ai të jetë real, që ai të përfundojë me fryte dhe paqe, për të duhet punuar.

Le të imagjinojmë për një çast se Rama nuk negocion me kërkesën themelore të opozitës për largimin e tij. Le besojmë se ai është vërtet i bindur në absurditetin dhe pa themeltësinë e saj.

Por ka disa hapa të tjera që ai mund të bënte përpopos letrave për të mundësuar dialogun.

Fjala vjen, nëse një shqetësim i opozitës është blerja e votës a mund të hiqte ai dorë nga mbrojtja publike që i bën Vangjush Dakos duke i quajtur “sallatë fjalësh” përgjimet me trafikantë droge që i kanë dëgjuar gjithë shqiptarët? A nuk mund të bënte ai një gjest minimal dhe të deklaronte se Dakon nuk e rikandidoi pikërisht për këtë, pra me sqimën e një lideri që ndonëse nuk e quan mikun e tij të fajshëm e sheh atë së paku si të dyshuar.

Nëse opozita e ka lënë parlamentin edhe sepse e përdhosën keq brenda atyre mureve, duke kaluar ligje antikushtetuese si ai për shembjen e Teatrit Kombëtar, a mund të shpallte Rama ngrirjen e këtij projekti së paku sa vihej në funksion Gjykata Kushtetuese?

Nëse PD dhe LSI janë mbështetur nga të gjitha institucionet ekonomike ndërkombëtare në dënimin e tenderave pa garë, zhdukjes së konkurencën në ekonomi, koncesioneve dhe PPP-ve a duhet ti thoshte Rama stop përpjekjeve duke vazhduar këtë rrugë dhe duke grabitur edhe tokat e bregdetit më ligjin për Korporatën e Investimeve?

A mund të jepte ai një shenjë kmpromisi duke anulluar tenderin me një konkurent fiktiv të Unazës së re, pasi të gjithë shqiptarët e panë farsën e letrave fallco dhe kompanive fantazëm?

Megjithëse periferike dhe aspak zgjidhje për krizën e madhe, këto mund të ishin disa sinjale që do ti tregonin publikut se kryeministri do vërtet dialog duke hequr dorë nga deliri, grykësia dhe të qenit mburojë për banditët.

Por, kryeministri shkruan letra dhe njëkohësisht vazhdon të mohojë faktet kriminale, vazhdon rrugën e pasurimit të dhjetë oligarkëve dhe vazhdon të mbështesë projektet grabitqaro–delirante të kullëzimit të TiRamës që ka në kokë.

Prandaj ai ftestat për dialog i ka thjeshtë një ushtrim stili që e përdor për fasadë, por aspak shqetësim real për të gjetur një zgjidhje.

©Lapsi.al

33 Comments

 1. “”’ Çfarë fshihet pas mesazheve të Ramës?””””
  Sa i zgjuar eshte ky Shkurdhaku i lapsiiiit .
  I gjen te gjitha ato qe fshihen tek mesazhet e Rames.
  Lum per ne per kete anal-ist qe kemi.

  1. ——i te gjith njerzit dhjejn nga prapanica pervewq u dhjerjeve te stalinit shurrave te milladinit,pordhave te enverit,fendave te ramizit dhe leshve te kristaq rames e spiro kolekes si ti,qelbesira edvin qe dhjeheni nga goja.ju sa her flisni vdekjen,perdhunimin,vrasjen,trafikimin,kokainen,prostiticionin,drogen,qelbseimin etj nxirrni nga goja.eterit monstra bijet edhe me monstra.paramendo rilindje me drakulla stalini si baba taku,ruqi,xhafa e vampir si edvini,balla,belinda balluku ,milena spiro kolek harito,hamit ilir beqja thoni s beni shtet,ju qenef negjmije jeni.

 2. Shto dhe faktin qe sponsorizon me vendime te paligjshme KQZ-je nje parti paterice, qe ka vetem funksionin e demtimit te PD dhe te kauzes opozitare. Theksoj: Ne menyre te paligjshme dhe me urdhera politike.
  Si mund te kete mirebesim ne keto kushte?
  Duhet te mendojme per dicka qe t’i zere kohen kryeministrin , qe te na i kurseje keto shfaqje bajate. Vetem nje gje me vjen ne mendje. Ta perballim me drejtesine; e vetmja menyre qe te mos i mbetet kohe as per te terhequr hunden, fjala vjen.

 3. Nese keto letra te hapura jane ftese per dialog, atehere edhe halla mund te quhet xhaje. Ka disa momente ne letrat e KM qe lene te kuptosh se eshte ne gjendje te veshtire dhe kerkon qe nga njera ane te hiqet i gatshem per dialog dhe kjo behet per t’iu hedhur hi syve te atyre qe nuk e njohin mire situaten (nderkombetareve dhe te paangazhuarve ose elektoratit gri) dhe nga ana tjeter do qe te shterngoje rradhet e Rilindjes se tij, duke u hequr si trim. Dicka tjeter qe kerkon te arrije me letrat, eshte edhe e trembe mbeshtetesit e opozites, por harron qe shqiptaret nuk jane qorra dhe e shohin friken e rij kur leviz i shoqeruar nga FNSH vec forcave te tjera policore. Therret per dialog, nje person qe te gjothe karrieren e tij e ka bazuar tek monologu dhe nuk eshte aspak i besueshem ne kete aspekt. Nje pyetje me vjen nder mend, pse ne 2009 nuk kerkoi dialog, por u be gjoja nje greve urie dhe u bllokuan rruget ne disa akse kryesore? Me keto letra tentohet edhe te zbehet besimi i opozitareve duke permendur 17 majin qe eshte njolla me e zeze ne karrieren politike te Bashes, i cili nga ana e tij nuk eshte se ka pak njolla ne karrieren e tij. Shkurt hesapi, keto letra duhet te behen pjese e studimeve psikoanalitike per te kuptuar se deri ku mund te arrije perversiteti i njerezve me pushtet. Sa per reformen ne drejtesi, ajo do ishte e tille nese do ishin pas hekurave fallsifikatorer dhe hajdutet ( me pushtet) te unzaes per shembull, ne te kundert ajo mund te quhet thjesht kapje e drejtesise. Qe te mos harroj, KM kur flet per demokraci dhe per drejtesi, duhet te tregoje se cili vend demokratik funksionon pa Gjykata?

 4. Me se nuk blwn bilete telebingoje mos pretendo te fitosh. Blije njehere pastaj pretendo. Jo ju doni fitoren e telebingos pa bilete se me bilete ua dredh arditi

 5. E cfare fshihet.?? Asgje. Ai ka dale mendsh totalisht . Ramziu nuk di cflet e cben me. Koker gruri mendja. Ka kohe qe e ka lene ne rastin me te mire ne rastin me te keq i mungon nje e tille.

  1. student ti je mut e jo student te qiu frroku,doshi,roshi,ndoka,rrahman rrahja etj e ti luajten mend,ti je i qmend si rama bastard,kokpalare kopil stalini e milladini.

 6. Rama tall koqet me ju cecene dhe krye cecenin lulu,nuk do ulet me lulune por letra eshte dokument,politika eshte art,ky e di qe lulu nuk do,por ky fiton pike me nderkombetaret dhe me popullin

  1. Pike nuk fiton. Maksimumi noj picke me shume nga te motrave tuaja qe shkrihen nga keto kara-letra.
   PS :kara d.m.th te zeza, ndersa picka motre d.m.th. picka motre. Qe mos kemi keqkuptime.

  2. Uuu prit prit se tani po i kap val truri socialistave skipetar. Por akoma nuk e kuptojne pse eshte gabim. Tipik fshatar te lumtur, megjithese gjynah tju shashe sepse ju ka perdore rama si lolo. Ju shan ai ne menyre indirekte. Lol jepi lali vazhdo filozofo tani 😊

 7. Ti me nickname student me lart je vec nje bytheqire pa tru je nje pis qe fshihesh. Morr i kuq qe i ngjan brigadjerit te ares ne koop e bshkuar.

 8. Do doja te dija se cfare jane, ose me mire se cfare e dine veten ata qe i qusjne te tjeret cecene apo shpellare? Me siguri memdojne se jane aliene nga mdonje planet tjeter qe kane ardhur ketu per te rregulluar punet, ose jane njerez te frustruar mw komplekse inferioriteti te ardhur nga ndonje vend i humbur i Afrikes

 9. Ore se ju eshte mbushur mendja patokut te bindet ndaj shefit te lart dhe ta shese per demokraci atehere nuk do te thote qe ju socialistat, librat dhe bindesat te beni si plug-in te rilindjes. Nje mut jeji jjenideooogji te semure keni, vidh vidh vidh

 10. Dhe ti lordi qenke futur te grupi I bythelepirsave te salihut qe qihen ne byth gjithe diten per kauzen salih lulu,ti je bythqiri me I ri grupit Stalin zigur xixa fax juri byroisti I pd zana,bravo

 11. Ti qift motrat , gocat , grat e qar me me vrim gallosheje Salihu e te gjith ata qe jan kunder hajduteve te Rrilindje prostitutes.

 12. rama hengri tre shjta mut lulzimi ne tre dit,po e lut qe basha ti jep pallen siq luste ilir met hajnin dikur kur i kerkonte bllokun e ne lalz i thithi ppall e ngjal edhe pse i tha qelbesires monster bastard e kokpalare.basha nuk lejon goj te qelbur edvini ne pallen e tij.paramendo tre burrat qe ka rilindja ramen,erionken dhe roshin ) MUAJ NUK DALLUAN jastekun griselda nga nje bark shtatzen.QELBIN RAMA VETEM BEKETI I ADON QANEL E DON.ai i vetmi thot rama rri.PSE JO KUR MERR 140 MILJON EURO nga ky qelbesir

 13. Ham ham ham , ham hum , ham hum . Sa do lehesh ti o Kadri Ram Kazanixhiu aq te mira qofshin . Por e sigurt eshte se epilogu i gjithe kesaj katrahure qe ndertove , e kesaj kartahure ku e çove kete vend do te perfundj me largimin e turpshem tendin . Do mbahesh mend si me i keqi i periudhes se tranzicionit . Edhe pse e keqja nuk ka fund , une mendoj se me keq se kaq nuk mund ta beje , me keq se kaq nuk mund ta çoje kete vend dhe kete popull . Zot ruana nga mostra te tilla .

 14. Ham ham ham , ham hum , ham hum . Sa do lehesh ti o Kadri Ram Kazanixhiu aq te mira qofshin . Por e sigurt eshte se epilogu i gjithe kesaj katrahure qe ndertove , e kesaj kartahure ku e çove kete vend do te perfundj me largimin e turpshem tendin . Do mbahesh mend si me i keqi i periudhes se tranzicionit . Edhe pse e keqja nuk ka fund , une mendoj se me keq se kaq nuk mund ta beje , me keq se kaq nuk mund ta çoje kete vend dhe kete popull . Zot ruana dhe ndihmona nga mostra te tilla .

 15. Ka dicka te bukur ne komentet e bera nga zyrat e ndryshme te agjitpropit, ata qe jane ne opozite quhen te gjithe “bythelepires”. T’i lepish prapanicen nje opozite qe eshte jashte parlamentit apo Berishes qe nuk do kthehet me kurre ne pushtet (te pakten nuk do jete me KM), nuk eshte se perfiton ndonje gje te madhe, biles nuk te jep kush asnje 50 lekesh, por te flasesh mire dhe te besh propagande per mazhorancen jep perfitime. Me sa me kane thene, shkruajtesit e paguar perfitojne, ushqimin falas sipas kesaj menyje:
  Ne megjes 1/2 veze dhe nje caj pa sheqer (ne kembim nje pjate groshe)
  Ne dreke nje sufllaqe dhe gjysem protokalli
  Ne darke Caj dhe nje fete djathe kackavall
  Vec kesaj, marrin secili nga nje gjysem litri qumesht ne dite per te eliminuar helmet qe iu kane hyre ne organizem nga bythelepirja.
  Secili perfiton edhe nje pese mije lekesh te ri ne muaj.
  Ia vlen te akuzosh te tjeret per bythelepirje nderkohe qe e kane gjuhen me m.t nga bytheepirja e perditeshme?

 16. Ore ju bythelepiresat e Saliut, pse shefi juaj nuk merr forcat e FNSH-se kur del ne tekime me njerez? Pse nuk ia bllokojne rrugen Lulit te Saliut, por ia bllokojne KM te dashur per te cilin te gjithe jame te gatshem te shesin edhe familjet e tyre?

 17. O hasani I burit srb qe sot paske dale me llagap te ri shko te salihu mer nje shishe se po i behet shurra te dashurit tend,kete pune ti e qan o kopuk I shqupit,te ka mesuar keq stalini o molotovist I salihut

 18. Haha kur socialista e fillojne fjaline me “ore ti” dmth se kujtojne se do thone ndonje gje me llogjik qe ska shkencetar ta hedh poshte. Shit just got real.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu