• |
ide | kryesore

Zgjedhjet në Indi, kryeministri Modi në avantazh

Planet

Kryeministri Narendra Modi rezulton i pari në rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshem në Indi. Sipas të dhënave paraprake të Komisionit Zgjedhor, partia e Modit Bharatiya Janata kryeson ndaj partisë rivale, Kongresi Kombëtar Indian, në garën për Parlament. Udhëheqësi rajonal i Kongresit Kombëtar Indian u shpreh se partia opozitare do ta pranojë humbjen.

Zgjedhjet në Indi  u zhvilluan për gjashtë javë, ndërsa dhjetëra miliona indianë në 20 shtete i hodhën votat e tyre në 91 elektorate.

Dhoma e Ulët e Parlamentit të Indisë ka 542 vende dhe çdo parti ose koalicion ka nevojë për një minimum prej 272 deputetësh për të formuar qeverinë.

Ministri i Jashtëm i Indisë, Sushma Sëaraj, nga partia e Modit, tha në Tëitter se Partia Bharatiya Janata ka shënuar “fitore masive”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu