• |
ide | kryesore

Protesta e opozitës, reagon edhe BE: S’ka vend për dhunë, nisni dialogun politik

Lajme, Të fundit

Delegacioni i Bashkimit Evropian dhe Ambasadat e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian në Shqipëri respektojnë plotësisht të drejtën themelore të qytetarëve të Shqipërisë për të demonstruar. Megjithatë, ne përsërisim rëndësinë e ushtrimit të kësaj të drejte në mënyrë paqësore.
Ne dënojmë aktet e dhunës që kanë ndodhur në protestat e mëparshme dhe u bëjmë thirrje udhëheqësve të protestës si dhe autoriteteve shqiptare që të sigurojnë që demonstrata e sotme të zhvillohet në mënyrë të rregullt dhe paqësore. Të gjitha palët e përfshira kanë përgjegjësinë për të garantuar sigurinë e atyre që janë në rrugët e Tiranës sonte. Nuk ka vend për dhunë në një protestë paqësore. Autoritetet e zbatimit të ligjit kanë përgjegjësinë për të vepruar me vetëpërmbajtje, edhe nëse provokohen.
Për të mirën e qytetarëve shqiptarë, shumica e të cilëve dëshiron të shohë që vendi të bëjë përpara me procesin e reformave dhe të ecë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të mbështeten në ofertën ekzistuese për dialog me synimin për të gjetur një rrugëdalje nga situata aktuale politike si një çështje urgjente.


13 Comments

  1. E dum shqiperin si gjith europa. Po e dum me mentalitet shqiptar. Dhe me udheheqes si berisha basha dhe haxhi qamili.

 1. Ik mor majmun ti bashke me osben se e shkatrruat Shqipnin . Tash na keni merzit shum zhdukuni e mos tju shohim ma tuj u sjell neper vendin ton.

 2. O zotri perfaqus te perendimit populli shqiptar nuk esht injorant ato e shohin jetojn ne vendet tuaja pre nga vini dhe e din din shum mir si bahen protestat ne vended tuaja prandaj heshtni kur nuk mund ti ndihmoni mos i sherbeni te keqes qe ka dal lakuriq

 3. Osbe dhe BE pale me hajdutet e rilindjes
  Le te vjedhin cte duan vetem ne na lini rehat
  Edi rama mbrojtesi me i madh i hajduteve

 4. Europa ka qene stacioni jone gjysherit dhe prinderit tone kan dhan jeten jane iternuar jan perndjekur nga eteri e ketyre maskarenjve dhe sot nga keto kam bere diku ke 60 seanca gjyqi me vonesa e shtyrje seancash dhe gjyqtares i kerkoja nga vonesat qe bente me zbardh vendimin mos ma jep pronen qe une ti drjtohesha gjykatave te tjera por ajo bente vtem shtirje seance dhe si perfundim me dha vendimin ne favorin tim edhe apeli po ashtu edhe gjykata e larte por tani hipoteka e tiranes nuk e regjistron nga emeri i babait ne emer te femijeve kam aplikuar diku me shume se 20 here nga viti 2014 plan reliev kufizime harta kadastrale nga drjtoria e ndertimitmit te gjtha 1932 1945 1955 1965 1975 1985 1995 edhe sot aktualisht po nuk regjistrhet sepse punoisit ne hipotek me thone se kete zone e ka mafija per nertim dhe ata i bejne vete dokomentat mjafton qe ti te biesh dakort me ta per ndrishe nuk e dime une jam nji refugjat prej 24 vitesh dhe them rofte Europa rofte Italia prandaj sot jam ne protest me zemer.

 5. Pra ti o shoku soreca thua qe protestoni por mos ushtroni dhune. Palaco, pepino i ndyre. O qorr a te beri pershtypje kur policia hidhte lende tymuese-helmuse? A ndodh kjo ne vendin tend? Dhe e fundit ju jeni funderrinat e europes sepse ky kryeminister bandit sot duhet te ishte pas hekurave nderkohe qe ju e mbroni me zor dhe kjo e ka nje arsye. Jeni majmur dhe jeni te perfshire te gjithe nga ky bandit qe qeveris.

 6. Edhe Rama keshtu thote dialog por kur i intereson atij.
  Edhe ty fuga ta ben deklaraten per shtyp?
  Mbase jo, ske nevoje sepse qelbesirat si ty dhe fugshpumi jane ne te njejten gjatesi o vale o eurokrat koti.

 7. Popull pa fat .Po ku i bien per short keta Lugeter te ashtuquajtur -Ambasadore-.Per cfare dhune flet ky i pjerdhur.Aka pare protesta ky qorri ne shtetet e tjera?Apo jane te blere nga eurot e Hashashit.Kurre mos hyfte ne -BE-ky vend me keta ndyresira qe i kane rene ne short.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu