• |
ide | kryesore

Vuçiç zbulon planin për ndarjen e Kosovës: “Kam hartat dhe detajet”

Arkiva, Lajme, Të fundit

Aleksandar Vuçiq gjatë seancës së djeshme në Kuvendin e Serbisë ka thënë se nuk dëshiron ta zbulojë planin e tij për Kosovën duke nxjerrë harta, duke lënë të kuptohet se ndarjen e Kosovës e ka ende në agjendë.

Gjatë një seance të gjatë dje në Parlamentin e Serbisë ku është diskutuar tema e Kosovës, Aleksandar Vuçiq ka bërë me dije se e ka në agjendë ndarjen. Këtë ai e ka zbuluar teksa iu ka përgjigjur politikanit liberal serb Cedomir Jovanovic i cili në fjalimin e tij ka thënë se shqiptarët e Kosovës kanë të drejtë të kenë shtetin e tyre dhe se Serbia duhet të bëjë paqe me shqiptarët.

E kur Jovanovic e ka pyetur Vuçiqin se pse nuk po shpalos ndonjë plan dhe se çka po fsheh prej serbëve, Presidenti i Serbisë ka thënë se nuk dëshiron të nxjerrë detaje të planit të tij. Ai ka thënë se nuk dëshiron të nxjerrë harta duke lënë të kuptohet se e ka në plan ndarjen e Kosovës.

“Nuk ka kuptim të flas deri në detaje, kam mundur sot t’i nxjerrë të gjitha planet, të gjitha hartat, të flas për secilin fshat por këtë nuk guxoj ta bëjë sepse nuk vendosim vetëm ne, vendos edhe pala tjetër, por vendosin edhe më shumë ata që po e nxisin palën tjetër (Kosovën), në krejt atë për cka i kanë nxitur deri më tani” ka thënë Vuçiq.

8 Comments

 1. Po Kosova pse nuk e ka nje politikan te kalibrit te Jovanovic, realist dhe qe kerkon pergjegjesi per krimet e Serbeve? Akoma do quajme hero thac kriminelin qe ka vra me qindra civile te pafajshem para dhe pas luftes? Te pakten Serbia e ka nje ze ne politike qe e nderon. Ne vetem derra kemi.

  1. Tamam vetem derra! Ne jemi ne Shqiperi, vend i pamvarur dhe qe vetqeveriset, e qe nje ish kryeminister ka urdheruar vrasjen e protestuesve (me keq akoma ka kercenuar ish krye opozitarin me vrasje) e akoma ska kurajo njeri te ngreje zerin e te kerkoje pergjegjesi per krimet.
   Po ne vetem derra kemi.

   1. i pa emer e me mut nr tru,kryemut dhjerje stalini esht rama e jo ashtu iq e quan ti,po ky dhjerje stalini don me thaqin me e nda e shit kosoven ,emrin e ka edvin rosh,dosh frrok rama.ju gjo ja i kerkuat bllokun ilirit por ne fakt i pasket kerku pallen per nji vend kryemi.nister.

 2. Ju shpellaret e lapsit sa me shume lajme nga Serbia dhe rusia shkruani qe shpellaret e salihut te kuptojne qe ju jeni prthal i paguar nga serbo-ruso

  1. i pa emer si mut stalini.shurr milladini,pordh mugoshe e lesh vuqiqi qe jeni ende mutit te negjmijes i thoni mjalt.

 3. Vucici nuk e paska zbuluar planin e ndearjes se Kosoves , por e paska mbuluar. E mori vesh njeri si ishte plani ?

 4. i pa emer e me mut ne tru,kryemut dhjerje stalini esht rama e jo ashtu iq e quan ti,po ky dhjerje stalini don me thaqin me e nda e shit kosoven ,emrin e ka edvin rosh,dosh frrok rama.ju gjoja i kerkuat bllokun ilirit por ne fakt i pasket kerku pallen per nji vend kryeminister.qfar mut stalini e shurr milladinini jeni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu