• |
ide | kryesore

4 shenjat se celulari juaj është në përgjim

Lapsi Leaks

Celularët, sidomos ata smart janë lehtësisht të përgjumshëm në ditët e sotme. Me metodat ose pajisjet e duhura ju mund të bini pre e përgjimit. Për t’u siguruar,nëse telefoni juaj është duke u përgjuar, mësoni disa nga shenjat shenja që tregojnë se persona të tjerë përtej telefonit janë duke ju “spiunuar”.


1. Bateria fillon të konsumohet më shpejt se zakonisht edhe në rastet kur është e re dhe e papërdorur shumë. Bateria e celularit nis të bjerë pa u përdorur. Bateria e telefon përdoret në rastet e dërgimit të SMS-ve apo mesazheve zanore.


2. Nëse celulari juaj nxehet edhe nëse nuk është duke u përdorur. Telefoni mund të jetë duke u shfrytëzuar pa njohurinë tuaj.

3. Mesazhe të koduara. Nëse merrni një mesazh në formë kodi me shifra dhe simbole në vend të valëve, ky mund të jetë tregues i transmetimit të të dhënave tek një person i tretë.

4. Dëgjoni zërat paralel kur jeni duke biseduar. Jehonat mund të shkaktohen nga pengesat në transmetimin e të dhënave, sinjaleve ose zërit, por shkak mund të jetë edhe pajisja të cilën një person i tretë mund të jetë duke përdorur për të përgjuar celularin tuaj. ©LAPSI.al

2 Comments

  1. Pae publikoni keto budalliqe? Cdo aparat ose sistem interceptimi, funksionon si stabilizator?

    Kjo do te thote se kur subjekti eshte ne pergjim, nuk ka jehone zeri por kthjelltesi ne dialog, nuk ka asnje ndikim te konsumi i baterise pasi sistemi interceptues merr dialogun ne kohe reale, baterine e harxhon subjekti.
    Nuk ka asnje shanc qe ne telefon te shfaqen konfigurime te panjohura ne paneli e rrjetit dhe valeve, pasi sistemi interceptues nuk e mbivendos veten por penetron dhe stabilizon.

    Ka vetem nje menyre te sigurt qe te shmangesh interceptimin elektronik, te mos perdoresh telefonin fare. Keto qe shkruani ju jane budalliqe kalamajsh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu