• |
ide | kryesore

Berisha komenton vendimin e Metës për anulimin e zgjedhjeve

Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha është pyetur për vendimin e presidentit Meta për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit.

“Vendim që bazohet në themelet e kushtetutshmërisë së vendit, një vendim i cili synon zgjidhjen dhe parandalimin e një konflikti të gjerë civil drejt të cilit po e çonte varrmihësi i pluralizimit politik Edvin Kristaq xhelati”, u shpreh Berisha.

Berisha ka përjashtuar mundësinë e një dialogu me kryeministrin Edi Rama, duke e quajtur një gjë të tillë të pamundur.

 

17 Comments

 1. Fole ti mor vampir,Meta nuk parandaloi luften civile se nuk ka lufte civile me dy-tr mije militante te semure qe vine pas bythes tende mor idiot por Meta po ben perpjekjen e fundit per te penguar zgjedhjet dhe reformen ne drejtesi per te shpetuar bythen tende dhe bythen e vet,ik tani plak matuf pi ilaçet e fli gjume…

  1. cfar pritet te ndolle ,tek nje popull ,kur klasa politike per nje shekull punoj kunder popullit vet ,si e shitur tek te huajt dhe interest e tyre kunder nesh ,cfar pritet te ndolle me nje popull ,ku per 1 shekull ishte I izoluar nen terror presion keqformim dhe keq informim,cfar pritet te ndoll me nje popull qe I jan grabit pronat njeres pjes dhe pjesa tjeter ka pranuar ate qe si takon ,cfar pritet te ndolle me nje popull ,qe nuk deshiron te dije se cfar eshte hallali dhe cfar eshte harami pervec nje pakice te vogel njerzish ,ku sejcili ka kthyer pozcionin sherbyes ndaj shoqeris ne nje biznes perfitimi nga me I malli e deri tek polici rruges,cfar pritet te ndoll me nje popull ,kur njeri I bie kulles dhe tjetri cekicit,cfar pritet te ndolle me nje popull kur amanetqaret e tije ulleheqesit qe marrin pergjegjsin mbi te si sherbetore te popullit,kan kthyer nje popull sherbetore te tyre,duke I fjellur grabitur dhe persekutuar cdo dite ku tashme kan dale nga kuptimi si ulleheqes shtet delir per popullin jan kthyer ne pushtuesit me te egjer te tije qe mban mend historia jon,kombetare cfar mund te thuhet per nje klas politike qe per 1 shekull asnjehere se pyet popullin e vet ben cfar I teket e zhyt ne borxhe masakron grabit pronen ndalon zhvillimin imponon boshatisjen e vendit ,dhe po e fut vendin nga konfik interesash te brendeshme po e transformon drejte nje fushbeteje te konflikeve interresash gjeostrategjike nderkombetare,,te cilat vetem te keqes nuk kan asnje efekt te mir per ne,cfar mund te thuhet per nje popull qe I behet padrejtesi 1 shekull padrejtesia behet burim krimi lle kriminalizimi ne politika ligje dy standarteshe ,dhe akoma ju shkojn pas I perkrahin dhe u japin voten pajtohen me padrejtesin duke u bere 1sh me te,cfar mund te thuhet per nje popull qe merren me egoizem tha cetheme , ,ja pasqyrimi veprave tona,sipas fes ligjit zotit ,veper keqit zoti I ndeshkon ne dy botet dhe veper miret I shperblen ,vall ky popull sejcili a ka sy mend logjik te shohin veten ne pasqyre ne raport me te verteten kujt po I sherben ,te mires vet epo te keqes vet ,se kush mendon flet dhe vepron keq nuk mund te gjejne mire se eshte krijim I zotit krijesat ligjet rregulli masa dhe keto nuk mund ti sfidojne askush,se te gjith e duam veten hakun ,te drejten per vete ,por kur tjetrit I ben padrejtesi harroje se nga e keqa ke dobi vetem se dem ,por demin asnjerit ndergjegja tije per veten e vet nuk ja pranon,ky eshte zhgenjim per te uroj te bindet sejcili per te miren e vet ,mendojne flasin dhe veprojne per te ,per deri sa veten e don te mos zhgenjehet,te mos I hyjn kujt ne hak , dhe te jap hakun qe ka ndaj krijuesit vet,vetes se tije familjes te aferme shoqeris me allurim lutje dituri,fjale dhe vepra,se vetem keshtu ,funksionon qartesia gjalleria zgjilljet siguria paqa uniteti vlerat virtyti,begatia dhe shpetimi yne,vetem keshtu fusim ne funksionim normal ne rrugen e zgjilljes pa problem per nevoja dhe deshirat qe kemi,vetem keshtu dalim nga rruga problemeve pa zgjillje,vetem keshtu kthehemi nga armiq ne miq vllezer ,,vetem keshtu I japim vleren dhe kuptimin jetes pa ja thyer krenarin askujt,vetem keshtu behemi ndihmes dhe plotesues ne dobi duke filluar nga me I vogli deri tek I malli,,kjrijuesi gjithesis I lla mundesit per te gjith ku administrimi me urtesi rregull mas drejtesi hak I ploteson gjitha nevojat ,po pse ne ja kemi kaluar edhe kafsheve per nga sjellja zoti nuk na ka faj ,ai e krijoj gjithcka ne menyre te persosur dergoj po ashtu ullzim te drejt pastert ,pse ne nuk na pelqen nuk eshte faji zotit por faji njerzore,ligjet e tije shpalljen e tije vertetsin e tije po e verteton shkenca dhe po e tregon raliteti praktik faktet duam apo zduam ne ta degjojme na pelqen apo jo,,sot nuk eshte se nuk kemi njerez te mire per ulleheqes te drejte ,nuk kemi dietare ,apo ullzim te drejte dituri me urtesi te dobisheme,kemi plot por si degjon njeri ,sikur te gjith,te angazhoheshim ne dobi per mendime fjale dhe vepra te mira,menjehere sejili do perfundonte ne nje nga 4 grupet njerzore qe mbrojn vendin nga shkatrrimi 1 ullheqesit e drejte 2 dietaret 3 lutjet e besimtareve 4 guximtaret,[per pune dhe vepra te mira] kjo nuk eshte sajim njerzor por krijim I zotit nje organizim I persosur I tije per gjitha periullat historike me pak apo shum njerez me zhvillim apo pa zhvillim me shtet apo pa shtet,tani mjafton vetem mesazhi dobiprures per te miren ne unitet sipas urdherave te zotit dhe kundershtimi padrejtesise ,deri tek mirkuptimi dhe marrveshjet ndershoqerore si caku respektues dhe gjenerues ne burim ne jemi krejt larg nga ajo qe kemi deshire sejcili per veten por krejt afer nese nxisim njeritjetrin per tu angazhuar ne keshillim per mire dhe largim nga e keqa per mendime fjale dhe vepra te mira sot e gjith kjo klase politike eshte nje flet e kaluar qe ne nuk duhet ta shfletojme me mbasi fetarisht shkencerisht dhe praktikisht paten 1 shekull ne dispzicion ,dhe kemi nje ralitetqe vet keta e suallen keshtu qe vendit I duhet nje organizim I ri ,per funksion normal ne gjitha organizmat e frymarrjes fetarisht shkencerisht dhe praktikisht sejcilit sipas aftesis ti gjindet vendi doktorit tek spitali ,cobanit tek bagetit dhe njerzit e vlerave si vlera per ulleheqes ne popull,tashme I provuam te gjitha,nuk eshte se ska pun per krizat qe kemi ,mundesit dhe variantet jan per 10 fishin e kesaj popullsie sepse zoti e begatoj nentoken dhe mbitoken tone me gjitha te mirat nuk eshte se ska fuqi puntore ka sa te duash por nuk kan pun nuk eshte se ska para per ti vene ne levizje para ka por jan te kycura ne xhepa pa adrese dhe te pa formuar dhe pa orientuar por dhe qellimshem , gjithcka e mire per ne ekziston ne kete vend pervec urtesise dhe angazhimit ne te ,mbeshtetja tek zoti dhe veprimi sipas urdherave te tije na sjell unitetin bamirsin vlerat dhe zgjilljet, ky eshte mendimi I’m perms fjales se lire per popullin tim ku sejcili ka vend si I miri si I keqe ti bejne nje analize te thelle vetes dhe perballe njeri tjetrit te paraqitemi te drejte me hak te sillemi dhe merremi vesht si njerez perderi sa ne perberje jemi njerez,cdo forme qe te ndiqet vec e vec apo gjith se bashku ,mir eshte qe ne te te mbizoterojne e drejta haku mbasi nese per nje shekull tjeret na suallen fatkeqesin ne mezin tone ,ne tashme duhet te zgjohemi qe te mos behemi me fatkeq per veten tone njeri tjetrin me mendjen gojen dhe veprat tona se ne pergjithesi po shkatrrojme te ardhmen tone lumturin tone femijet tane pore kundershtojme padrejtesin dhe pranojme te verteten

 2. Ate dite kur Berisha, Meta, Basha, por edhe Rama(nqs I provohen akuzat e bera) do te shkojne ne burg, duhet shpallur feste kombetare.Dhe kur Berisha e komenton si kushtetues vendimim e Metes, ska nevoje fare te hapesh kushtetuten qe te mesosh qe eshte nje vendim komplet antikushtetues.

 3. Ja mblodhi koqet perendimi. Prisni. Do shikoni akoma cfare do te bej perendimi. Ne burg Sala dhe Basha. Rama nje Erdogan.

 4. akt politik .

  nje eskalim i situtes dhe njeheresh front tjeter. dhe nje mundesi per te bere marreveshje. marreveshja e vetme esht lufta ndaj krimit dhe rilindjes bashkepunetore qe e ushqen dhe e mbron

 5. Dy njerzit qe nuk e njohin dhe nuk e kane zbatuar asnjehere kushtetuten,zgjedhjet vetem me 30 qershor amerika dhe be do te mundesojne berjen e ketyre zgjedhjeve,salihu srb lulu dosjet jane gati per ne burg,do shikoni shpellare cfare do ndodhe

 6. Saliu, Luli, iliri dhe moniqa, do vijne nje dite para kutise se votimit nga populli dhe aty do kuptojne fundin e tyre te tmershem.

 7. Gjykata administrative e gjykon kete lloj dekreti/mosdekreti te cuditshem. Mos degjoni zhejin, rroten e karit, o demokrate.
  Ilir meta shkoi lart, e duam shume, por duhet te shkoje para drejtesise si molotovistet. Nuk pres ta coj bythqiri edi rama, se ai nuk ka guxim per asgje dhe eshte deri ne fyt, por ne qe nuk kemi lidhje duhet ta themi: Meta shkeli kushtetuten dhe duhet te pergjigjet si burre, jo si burre gruaje.

 8. Sa komentues idiota ka my lapsi.une kam qene perkrahes I zjarrte I pd dhe ne vecanti I Lul Bashes ne 2011 kur kandidonte per bashkine e Tiranes, por ajo cfare Meta beri sot eshte komplet antikushtetuese.Mos beni budallain duke besuar cdo gje thjeshte nga bindjet politike.Do ta shihni qe ne 30 qershor zgjedhjet do behen dhe usa&be do ti perkrahin dhe njohin si zgjedhje.Pse Shqiperia do funkdionoje sipas tekave te Ilir Metes.Kur do ai ka zgjedhje,dhe kur behet me nerva ai e ndalon mbajtjen e zgjedhjeve?Perse ai nuk I shpalli zgjedhjet me 1 mire ok apo 10 gisht?sepse eshte e percaktuar qarte ne kushtetute kjo dhe presidenti nuk mund te neperkemb ligjin themeltare te shtetit

 9. Meta po tenton te zgjase ngordhjen e te gjitheve. Skenar i felliqur. Lufte e forte midis shtetit ne hije pra shtetit qe na drejton prej vitesh dhe qe eshte shteti i krimineleve dhe gjermanit. Se amerikani per mua gallate neper popuj do. E ka vertetuar. Dhe shqiptaret presin nga bota. Sa mjerane. Pa sherim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu