• |
ide | kryesore

Dekreti i Metës/ Nënkryetari i KQZ-së: Akt administrativ i pavlefshëm, nuk merret parasysh

Lajme, Të fundit

Pas largimit të kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedheve, Klement Zguri, nga mbledhja që po zhvillohet lidhur me dekretin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për shtyrjen e datës së mbajtjes së zgjedhjeve lokale, fjalën e ka marrë nënkryetari këtij organi, Denar Biba, i cili e ka cilësuar vendimin e kreut të shtetit si një akt administrativ të pavlefshëm.

Biba ka akuzuar presidentin Meta për refuzim të vetëdijshëm të zbatimit të urdhërimit kushtetues për caktimin e një date zgjedhjeje.

Presidenti refuzon të zbatojë urdhërimin që e detyron atë të caktojë datë zgjedhjesh.  Sipas nenit 1 të Kushtetutës, qeverisja bazohet në sistem zgjedhjesh periodike, cdo katër vjet. Shfuqizimi i dekretit që përcaktonte datën 30 qershor është shkelje e hapur dhe flagrante e parashikimeve të mësipërme duke e lënë vendin pa datë zgjedhjesh dhe pa proces zgjedhor.

 Ky dekret nuk sjell asnjë pasojë juridike, ai konsiderohet se nuk ekziston, cdo subjekt që ndesh një akt të tillë nuk i nënshtrohet rregullave të tij dhe nuk e merr parasysh.  KQZ ka detyrimin të vijojë punën”- ka thënë Biba.

28 Comments

 1. Mafiozi Denar Biba,zagari i Edvin D’Rames,qe shantatzhoi gjyqtarin shqiptar ne Gjykaten e Strasburgut,
  Z. Ledi Bianku,por qe nuk i hyri gjemb ne kembe,megjithese Prokuroria nisi hetimet,pasi dispnonte
  audiopergjimin!

 2. Pse mo cka te keqe ?? Keta skane te drejte ta lexojne kushtetuten ? Likja e lexon ashtu, keta e lexojne keshtu..me qetsi e dashuri, zgjedhjet ne 30 qershor do behen…nderkohe likja eshte i lire te nxjere dekrete cdo 2 ore…

 3. E shikoni se kush eshte Taleban ne kete vend ?Partia e dhjere socialiste eshte kthyer ne parti talabaniste,nuk zbaton ligjin se nuk i pelqen ,tmerr !!!!E kush nuk e ben nje bythmut si Denar Biba,me tre plehra te tjere te rilindjes se edvin Rames !Ja kaq duhej qe shqiptaret te kuptonin lehtesisht se me cfare bande kriminale si e Astrit Avdulajt eshte Partia Socialiste,e gjitha…. !Asnje Ze nuk pipetin kundra,repart militar bandit !Te tere njesoj nen komanden e krimit ! Ja pra qe ligj nuk ka per ta !!!!

  1. Taleban eshte i pari presidenti qe kujton se kushtetuta dhe ligjet jane si breket e Monikes qe mund tia heqe kush te doje,prisni mos u nxitoni,lerini njerezit kompetente qe i njohin ligjet me mire se ne te flasin dhe shume shpejt do shkoqiten gjerat,shahu vazhdon,presidenti dha sheh,por rrezikon te kapet shah mat

  1. Per sa kohe Saliu vazhdon te jete kryetar i PD-se defacto,sigurisht qe fajin e ka Saliu,per dijeni para 2-3 ditesh Meta me Saliun paten nje takim koke me koke per nja 5 ore,pra Saliu eshte ai qe duke ndjere fundin e tij dhe ketij kokelopes kerkon te çoje ne gremine gjithe Shqiperine…

 4. Atehere i lind e drejta popullit, qe te te qije edhe femihet e gjithcka ke!!! Ti nuk je aty per te interpretuar kushtetuten.
  I ke thene burgut hapu…. Sepse Presidenti i kallogaritur exge loqet si puna jote e nuk ben gjasme!

 5. Po ke rast lufte, ti ke detyrimin te zhvlersosh dekretet e presidentit apo te marresh leket nendore e te besh zgjedhje??? Hajt shnet se presidenti mund te nxjerre edhe urdher arrestimi sonte per ty. Gabim flagarant kushtetues qe denohet me 20 vjet heqie lirie

 6. KQZ nuk eshte organ gjykues per dekretet e presidentit, eshte jashte kompetencave.

  Kjo qe behet eshte nje nuk KQZ por pak rendesi ka sepse zgjdhjet nuk do behen . dhe rama do te fuse vendin ne kaos sic edhe ka bere duke zhbere insitucionet e vendit qevri dhe bashki , polici prokurori dhe gjykata dhe tashme zhben dhe KQZ.

  Kjo situate i vjne per mbare Rames pasi perseri behet faktor per dialog edhe pse i kapur me ze dhe figure per qindra milione euro korrupsion dhe lidhje me bandat.

  Ky eshte veprimi i rradhes skandaloz i ekipit Rilindas per nje kryeminister te inkriminuar .

 7. e nxorri rama/veliaj/blushi/fugshpumi direkt sa lexuan komentet per kete fakir te korruptuar. si vajti deri ne strasburg fisqiri te korruptoje njerzit.

 8. Shqiptare. Keni harruar thelbin e demokracise se kaq sh ju kane loqendisur algoritmat e dites. Beni zgjedhje dhe ikni me qef ne zgjedhje. Opozita duhet te kerkonte zgjedhje dhe qeveria te kishte frik. Ps ka marr pjese ne zgjedhje dhe kur zagaret e berishes rrifnin njerzit ne mengjes kush blinte ZP tek kioska afer fotografit. Merrni pjese ne zgjedhje dhe bejini presion liderave te pd te futen dhe tju bindin qe tja jepni voten. Mos degjoni shitblerje votash, histori hashashi futja pordhes te gjitha partite jane te perfshira njesoj. Mbase lsi pak me shume tek kjo puna e blerjes….. loqe

  1. Po mer koqe po si te ta doje ty partia. Njelloje si musolini tani ka ardh koha per autonomi. Hahaha sa varikarsa jeni ju socialistat, keni rrjedh nga trute.

 9. Sa per gjynaf eshte Dinari po e yhem kastile…keshtu…dhe e mban veten jurist i madh ky koqja….Ra Hitleri e Musolini e jo me Rama qe eshte pupel…po ti mavri Dinar ku do fshihesh…apo azil politik ne Amerike. Mendo pak per vete…e cke mesuar ne shkolle. Me duket se shkolla te ka pare ty e jo ti shkollen

 10. Ky do fut ne burg ne nje qeli me Gaxhain tja boj sumen uje. Para te madhe kane fituar me paligjshmeri keta ripjellesit se nuk shpjegohet ndryshe qe te arrijne deri ne vetsakrifikim per te ndenjur ne karrige.
  Ne te vertete fajin e ka Saliu qe nuk jua shkerdheu gjithe femrat e shpise ju pushtave te rilindjes edhe pastaj ta perdridhte qafen edhe vete.

 11. Denar……..,bibe te presin ca miq me krahet hapur atje te vendi…..!Kane nevoje per çiftin tend,e sa here do e provosh ta kapesh sapunin,euuuuu !Te ngushellon fakti se nuk je vetem ?!Ke dhe tre qyqare me vete,njeri ai qe i lyen floket do te tregoje ndonje gje per burgjet se ka qene zv/drejtor e llafe ka degjuar,ai shko me qejf,ka mall te hyje brenda !

 12. Eshte akoma heret per te folur, por kjo qe ka bere sot tregoi qe e meriton emrin Bibe. Rlindasit kujtojne se duke e cuar vendin ne konflikt civil i ngjashem me 97 do shpetojne te gjitha vjedhjet dhe zullumet qe kane bere. Por harrojne qe ne te tilla situata digjet i njomi dhe i thati bashke prandaj ti bejne hesapet mire

 13. zgjedhjet do behen me 30 qershor, mos u lodhni kot te mendoni as se do i prishni as se sdo shkoje njeri per te ushtruar te drejten e vet kushtetuse, sa here ju kam thene te mos degjoni as lulin as komardaren e tij me bllok te zi ne dore. kushtetuta parashikon zgjedhje cdo 4 vjet per rinovimin e organeve te shtetit. kete paragraf qe eshte me i rendesishmi ne sistemin demokratik nuk e ndalon dot as.sala as luli as edi as ilir meta e asnjeri. edhe enver hoxha ne monizem me zgjedhjet nuk bente shaka.

 14. Ore ate ligjin e tregoi meta? Se ku u bazua te ckreditonte zgjedhjet.
  Do na thot njeri se spo kuptojm gje.
  E thjesht, ligji nr kaq, fraksion aq. Thot kete ate dhe ate tjetren. Dhe saqarohemi… Kaq e thjesht.

 15. Koha per GRUSHT SHTETI
  Behuni gati,Rama po e pret me padurim!
  30 Qershori do te shkruhet :
  “FILLIMI I LUFTES TE DYTE CIVILE NE SHQIPERI”
  2019/6/30

 16. O denar ktu sbohet fjale per vize usa apo be KTU PO LUANI ME PLUMBIN BALLIT. PER MUA DO ZOTI VAZHDONI SE MEZI PO PRES TJU VARIM NEPER SHTYLLAT E TIRONES O HALE TE KUQ

 17. Kush esht mavi esht rrac kurvash dhe ti Gash qenke rrac kurvash bile nga ajo rraca e hershme more byth qir langaraq, ik shko e shifi ato gocat e tua se po shkerdhehen me 5 euro, mos shkruaj me se e di shum mir se qa te pret rrac e degjeneruar komplet se fis.

  1. Ty Rakip te ka perdhunu aq keq Sala sa nuk ka pith same qe ta nxjerr karin nga bytha,ti per hater te Sales ia çon vete gjithe grate e fisit per ti shkerdhy,madje çon edhe meshkujt per te kenaq deshirat homoseksuale te Lulit,Balliut,Salijanit e G.Bardhit….

 18. Kush je ti more shoku “jurist”qe jo vetem diskuton dekretin e Presidentit,por edhe e veke ne kandar,vlekerka,apo nuk vlekerka ky dekret.Me keto deklarata,ti po justifikon edhe mbiemrin tend se qenke vertete nje “bibe”qe kushton vetem nje “denar” (sa per dijeni denari eshte paraja serbe,a thu te jete edhe pronari i ketij emeri nje lloj serbi,apo nje sherrbetor i tyre?)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu