• |
ide | kryesore

Ekskluzive/ Dokumenti i Ramës për ambasadorët: Pse do shkarkoj Ilir Metën

Kryesore, Lajme

Pas konferencës për shtyp të mëngjesit të së hënës ku Presidenti i Republikës, Ilir Meta firmosi publikisht anulimin e 30 qershorit për mbajtjen e zgjedhjeve lokale, kryeministri Edi Rama mblodhi fillimisht Kryesinë e PS-së ku vendosi të nisë procedurat e shkarkimit për kreun e shtetit. Menjëherë pas saj, për gati 90 minuta Rama takoi në zyrën e tij ambasadorët e BE-së të akredituar në Tiranë dhe të dërguarën me punë të SHBA-ve.

Lapsi.al ka siguruar nga burime të tij dokumentin me 7 faqe që Rama u ka lënë në tryezë ambasadorëve ku u ka “sqaruar” shkeljet që sipas tij ka bërë Presidenti i Republikës. Në këtë dokument fillimisht bëhet një përmbledhje e datave duke nisur që nga 5 nëntori 2018 kur “Presidenti pas konsultimit me partitë politike vendosi të dekretojë 30 qershorin si datë të mbajtjes së zgjedhjeve të pushtetit të qeverisjes vendore”.


Më pas në dokumentin e siguruar nga lapsi.al, Rama ka renditur edhe nenet 92 dhe 93 të Kushtetuës ku është mbështetur dekreti i parë i Presidentit si dhe nenet 8, 9 dhe 10 të Kodit Zgjedhor. Rama thotë se pas këtij vendimi KQZ ka filluar punën dhe në 31 maj nisi fushata elektorale.

Në letër thuhet se “Nëse Presidenti do të bëjë konkret vendimin për të anuluar datën e zgjedhjeve, ne e konsiderojmë atë një akt arbitrar dhe në kundërshtim me Kushtetutën”.

Në dokumentin që Rama u dha ambasadorëve thuhet se në këtë mënyrë, “Meta ka tejkaluar pushtetin që i ka dhënë Kushtetuta e cila sipas tij nuk ia jep të drejtën të marrë një akt të tillë”. Më pas bëhet një sqarim për mandatet e të zgjedhurve dhe “periudhën zgjedhore” që sipas qeverisë, Meta e tejkaluar.

Rama sqaron edhe hapat që do të ndjekë qeveria e tij. Në dokumentin që disponon Lapsi.al thuhet se fillimisht nuk do të njihet dekreti i dytë i Metës për anulimin e zgjedhjeve. Më pas çështja do të analizohet në KQZ dhe në Kolegjin Zgjedhor ndërsa Parlamenti do të nisë procedurat për shkarkimin e Presidentit të Republikës. ©LAPSI.al

 

 

40 Comments

 1. Dhe me kete rast e keto veprime vertetove katerciperisht qe je per tu bo synet komplet. Deri ketu asgje e re, por vertetove dhe faktin tjeter qe, per te mbajt me cdo kusht karrigen je gati te besh gjithshka me vemjet qe ke promovuar ne cdo institucion qofte edhe sikur ti marresh me vete ne burg. Sdq akoma nuk ke pare gje akoma….. kete radhe “dhuraten” do ta kesh nga nderkombetaret dhe ata i kane shume te idhta dhuratat per keto raste….. si rasti klinton-berisha ne 1996.

 2. thirri urgjent kta ambasadoret e leshit, qe hane e pine, rroga dhe dieta te larta dhe qe s’bejne asgje…

  e gjeten ne zyre tu qa me te modhe…

  turp, s’qa burri kshu, na mori ftyren…

  te te vije soreca dhe borkarti dhe te fshijne lotet!!!

  v k

 3. Me shpjegoni ju lutem-kush e ka te qarte,natyrisht- se perse kryeministri therret ne zyren e tij,ambasadoret.Simbas protokollit,per cdo problem qe ka nje qeveri,me nje apo disa shtete,Ministria e Jashtme ,qe merret edhe me trupin diplomatik,therret ate,apo ata ambasadore,me te cilet qeveria paska probleme,dhe zyrtari i ministrise se jashtme,qe trajton shtetin,apo shtetet,mund te marre pjese edhe Ministri i jashtem.Ndersa Kryeministri,mund te ftoje ambasadoret,vetem per dreka apo darka zyrtare,ne raste festash kombetare,simbas llojit te festes,se kombinuar edhe me Presidentin e Republikes.

 4. Ne te vertete mezi po prisja qe ky te shkonte i vetem ne zgjedhjet e 30 qershorit. Tani qe mund te shkarkoje dhe presidentin ma dyfishon lumturine. A ka fund me te dhimbshem per te se kjo katastrofe politike qe ng paaftesia dhe arroganca e prodhoi vete? Ja per kete do te hyje ne histori. Eshte e sigurte. Per deshtimin total te shtetberjes se fajin ja kish saliu. Per krywministrin qe doli nga politika pa asnje bilanc . Ne integrim beri hapa pas, rruge nuk beri. Reformat i deshtoi i beri gjysmake sa per sy e faqe. Shqiperia u zbraz. Ekonomia ne grope. Shqiptaret jane shume me te varfer e me te pashprese. Shqiptaret mendojne vetem si te ikin nga syte kembet. Median e shkaterroi. Harxhoi energji katastrofale ne propagande . E depersonalizoi partine socialiste. partia socioaliste nuk ka sot asnje figure te vetme me profil te larte. Dy ministra te brendshem ne procese hetimi per trafik droge. Berisha ishte ai qe ishte. Me gerdec e 21 janar mbi shpine por berisha e futi ne Nato shqiperine. Ne kohet te qeverisjes se tij, evropa i hoqi vizat. Beri dhe rrugen e kombit . La tre gjera. Po ky? cfare do kujtoje nga puna e tij?

  1. po nuk ke faj, sepse nuk qe ndonje familjar i joti ne gerdec dhe 21 janar. Kur je militant dhe salist si puna jote nuk te hyjn ne sy. me mire nje hajdut si Rama se nje hadut dhe vrases si saliu dhe lulushi.

   1. O esi te qiu fuga ne bythe mo cun/goce/feshkull, edhe nqs s merr leket e taksave tona dhe i mendon vertet keto qe thua prape plehre ngelesh se nuk ke nje grime tru.

    Bye Bye funderrine, dhe JO. nuk me paguan luli,xeni, sala, madje te blej dhe ty po deshe, sa do qe doni te na mbysni me taksa qe te fryni administraten dhe te furnizoni katunaret e freshit me sufllaqe.

 5. Ky nuk eshte normal, na diskretitoi fare! Kush e di sa do tallen neper qeverite e huaja me kete, dhe natyrisht qe pa e kuptuar as ky vete do i vije dalengadale edhe goditja prej tyre! Me duket se po shkon vete drejt burgut si i flijuari i pare i drejtesise se re!

 6. Ta zeme se nuk behen zghedhjet me 30 qershor, ku eshte fitorja opozites?! Po fitorja shqiptareve?! Po e keqja Rames ku eshte?! Kush eshte plani B i presidentit per zgjidhjen e krizes.
  Asgje. E gjitha behet jo per ta zgjidhur por per ta renduar. Eshte nje situate absurde.
  Mendoj qe presidenti eshte bere pale. Sepse eshte pale. Eshte ne konflikt te paster dhe te thelle interesi. Nuk eshte bur shteti, eshte buri Monikes. Jane vetem interesa personale.

  1. Nëse bëhet fjalë për “palë”, cilido shqiptar duhet ta ndajë mendjen, duhet të bëhet palë me trafikun e drogës, vjedhjet me koncesionet, me komandimin e zgjedhjeve nga bandat kriminale, me ish partinë e punës që tash është kthyer si një parti e oligarkëve kapitalistë mafiozë e që kërkon të bëhen votime vetëm për te, pa alternativë tjetër, duke lënë mënjanë opozitën që përfaqëson gjysmën e popullit shqiptar, përse të mos jemi palë me presidentin që për të mbrojtur unitetin e kombit, për të evituar përplasjen e dhunëshme mdis shqiptarëve, në situatën konkrete të krizës së thellë politike, deretin me të cilin pati vendosur që zgjedhjet në datën 30 qershor, e zhvlerëson këtë datë duke e shtyer për më vonë, për të krijuar mundësinë që palët politike të negiciojnë që në zgjedhje të marin pjesë të gjithë partitë politike e gjithë populli.
   Pra o Ben që duhet të mësosh të ecësh vetë e jo të mbajë për dore Edi Rama, duhet të kuptosh kjartë se këtu nuk është fjala për fitore të njerës palë politike, por për respektimin e parimit demokratik që zgjedhjet nuk duhet të zhvillohen vetëm me një parti, aq më keq me ish partinë e punës që qeverisi si diktaturë për gati 5 dekada, por të konkurojnë të gjitha partitë e të marin pjesë në këto votime të gjithë shqiptarët për të zgjedhur ata që vlerësojnë më të mirët.
   Mos u gaboni me ca avoketër që si profesion kanë marjen në mbrojtje të të pandehurve për vepra kriminale, e bëjnë sofizma me me interpretimin e ligjeve.
   Ligji bazë i një shteti është Kushtetuta dhe është vetëm gjykata Kushtetuese ajo që ka tagrin të interpretojë ligjet e të vendosë, se me cilën palë është e drejta.
   Nëse këtë institucion , më të lartin e drejtësisë, qeveria Rama e ka shkrirë, sipas Kushtetutës pas Gjykatës kushtetuese është presidenti ai që vendos mbi palët.
   Gjykimet se presidenti meqë ësht bashkëshort i njerës lidere të opozitës, dhe ai këtë veprim e ka bërë për interesa personale, bie poshtë me faktin se ai qartësisht ju ka bërë thirrje të dy palëve që të negociojne e së dyti në ate post e zgjodhi partia socialiste e ashtu siç respekton kryeministrin e zgjedhur prej saj, duhet të respektojë edhe presidentin , edhe ai i zgjedhur nga PS.

 7. Meta , kush mban mend nuk mund te jete presidenti shqiptareve. Nese ne si popull, do vazhdojne te riciklojme keto mbetje, simbole te korrupsionit ne keto 30 vite ne kete vend kaq te vjedhur deri ne varferi, tregojme qe jemi nje popull pa memorie, pa dinjitet.

 8. Ka nje person me emrin Ben, i cili ben disa pyetje te tipit: Dreka hahet ne mengjes apo ne darke? ose Kur eshte ora 10 e paradrekes mos ka kaluar mesnata? ose Sa shi bie ne ditet me diell? Ca pyetje kaq te pavend saqe te duket sikur je ne ndonje kopsht femijesh. Por kulmi eshte se paguhet per ato qe shkruan

 9. Me thoni nje popull ne bote qe shkon voton / pervec korese se Veriut / per te votuar nje alternative te vetme. Me thoni nje kryeminister ne europe qe do ta bente kete ? Me thoni nje vend ne bote qe nje parlament monist , jo vetem e quan veten legjitim te ekzistoje ne nje bote te 2019 por meton te mblidhet dhe te shkarkoje presidentin pse anuloi nje date per ti hapur rrugen nje date tjeter qe do kerkoje dakordesi e dialog. .Me tregoni nje kryeminister ne ballkan e europe qe e ka ndare kete popull me ashper se kurre ne Ne dhe Ata.
  Ku ka vend ne boten e qyteteruar te demokracise dhe politikes te ekzistoje pa Gjykate Kushtetuese , pa Gjykate te larte , me nje prokurore totalisht te kapur nga politika dhe nje organ zgjedhjesh qesharak si KQZ qe te kujtonte dje Berishen e 96. Ky eshte kryeministri qe do mbahet mend si nje politikan sharlatan qe limitet e formimit nuk e frenuan po e shtyne drejt marrezise. Nje megalloman ballkanas i frustruar ndaj perendimit qe deshtoi te qe shtetar . Deshtoi te ekzistoje pa makinerine e neveritshme te propagandes. Deshtoi te Rilinde kete vend pervec kartonxhezit te qendrave urbane , palmave qe ju prishen dhe pikturave ne murrin e zyres. Deshtoi te drejtoje pa krimin e oligarket otomane qe mban rreth vetes. Deshtoi te drejtoje nje vend drejt evropes sepse nuk mundi te shkepute veten nga Sandri, Mero , Vjollca , Mane e Baton. Deshtoi te kuptoje se as forca, as arroganca as propaganda e shfrenuar nuk te shpetojne nga vetja ” ( vetja : i tremburi, i paafti, i papergjegjshmi, i keqi , i lodhuri, i korruptuari)

  Prandaj Meta i ka ber nje favor te fundit te madh. I ka dhene nje shans shpetimi. Dhe ai e di mire kete.

  1. Pse me zor do i mari rama ti fusi ne zgjedhje. Ato aty e kishin kqz tu regjistronin.
   Problemi nuk eshte tek rama por tek shba qe keto duan te shpetojn bythen. Jan te mbaruar politikisht.
   E kan then dhe vet 2 duar per nje koke jan. Jan ne agoni se shpejti do vdesin (politikisht).

   1. Te qifsha udhen o esi sa ridhjeres i thekur qenke. Po vere pak trurin ne pune mo, se dhe ju minjte keni pak tru, dhe pse nuk keni inteligjence.

    1. Po ty o fisqir te duket vetja me i zgjuar se voton nje ish-sigurims, vrases e hajdut si Salehu? Shko mer pall kari, po na e mat inteligjencen ti varikars.

  2. me thuaj nje popull ne bote qe vrases dhe hajduta si Presidenti, Salehu e LUlushi vazhdon i mban akoma ne politik kur duhet te ishin ne burg.

 10. Ketu eshte nje komentues shqupist qe eshte I shqetsuar per koncesionet e Rames dhe asnjehere nuk eshte shqetsuar mer 486 koncesionet qe salihu dhe ne mandatin e dyte,gjysmen e tyre ne tre muajt mbasi kishte humbur zgjedhjet 2013 une dhe ti o rrotekari kemi 6 vjet qe paguajm koncesionet e salihut te gjitha me probleme te medha ligjore,une nuk jam kundra koncesioneve ne parim sepse mendoj qe eshte e vetmja menyre per te kapur kohen e humbur,ti shqupist komento dhe ato te salihut per tu dukur me realist,edhe keto kur te jene larguar koncesionet do vazhdojne te jepen,psh kur albana vokshi te behet kryeministre te njejten gje do beje o shqupisti I Byrose politike te pd

  1. Po koncesionet e saliut edhe me ramen mbas bythe qe bente opozit dhe qe bllokonte projekte, ato gjera qe u bene funksionuan o parrazit me certifikat. Ty ne 2019 po te bie tyneli mor derrzi. Ktu po kthehrmi mbrapsht per njenstatus quo qe do te vendos rama ne kurriz te ndershmerise…apo do na dalesh te na thuash qe nuk ka shqiptar te ndershem o te qifsha rracen e fisit ne pidhe.

   1. bravo e zgjidhet punen e koncesioneve, e bet luften e morrave ne portale kazan si ky. nderkohe Salehu, Rama, Lulja, Like floriri me grun vazhdojn shtojn pasurit. ju vazhdoni therruni, shani njeri tjetrin nga fisi e nga motrat, takohuni dhe fizikisht e therruni me thika. Nderkoh pasurit e zaptuseve te shtetit (perfshir dhe opoziten) shtohen. Nderkoh Rama e terheq vizen me te gjat, dhe nuse e Sales me te birin pershendesin protesten nga Maldivet. Mjeran

   1. ik mer 4 eurot e Xenit e mos na hap karin. sa her duhet te te qihet motra e farefisi ne dit per te kapur kuoten e 4 eurove?

 11. Vellezer shqiptare, teatri i ketyre shpifesirave eshte kthyer ne tragji-komedi.
  A e kuptoni se po bejne sikur zihen?
  Po perdorin stabilitetin e kombit si kercenim per nderkombetaret qe vetëm e vetem te marrin imunitet nga hetimet.
  Kush është patriot e kupton.

  1. E kuptojn shume mire o Uns.
   Por militantit edhe kur i servir mut, nuk cohet nga tavolina. Ketu ne kete vendin e cudirave gjeja me e pa vler ne shoqeri eshte militanti. Se, edhe e kupton qe po mbron dicka te gabuar por edhe i pelqen ta mbroj. Pastaj vjen nje dit dhe therret e cuditet qe perse jan gjerat perseprapthi ne kete vend. Duke mos e kuptuar qe perseprapthi eshte ai vet.
   Besoj ta ken lexuar te gjith llojet dhe krahet e militanteve. Un e di qe keta 2 min, qe shkruajta keto fjal, jan humbje kohe. Se shumica nuk arrijn ta kuptojn.

   1. Dakord me ty, por ate dy minutesh qe harxhove ta dish qe nuk e harxhon kot. Sepse, shumica e shqiptarëve e kuptojne lojen e ketyre dhe thjeshtë injorojne ne heshtje. Nedersa keta militinatet-kamikaze sjane as edhe 2% por bejne zhurme sa per 60%.
    Dy minuta shkrim mjaftojne per te frymezuar nje si ty, patriot qe shkruan ne nje portal tjetër e keshtu me rradhe qe VOX POPULI te mbyse zhurmen e kamikazeve anti-shqipatare mbeshtetes te kupoles se kuqe PD PS LSI.

   2. NJERI KISHTE HYE NE AUTOSTRADE DHE HABITET KUR SHIKON QE NJE MAKINE PO VINTE NE SESN TE KUNDERT.MER NE TELEFON POLICINE DHE I THOTE QE DIKUSH KA HYRE NE AUTOSTRADE NE SENSIN E GABUAR PRANDAJ VEPRONI MENJEHERE SE MOS VRITET NJERI.NE KOHEN QE PO FLISTE I THOTE , QEKA EDHE NJE TJETER DHE PA MBARUAR FJALEN EDHE NJE TJETER EDHE NJE TJETE R . SOT QENKAN CEMND TE GJITHE THOTE SHOFERI . I CMENDUR JE TI I THOTE POLICI , JE TI OR PALL QE PO ECEN NE SENS TE KURBDERT.KESHTU EDHE PUNA E MILITANTEVE . CIRREN E BERTASIN DHE NE FUND ME KAR NE BYTH PERFUNDOJNE .

 12. Bashke me dokumentin, qeni i rrugeve u ka lene edhe zarfin me miliona euro te fituara me droge e vjedhje. Keushtu qe ambasadoret do lehin per sivellane e tyre qen te zgjebosur.

 13. Nuk ka nevoj per motive per ta shkarkuar pasi ka patur plot per te mos e zgjedhur fare president. po permend vetem nje: me ze e me figur me bllok ne dore.

 14. Po Enver Hoxha iku ne te semes tuaj ,ate keni dashur dhe doni ti -UnsI -qe ke qene sigurimsi i atij regjimi dhe ai pseudo patrioti me pseudonimin -Mirmengjes.Vetem ju ini me te kenduarit e rruzullit tokesor ,kurse te tjeret nuk kuptojne ju ini te zgjuarit e bythes .Ju ini me militante se keta ,ju ini mbeturina te neo -komunizmit te atij sistemi te qelbur qe vrau dhe preu njerez te pa fajshem qe dhe sot nuk ju dihen varret.Por cfare ti besh ardhen ne pushtet pjella e tyre dhe tuaja bashke ku me mashtrimet me monstuoze i moren voten ne 2013 -ten ku mandatin e dyte i blene dhe i gllaberuan votat me bandat e tyre.Tani psiko skizofreni si nje njeri me kartele,nje mitoman i pa fytyre shkriu ne emer te -Vetingut-te gjitha gjykatat ,si dikur babai tuaj shpirteror ne emer -te popullit-Sot ai po mundohet te dali mbi presidentin ,te marri atributet e tij si dhe kompetencat e -gjykates kushtetuese-dhe mburret me euforizem qe do e shkarkoj -presidentin-

 15. Po ky pedarast ka lajthitur fsre fare. Shqiptaret do ja ine Aneten dhe rracen fhe llojin e tyre sadist. Kohe jone di dhqiptare po troket. Mbetja e fundit kombetare Edvin Erdogan Kristaq mut Rama🚽🚽🚽🚽 dhe Ttuslet balla snd Spidhopali me shoke

 16. Po ky pedarast ka lajthitur fsre fare. Shqiptaret do ja ine Aneten dhe rracen fhe llojin e tyre sadist. Kohe jone di dhqiptare po troket. Mbetja e fundit kombetare Edvin Erdogan Kristaq mut Rama🚽🚽🚽🚽 dhe Ttuslet balla 🤮🤮🍆snd Spidhopali me shoke

 17. Po ky pedarast ka lajthitur fsre fare. Shqiptaret do ja ine Aneten dhe rracen fhe llojin e tyre sadist. Kohe jone di dhqiptare po troket. Mbetja e fundit kombetare Edvin Erdogan Kristaq mut Rama🚽🚽🚽🚽 dhe Ttuslet balla 🤮🤮🍆snd Spidhopali me …

 18. Meta i ka bere nje shernim te madh ketij pisi sado qe edhe vet eshte nje pis. I ka hedhur nje komardare te madhe shpetimi te gjitheve dhe vetes sigurisht. Per tu futur ne loje prape te tre patite mostra tashme. Me ne krye rilindjen. Ky psikopat …..cfare me thene….. nuk di nga i nxjere aneta keto mostra.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu