• |
ide | kryesore

Kryetari i KQZ-së braktis mbledhjen: Nuk mund të shqyrtojmë dekretin e Presidentit

Lajme, Të fundit

Kryetari i KQZ-së, Klement Zguri, ka braktisur mbledhjen pasi u shpreh se institucioni që ai drejton nuk mund të shqyrtojë dekretin e presidentit.


Anëtarët e propozuar nga PS në Komision kërkuan që të diskutonin në lidhje me dekretin e presidentit Meta për shtyrjen e zgjedhjeve, gjë që sipas Zgurit është e papranueshme.


Kreu i KQZ tha se dekretet e presidentit janë urdhërues për KQZ-në dhe nuk mund të zhbëhen hirearkitë.

“Mbledhja është thirrurr nga 2 kolegët e mi, ka 3 projektvendime për t’u diskutuar.  Ju bëj me dije që kemi dekretin e Presidentit të Republikës. Dekreti në KQZ për të njoftuar subjektet zgjedhore me këtë akt. Situatë e pazakontë, si një lloj sfide. Nga njëra anë dekreti i Presidentit dhe nga ana tjetër një mbledhje për rendin e ditës të përcaktuar nga 2 kolegët. Në zgjedhjet e 2017 ka ndodhur e njëjta gjë. KQZ duhet t’i bindet dekretit, këtë bëmë dhe kur u vendos për datën e zgjedhjeve

Unë besoj se ka një hierarki ligjore, por e theksoj se mua personalisht nuk më ka ndodhur ndonjëherë që presidenti të marrë një vendim të tillë. Në gjykimin tim janë në të drejtën e tyre, por nuk dua të futem në debatin nëse janë apo jo në të drejtën e tyre. Nuk dua të gjykoj dekretin e Presdientit, ka organe të tjera si Gjykata Kushtetuese që e bën këtë gjë”, tha Zguri.

 

11 Comments

 1. AS VETE NUK I JAPIN DUM . BINI DAKORT KURVA PER NJE QEVERI TRANZITORE DHE VINI PIKAT MBI { I } SE NUK DO JU PRESIM EDHE SHUME . REVOLUCIONI POPULLOR NDAJ JUSH SHUSHUNJA ESHTE GATI .

 2. Skuthi zguri qe votoje lulune per kryetar bashkie qe kishte vjedhur zgjedhjet,sot ky skuth largohet nga mbledhja,te pakten te qendronte dhe te votonte pro dekretit te salihut luluse dhe mones

 3. Eshte njesoj sikur te kerkoj miza me q…. kalin. Kqz eshte organ administratin per te administruar zgjedhjet pasi caktohet dt e tyre , po sikur presidenti te mos caktoj dt zgjedhjesh a mblidhet vete Kqz te caktoj dt dhe te bej zgjedhje. Na myti llumi duke filluar qe nga intelektualet e posht

 4. A e keni ven re qe keto tre dite kane vershyer komentet ridhjerse ne cdo faqe kudo? Jane friksuar edvini dhe endribytha me lalplehun deri ne palce

  Jane taksat tona qe paguajne sufllaqet e ketyre plehrave. Keta duhen rrjepur te gjalle

 5. I paemer 14.55 !Çdo gje u ngjan me lojen ju te rilindjes !Ç’lidhje ka shahu ketu?zZoteria ka nje dekret qe e urdheron te nderprese procesin e administrimit te zgjedhjeve dhe nuk gjen aspak mirkuptimin e kolegeve dhe çohet, iken !!!Nuk mundet asnjeri neser kur te shkoje para prokurorit,(aty te gjithe bejne sikur nuk te njohin)dhe te denohet per shperdorim detyre nga gjykata te gjeje me vend ne administrate !!!!

 6. KQZ nuk eshte organ gjykues per dekretet e presidentit, eshte jashte kompetencave. Po pse ia japin Arta Artistes dhe ekipt te saj virtuozo-bastard per ta futur ne BURG. Ca te keqe ka ketu, partia te denon dmth Rama.

  Kjo qe behet eshte nje nul ne KQZ por pak rendesi ka sepse zgjedhjet nuk do behen. Pervec patozit qe ska as 20 veta per ti vene kandidate edhe pse mori 3000 firma ne 1 ore per regjistrimin e pasrtise 😀

  Rama do te fuse vendin ne nje situate paligjshmerie totale, zaten sic edhe ka bere duke zhbere insitucionet e vendit qeveri dhe bashki , polici prokurori dhe gjykata dhe tashme zhben dhe KQZ.

  Kjo situate i vjne per mbare Rames pasi perseri behet faktor per dialog edhe pse i kapur me ze dhe figure per qindra milione euro korrupsion dhe lidhje me bandat. Pra pasi e shkaterron shtetin ( per shtetin qe duam 😀 ) del dhe thuote hajde ta ndreqim ose ua sula bandat,

  Ky eshte veprimi i rradhes skandaloz i ekipit Rilindas per nje kryeminister te inkriminuar . Denari ( sa per kujtese prokuroria ia mbulli ceshtjen me audiopergjiimi), ai dihet kush eshte dhe zbaton urdhrat e Rames ne kundershtim te ligjit.

  Po ku i plas Rames per institucione dhe ligj!!!

  Fare mire mund te thoshte qe hajde bejme zgjedhje si qenie politike prej 6 vjtesh kryemnister , kjo eshte ajo qe behet, behen zgjedhje.
  Ose si Rilindass tek e fundit mund te thoshte si Dako qe Opozita hedh Balte mbi Bandat Xhafen Tahirin Rmaen dhe Rilindjen etj , apo ta permbyllte me thenien kuptimplote Fajin e Ka Saliu dhe Hap Kutite ose Largohu!

  Politikan i deshtuar pa asnje arritje dhe rezultat konkret. nje nul dhe i inkriminuar.

 7. Eshte rasti me i mire per te gjithe shqiptaret e ndershem dhe te paperlyer ne poltiken e ndyre te ketyre viteve te shkerdhatokracise te organizohen ne Parti te tipit te qendres me pikesynim rrezimin e establishmentit te felliqur Pd,Ps,Lsi, e te tjera parti te vogla si keto, qe skane qene gje tjeter vecse banda kriminelesh e hajdutesh qe e vodhen dhe perdhunuan Shqiperine .
  Eshte rasti qe qytetaria, inteligjenca, kultura demokratike te marrin ne dore drejtimin e vendit duke shkelmuar injorancen, tribalizmin,krimin qe ka sunduar shqiptaret per tridhjete vjete .
  Shqiptaret duhet ta shfrytezojne kete rast per te miren e tyre dhe femijve te tyre, per te miren e Shqiperise qe sot gjendet me poshte se kurre.
  Njerez inteligjente me moral te shendoshe dhe aftesi Shqiperia ka plot.
  Mobilizohuni , bashkohuni , fitoni!

 8. Mbeten antaret e organizates te partise te ridhjerjes ne -Kqz- te shqyrtojne dekretin e Presidentit .Po kush ini ju o vemje ,o morra te kuq te dilni mbi presidentin .Dhe KE PRESIDENT ! Ate qe e zgjodhen -Ridhjeristet -.Apo fajin ja u ka Saliu o ndyresirat dhe jashtqitja e ketij kombi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.