• |
ide | kryesore

Myslim Murrizi mendon si Rama: Në 30 qershor do të votohet. Çdekretimi i Metës shpikje alla shqiptarçe

Lajme, Të fundit

Myslym Murrizi, deputeti i PD-së, në Kuvend ka dalë sot me qëndrimin zyrtar të grupit demokrat të kryesuar nga Rudina Hajdari dhe të grupit të pavarur, duke theksuar se në 30 qershor do të ketë votime, por jo zgjedhje.

murrizi kuvend

Në një deklaratë për mediat nga Kryesia e Kuvendit, Murrizi tha se gjithë sa po ndodh është “plasja e qelbit të plagës së majisur prej 11 vitesh dhe një sistemi zgjedhor që nuk përfaqëson vullnetin e zgjedhësve”.

Pyetur nëse do të votojë ai dhe grupet parlamentare në emër të të cilave flet kërkesën e PS për shkarkimin e Metës, Murrizi deklaroi: Të gjitha kërkesat që mund t’u drejtohen grupeve do të kenë kusht të panegociueshëm prishjen e nyjës gardiane të sistemit zgjedhor. Ne nuk jemi pjesë e marrëveshjes së 17 majit, secili ka dinjitetin e tij, duhet ndryshimi i sistemit zgjedhore të marrë fund bajraktarizmi i të zgjedhurve pa pyet zgjedhësit më parë”.

Pyetur për anulimin e zgjedhjeve nga ana e Metës, Murrizi theksoi: Unë nuk mbahem si babai i kushtetutës, por të lexoj di dhe e kam provuar këtë. Cdekretim nuk e kam dëgjuar, është shpikje alla shqiptarce, po ta gjeni ma thoni ju. Kushtetuta e ka thënë qartë. Parlamenti është sovrani që qeveris këtë vend, qoftë edhe presidenti i republikës zgjidhet me shumicën e thjeshtë të votave.

Murrizi nuk la pa kujtuar as marreveshjen Rama-Basha, te 17 majit. “Dua të pyes zotin Rama nëse e vazhdon më marreveshjen e 17 majit”- duke kujtuar persona qe qendrojne sipas tij, si “monument kulture”, ne postet e marra pas marreveshjes.

“Nisma ime dhe zonjës Hajdari është se ne jemi ulur në këtë karrige për ndryshimin e sistemin zgjedhor. Ndaj, nëse Rama e ka seriozisht, nëse çunat e reformës zgjedhore nuk bëjnë gili vili me njëri tjetrin. Ta fillojmë bashkëpunimin me sistemin zgjedhor. Pengjet dhe vakanca për orekse individuale shqiptarët nuk duhet të kenë në kurriz një aleancë të tillë politike. Për të shpëtuar veten janë të gatshme të bëjnë marrëveshje me dreqin”- tha ai.

15 Comments

 1. jeni totalisht media kazan me manipulimet qe beni ne dem te shqiptareve dhe vendit. gazetari nuk mund te dal e te thot karlliqe e te mos mbaj pergjegjesi. nje lajmes qe ben fake neqs dhe lajme qellimisht te deformuara (nuk ben perjashtim as Mero Bazja) nuk ka sens te ushtraj detyren e gazetarit. Qe nga titulli: Murrizi e mendon si Rama. O Idot njerez, o enverista te pandreqshem, kur do ta mesoni qe shteti nuk eshte as Rama, as Murrizat, as Lulushat me Saleh ish-sigurimsin, as doktoresh Mona me presidentin hajdut. SHTETI ESHTE LIGJI, ESHTE KUSHTETUTA. Nuk ka rendesi se ca mendojn keta, rendesi ka se cfar thot kushtetuta dhe kushtetuta nuk eshte blloku i zhepit me te cilin bredh Meta lart e posht per pazaret e tij te ndyra. Nje horr si puna e Metes dhe shokeve te tij nuk mund te mbaj peng nje vend te tere. Zoti te dhent ate qe meriton e President varikars.

 2. meta i ka tashme oret e numeruara ne presidence. te enjten pasdite do jete thjesht nje president i delegjitimuar, pra i shkarkuar nga ligjvenesi dhe ne kto rrethana ftoj gjithe ata njerez qe mbartin urrejtje per kete individ kaq te peshtire te botes te nendheshme te krimit, korrupsionit, vjedhjes dhe trafiqeve te bejne shurren para presidences ne shenje rrespekti per karin e vet

 3. 1 pyetje kam per komentuesit John. Me qe do I rruni Karin Ilir Metes sic e keni bere deri tani. Me votat e Murrizit antikomunist dhe rudina goratores do e deligjitimoni? Respekte per nje kar te rrespektuar si puna jote qe I ben shurren presidences dhe flet pastaj per dhune institucionesh.

 4. Ou kur ndryshoi mendim? Se paku shihni ju te pd e lsi se ckeni vendosur te beni me vendin dhe njerezit. Se rilindasit kane katandisur ne derexhene me ulet te mundshme. Me keta injorante do beni politik e do coni shqipri gjynahqaren ne be?! Si e keni katandisur politiken nuk di fiset zulu a mund ti perfaqsoni se ne jo e jo.

 5. Kare myslim karre i marre edvini do ja rruajn karrin metes .Pse e them kete se kushtetuta esbte e qsrte kure shkarkohet lersidenti o kars

 6. O Murriz bytha o plehu me i madh i derrave Lushjes po ik more derdimen se ty te shkon mendja se te vuri ky RAM drog pordha nen kryet parlamenti dhe te shkon mendja se je dikushi pthuuuuu rrac derrash pa byth.

 7. Nje injoranti si puna e ketij morri-zit alla shqiptarce do i duket sepse nuk e ka idene e ekzistences se kushtetutes se shkruar. Ketij karit kushedi ca i duket vetja dhe merr persiper te genjeje me keq se karoministri. Eshte e shprehur dhe shkruar qarte qe vullneti i presidentit shprehet me ane te dekretit, si kur miraton ashtu dhe ne te kundert.

 8. O -Zagar-muti ti nuk je pjese e marrveshjes te 17 Majit ,por je e marrveshjes me te qelbur qe ka pare historia e ketij parlamenti o rrace e poshter .Ku nuk le mandatin por ju zgjate jeten ketyre felliqesirave ne pushtet o moter dhe grua qire .Ke fytyre ti tu kerkosh voten te djathteve or qen bir qeni.

 9. Po nuk je me sali vampir berishen. Atomatikisht behesh komunist.
  Edhe murrizi u be komunist.
  Pra komunist te ben urrejtja qe ke per kryekomunustin sali.
  Hajde dhe kuptojeni tani se kush eshte komunisti.

 10. Per ujkun e cerrikut pyet Bashen se eshte simpatizant i flakte e PeDe-se,aq sa edhe koken e qeth me siglen e PeDe-se,ka qene edhe ne çader kur u “krijua”republika e re me njerez te vjeter….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu