• |
ide | kryesore

OSBE: Situata në Shqipëri mund të çojë në ndalimin e funksionimit të shtetit

Lajme, Të fundit

Në një deklaratë të shpërndarë mbrëmjen e së hënës, kryetari i radhës i OSBE-së, Ministri i Jashtëm dhe për Çështjet Evropiane i Sllovakisë, Miroslav Lajčák, shprehu shqetësim lidhur me zhvillimet më të fundit në Shqipëri, të cilat sipas tij “mund të thellojnë më tej krizën politike dhe të çojnë në ndalimin e funksionimit të institucioneve shtetërore”.

Lajčák u bëri thirrje udhëheqësve politikë të tregojnë vetëpërmbajtje dhe të respektojnë legjislacionin në fuqi, si edhe rolet kushtetuese të institucioneve demokratike përkatëse.

Ai thekson pritshmërinë e tij se udhëheqësit do të veprojnë në përputhje me parimet demokratike dhe do të respektojnë të drejtën e qytetarëve për të votuar për përfaqësuesit e tyre, brenda kufijve kohorë të vendosur nga kuadri ligjor shqiptar.

Gjithashtu, ai shprehu besimin e tij se Shqipëria është e aftë ta trajtojë vetë situatën, brenda kornizës së saj kushtetuese dhe ligjore, dhe se do të gjejë një zgjidhje, e cila do t’i mundësojë vendit të përqendrohet në sfidat e rëndësishme për qytetarët e Shqipërisë. ©LAPSI.al

16 Comments

 1. shtet nuk ka qe kur qelbesira rama me frrok,ndok,prenga,artur busha,rosha,dosha erdhi ne pushtet.shtet pa gjykat kushtetuese esht vetem qenefi negjmije aty dhjen si te don e ngjizesh si rama e lind si rama ne qenef.

 2. Kjo ishte nje goditje e rende per Meten,lulushin,berishen ,monen …une propozoj te shkarkohet kreu I OSBE-me dekret te presidentit dhe te gjithe ata zyrtare te huaj qe nuk perkrahin pd-lsi

 3. O Qelbesire. Shteti la kohe qe nuk funksionon.

  I mbylli Gjykatat . Cfare Shteti po flet.
  Ti ke muaj te tere pa GJYKATE te Larte dhe KUSHTETUESE.

  1. Pse qeveria te la pa gjykat kushtetuese?
   Ore kontrolloni mendimet para se te shkruani.
   Te la vetingu. Qe po qeron shapin nga sheqeri. Kush ka kundershtim per vetingun, ikni te rruga e elbasanit dhe bertisni te porta atje, po patet byth.

   1. Nje pyetje kot: Po Arta Marku eshte shap apo sheqer? Po ata gjykates dhe prokurore te cilet u gjeten me probleme, por si me magji e kaluan vettingun (duke vene firmen e besnikerise per ripjelljen)- si quhen?

    1. Ke pyetje? Ik te rruga e elbasanit, dhe thuaja shqetesimin tend. Pse jeni kaq naiv. Pse nuk i beni nje pyetje vetes. Keta politikanet qe flasin neper kanale tekevizive, dhe ankohen per kete lloj reforme ne drejtesi dhe per vetingun.
     Pse nuk ven te ankohen, te ata qe po e bejn vertet ate reform. Apo… KUSH TUA THOT MOOO, KUJT JA MABN MOOO.
     Keshtu qe politikanet kur dalin dhe flasin neper tv, flasin qe ta degjosh ti. Dhe te indinjohesh dhe per pasoj pa dashjen tende behesh pal. Dhe fillon dhe ti infektohesh dhe shkruan gjera pa i nenduar mire. Kaq e thjesht..

 4. O cope derr.

  1. Anetaret e Vetingut I zgjodhi qeveria ne nje Parlament qeQeveria kontrollom absolutisht.

  Qeveria nepermjet te zgjedhurve te vet ne Veting dhe instruksioneve qe u jep, e la vendin pa Gjykata ne menyre te qellimshme.

  Vetingu mund te behej ne ate menyre, qe te mos mbyllte Gjykatat dhe te zenvendesoheshin ata qe do te iknin.

  I futen nje goditje te perqendruar, I mbyllen she tani po clodhen.

  2. Qeveria ne kete vend cakton Prokuroren e Perkohshme, apo jo????
  I beri nje 2 vjet, nga 3 muaj qe u premtua.

  O cope Derr

  Mos I beso KURRE Qeverise.

  Do te te jape me Koncesion eshe Ty ndonje dite.

  1. Sa per dijeni… Derri futet te kategoria e kafsheve me te zgjuara.
   Kurse ty te quajn kafsh, te ben nder. O copa e MILITANTIT.
   Ku mi gjete keto argumenta. Ke degjon dhe ke lexon? qe bazohesh te ato qe thua. Mos je gje sepecialist ne ate fush. Apo futja kot. Se keshtu than ata te skuadres time, dhe keshtu do jet.
   Ore do ta kuptoni apo nuk ju pelqen kjo pjes. Ajo reform ka zot, dhe atje nuk fut dot doren askush se cdo gje eshte super e kontrolluarnga ATA. Dhe do kalojn vetem ata qe duan… ATA. Fjalet e tjera jan per konsum politik.

 5. Po more do votojme Erion Veliajn me gome. Je kundrra apo pro si ne diktature!
  Keta e dine Ramen per trim, por ne fakt eshte kokrra dhjaksit qe as nuk do e marre guximin te shkarkoje presidentin! Nuk i duhet kjo njolle kur te shkoje ne burg, dhe nuk i duhet Ilir Meta ne opozite aktive!

 6. Filloi qysh ne megjes estrada e ballshit te zinjet shqiptare tifoza te medhenj per te uleritur per bythen e sales apo rames e ku di une me tej

 7. Keshtu si qeveris ky estrade Ballshi eshte. Nuk gjen nje kompani te huaj, me kapacitet teknik te beje rruget, por i fut nje PPP apo Koncesion , dhe me ate rast mesojne te bejne edhe tunele, edhe te rrjepin ndonje leke.
  Ka mbetur me stilin me forcat tona, dmth pune vetem me Oligarke.
  Ka perqafuar koncesionet Duke bere qeneri me pronen publike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu