• |
ide | kryesore

BE do të shtyjë nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Lajme, Të fundit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirëpo ka paralajmëruar se nuk do të ketë vendim të shpejtë.

“Unë personalisht besoj se duhet të ketë vetëm një vendim: për të nisur negociatat, bazuar në rekomandimet e Komisionit Evropian”, ka thënë Tusk në një konferencë të përbashkët me presidentin maqedonas, Stevo Pendarovski në Bruksel.

Tusk ka thënë se të dyja shtetet e Ballkanit kanë bërë “gjithçka që është pritur” për të vazhduar rrugën drejt anëtarësimit, mirëpo ka shtuar se “jo të gjitha shtetet anëtare janë të përgatitura për të marrë vendim për hapje të negociatave në ditët në vijim”.

Muajin e kaluar, Komisioni Evropian ka rekomanduar hapjen e bisedimeve për të dyja këto shtete.

Kjo çështje pritet të diskutohet në një takim të ministrave të BE-së gjatë javës së ardhshme në Luksemburg.

Pendarovski ka thënë se Maqedonia e Veriut “nuk është duke kërkuar një çmim të pameritur, mirëpo vetëm shansin e meritur për të ndërtuar një shtet evropian me shoqëri të drejtë dhe përparimtare”.

Rruga e këtij shteti drejt BE-së është qartësuar, pasi Shkupi ka arritur marrëveshje me Greqinë, duke i dhënë fund kontestit të emrit.

Ndërkohë, kryeministri shqiptar, Edi Rama, i ka bërë thirrje BE-së të nisë procesi i negociatave.

Duke folur me Ramën në Bruksel, presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë se ky nuk është “mision i pamundur”, mirëpo sipas tij një gjë e tillë duket se nuk ka mundësi të ndodhë këtë muaj./Rel

13 Comments

 1. Si mund te jemi njesoj me keto? Keta e zgjodhen presidentin me zero kontestim. Ketu mbaron cdo diskutim. Maqedonia statusin,Shqiperia noc rrokun.

 2. Pse flisni kot? Statusin e kemi marre qe vitin e shkuar. Pyrsni KM po nuk besuat. Kish ka mundesi te shfaqe edhe kronikat e kohes

 3. O butrra mbidhuni ne shesh te festoni fitoren e radhes te PeDese,mos harroni te ftoni dhe presidentin dhe kur Basha te kendoje himnin,Meta te beje shqiponjen me duar,kurse ju talibanet qini njeri tjetrin ne bythe nga gezimi qe Shqiperia nuk po antaresohet ne BE…

  1. i pa emer ik se po te pret aneta e ndoshta te jep emer e te ben femer se ke mbaru o krymb.6 her ne klas ngel dhe ende thua mut edvini te ter dua.

 4. Nuk kuptohet se c’lidhje ka PD o ora 17:14. A u hapen vjet negociatat? A kishte marre fund cdo gje? Nese te kane genjyer, kapu me ate qe te ka genjyer. Me PD mund te kapesh per periudhen 2005-2013 sa te duash, por mos harro se nga 2013-a kane kaluar gjashte vjet dhe nuk eshte faji i PD per ato qe kane ndodhur keto vite. Me kujton ate qe rhuhej dikur, ne fundvitet 80. Rregjimit te mbretit Zog do t’i duheshin mbi 800 vjet per te arritur ketu ku jemi… ndersa ne ishim ne vendin e fundit.

  1. Si nuk qenka faji i PDse kur ne çdo rast lobon neper bote kunder integrimit duke krahasuar atdheun e vet me Venezuelen,po dorezimi i mandateve dhe dalja ne rruge duke bere thirrje per lufte civile a nuk eshte faji i PDse?!

 5. Na myti Mero llumi,komunist je ti plako qe ke dale kundra gjithe botes dhe tamam si Enveri thua o me ne o me ata,rruge te mesme nuk ka,kryetari jot thote e duam Shqiperine si gjith Europa por per te veprur vepron si Afganistani,Europa jane keta qe ju bejne thirrje te hyni ne zgjedhje,ju i shani si te shitur te Rama,pra nuk e doni Shqiperine si Europa por si Viçidoli….

  1. i pa emer viqidoli te beri me tru nga kafsh njeqelizore qe ishe ne qenefin negjmije,berisha te beri nga krymb ne njeri ,me nato e liri levizje,rrug,drita e shkolla,por ty e rames ju pelqen vetem qenefi i milladinit dhe e stalinit nevojtorja.

 6. Domethene, Edi Rama & “Nderkombetaret” genjyen vjet, ose me sakte, mashtruan turperisht kur festuan me shampanje hapjen e negociatave. Kush te doje, le te vazhdoje t’u besoje!

 7. qelbesires edvin ja she sherrin e ter bota,as kosoves nuk ju dhan e drejta per te udhtuar pa viza ,sepse monstra edvin shet kanabis e kokain si me qen speca me gjiz.kur i shton dhe se kryeminister paskemi avdylaj rama merr vetem lesh lajqaku e mut junkeri.

 8. paramendoni RIDHJERES 6 vite ngel ne klas te par edvini,pra as ABC nuk e ka mesuar por vetem germat th ,p,i .thith pall iliri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu