• |
ide | kryesore

Berisha uron Kosovën dhe sulmon Ramën, Thaçin e Baton Haxhiun

Arkiva, Lajme, Të fundit

Sali Berisha uroi Kosovën për 20-vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s duke përshkruar panoramën e luftës dhe atë pas saj, por duke theksuar se sot ka akoma ‘të pabesë’ që tundin flamurin e Serbisë së Madhe. Berisha akuzon Edi Ramën, Hashim Thaçin dhe Baton Haxhiun, si argatë të Serbisë.

“Por edhe sot pas 20 vitesh, ne rrugën e lirisë Kosovën e ndjek fantazma e Serbisë se Madhe, flamurin e te ciles tundin me pabesi te plote argatët e Beogradit ne Tirane dhe Prishtine, Zografi Bis, Miladini shqipfoles dhe Baton Stanishiqi.


Por ata dhe padroni i tyre shpejt do provojnë fatin e pasardhësve te tyre qe ndezën lufta e konflikte për ndarje dhe copëtim te territorit te Kosovës për kufij, sipas linjave etnike.” – thekson Berisha.

POSTIMI: 

Sot 20 vjetori i hyrjes se trupave te NATO-s ne Kosove. Liria e Kosovës sot mbush 20 vjet!

Me 12 qershor te vitit 1999 trupat e Aleancës se Atlantikut te Veriut, pas një beteje ajrore 90 ditore kundër Serbisë se Sllobodan Millosheviç, hyn si forca çlirimtare ne Kosove dhe përzunë prej aty trupat pushtuese serbe.

Kështu, me 12 qershor te vitit 1999 qytetaret e Kosovës pas pothuaj një shekulli pushtimi te egër dhe barbar nisen marshin e tyre ne Liri, e cila sot mbush 20 vjet.

Ata nisen Marshin e Lirisë para se gjithshash sepse ata qëndruan fuqishëm ndaj barbarive, masakrave, gjenocidit, spastrimit etnik, aparteidit dhe segregacionit serb qe morën jetën, zhduken, shfarosen, përzunë nga votrat e tyre gjate një shekulli rreth një milion shqiptar.

Vetëm ne luftën e fundit u përzunë me spastrim etnik rreth nje milion shqiptare, u vranë mbi 11 mije, u zhduken mbi 2 mije dhe rëne ne fushe beteja mbi 2200 luftëtare te lirisë dhe u dogjën apo rrafshuan rreth 130 mije shtëpi, shkolla, spitale te saj.

Kosova nisi marshin e lirisë sepse qytetaret e Kosovës te udhëhequr me urtësi, vizion dhe vendosmëri te papare nga gjeniu i politikes se kombit tone, arkitekti i Kosovës se lire dhe te pavarur, Dr Ibrahim Rugova u bashkuan ne rezistencën paqësore totale kundër pushtuesit serb, ndërtuan ne kushtet e pushtimit me te egër shtetin e tyre paralel me regjimin e pushtuesve dhe shndërruan çështjen e tyre te drejte ne një çështje te botes se lire.

Shqiptaret ne Kosove nisen 20 vjete me pare Marshin ne Liri sepse ata luftuan me arme ne dore, me sukses, trimëri dhe heroizëm pushtuesit e egër dhe shënuan ne këtë lufte me komandantin legjendar Adem Jashari kulme epike te heroizmit, sakrificës mbinjerëzore.

Ne te gjitha përpjekjet e qytetareve te Kosovës për liri, pavarësi dhe dinjitet kombëtar, Shqipëria e çliruar nga diktatura luajti pa u lëkundur një rol te pazevendesueshem.

20 vite ne Marshin e tyre ne Liri qytetaret e Kosovës janë ngritur si Fenksi nga hiri dhe shkrumbi i luftës dhe barbarive Serbe dhe kane ndërtuar dhe po ndërtojnë Kosovën e te ardhmes evropiane, faktor i rendesishem paqe, stabiliteti, bashkëpunimi ne rajon.

Por edhe sot pas 20 vitesh, ne rrugën e lirisë Kosovën e ndjek fantazma e Serbisë se Madhe, flamurin e te ciles tundin me pabesi te plote argatët e Beogradit ne Tirane dhe Prishtine, Zografi Bis, Miladini shqipfoles dhe Baton Stanishiqi.

Por ata dhe padroni i tyre shpejt do provojnë fatin e pasardhësve te tyre qe ndezën lufta e konflikte për ndarje dhe copëtim te territorit te Kosovës për kufij, sipas linjave etnike.

Ketë dite historike për qytetaret e Kosovës dhe mbare kombin shqiptar, le te shprehim ne mirënjohjen tone te pakufishme ndaj te gjithë atyre qe bene te mundur çlirimin e Kosovës dhe te urojme përzemërsisht qytetaret e Kosovës dhe autoritetet e saj për suksese me te mëdha ne ndërtimin dhe konsolidimin e Kosovës se lire, demokratike, te begate, europiane dhe te zhvilluar.

31 Comments

 1. te ishte per ty o Saleh, Kosova max autonomi do kishte sot. Ata qe luftuan kunder serbit ti i arrestoje e i kalbje burgjeve te shqiperise me urdher te serbis o spiun. ke arrestuar dhe komandantin legjendar Adem Jashari o vicidolas. o karaxhixh. o horr qe mundehesh te behesh patriot. smund te besh karrier ne PD pa bekimin e udb. kete tashme e din te gjith o plak i lig. Shife Bashen me shtepin e verdh. shif nje injorant si Mul Noka qe na u be dhe minister. o hipokrit i lig e i poshter, fatkeqsisht ish-sigurmisat dhe njerezit e udb kan pushtuar PD me Sal karaxhicin ne krye.

  1. O lale mbaje perroin psiqik, se nuk po e shet salehu kosoven, por rama. Jeton me realitetin ti, apo shkruan nga nevojtoret e psikiatrikut?

   1. shkruj nga pidhi i satom dhe i Armines se Xenit. Ka dhe 4 eurosha si puna jote qe mundohen te mbojn nje UDBash si salehu po keni per ti rrujt bolet kombit.

  2. PERFUNDIMISHT JU MAVITE JENI TE MARRE , JU KA NGEL ORA PREJ VIETESH . EDHE GJUMIN NUK E BENI TE QETE SE JU DEL NE ENDERR .
   SALIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU O MAVI KURVAAAAAAAAAAAAAA

   1. kush ju mer kar. kush eshte “mavi”. sme ha kari as per Saleh as per Rahmanllar. me ngatarron me veten me duket qe kalbesh ketu neper portale per nje sufllaqe. Ne ender max me dalin femrat e fisit tend o shqipist 80-leksh.

  1. salen nuk e ftoi muti serb thaqi,kaka serbe rama dhe shurra serbe baton.se sala kurr nuk takon e kurr nuk ka taku nje serb.e lloji yt jeton me mut serb e rus ka 78 vite qe nga muti i stalinit deri tek shurra e vuqiq dhe milladin,tadiq,nikoliq,daqiq,bregoviq.

   1. ftoje per kafe ti o diare, se ju haet muhabeti, e gjeni gjuhen me njeri tjetrin, flisni njesoj. Ndonjeher dukesh sikur je vet alteregoja e salehut.

 2. Klodi pse salihu nuk ndodhet ne kosove?kete e di salihu ti di gje,edhe ne diten e pavarsise salihu I ben pune udb dhe serbise duke sulmuar thacin batonin se nuk I pelqejne,kurse me ramen nuk I del inati se ne cdo ballafaqim I fituar ka dale rama,por gerdalla politike salih karaxhic berisha dhe sot nuk e fton njeri arsyet I di ai dhe populli,vetem ti klod nuk e di

  1. Or ti , batoni sa here hapi gojen, aq here genjeu per stanishicin, te cani. Cdo fjali pergenjeshtronte ate qe kishte thene ne fjaline e meparshme.
   Per mua e beri fare te qarte se ishte i mpleksur rende ne ate histori.
   Sa per thacin pyet kosovaret ke besojne me shume: thacin apo saliun. Shiko edhe cfare thoshte thaci per saliun, para se t’i merrte koka ere dhe te punonte per Serbine e madhe. Saliu nuk ka qene asgje ne kohen e bombardimeve; vetem lider opozite. Per cfare duhet te ishte atje?

   1. ju te hapni barkun. po mir po naften kush ja dha miloshevicit, kush e vrau remzi hoxhen, kush bente thirrje te mos firmosej rambujeja, kush krijonte trazira ne shqiperi kur filloi lufta ne kosov, kush arrestonte komandantet e uck perfshi adem jasharin. ju doni me ndrru historin e te mohoni evidencen per 4 euro dhe nje sufllaqe. e keni shit shpirtin e nuk keni me as atdhe.

    1. Ore , kush do me shit territoret, e me be serbine e madhe? Tjerat jane llogje dhe gjera pa lidhje. Nuk mbijeton makineria e serbise me naften e katnareve tone o trushkul, por me territoret tona, qe rama donte me ja dhene ne pjate. Po ka akoma burrra Shqiperia.

     1. Nqs Rama eshte tradhetar, kjo sdo te thot qe Sala eshte patriot. Njera nuk perjashton tjetren. Historikisht politikanet shqiptar kan qen te shitur dhe kan shit interesat e kombit. Sala nuk ka ber perjashtim fatkeqesisht. As un sdua ta besoj po ja qe fakten dhe provat flasin dhe ulerijn kunder tij.

 3. i pa emer e me mut ne tru ishin kristaq rama,spiro koleka qe shkuan vullnetarisht ne moskv per te vazhduar te hanin mut stalini se nuk u mjaftoi muti ileninit e shurra e milladinit ne shqiperi.lere lere por as kjo nuk u mjaftoi dhe u ben grup qe te hajn mut vuqiqi ,nikoliqi,bregoviqi,daqiqi,tadiqi etj dhe si shperblim per mutin serb qe ju dha putin keta i falen serbis gjysmen e kosoves.

 4. i pa emer shqiperia ne nato se berisha e futi,kosova e pa varur se bush e berishe e than ne tiran,shqiperia udhtim pa viza se berisha e beri te lir,ju vetem mutin e negjmijes keni ber mjalt per ty e llojin tend e mutin e avdylajve keni ngren.

 5. Thaci eshte si eshte po te pakten ka rreziku jeten per pavarsin e Kosoves nderkoh qe ti punoje kunder duke arrestuar antaret e UCK e vra Remzi Hoxhen. Vrases tradhetar. Horr

 6. O rrote kari, i fiksuar me Salehun! Lexoje cfare shkruan vete dhe me thuaj a kane noj fare sensi? Fjali pa pike, pa presje, tamam sic dalin nga perroi, e qe nuk vlejne as nje qime bythe , e jo 4 euro. Ik mor kar shiko kete pazarxhiun e territoreve, qe do me i vene zjarrin ballkanik per interesat e veta.
  I thuj te te bejne noj elektroshok ato psikiatret, se je ne fazen e krizes.
  Ne fakt ty te ben derman, vetem nje “elektroshok” nga karaxhixhi, se dhe ai psikiater me diplome harvardi ka qene. Mbeturine njerezore!

 7. Klod alias Stalin,salih karaxhic berisha nuk shkon dot ne kosove se I di mire ai cfare ka bere kunder bijeve te kosoves,ate e kap epilepsia kur ja permendin kosoven,ky epileptik nuk ka vend ne kosove e maqedonine shqiptare se po te shkoje e tredhin tani ne pleqeri o klod bythelepirsi me I ri I shqupit

  1. O toc, Saliu , po ben vitin qe ne 70 per qind te kohes, flet vetem per kosoven. Ka qene ne 3 intervista ne Kosove vetem muajt te fundit. Nga nevojtorja e psikiatrikut nuk e sheh realitetin, por rron me fantazi, ku Saliu te duket si drakula. Te fala mucit btw, meqe e ke part-time, shok institucioni.

 8. SOT NE NJE DIT FESTE TE MADHE PER KOSOVEN DHE MBARE KOMBIN.
  SALIU NE VEND TE JEPTE NJE URIM.
  HODHI PRAP HELEM. PRAP PERCARJE.
  DHE DISA CUDITEN PSE UA SHAJN KETE KRIMB. QE VETEM PER KEQ I PUNON TRURI.

 9. Aj Ari e ka sumen e mir thot gamori im. Qket sumen e arit kerkon gamori im se i ngjan me gomaric edhe pele serbe qi han ngjal edhe kihet me karagjic fazlliq .

 10. Ky plehre, ky kriminel, ky agjent i provuar i Serbise dele e flete per ata qe kane dhene shpirtin ndoshta edhe jeten ( Hashiim Thaçi ) pe Kosoven.
  Ky eshte nje flliqesire qe se bashku me ata qe e ndjekin i jane bere ferre vendit dhe popullit Shqiptar.
  Ditet i kane te numeruara. do ti shohim pa tjeter mbrapa hekurave Sali kriminelin, Like floririn e ca te tjere.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu