• |
ide | kryesore

Bylykbashi nxjerr vendimin e 2003/ Presidentin e gjykon vetëm Kushtetuesja

Lajme, Të fundit

Kanë qenë të shumta argumentet dhe kundër-argumentet që kur Presidenti i Republikës vendosi të anulojë datën e zgjedhjeve të 30 qershorit. Mazhoranca po këmbëngul se ky vendim është antikushtetues dhe ka lajmëruar se do ta ankimojë atë në Gjykatën Administrative dhe Kolegjin Zgjedhor sepse sipas qeverisë dekreti i Presidentit për të caktuar datën e zgjedhjeve është një akt administrativ.


Madje qeveria përmend edhe një vendim të kolgjeit të Gjykatës Kushtetuese që në 2017-ën nuk ka pranuar një padi të partisë Forca Rinia që kundërshronte shtyren e zgjedhjeve pas marrëveshjes Rama- Basha të 17 majit. Por ndryshe mendon opozita sipas së cilës një vendim për dekretet e Presidentit mudn ta japë vetëm Gjykata Kushtetuese. Ish-deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashki ka publikuar një vendim të Gjykatës së Lartë të të vitit 2003.


“Le ta mbyllim këtë debat, sepse e ka mbyllur Gjykata e Lartë me kohë: Vendimi Unifikues nr. 3, date 30.04.2003 i‎ Gjykates se Larte. Ky vendim unifikes ka fuqi detyruese per te gjitha gjykatat e shkalles se pare dhe apelit, civile, administrative apo Kolegj Zgjedhor. Per TE GJITHA!

Ky vendim unifikues ‎ka marre ne shqyrtim NATYREN e dekretit te presidentit, pra a eshte dekreti akt administrativ apo jo dhe a mundet te goditet ne gjykate dekreti. Pergjigja e vendimit unifikues te Gjykates se Larte eshte e qarte dhe shteruese: Dekreti i Presidentit NUK eshte akt administrativ por eshte AKT ME NATYRE JURIDIKO-KUSHTETUESE. ‎Ai. Nxirret nga organi me i larte ne ushtrim te kompetencave kushtetuese.

Gjykata e Larte urdheron te gjitha gjykatat e tjera poshte saj se “Dekretet e Presidentit te Republikes te nxjerra ne baze te kompetencave te tij kshtetuese nuk i nenshtrohen shqyrtimit gjyqesor sepse vete Kushtetuta e ka perjashtuar kete mundesi.” Pike!” – shkruan Bylykbashi.

Ish-deputeti demokrat shkruan se sipas Gjykates se Larte, nuk mund te goditet në gjykate as edhe një dekret individual me te cilin Presidenti emeron apo shkarkon nje zyrtar, e aq me pak nje dekret qe rregullon miliona te drejta e detyrime individuale pergjate nje procesi pregatitor zgjedhor apo edhe ne diten e zgjedhjeve.

“Gjykata e Larte ia ka prere nje here e mire rrugen Kryeministrit qe te shkoje ne gjykata te zakonshme apo administrative” – shkruan Bylykbashi. ©LAPSI.al

9 Comments

 1. ha mut ha o byl, zgjedhjet do bohen o cun se ka afate qe si shkel dot as ti as ilir meta. nje her ne 4 vjet pushteti i takon popullit dhe me 30 qershor do ushtrojme te drejten qe na buron nga kushtetuta e qe ska Zot ne qiell e bir kurve ne toke qe na e ndalon.

 2. Rama ka mbajtur nje fjalim madheshtor sot ne lushnje dhe divjake. Ne lidhje me sfidat e reja qe presin partine socialiste perpara situates se paprecedent qe ka krijuar nje grup antishqiptar. Mgjt une mendoj qe si socialist nuk duhet te kenaqemi me zgjedhje pa konkurrent por dhe te bindim publikun qe dhe perballe 100 konkurrentve tanet jane zgjedhja e duhur. Te bindim dhe demokratet e thjesht qe duan shqiperine mbi te gjitha.

 3. Ti bulyk Basha je dhe jurist,e para ai vendim eshte mare me kushtetuten qe salihu yt nuk e njohu asnjehere,e dyta sot shqiperia ka nje kushtetute te re me ndryshime te medha qe u bene me reformen ne drejtesi qe dhe ju te detyruar nga amerika me koken ulur e votuat,vendimi me 2017 eshte ne fuqi edhe sot,prandaj likja me juristat e kristalit bene gafe te madhe me cdekretim te dates,por interesant per kete ishta intervista e amerikanit te voa dje kur thote qe meta beri njoftim,kjo mbyll gjithcka dhe pike

 4. Germoni akoma germoni se palloshin e edit do t gjeni.Akoma ju kujtoni se mund ta beni rrumpalle shqiperine kur ti ngrehet Likes, Lulit e Berishes.Ju nuk donit te merrnit pjese ne zgjedhje para se Likja te “c’dekretonte” zgjedhjet dhe ia late porten bosh ne 61 bashki.Ca doni tani.Te pakten Likja ua shpetoi pak fytyren me ate qe beri,thjeshte ushqim per militantet.Flet pd per zgjedhje kur ka ne koalicion partine-monster qe e ktheu blerjen e votave ne sistem.Dhe thoni Lulit te iki ndonjehere nga amerika se I rane kembet neper gjermani

 5. Po ku jeni bre “trimat” e Edverit!?
  Sa shume ju pelqen ku portal!!??
  “Hazer-xhevape”,kan than dikur Turqit!
  Pritni edhe pak, mos u gajasni shume, 30 Qershori po afron!?
  Zjarri asht i ndezur, na nevojitet vetem pak benzine.Kete mund t’a siguroni ju PS-istat.
  Shihemi se shpejti!!!

 6. Mos harro qe pervec molotoveve te marresh edhe briskun me vete, te n.a. rruash sali berishen hahahha

 7. Me cfare duhet te merreni e me cfare merreni. Ai tha une thashe ne thame…… une ti ai ajo. Ne ju ata ato. A ju jeni kalamoj. Nuk jane hapur negociata. Qartesisht e quajtur qeveri krimi. Po hyjme ne monizem. Po ndodh nje genocid i vetedijshem ndaj shqiptareve rezultat i km per arsye qe ai di…….. cfare ti rreshtoje me pare kesaj qeverie. Atehere per cfare brockullash flisni ju. Si kalamaj.

 8. Shpellar e cecen ju me shume se te dhisni e te shurroni neper tirone nuk beni gje tjeter,se salihu ju perdhunoje trute,per te tjerat Ju qiheni ne bythe dhe te hani Karin e Ver Llapes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu