• |
ide | kryesore

Kazani i darkës / Manipulimi i Ramës me një ’97 të dytë

Kryesore, Lajme

Megjithëse është betuar se do të vërë paqe me shtypin, Edi Rama nuk ka rrezistuar në mitingun e Divjakës pa replikuar me ata që në emisionet politike të mbrëmjes, evokojnë rrezikun e një ’97 të dytë. Duke iu referuar vitit të tmershëm kur Shqipëria u zhyt në një konflikt civil si pasojë e dy faktorëve, pushtetit arbitrar të Sali Berishës që asgjesoi zgjedhjet e 26 majit 1996, po aq sa dhe humbjes së parave të qytetarëve në skemat mashtruse piramidale Vefa, Sude, Xhaferri etj, kryeministri u tha myzeqarëve se sot nuk ekzistojnë kushtet që njerzit të ngrihen në rrugë. “Më thoni kush ka humbuar paratë te sudja që të çohet në protesta” tha ai në mitingun e së mërkurës.

Duke theksuar se zjarrin vendit ia ka vënë Berisha, që nuk do tia përmendë emrin, se problemi i sotëm është frika e katër njerzve nga reforma në drjtësi dhe se e gjithë kjo zhurmë bëhet në TV nga kazanët e mbaruar Rama iu dejtua socialistëve” “Shkoni votoni në 30 qershor se nuk do të ketë një ’97 të dytë.


Por pika ku manipulon Edi Rama, sepse është vështirë të besosh se ai e ka harruar historinë, pasi atë kohë ka qenë emigrant në Paris, gjendet në analizën e faktorëve që bën.

Shqiptarët dolën në rrigë dhe morën armët 22 vite më parë jo vetëm sepse u vodhën nga firmat piramidale, por edhe sepse demokracia në vend ishte mbytur. Atëhere PD, partia në pushtet vodhi në mënyrë barbare zgjedhjet e përgjithshme dhe e detyroi opozitën me fatos nanon në burg të tërhiqej prej tyre. Ajo organizoi disa muaj më pas edhe zgjedhjet lokale me një opozitë të drobitur dhe i fitoi ato në mënyrë të thellë.

Pra revolta e shqiptarëve qe po aq ekonomike sa edhe për lirinë dhe demokracinë e re që po shuehej ende pa lindur. Madje që atëhere, mbrojtja e kauzave demokratike u bë një nga flamurët e së majtës shqiptare.

Por sot në ditën e përvjetorit të lindjes së PS, Rama e ka fshirë nga historia kauzën e mbrojtjes së votës që u bë një nga kuajt e betejës së socialistëve. Ai e përshkruan ’97 thjeshtë si një revoltë të humbjes së parave. Dhe arsyet se përse e bën këtë kuptohen lehtë. Ato mund të gjenden dhe në kazanët shqiptarë edhe në kazanët ndërkombëtarë si Zëri i Amerikës dhe Bild.

©Lapsi.al   

42 Comments

 1. 97 me shume se humbje parash ka qene nje revolte shume e madhe kunder saliut te cilit populli i dha besim te madh dhe shpresen per ta bere shqiprine ate qe ai nuk e beri kurre. Ky popull ketyre nuk do tja harroje kurre. I genjen mendja…..

  1. i pa emer 97 ka qen muti qe i hengret nanos,gjinushit,ruqit.parat nuk ju a morri saliu por xhaqka,fusha,nano,gjinushi.ju me besim shitet bythen se kujtonit do ti beni tre bytha si tre eriona qe kerkon tarifa por ngelet as pa byth se nano,gjinushi,ruqi,xhaqka ju qethen si dele.nuk u tha berisha te futni parat ne byth te anetes,nenes se erionkes e negjmijes.e bet vet.

 2. Pra njerezia dihet te humbe parà ne fondacione qe te ngrihet ne rruge!!!!
  Zhvate, rripe, mbylli gojen e shkerdheu familjet, deboji dhe perndiqi, burgosi dhe talli, por po nuk humben parà masivisht ne fondacione, atehere je ne rregull dhe bën filozofin baltrave te Myzeqese….

 3. i pa emer 97 ka qen muti qe i hengret nanos,gjinushit,ruqit.parat nuk ju a morri saliu por xhaqka,fusha,nano,gjinushi.ju me besim shitet bythen se kujtonit do ti beni tre bytha si tre eriona qe kerkon tarifa por ngelet as pa byth se nano,gjinushi,ruqi,xhaqka ju qethen si dele.nuk u tha berisha te futni parat ne byth te anetes,nenes se erionkes e negjmijes.e bet vet.

   1. ps duhet ti kete te dyja shkronjat e medha se eshte me fatalja. E ka cu shqiperine per skrrap, sidomos nga trute. Ore se zgjatet mjeker vute dhe syze cool nuk u bet qytetar o provincial parazit qe shisni bythen per nje rroge. Po skeni faj se keni tall karin gjithe jetes.

 4. Populli duhet te shkoje ne lufte qe te fitojne jo vetem meta luli mona po dhe andi.tosi.e co qe bejne thirrje jo per shtet e ligj po per anarki.

 5. me popull mut se i pa emer nuk kam par,kerkoj qe parat tu behen sa tre erionkat e tarifes,bejn 21 janr per pall te metes dhe fajin saliu.paramendo i japin nje mij euro dhe prisnin tu kthehen per 10 tre mij euro,thua se aneta ka ne prapanic e vagin se bashku me negjmijen fabrik parash,njejt sot edvini i qoi me 21 janar per te marr bllokun e ilir metes u kthyen me pall ne goj te ilir metes nga lalzi,dhe fajin dihet saliu ju ka.pastaj presin si bythqir qe jan se mos JASTEKU I GRISELDES lind ndoni erionk ,apo elvisk a edvink dhe fajin saliu ju ka qe jasteku nuk po lind femij.u majkon ju qift vuqiq e putin po te qelbur jeni.

 6. Rama beri autogol, sepse vete i fryu konfliktit fizik te 30 qershorit dhe tani ia ve fajin bushatit dhe metes, qe rimori tezat e tij dhe anuloi zgjedhjet. Meta vazhdon t’i bej gola me topat qe ja servir vete.

   1. Per demokracine ia vlejne shume sakrifica, por me sjelljen qe tregoi opozita pas dekretit te metes, duket se nuk ka kellqe per ta udheheq popullin drejt rezistences. Mua me vjen keq per kete, ndersa ju duhet ta falenderoni opoziten, qe edhe pas pergjimeve te Bild, iu gezua nje dekreti qe per mua nuk ka asnje vlere per garantimin e zgjedhjeve te lira. Nuk u bene zgjedhje te lira, as me garanci amerikane.
    E vetmja garanci qe nuk eshte eksploruar plotesisht, eshte garancia popullore.

  1. Ari eshte pasqyra e PDse,kete nivel kane 90% e perkrahesve te PDse,prandaj tall trapin Rama se e di ke ka perballe dhe per fat te keq deri sa te dale nje force serioze ne kurriz do e kemi Ramen si e keqja me e vogel,pasi imagjino te vine prape ne pushtet keta dhe Ari te behet drejtor puu puuu puuu….

 7. Bushat 97 nuk ka sepse 97% e njerëzve janë pa shpresë se do të bëhet më mirë, dhe kur të ndodhë që të fillojë dhuna do të jenë 3 përballë 97, kështu që nuk do të ketë dhunë në mënyrë absolute. Mbajeni mend mirë.

 8. Me levizje popullore vetem komunistat kane fituar,kurse ballistat kane mbajtur fjalime per patriotizmin nga Rogneri.

 9. Une them qe ky I pa emer te marri kallashin e Ram bythes dhe ta hedhi ne qafe ,dhe per para ne beteje se aty e pret Muslim Murrizi komandat I pergjithshem I Myzeqese qe te mbroje kutite e votimit ne dt 30 mos te harroj qe me vete te marri Rudinen krye komisare e gomereve te opozites se re.Urithet qe rrine ter kohes para kompiutrit te hapen ne te tera qendrat e votimit se nuk I paguan kot krye k vetem per te lehur por ti vene edhe gjoksin luftes po si vune gjoksin te pakten bythen ,takohemi ne dt 30 te fala Spirok….

  1. Myslim Murrizit ti rruash leshte ti,pasi eshte burre me shtylle kurrizore dhe jo langaraq qe te lepihet per nje karrige,e para njehere Murrizi vjen nga nje shtrese te persekutuarish nga diktatura dhe nuk ka asnje lidhje me komunizmin,e dyta eshte ish student i dhjetorit te 90-es,pra nga te paktet demokrate te vertete qe kane ngelur se ne PD as vete kryetari nuk e ka idene se çjane studentet e dhjetorit se vete ishte kamarier,te shash Murrizin dhe Rudinen vajzen e simbolit te demokracise eshte tamam lufte klasash te cilen Berisha e zbaton mire qe ne kohen qe ishte sekretar partie(ndersa babai i Murrizit persekutohej),pra PDja tamam si PPShja nuk pranon mendimin kunder dhe kush guxon te kete mendim kunder direkt e shpall armik!

 10. edhe ne 97 njerezit kishin me shume shprese se sot.. nejse, keta ti bejne zgjedhjet, por me pas cdo dite cdokush ka te drejten te dali ne shesh te mos i njohi zgjedhjet me nje kandidat

 11. Per her te pare u krijua gazeta Rilindja Demokratike ku ishin penat me te talentuarat e Shqiperise.Fundi dihet,te gjithe iken dhe ngelen mediokret ,me idiotet e Saliut.Pra Rilindja lindi (R.Qosja ja vuri dhe emrin dhe Saliu e peshtyu edhe kete) nga PD kurse tani e urrejne emrin Rilindje sepse vete atje vetem deshtuan te gjithe dhe kjo fjale i jep tmerr.Pse me ate kaqol do te mbaheni?Meta do iki ne burg,Amerika ja ka hequr vizen(i ka gjetur te gjitha transaksionet bankare te Monikes) dhe prandaj memecit i erdhi goja.

 12. Ju ka ngele ora ke Berisha. Edvini jua iu mamin e ju akoma me Saliun. Saliut i rruan topet Rama e company se skane ku ta kapin, nga kocet mbase por i ka te plakura. Budadallenje

 13. Ju ka ngele ora ke Berisha. Edvini jua iu mamin e ju akoma me Saliun. Saliut i rruan topet Rama e company se skane ku ta kapin, nga kocet mbase por i ka te plakura. Budadallenje🤮🚽🚽🤮

 14. Amani more udheheqes, na vidhni sa te mundni, na rripni me fort se keto 6 vjet, na i rrisni taksat perdite, bejeni 1 KM rruge 30 milione EUR, sajoni nga nje PPP cdo dite, mbusheni vendin me droge, vetem pa zgjedhje ne 30 qershor mos na lini.

  1. Ke te drejte al vetem pa zgjedhje jo mos e lini kete popull qe ta q..j fort ripjedheja e kadham deshtakut😂

 15. Perse lodhni mendjen kot me keta te Ripjerdhjes aman a jan keta shkerdhata qe i dergojn grat e tyre neper zyra qe jan mbushur me kriminel dhe bejn vjedhje e super vjedhje dhe pas mega vjedhjeve ja fusin dhe nje 🙈🙈🙈me grat dhe motrat e ketyre fundrrinave qe shkruajn pa mend ne kok pasi mendjen e kan tek familja pasi familja e tyre ka koh qe ka vajtur per pushime me shoket e partis, prandaj mos u merni me familje humburit se s din qa flasin rraca Ruso Serbe.

 16. Lapsi si gjithmone cinik dhe nxites i vellavrasjes,Rama nuk manipulon kur i referohet ’97-es dhe eshte e vertete qe njerezit u çuan pasi humben gjithe kursimet e tyre,une jam nje nga ata qe kam protestuar ne ato kohe dhe protestat kane qene spontane pa organizator dhe pa asnje parti politike,thjeshte kishte nje urrejtje patologjike ndaj Berishes sepse ai iu tha Shqiptarve fusni leket ne firma duke iu drejtuar FMN se qe leket e Shqiptarve jane te pastra,Berisha me djallezine qe e karaktirizon u mundua ta politizoi kete proteste duke e quajtur levizje komuniste dhe mbasi arriti te shtype revoltat ne Lushnje filloi reprezalet neper shpia dhe u detyruam te largohemi(edhe une)nga shtepite,pastaj u ngrit Vlora ku prape Berisha me cinizem thoshte qe Vlonjatet bejne xhiron e darkes dhe njekohesisht armatosi njerezit e PDse duke pergatitur nje kunderpergjigje dhe pastaj vazhdimi dihet dhe pasojat ishin tragjike,kurse sot eshte komplet e kunderta pasi protestat jane partiake dhe ne proteste jane nje grusht njerezish dhe jo populli i thjeshte aq me teper per ne qe kemi jetuar ’97-ten nuk ben vaki kurre te futemi ne vellavrasje per keta plehra politikane dhe analiste qe kerkojne gjak per te mbrojtur vjedhjet e tyre,keshtu qe harrojeni se do te kete lucte civile…..

 17. Dikush levdonte Mutrriz leshin dhe Rudina lopen, po qa mereni me ato funderrina more, politika esht ajo qe kur mer vendim te punosh me ekip duhet ti bindesh ekipit ok kjo eshte sh e thjesht, ne se kan kellqe ato votimet jan prapa deres te provojn se behen deputet prap apo jo. Te gjith ata deputet liste kan nivel zero.

  1. Gerdalla e ke shume gabim pasi Murrizi ka dale i pavarur dhe krijoi fenomenin Dushku ku nje fshat nxori tre deputete mos gabofsha dhe Murrizi sa per dijeni ka shume elektorat dhe me votim te drejtperdrejte pa lista kryetaresh eshte e sigurte qe zgjidhet deputet…

 18. Kisha vendosur te mos shkruaja por ky numer kaq i madh komentesh me detyrohem dhe do u thosha bashkekombesave qe boll u lodhet me keta pisa more vllezer se si gjithmon ne jemi ata qe do e pavuajme haracin se keta jan hajna e kaluar hajnave

 19. Dikush ka shkruar per Myslim Murrizin qe eshte i perseketuar dhe student i dhjetorit. Te duja bashke nuk qendrojne. Deri ne vitin akademik 1990-1991 nuk lejoheshin te persekutuarit te vazhdonin shkolla te larta, mgjs ne mars te vitit 1990 u pat folur se do lejoheshin, por ishte thjesht propagande. Prandaj ndajeni ose ka qene i persekutuar, ose ka qene student. Te thuash kam qene i persekutuar se eshte denuar politikisht, daja i cunit te xhajes te shokut te ngushte te cunit te halles, sikur nuk shkon. Sa per bizneset e perbashketa me te majtet ne Tirane kishte mjaft njerez qe i dinin. Per 97 duhet thene se vjedhja me firmat piramidale i hodhen benzine zjarrit qe po ndizej dhe pyetja qe duhet t’i behet KM sot eshte: A ka sot firma piramidale? Sa jane koncesionet e pavlera qe po na vidhen nga xhepat e te gjitheve? Sa duhet t’i paguajme Bechetit? Nese ne 97 kishte disa njerez (oak si shume) qe humben gjithecka apo shumecka me firmat piramidale, sot me koncesionet, po humbasim te gjithe (perjashto nja 100 njerez) te tashmen dhe te ardhmen e femijeve tane.

 20. Koha kalon ne presim tē vendoset drejtësi në këtë vend po nuk u vendos drejtësi nga njerëzit me siguri drejtësia do të vendoset nga Zoti.Njerëzit duhet të jenë të përgjegjshëm ta kundërshtojnë të keqen pasi po nuk e kundërshtuan do të jenë viktima të saj.

 21. I paemer i ores 14:49, jam dakord qe mund te kete patur njerez nga ai fis te persekutuar, por duhet te jene larg me kete deputetin sepse ne ate kohe kontrolloheshin 3-4 breza para se te jepej e drejta e studimit. Per kete mund te pyesesh njerez qe kane jetuar ne ate kohe.

 22. Maloket te shkerdheft familjen pra, rrac muti ateher i bie qe nuk don shtet ti pasi shteti behet me malok me lepuj me jugor verior te pasur te varfer e tj e tj

 23. Po do ta besh me aneten dhe linden. Mos haro grun e bashes me burin e vet. Kot per kurizitet sa i ke ble copen deputetet e rinj. Te sorosit sigurisht?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu