• |
ide | kryesore

Mbappe thyen CR7 e Messi: 100 gola si profesionist vetëm 20 vjec

Sport

Andorra nuk është kundështari që një sulmues kampion bote mund ta mbajë mend, por është ai që ka tashmë simbolikën e paharrueshme për Kylian Mbappe, që e bëri më efektiv edhe se Messi e Cristiano Ronaldo. Vazhdon të thyejë rekordet Kylian Mbappe që, në ndeshjen kualifikuese EURO 2020 ndaj Andorrës – fituar nga Franca 4-0 – ka shënuar golin e tij të 100-të në karrierë në 180 ndeshje.

Janë 13 të shënuar me fanellën e bluve, 27 gola me Monaco dhe 60 me Paris Saint Germain. Sulmuesi i datëlindjes 1998 ka arritur këtë rekord historik në një moshë “historike” 20 vjeç e 173 ditë, thuajse dy vjet përpara krahasuar me ato të futbollistëve Mesi dhe Cristiano Ronaldo. Aktualisht numri 7 i Juventusit e ka prekur kuotën 100 thuajse 23 vjeç (22 vjeç e 356 ditë), ndërsa “Pleshti” ka festuar shifrën treshe në moshën 22 vjeç e 97 ditë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu