• |
ide | kryesore

Parlamenti i Holandës bllokon hapjen e negociatave për Shqipërinë, i thotë ‘po’ Maqedonisë së Veriut

Lajme, Të fundit

Parlamenti i Holandës ka vendosur që të mos hapen negociatat për Shqipërinë, ndërsa ka rënë dakord që negociatat të çelen me Maqedoninë e Veriut.

Vendimi sapo është marrë nga Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme dhe Këshilli i Punëve të Jashtme të Holandës, ndërsa i rekomandohet Komisionit Europian të mos hapë negociatat.

Shkak i këtij vendimi mësohet se janë bërë rezultatet e dobëta në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

19 Comments

  1. i pa emer e me mut ne tru,as mashkull as femer por gjysem derr e gjysem thi,kujton se esht parlamenti i frroku,ndokes,balles,artur bushit e rrahman rrahjes.ik o mut shko merr racionin e radhes kak avdyli kete her.

 1. e kshilloj te pa emrin qe ti japin me qera junkerit,roshit e avdylajve nena,motra,femij te mitur se ndoshta holandezet per shkak te sakrifices se i pa emer,beso,malok,durrsak,mos kan meshir pastaj.

 2. Po Holandezet,ne filxhanin e Anetes e kane pare kriminalizimin e shqiperise dhe te qeverise se saj? Pyetini,dhe do e merrni pergjigjen e sakte.

 3. Ore, ky komisioni, mban pergjegjesi qe i refuzohet ne seri rekomandimi pozitiv? Eshte sa deshtimi jone dhe i tyre. Ose tallet me ne, ose eshte komplet i paafte te vleresoje situaten, ose eshte bashkepergjegjes per deshtimin. Nese nuk do na e kishin dhene rekomandimin, do ta kishim ndonje shans per reforme.

  1. eshte moment populist ne gjith europen. po fitojn anti europianet dhe konservatoret gjithanej. po fitojn ata qe kan ne plan ta zhbejn europen. komisioni jep rekomandim ne baze te arritjeve dhe plotesimit te kushteve dmth eshte teknik. vendimi i shteteve vec e vec nuk eshte teknik por eshte politik, eshte edhe politik e brendshme. Hollanda eshte ber teper raciste ndaj shqiptareve se i kan zaptuar tregun e droges.

 4. Shqiptatet ne shumic thone qe ne shqiperi nuk ka demokraci, dakort kjo dihet,por por problemi eshte se 60 perqind e shqipetareve e mos me shume , fatkeqesisht e presin qe demoktatizimi te vije nga e majta ojo e majt qe eshte pjell e partise punes,un kurr nuk e kam kuptuar kete fiksim.Tani vijme te hapja e negociatave,presim qe negocjatat te na i hapi gramoz ruci me ndihmen e fatos klosit duke na dhen mend neper telrvizjone se sa i mir ka qen enveri,do na hapi negociatat taulant balla me ndihmen e skizofrenit moc nano , dhe ne fund presim qe negociatat ti hap edi i biri i nje komunisti qe ka var njerez e qe tani i biri eshte ber pro europiani me i madh ne bot , por ka harruar qe ne europ nuk shkohet me hashash e kokain Se europa eshte ngopur me kto, pradaj o shqiptar te fiksuar pas komunizmit kot pritni nuk do ju vije gje nga e mir nga e majta pamvaresisht se ju prap besoni.

 5. p Neri, komisioni vjen ne Shqiperi, tall koqet, ha dreka merr dhe haracion dhe ben nje rekomandim qe e di sghume mire qe sdo ti merret parasysh, dhe drama vazhdon per vitin tjeter

 6. Ti o paemer qe thua qe demokracin do na e sjell lulka a ke ndonje variat tjeter na e thuaj , se enveri si trazh gimtar na ka len ermal kokainen apo kete gje nenkupton de mokraci ti dakort puna jote te shpresosh ende te komunistat e kthyer ne mafje,po e thash edhe me lart nuk je vetem vazhdoni ederroni se endrrat jan falas.

  1. Luli eshte djali i paligjshem i enverit me loqe, ku di ti. Ka te njejten fytyr. kujton ti se eshte rastesi qe i ngjiti kaq shpejt shkallet e karrieres?

 7. Vering ta them tani variantin per demokraci. Se pari demokracia ngrihet duke denuar veprimet e diktatures, demokratures, autorotarizmit etj. Se dyti, demokracia ngrihet duke vene ne themelet e saj edhe jo vetem denimin e krimeve ndaj njerezve, por edhe te vjedhjeve qe i jane bere popullit perkates gjate viteve te demokracise. Per kete te marr shembull Gjermanine qe sot eshte nder shtetet me te fuqishme te botes dhe doli nga Lufta e dyte me mbi 8 milione te vrare dhe me qytetet kryesore te rrafshuara. Kjo per pjesen perendimore, por e njejta gje ka ndodhur edhe me ish-RDGJ e cila ne vitet 90 ishte shume prapa, por per afro nje dekade u barazua me pjesen tjeter. Kohet e fundit Basha ka filluar te flase per ate qe duhet bere. Personalisht ndaj te njejtin mendim me ato qe ai thote, por kam frike se i ndryshon pas ardhkes ne pushtet. KM ne Shqiperi ka pushtet te jashtezakomshem dhe po nuk iu hoq ky pushtet gjerat do ndryshojne shume pak. Me e frikshme eshte ajo qe ka ndodhur me drejtesine dhe kushdo qe te jete ne pushtet do te kete mundesi te mjaftueshme per ta kontrolluar. Te kontrollohet drejtesia nga politika, do te thote qe padrejtesia te arrije ne ekstrem. Te shpresojme se gjerat do ndryshojne per mire dhe brezi tjeter mund te shohe drite ne fund te tunelit.

 8. I paemer 19:20 sinqerisht edhe lepirja ka ca norma
  Po a e di ti se parlamentet qe kanë mazhorancat kanë edhe ministrat se jane pjese e saj??????
  Nuk behet ky vend jo kur ka me shumice si ty Por do I madhi Zot thyen qafen plepi dhe mos ia pafshim me bojen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu