• |
ide | kryesore

Përfaqësuesi i delegacionit gjerman: Problemet nuk zgjidhen në rrugë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Përfaqësuesi i delegacionit gjerman, Josip Juratovic i pyetur nëse Shqipëria rrezikon një konflikt apo përplasje civile në 30 qershor, zyrtari gjerman pohoi se kjo nuk është në dorën e tij, por në dorë të qytetarëve shqiptarë. Sipas tij, shqiptarët e dinë tashmë se çfarë duan dhe këtë duhet ta kërkojnë pa reshtur.

“Unë personalisht nuk jam askush që mund të japë një recetë rekomandimesh. Kjo është në dorën e qytetarëve shqiptarë për të vendosur se çfarë duan ata. Procesi është konkurrim dhe pres që partitë politike të marrin pjesë në këtë proces. Dhe nga ana tjetër, është bindja ime personale: Populli shqiptar e di shumë mirë se çfarë dëshiron.  Shqiptarët duan të kenë shanse më të mira, shkollim, shëndetësi dhe dhjetëra gjëra pasi kjo nuk mund të zgjidhet në rrugë” –  tha Josip Juratovic.


Duke komentuar largimin e të rinjve nga Shqipëria, delegacioni gjerman tha se përmirësimi nuk vjen duke qëndruar në rrugë, por duke u përballur me problemet reale. Ai hodhi kritika edhe ndaj opozitës shqiptare.

“Unë mund të parafytyroj, kur sheh se një burrë në moshën time se si fëmija e tij braktis vendin. Politika dhe partitë do të përballen me këto gjera. Detyra e politikanëve duhet ë përballen me ketë probleme dhe mos të dalin në rrugën me tymuese për të realizuar qëllimet e tyre”- tha përfaqësuesi.

15 Comments

 1. KY GJERMANOSLLAV E DHA REZULTATIN 8 ME 2 PER PALLOSHIN RAMA .
  PYETJA ESHTE SE KUSH ESHTE KY QE BENE KONFERENCA SHTYPI ? NGA I ERDHI IDEJA ? DHE ME KRYESORJA SA LEKE MORI ?

 2. Po pse ke frike nga rruga, mor burre? Parisi eshte ne rruge; Londra eshte ne rruge, Hon Kongu eshte ne rruge, Venezuela eshte ne rruge, Sudani eshte ne rruge etj. Cereku i botes eshte ne rruge dhe behet fjale kryesisht per njerez, mesatarisht 20 here me te pasur se ne. Nuk vjen e keqja nga rruga, por nga rrugacet brenda institucioneve, qe nuk lane rruge pa shfrytezuar per te na vjedhur, perfshire dhe rruget fizike, si Unaza, Balldreni e Vlora.

 3. I bleu dhe keta mor aman i bleu. Deri tani ka bler gjith evropen, ameriken po e po.
  Po nuk e ka shancin te blej kokat e ketij vendi. Po ku blihet Sala Basha Meta. Ata jan te pakorruptueshem, jan te paster si floriri. Kot i thoshte Sala Metes, Ilir floriri.

 4. Ky zoteria qenka me shkolle te mesme dhe ka punuar si mekanik perpara se ti futej politikes. Pra me pak fjale nuk kishte aftesi intellektuale te mbaronte universitetin ne gjermani qe eshte falas. Per me teper na qenka anetar i SPD parti me vdekje e siper ne gjermani. Mos na sillni keshtu injorantesh o gjermane. E paskeni mbushur bundestagun me injorante me keq se ne parlamentin tone.

 5. Pd ja ka marr fund. Ishte gango luli. I hoqi te gjithe kokat e pd me nje te rene te lapsit. Rri si muti tashti, mbaji syte nga likja qe per nje deputet do 17 ministri dhe 120 drejtori…… mire ti behet. Kokeloqe

 6. Sa qesharak jeni o MILITANT. Ju jan ererur syt nga inati. Mos dalt njeri nga te huajt e te thot te verteten, se ndodh e paimagjinushmja. Sipas militanteve keta nderkombetaret po komplotojn kunder opozites qelibar se shqiperis.

 7. Po si ka mundesi qe jeni kaq kara ju kamikazet e Berishes,ju na shani ne perkrahesit e zgjedhjeve si komunista,por ne fakt qendrimet dhe veprimet taja jane ultra komuniste,mjafton te lexosh komentet tuaja se si i versuleni te gjithe atyre qe kane mendim te kundert nga ju per te kuptuar kush jeni,kuptojeni me ne fund o kllufa kari qe nuk e merni dot pushtetin me dhune thjeshte se te gjithe nderkombetaret jo se perkrahin Ramen por nuk mund te njohin dhe imagjinojne nje pushtet te marre me dhune dhe pa zgjedhje,askush nuk mund te pengoje ata qe duan te votojne ne demokraci o komunista antikomunista….!!!

 8. SPD, flet shume, te gjithe komunistat nje ftyr kane. kta thoshin qe BRSS ishte jeta e fundit deri ne 1990

  vari karsa

 9. Kujt ja thua ketyre shpellareve qe vetem rrugen dhe zarfin njohin se keshtu I mesoi salih srb nuk I tha qe te meren me pune,por me rrini mua pas bythe,cfare te dhjes une hajeni ju dhe une ju paguaj, mos u lodh o gjermon me keta cecene

 10. Këtë deklaratën për shtyp këtij “gjermanit” Josipoviç, mos ja ka përgatitur Spiropali se vetëm ajo me shefin e saj flasin me këtë gjuhë për protestat e opozitës.
  Duket se ky zotëria ka dëgjuar edhe kryeministren Bërnabiç të Sërbisë që thotë se shqiptarët janë njerëz të zbritur nga mali e kujton se mund tju mësojë atyre rregullat e demokracisë.
  Mendon shoku Viç se shqiptarët nuk e dijnë se çfarë është parlamenti që tju a mësojë ai ? Shqiptarët e dijnë dhe e kanë vuajtur më shumë se çdo popull europian se cdo të thotë një parlanent monopartiak e një qeveri kriminale.
  Do të pranonte ky zotëria që fëmijtë e tij të mernin drogë të ardhur nga Shqipëria apo Kolumbia.
  Pa u zgjatur më tej, zotërisë do ti rekomandoja të lexonte gazetën më të madhe gjermane Bild që të lexojë denoncimet e gazetarit Peter Diete, që të kuptojë se cilat janë shkaqet që dhjetra mijra shqiptarë dalin në rrugë e protestojnë për partinë e tij aleate socialiste shqiptare.
  Nëse nuk e beson këtë gazetë, le të hapë edhe mediat e tjera të mëdha të botës, le të lexojë edhe raportet e institucioneve ndërkombëtare për nivelin e korrupsionit të madh të kësaj qeverie.
  Le të shkojë opozita në parlament e atje të zgjidhë hallet e popullit shqiptar.
  Po a do të pranonin gjermanët një kryetar parlamenti që ka qenë ministër i mbrendshëm i një diktature naziste apo komuniste ?.
  A do të pranonin gjermanët që deputetët socialistë të ishin të “rekomanduar” e të përzgjedhurit e grupeve kriminale të mafies së drogës ?
  Në cilin vend të BE, të gjitha institucionet e shtetit, përfshirë drejtësinë e mediat ti komandojë vetëm një njeri, kryeministri ?

 11. Partia e ketij plehut te majt SPD ne gjermani ka aritur ne fund vetem me 12% ky plehu eshte refugjat Kroat dhe i te njejtes parti nga ishte edhe e famshmja Vlahumut qe qendroi ne vend si perfaqsues i BEs per 3 vjet dhe nuk foli nje here per kanabizimin apo kriminalitetin ne vend

 12. po pse mor zotnija juaje opozita nuk eshte pipell vetem socijalistet jane pipell,,,,ha,ha,ha,ha rama eshte,tra,la,la thotë:

  ku i gjejne keta **prostaten **gjermano sllave keta more ,vijne hikin sa bejne shurren i paguajme rrugen ,djetat,garda nga prapa,darka ,dreka,tallava,hotele,ndonje dhurate te vogel,dhe pse :per te takuar pordhen opozitten e vogel,se tjetra qenka ne rruge….o zot na e pre edhe gjuhen ,se vrimat e trupit me te cilat marim ajer dhe dhjesim na i kane mbyllur tashme me kohe…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu