• |
ide | kryesore

Sot, 60-vjetori i Dr.House

Paparazzi, Slider

Aktori dhe muzikanti britanik, Hugh Laurie ka festuar 60-vjetorin. Ai u bë i famshëm me rolin Dr. Gregory House, në serinë “Dr House”.

Për këtë interpretim ai mori Golden Globe në vitin 2006 dhe 2007 për aktorin më të mirë në një seri dramatike, kundër gjashtë nominimeve të përgjithshme.


Dhjetë vjet më vonë ai mbajti Globin e tretë të Artë për aktorin më të mirë mbështetës në një seri falë performancës së tij në “The Night Manager”.

I lindur në Oksford më 1959, ai u bë aktor pasi ishte këngëtar (karriera e ndërprerë për shkak të mononukleozës).

Në fund të viteve 1980 ai u bashkua me kompaninë e teatrit Footlights në Kembrixh, ku ai u takua me Emma Thompson.

Në atë periudhë u njoh me Stephen Fry me të cilin themeloi një marrëdhënie të qëndrueshme profesionale dhe miqësie. Në ekranin e madh është protagonist i “Arsyeja dhe ndjenja” (1995) nga Ang Lee, por edhe nga “Miqtë e Pjetrit” (1992) nga Kenenth Branagh, “Stuart Little – Një miush i zgjuar i vogël” (1999) dhe “Nata nuk pret “nga David Ayer (2008).

Ai është gjithashtu një këngëtar dhe pianist me një pasion për muzikën bluz dhe ka publikuar dy albume, në vitin 2011 “Le të flasin” dhe në vitin 2013 “A nuk është shiu”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu