• |
ide | kryesore

Kriza politike në Shqipëri, reagon Departamenti Amerikan i Shtetit

Lajme, Të fundit

Departamenti Amerikan i Shtetit ka deklaruar se nuk ndryshon qëndrim sa i takon situatës politike në Shqipëri. Në një reagim për Vizion Plus në lidhje me dekretin e Presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve, DASH ka theksuar se është me rëndësi që sundimi ligjit të respektohet. DASH u ka bërë thirrje palëve politike që të rinisin dialogun dhe të punojnë për të ardhmen e vendit.

“Kemi parë raporte dhe mbetemi në komunikim me aktorët relevantë për implikimet ligjore të shpalljes. Ne do të vazhdojmë të monitorojmë dhe vlerësojmë situatën ashtu siç zhvillohet. Është me rëndësi që sundimi i ligjit të respektohet.


Lidhur me situatën politike, pozicioni ynë mbetet i njëjtë. Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve për të shmangur konfrontimin dhe për të punuar së bashku në mënyrë konstruktive për të ardhmen e Shqipërisë. Partitë e opozitës duhet të kërkojnë një rrugë drejt dialogut me qeverinë lidhur me reformën zgjedhore” – thuhet në reagimin e DASH.

18 Comments

 1. Shpellare per ju flet dashi amerikon,se lulune e ka futur ne trajse,salihut I ka thene fole ne rruge te qim robt e shpise,likes I tha mos me dil ne konferenca se do te cojme ne koren e veriut,ceceneve I thote ja u dime shtepite,a e kuptuat tani

  1. Eh ku je bre “trim” i padukshem i Edverit!Bravo ke edhe kulture tradicionale tironce.
   Rrogen e more per sot,po?Te lumte ashtu te do partia!
   Je ti pa eshte Edveri!!

 2. Dialog me qeverine!!?
  A seriozisht e keni moj e perkedhelur!?
  M’vjen keq po nuk jeni ne nivelin e ambasadorit,fatkeqsisht,prandaj redaktoni sakte deklaratat tuaja.
  Dhe per ma teper, justifikohuni para taksapaguesve tuaj,per qendrimin e njeanshem.

 3. “Ne kemi parë lajmet dhe mbetemi në komunikim me aktorët kryesorë për implikimet ligjore të NJOFTIMIT”.Shba e cileson njoftim,jo vendim ate qe pd,lsi dhe meta e quajne vendim.Per nje qe I ka dy pare mend ne koke.Amerika ka folur qarte.Habitem pse lapsi nuk e paraqet te plote deklaraten, apo nuk ju intereson kjo,se demoralizohen militantet?

 4. Prap per dialog keta. S’dum. Duam rrumpall, dhe rremuj. Keshtu na ka mesuar baca sali dhe basha qe do na coj ne europ.

 5. Ca thua. Ky vetem Ligjin nuk e pyet.

  Ky eshte nje Kryeminister Koncesionar dhe Tenderues. Ka bere namin me Kontrata Poshteruese, te ndyra, dhe NUK I kercet fare, sepse kontrollon Prokurorine.

  Ky I pangopur ben Skandale cdo jave, dhe NUK ia ndjen fare.

  Ky qelbesira po kujdeset ta mbushe drejtesine me militante qe te mbrohet NBA poshtersite qe ben.

  Lists w padite ne Prokurori eshte e gjate, padi per Koncesionet dhe zgjedhjet qe ben.

  Ky individ grabiti ne menyre te njeanshme Rrugen e Kombit dhe e dhuroi ne nje kompaniprivate, ne nje Kontrate qe mban ere mut,

  Ky vetem Ligjin NUK pyet.

  Tani ta gezojme Shtetin Monist, Totalitar, anetar te NATO, me nje udheheqes Koncesionar, hajdut, we kontrollon 3 defeat e pushtetit.
  Egzekutiv
  Legjislativ
  Gjyqesor

  Ku po e con Shqiperine ky Monster, ky hartues Koncesionesh me Oligarke, ku na ka futur ne nje Det me borxhe.

  Nuk ka kemi borxh Qelbesires.

  Amerike.
  Ky Kryeminister nuk ka.me moral te udheheqe. Kontrollon gjithcka, she nuk ngopet.

  Power Corrupts.
  Absolute Power, Corrupts Absolutely.

  Amerike.
  Ky eshte nje propagandist. Deri ketu I eci. Boll. Tani e dime te gjithe qe ky vetem per Koncesione she hajduterira shkon ne zyre.

  Na futi me borxh me Koncesionare dhe Oligarke me kontrata te ndyra 30 vjecare, qe po te hetohen, do gjesh esencen e papergjegjshmerise, horrllekut dhe maskarallekut.

 6. Atehere DASH duhet të skjarojë shqiptarët se pse në raportin e saj për vitin 2018, qeverinë shqiptare e nxori një nga qeveritë më të korruptuara të botës.
  Të jetë thua e vërtetë që mbrenda këtyre 5 muajve të ketë ndryshuar gjithë politikën e 6 viteve ?

 7. Momenti kur e thirrin me duket pak e qellimshme per bashen,por uroj ta kete kemben e mbare,te marri me vete dhe ramen,meten, ate rruspijen e Lsi me filxhan etj..

 8. ne versionin origjinal te DASH “çdekreti” i ish presidentit quhet “shpallje” dhe jo derkret sic e pasqyron ky LAPSI te cilit fatkeqsisht i ka mbetur vetem GOMA dhe Gomeret e Salihut qe masturbohen me lajmet e redaktuara te ketij sportali. me vjen keq qe shkullaku dhe bushati jane katandisur si clirim peka dhe ylli dylgjeri qe tregojne barsaleta per diten kur do clirohet shqiperia nga pushtuesit amerikane dhe pianecet europiane

 9. O cope Derr,

  o militant Rilindas kokeforte. qe lumturohesh me maskaralleqet e Kryeministrit.

  Kryeministri eshte nje cope Koncesionar. E dhuroi Rrugen e Kombit tek nje privat, dhe te vuri traun e pageses. E ka listen e Koncesioneve te reja dhe tenderave te rinj ne Zyre.

  Monstra edhe Korces Turistike la planifikuar to dhuroje nje Tex me Koncesion. Eshe Rrugen Tirane Durres kerkon ta dhuroje dhe ti vendose traun, qe TI, po ore, TI o Derr, te paguash, se duan te pasurohen disappeared Oligarke.

  Oligarke qe kane 99% te biznesit me Qeverine. Ky nuk eshte Kapitalizem. Eshte totalitarizem komunist.

  Nqs Jane te zote le te bejne biznes ne treg, si perpiqen me mijra biznese te tjera., jo 99% me Qeverine

  Po te fut doren ne xhep, dhe ti o Derr, nuk ke sensor fare.

  Te premton te dhuroje edhe rruget e tjera, dhe ti beje me pagese, dhe ti si Derr qe je, kerkon ti japesh voten, megjithese po te rrjep dhe fut doren ne xhep cdo dite.

  Se ti o Derr, Partia mbi te gjitha, e di Partia, e di Udheheqesi, e di Kulti i Individid vazhdon te thuash.

  Shiko xhepin o Derr, dhe ta heqim nga pushteti kete Monster se do na jape me Koncesion te gjitheve.

  1. Po edhe ti o derr je derr e shkuar derrit,a e di ti se ura e Patres ne Greqi nje kryeveper eshte ne shfrytezimin e Francezeve per 25 vjet,pasi shteti ia dha me koncesion nje firme Franceze dhe nje kalim mbi ure kushton 12 euro per makinat e vogla dhe 25 euro per autobuzat,kuptojneni o injoranta qe jemi ne kapitalizem dhe jo ne komunizem ku te gjitha i ben shteti…

 10. Nuk e kuptoj pse ca njerez ketu fillojne e ofendojne pa lidhje.U kane shteruar argumentat dhe nuk dini cfare te thoni me.Lapsi nuk po ku ngjall me deshiren per revolucion me duket.Ju sikur e formuat qeverine tranzitore me bashen,mediun,marrin,Duken,Dulen etj.Cfare kerkoni tani se nuk e kuptoj

 11. Derri u pergjigj.

  1.

  KM eshte Qelbesire Koncesionar.
  Edhe bebet qe do lindin sot, me date 14 Qershor 2019, lindin me BORXHIN qe I ka firmosur ky Qelbesire, me Kontratat Koncesionare, PPP dhe te Tenderat poshteruese dhe te ndyra 30 vjecare

  Ky ndyrresire ka firmosur ne emer te Sovranit si I ka dasher qejfi, per te rrjepur dhe brezat qe so vijne.

  Kur te behen 18 vjec keto bebe, dhe te ngasin makinen, do ti dale ne rruge nje Taksidar Privat, dhe do kerkoje pagesen, fale nje kontrate te embel, qe ky qelbesire I dhuroi, kur ata NUK ishin lindur.

  Kaq per Udheheqesin tend te korruptuar Rilindas

  2.

  JO. Nuk dua Qeverri tranzitore me bashen,mediun,marrin,Duken,Dulen etj.

  Keto 30 vjet Politikanet NUK kane qene kurre ne gjendje te organizojme zgjedhje.

  Qeveria tranzitore NUK duhet te
  perbehet nga Politikane, dhe Komisioni I Zgjedhjeve NUK duhet te perbehet nga partiake.

  Qelbesirat le te harxhojne kohen dhe te kerkojne voten.
  Organizimi I zgjedhjeve NUK duhet te behet nga Partite,

  Merr eksperincen perendimore o Derr.

  Partite NUK kane akses ne organizimin, dhe NUK komunikojne me direktiva, urdhra dhe maskarqlleqe tek KQZ, KZAZ etj.

  Anetaret e ketyre te fundit jane Qytetare qe NUK i kane caktuar Partite

 12. Shpellare e cecene kur e keni protesten e rradhes se ngelet pa rroga,lulu gati per burg,salihun e kane lidhur me zinxhire,monen e kane lene te ulurase rrugeve mediatike,liken ne drejtim te pa ditur,FBI ne tirane

 13. Derri komentoi perseri.

  Derri nuk flet per ceshtje te vecanta, si hajduteria, kriminaliteti. Uzurpimi nga partia shtet I drejtesise, vendi pa Gjykate Kushtetuese dhe Gjykate te Larte, ekonomia, koncesionet, PPP, tenderat, shendetesia, lista eshte pa fund.

  Derri ben vetem tifozllik.

  Eshte ngulur tek Partia e vet, pa buke, pa uje rri, vetem Udheheqesi I tij shpirteror, nje cope hajdut pa limite, te triumfoje.

  Pastaj Derri kenaqet dhe fle i qete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu