• |
ide | kryesore

Kthesa e Bashës/ Nuk kam besim tek dekretet e Metës

Arkiva, Kryesore

Nëse prej disa ditësh u duk se Partia Demokratike ishte rreshtuar me këmbëngulje në krahun e presidentit, në konfliktin e tij me kryeministrin për anullimin e datës së zgjedhjeve, lideri i PD, Lulzim Basha ka deklaruar sot, se ai nuk ka ndonjë iluzion mbi dekretet e Metës. Basha e bëri këtë deklaratë gjatë pyetjes së një gazetareje në një konferencë shtypi në selinë e PD-së, teksa u pyet nëse do ti kërkonte presidentit edhe shpërndarjen e parlamentit si të paligjshëm.


Prej disa ditësh opinioni opozitar është ndarë në dy kampe të mëdha, së pari në ata që e panë dekretin presidencial si një mundësi për kompromis për të zgjidhur krizën përmes shtyrjes së zgjedhjeve dhe në më radikalët, që mendojnë se çdo lloj zgjidhjeje që vjen përmes uljes në tryezë me Ramën, nuk është e tillë.


Lexo më tej:

Andi Bushati: Opozita po shushatet pas një date

Sot edhe Basha ka marrë krahun e grupimit të dytë duke qëndruar fort në qëndrimin se asnjë zgjidhje nuk mund të vijë nga andej prej nga buron problemi i lidhjes me krimin dhe oligarkët.

“Unë nuk kam asnjë iluzion se Rama që ka ndërmarë një seri aktetsh antikushtetuese do të dëgjojë zërin e arsyes, e në këtë kuptim nuk besoj se dekreti i presidentitt është një zgjidhje. Zgjidhja do të vijë vetëm përmes popullit ashtu sikurse ka ndodhur në të gjitha vendet q janë gjendur përballë rregjimeve të tilla tha ai.

Basha ka përsëritur disa herë mesazhin se as negociata dhe as bisedime me Ramën nga pozita e kreut të qeverisë nuk do të ketë duke nënkuptuar se çdo tentativë për të shmangur krizën në këtë mënyrë nuk është një zgjidhje.

Në sqarimin e dekretit të tij, presidenti Meta argumentoi se ai e kishte marrë aktin e anullimit të 30 qershorit, si një mundësi që palët të gjenin gjuhën e përrbashkët. “Kjo  tha ai- nënkupton edhe tërheqjen nga pozicioni ektrem nuk fals me Ramën si kryeministër”.

Me sa uket kjo është pika që tni për tani po rrefuzon Basha i cili mbahen mend për batutën e artikuluar kur shkonte nde në parlament: ” Po më gënjeve njëherë, turp për ty, po e bëre për herë të dytë, turp për mua”.

©Lapsi.al

15 Comments

 1. Ne rregull z.Basha por cila eshte zgjidhja? Ata te qe mbeshtesin edhe te tjeret qe potencialisht te mbeshtesin duan nje plan per zgjidhjen e krizes. Keshtu do rritej besimi tek opozita dhe do ndihmonin e do te beshtesnin me shume deti ne zgjidhjen perfundimtare te ngercit qe ka kapur Shqiperine.

  1. Parodia e radhes.
   Tani qe e kuptoi dhe me idioti, qe opozita dhe meta jan pal bashke dhe punojn me udhezime dhe nje plan te thurur prej kohesh, per grushtin e shtetit. Tani bejn sikur joooo ne nuk kemi ndonje axhend te perbashket.
   U njohim me dhem dhe dhemball.

   1. Ti lumi i drogez dhe jo lumi vlore te qifte putini nene motren gruan dhe vajzen..kelysh komunisti i droguar..

 2. Zgjidhja eshte qe te cohet gjth populli dhe ti djegi me NAPALM te gjithe pa perjashtim keta kellira qe per interesat e tyre mbajne peng popullin shqiptar

 3. Ti kujdes me ilacet e salihut se je I ri,stalini para teje I perdori dhe sot del rrugeve duke thirrur rama ik,kujdes perfaqesuesi I madh I popullit,eshte Vape

 4. Tanipo qe duhet te futesh ne kauzen e misionit te nisur per te arritur te behen zgjedhje te lira popullore. Dhe jo te shushatesh pas nje date sic e argumenton me profesionalizem Bushati.

 5. Ka diçka që nuk përkon me të vërtetën ne ate që lexoj në këtë shkrim, se Basha “sot ky hyrë në grupin radikal që nuk pranon marëveshje me Ramën kryeministër”
  Mesa dij Basha asnjëherë qëkurse opozita doli nga parlamenti, nuk e ka ndryshuar këtë qëndrim të tijin.
  Ai ka pranuar që Rama mund të jetë pjestar i negociatave si lider i PS, por kursesi si kryeministër.
  Kryefjala e gjithe deklarimeve të tij publike ka qenë gjithnjë , dorheqja e kryeministrit Rama, qeveri e gjërë e përkohëshme me specialistë që të shpërbëjnë gjithë sistemin e korruptuar të kësaj qeverisje, reformën e gjërë në sistemin zgjedhor duke pranuar edhe diskutimin për ndryshime të rëndësishme, rishikimin edhe të shkeljeve në reformën e drejtësisë, ndëshkimin e personave që kanë abuzuar me tjetërsimin e votave, me blerje apo mënyra të tjera abuzive e mandej kjo qeveri të organizojë zgjedhjet e lira e “të nderëshme”
  Këtë fjalën e fundit e futa në thojza, sepse dyshoj që në Shqipëri kjo do të mund të realizohet para nja tre dekadave të tjera.

 6. Ti byroisti me I ri pd qenke rende ju te gjithe perdorni ilacin e salihut,se nuk ka mundesi qe dilni dhe na thoni ate qe lulu nuk e thot vete me gojen e bukur si enveri I tij biologjik

 7. Lyl Kurva po mundohet te beje te zgjuarin. Do te distancohet nga Meta hahahahahahaha ate grusht shteti qe keni ne plan te beni do tju ngec ne fyt.Shqiptaret kane pasur mundesi 30 vjet te marrin vesh kush eshte PeDja dhe Meta dhe kurre nuk votojne ju pervec nja 2000 idiote dhe katunare qe ju vine pas.Do shofim se cfare do beni mer katunare te piset qe akoma sdini te perdorni ujin dhe sapunin Lyl Rusia do haje telin shume shpejt dhe do ngeleni me gisht ne goje si bythqim qe jeni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu