• |
ide | kryesore

Kulisat/ Tentativa e Ramës për të rrëzuar në Kolegjin Zgjedhor dekretin e presidentit

Arkiva, Kryesore

Shumica e Rilindjes u kap në befasi nga apeli i Ilir Metës për kompromis që u sendërzua në dekretin e anullimit të zgjedhjeve. Kryeministri që e rrefuzoi pa e dëgjuar aragumentimin e kreut të shtetit, po përdor të gjitha truket ligjore për ta shndërruar në nul aktin e Metës. Presidenti pretendon se dekretin e tij mund ta shfuqizojë vetëm Gjykata Kushtetuese që mungon. Socialistët pretendojnë prej ditësh se ai është një akt administrativ, i cili mund të shqyrtohet edhe nga Gjykata administrative apo Kolegji Zgjedhor. Ata kanë zbuluar edhe një vendim periferik të një partie të panjohur,  “Rinia” e cila e ka pyetuar Gjykatën Kushtetuese në 2017 për të rrëzuar ndryshimin e datës së zgjedhjeve dh kjo e fundit i është përgjigjur se kjo nuk është ë kompetencën e saj por të Kolegjit Zgjedhor.


Këtë rrugë kanë vendosur të ndjekin edhe rilindasit. Dhe për të realizuar këtë ata kanë organizuar një manovër. Fjala është për një emër të njohur në fillim vitet ’90, Idajet Beqirin, që ende kryeson partinë e Unitetit Kombëtar. Ai i ka çuar të mërkurën në 12 Qershor një letër KQZ (lexoje poshte), ku kërkon të çregjistrohet nga zgjedhjet pas dekretit të presidentit Ilir Meta. Por kjo manovër që nga mediat opozitare u cilësua si një shkërmoqje e koalicionit të Ramës, është shumë më tepër sesa kaq. Ajo është një lëvizje perfide. Sepse po të donte idajet Beqiri tërhiqej në mënyrëunilaterale nga gara (ashtu siç bëri Rama në Kavajë në 2017). Ai nuk kishte nevojë ti shkruante KQZ per ti kerkuar kete nder.


Por kjo lojë bëhet në mënyrë që KQZ ta rrefuzjojë tërheqjen e tij dhe më pas parita Unitet Kombëtar i Beqirit ti drejtohet Kolegjit Zgjedhor.

Në këtë mënyrë arrihet ajo që pritet. Kolegji vendos se dekreti i Metës është nul dhe zgjedhjet bëhen të mundura në 30 qershor.

Në këtë mënyrë Rilindja dhe Rama edhe arrijnë rrëzimin e dekretit presidencial “në mënyrë ligjore” edhe kërkesën nuk e bëjnë vetë si Parti Socialiste për të shpëtuar me aq sa munden përbaltjen e Kolegjit, si një gjykatë në kohën e reformës në drejtësi që urdhërohet nga vendimet e politikës.

Nëse një shprehje e kriminalistëve thotë: ndiq paranë për të shkuar tek krimi, një aforizëm i ri zgjedhor do të qe: ndiq Idajet Beqirin që të përfundosh tek Rama.

©Lapsi.al 

ImageImage

20 Comments

  1. Me vertete Cromwell ia preu koken mbretin, por para se ta priste koken e tij,u pyet ti tregoje ligjin ku bazohej per ta bere nje akt te tille dhe Cromwell u perpoq ta justifikonte kete vendim ne emer te popullit, lirise etj por duke mos cituar asnje ligji.Keshtu ka bere dhe meta dhe po kerkon te beje dhe basha.

 1. Ruso Serbet mendojn se jan tre levizje para por e rendesishme esht se populli keta funderrina keto vitet e fundit i njohu mir dhe shum mir, mjer populli nga kush udhehiqet, km me injorant dasht zoti s vje me, ky esht nje orangotang qe nuk lind Aneta kurva me??

 2. muti i leninit,me mutin e stalinit dhe shurren e milladinit kujtojn se kan kap mutin e ivanit te madh.pra rama mut han e karrigen nuk e leshon.

 3. Shahu eshte loja me inteligjente ne bote,lojtaret e bejne dhe me te bukur,por ne fillim duhet ta dishe si luhet Shah,shpellaret salih e ilir nuke njohin se kane zbritur vone ne qytet,lulu I lindur ne qytet nuk kishte kohe ta mesonte se punonte kamarier ne rinas,prandaj keta e kane te veshtire te fitojne kete loje shahu,jane mesuar te bejne vetem pazare njesoj si tregtaret e shumices me tregtaret e pakices

 4. Te tere morrat e kuq jane vene ne levizje per te shfuqizuar dekretin e presidentit .Por kjo eshte me se e qarte ,qe parlamenti i krimit nuk e hedh poshte dot dekrtein e -Like Floririt-pa e shqyrtuar gjykata kushtetuese ,jo Idaet Bythqiret te mblidhen por te gjithe neo -komunistet .Sepse bota ka veshe dhe sy nuk jane mioper dhe te shurdhet ,shikojne dhe degjojne se cfare po behet ne kete vend.Me nje parlament me kriminele , me analfabete dhe cobener dhish,me njerez me te meta mendore,me nje qeveri te droguarish dhe hajdute vendi po shkon tek nje lufte civile dhe kjo eshte evidente .Ka mundesi qe ajo qe nuk u be ne 1990 ka m,undesi te behet tani .Frika te mos ju dale morrave te kuq.

 5. @@@ I Paemer me fal se u vonova ne halen e 10-te te Metes.Per histori qeke nje kokerr injoranti(nuk flas per politike) ose katunar i zbritur taze.Henry i 8-te per nje kurve nderroi fene nga katolike ne anglikane dhe shpalli veten te derguarin e zotit ,kurse Kromuell vjen me perpara.Lexo pak,mos u merr gjithe diten me Shkerrdhata.

 6. idajet bytheqiri komunist ,lejfenist nga patosi,i biri i fizes dhe vellaj i lil kokekalit,dashnore e hysni frakulles ish sekkretari pare i partise punes se patosit ,per partine ben cdogje .nuk eshte habi qe te bashkepunoje me edvin pederastin si dy pederaste ,qe te dy pasive si gjithe klyshate rilindjes.

 7. Kjo eshte thjesht Lufte per Pushtet & Para! Dihet se per popullin pellazg, as qe ju rruhet trrrapi ketyre. Po fare!!! Duhet te durojme sa te mbarojne lojen barinjte tane shahiste. Po nuk u lirua ky vend nga keta cakej asnjehere nuk do bej perpara. Nena Natyre vente dore, se sa per popullin dihet qe eshte tredhur me kohe.

 8. Stalin ti nga perdorimi I ilacit te salihut kishe dite qe me ulurima i tromakse njerzit me parullen rama ik,sot je kthyer por prap ke probleme te medha,pasojat e ilacit te salihut per epilepsi te theksuar,mer nje pras dhe mbaje ne byth se shikon larg

 9. O Stalin po kaq rrot Kari paske qene !!!!? Po nuk e kupton c’do te thote te jesh antar i NATO-s!?
  Nuk ka me as 90 dhe as 97. Ndryshe perfundon si Talebanet.
  Prandaj per te humbur mendjen ne hallet qe po vuan qeroi morat e kuq nga pidhi i nones, motres dhe gruas tate, se helbete nga trevat qe vini edhe i zini . Pocaqi hesapi.

 10. Puna e pare e presidentit pas ngjarjeve dhe veprimeve nga te gjithe aktoret e ngarkuar nga ligji dhe kushtetuta per zbatimin e dekretit eshte:
  1. Kallzimin penal ndaj anetareve te kqz qe jo e interpretuan por “e shpallen si akt administrativ te pavlefshem” LAJTHITJE QE MERITON HETIM TE THELLE PENAL DHE SHEMBULL JURIDIK PER KEDO. Pastaj bythecet qe vazhdojne me kete teori le te guxojne e te bejne poca. Perfshire ketu edhe “zh-j-uristet” e qirje-verise dhe te pordhamentit te zhvirgjeruar……

 11. Motrat dhe grate o te pa -emrit e ridhjerjes,sepse ju ini gra qira,moter qira dhe mamka qira ,kurse vajzat i kini cuar zyrave te -Freshit-ja u shkerdhejne Shykyrinjte.Veren japin per partine ato verqirat tuaja ,Bythen e leshoni per partine ju morrat e kuq.Ini soj kurvash dhe pederastesh o prag qire te pa emer te ridhjerje .Kaq e patet o fis qire.

 12. O popull qe te kane kaleruar gjithe qelbesirat e ripjelljes hapi syte..ngrihu vèri perpara kriminelet e rilindjes…

 13. Idajeti qe punon si avokat me kujton nje shprehje te nje personi qe nuk ja mbaj mend emrin, kur tha: avokati Ngjela ne 10 ceshtje gjyqesore ka humbur 11. Cka tregon se ne 10 ceshtje qe ka nje avokat persupozohet se nje klient i ri pa ardhur mire eshte kthyer nga rruga.

  Idajeti nje pseudo avokat, kete mund ta shihni ne ndonje emision televiziv qe del per te bere reklam nga qe nuk ja vare mund ta dalloj kushdo qofte edhe ai me formim minamal qe nga fjalet qe zgjedh, po llogjik zgjidhje e qe fillon te krahasise hardhine thote popullin e perfundon te limoni. ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu