• |
ide | kryesore

Prokuroria thërret të pandehur Lulzim Bashën për financimin rus

Lajme, Të fundit

Në mes të krizës politike Prokuroria e Tiranës ka thirrur kryetarin e PD-së, Lulzim Basha si të pandehur, në lidhje me çështjen e lobimit në SHBA nga një kompani ruse.


Në shkresën e Prokurorisë thuhet se Basha duhet të paraqitet për të dëshmuar në datë 17 Qershor në prokurori ku do i komunikohet zyrtarisht akuza.fletthirrja prouroria

Nën hetim janë marrë gjithashtu edhe ish-sekretari i përgjithshëm dhe ish-deputeti Arben Ristani si dhe Ilir Dervishi ekonomist në PD.

Çështja e pagesave për lobim të kryera nga ana e PD-së u hap në nëntorin e vitit 2017, kur firma lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners’ plotësoi me informacione shtesë deklarimet e saj të detyruara me ligj për Departamentin e Drejtësisë.

Sipas deklarimeve të kompanisë ‘Muzin’ ajo ka marrë tre pagesa, në një shumë prej 675 mijë dollarësh, për punën e saj në favor të Partisë Demokratike në vitin 2017: pagesa e parë mban datën 24 mars 2017 dhe është bërë nga firma ‘Biniatta Trade LP”, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 mars, për 25 mijë dollarë, dhe tjetra më 9 qershor për 500 mijë dollarë.

Ndërkohë që Partia Demokratike nuk ka pranuar asnjë lidhje me firmën ‘Biniatta Trade LP”.14 Comments

 1. taksirati qe edhe bashes si beketit ti paguhet nje demshperblim 140 miljon euro.keto para nuk i paguajn as rama,as balla por nga gjepat e te pa emreve,astrit,malok,durresak etj.keshtu e nisen me shtepin e vjerrit te bashes dhe tet personave tjer dhe humben 17 milon euro ne strasburg,keshtu beri me agon chanel dhe humbem 140 miljon euro ,keshtu beri dhe bektel humbi 50 miljon euro.me ramen popullit shqiptar as muti i negjmijes nuk i mbetet e lere buk.qeshtja do shkoj drejt e ne stasburg.

 2. Ska noi gjo per tu cudit fatkeqesisht. Gjera qe priten nga ARTISTET e prokurorise, kalamajt e ish prokuroreve te Enver Hoxhes.

  Ska ngelur asnje rilindas pa qene bashkepunetor me trafikante e pa vjedhur . korruspion gjihtandej dhe merret i pandehur Kryetari i Opozites per shkrimin ne MotherJones (finacim soros)

  Kur Artistet e Prokurorise smerren dot me avdulajt roshet etj rilindas kriminele me soj e sorrollop ,i bie qe te merren me Artikullin e Mother Jones.

  Kamikaze

 3. Basha do perfundoje si Gruevski ne Maqedoni,mbajeni mend kete ,pasi qe te dy kane mbeshtetjen ruse dhe jane kunder SHBA-se.

   1. pse e shane tjetrin kote, se ste pelqene mendimi tije?Ti ose je bytheqire, ose te qine ne bythe, legena qe sdini te komunikoni, edhe shani cdo person qe mendon ndryshe
    Ps
    po me shate do te thote se jeni dakort me fisin e femrave qe keni

 4. Albi po’ ti kur u bere imperialist?
  Le qe ske faj
  Amerika eshte mbush plot me komuniste.
  Se me pare 2 rozembwrge ishin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *