• |
ide | kryesore

Dokumenti/ A po përgatit Ilir Meta shpërndarjen e parlamentit?

Kryesore, Lajme, Të fundit

Presidenti Ilir Meta me anë të një kërkese iu drejtua tre ditë më parë kryetarit të komisionit të Zgjedhjeve, Klement Zgurit, duke i kërkuar informacion për numrin e deputetëve të Parlamentit të Shqipërisë.


Pas përfundimit të listave të kandidatëve të opozitës që ndodhet jashtë parlamentit, këtij të fundit i mungojnë 18 deputetë.


Dy kërkesat e Presidentit ndaj kryetarit të KQZ-së ishin:

-Cili është numri aktual i mandateve të deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë në shkallë vendi?

-Vënien në dispozicion të listës emërore të deputetëve aktualë të Kuvendit të Shqipërisë për çdo zonë zgjedhore për çdo subjekt, si dhe listën emërore të deputetëve aktualë në shkallë vendi.

Ditën e sotme, KQZ iu përgjigj nëpërmjet një shkrese kërkesës së Presidentit të Republikës, Ilir Meta, lidhur me numrin aktual të deputetëve në Kuvendin e Shqipërisë, si edhe shpërndarjen e tyre në zonat elektorale.

“Numri aktual i mandateve të deputetëve të Kuvendit është 122 deputetë”- shkruhet në përgjigjen e KQZ-së.

Duke qenë se në Parlament duhet të ketë 140 deputetë, Presidenti Meta mund të kërkojë shpërndarjen e tij, për shkak se deri më tani nuk është plotësuar numri legjitim i deputetëve.

Nuk dihet ende se si do të veprojë Presidenti pas përgjigjes së KQZ-së.

Kërkesa e Presidentit Meta:

Kthimi i përgjigjes nga KQZ:

49 Comments

  1. ka ardhur koha qe klasen politike ta perballim me nenet e kushtetutes,ligjet e saje 1 pushteti buron nga populli dhe I takon atije,kjo vlen per ti thene klases politike qe kan harruar pergjegjsi ,dhe llogarit nese pushteti buron nga populli klasa politike duhet te perfaqsojne popullin ne sasi numerike sipas vlerave ,me perfaqsues popullin e vet,te vendose te verteten me perfaqsuesit e vlerave dhe ti sherbejn popullit ,ashtu si thot ligji ,e nese su pelqen asgje nuk mund ta ndalin populli te formojne qeveri paralele me rregulla lle ligje te vertetes qe sejcilit I jep hakun e kjo klase politike bashke me mbeshtetesit e saje te binden se bopulli vendosi ne vend te drejten e vet ,ne nuk jemi libi irak ,as avganistan jemi kombi ilir me I vjetri ne bote,dhe nuk do lejome as te na grabisin as neperkembin as nenshtrojne ,asken se te drejtat tona do ti administrojme vet kur nuk pyetemi askujt nuk I detyrohemi kur nuk perfaqsohemi si e drejt do ta marrim perfaqsimin vet,mbajeni mend mire duke analizuar thell zhvillimit e kaluara dhe tashme ky popull ka ndjeshmerin e domosdoshmerive per te ardhmen qe me hir a pa hir te drejten hakun me njerzit e drejte do ta vere ne vendin e vet ,sepse keshtu as ju perballon as duron dhe as toleron kush me,ky koment behet qe ta analizoni mire si klas politike dhe largoheni menjehere nga ai vend I pamerituar grabitur perms korrupsionit dhe tua lironi njerzve me vlera virtyt moral qe keti populli din me I dal perzot,se vot nder ne per te na mashtruar grabitur persekutuar harrojeni se nuk do gjeni me

   1. popullit nuk I hyn ne pune nje grup bandash ,qe ti pajtojme qe te na vjellin me pa jo ne si popull na intereson qe te ndertojme shtet ndergjegje kulture morali vlere domosdoshmerie por ketyre veprimeve kjo klas politike nuk ju din emrim jo me ti kene si veprime sepse keta qe femije as sjan te formuar dhe as kan bere formim adekuat brezash per moral vlera kultur ndergjegje por per interes perms antivleres keshtu qe keta nxorren jasht loje veten e tyre ku pergjegjsit do tu kthehen ne llogari ,sot per nga gjendja politike jemi si ne 1944 kur komunistet me teorit e tyre te frymzuar zbriten nga mali ,grabiten prona sejkustruan pasurit deklasuan pronaret I vran burgosen zhduken kundershtaret ,dhe kjo lufte vazhdoj deri tani me force llunshem duke trashguar perms dhunes dhe mashtrimit padrejtesisht sundimin mbi popull pa pyetur popullin asnjehere me nje kosto katastrofike per te ,mbajeni mend mire tani pas kaq dekadash nese ishit te drejte mire dhe popullit I suallet dobi ju nga populli do pranoheni perseri por nese jo si jua keni bere do tu behet menjehere do tu sejustrohet pasuria per te paguar borxhet se ne nuk mbajme mbi shpatuulla borxhet tuaja ky popull e ka te rregistruar ne kujtese nje per nje gjithcka uroj dhe shpresoj te vini te drejten ne vend vet dhe te arrini pajtim te brendeshem sa su ka kapur cmimi padrejtesise, mos mendoni me se populli ju vjen pas duke ditur cfar I keni bere 1 shekull

  2. Ore pse i vini verdalle Baftiar-Allende-s, kapeni plaseni ne burg sepse asgje nuk ka per te ndodhur perkundrazi mileti do te gezohet se nje hajdut me pak.

  3. kur e verteta nuk thuhet ,e paverteta kap terren ,,e verteta qendron ,ne ket moment,se si po zhvillohen ngjarjet kush hum dhe kush fiton,tashme zhvillimet nuk jan spontane lan lillje me historin politikat sistemet ligjet qellimet dhe si u sundua bota ket shekullin e fundit kush kontrollon sundimin , e verteta e te vertetave dhe populli shqiptare ne ket ,zhvillim çila duhet te jete urtesia jone kombetare, qe ne problemet tona ti fusim ne rrug zgjillje,e verteta eshte se me ramjen e perandoris osmane ,perendimi zuri terren ,dhe kryesisht elita,e çila ne interes te sundimit saje perpiloj ,politika ligje ,sisteme jete ,rekrutoj ,njerez qe I bejne sherbimin e duhur,dhe I vendosi ulleheqes kudo ne sherbim te saje dhe krijuan lillje unike ,ku kundershtaret I shduken persekutun ben reforma ,si deshen kudo,,dhe kontrolluan zhvillimin boten njerzit si deshiruan ,mirpo ,çfar ndolli,ndolli pasqyrimi punes qe ben ne nje shekull ,se çfar u be ,dhe si u be, mir apo keq,ku tani ,paqyrimi ,nxjerr jasht loje,autoret dhe aktoret dramatik te shekullit ,qe njerzimit ne pergjithsi dhe gjitha shteteve ne veçanti,kujt me shum dhe kujt me pak I suallen pasoja katastrofike ne gjitha fushat e jetes ,arsyeja problematikat qe kan njerzimi ne pergjithesi jan shkaku I gabimeve njerzore ,me ralitet dhe fakte, qe akuzon aktor dhe autore te hapet dhe fshehte ngado,, krijuesi gjithesise ,jua ka terhequr vrejtjen ,,,mos e shkatrroni token pasi ne e rregulluam ate,,, te derguarit e tije koh pas kohe ,kan perçjellur mesazhin e tije po ashtu dietaret dhe njerzit e mire ,po jua kujtojne te miren per çdo dite ore minut sekonde duke ju kshilluar per mire qe te largoheni nga e keqa,por ky krijues keto te derguar u rrefuzuan akuzuan keshtu dietaret u akuzuan burgosen vrane shpartalluan ,dhe njerzit e mire u izoluan ,tani erdhi momenti perballjes me faktet ralitetin problemet dhe zgjilljet ,mbasi defakto ,njeriu si krijes e dobet paditur e vdekeshme ,po del me e malle se zoti krijuesi gjithçkaje,me politika ligje dhe veprime,duke ndertuar gjithçka mbi baze mashtrimi ,per te mbajtur sundimin ,duke u hequr si me te drejtit miret ,te vleres kurse tjeret armiq terrorist, adhe antivlere,,kjo u zhvillua dhe vazhdon ende,por tani u mbaruan fjalet,mundesit ,fuqia ,u mbaruan fjalet se fjala ka pasqyr punen ,folen bukur por nuk ka kasqyrim si fjala ne ralitet,,mbaruan mundesit ,se duke u zhvilluar me llogari interesi pa kriter,ne gjitha fushat,ndoten ambjentin ,prishen gjallesat gjinin njerzore vlerat dobit,mbi te çilat vet ekziston qenia njerzore,,kur mundesit po zbrazen me shpejtesi progresioni,gjometrik,,rraketat presionet urrejtjet konfliktet luftat akuzat vrasjet torturat,burgosjet hakmarrjet ,mashtrimet manipulimet sjan tjeter vetem pershpejtueset ,e shkatrrimit me te shpejt,te gjithçkaje mbi tok,,duke mbetur vetem njera me e fuqishme se te gjitha ne qenien njerzore,,kjo eshte per sejçilin deshira per te jetuar ,pasur dhe zhvilluar te drejten dhe hakun e tije deshira per paqe siguri shpres gjalleri qartesi zgjillje shpetim ,keta smund ti mohojne asnje njeri mbi siperfaqen e tokes,por duke shkatrruar gjithçka ,qe eshte e domosdoshme per sejçilin dhe duke dashur gjithçka,ne kete pike ka nje problem te mall me unin sejçili Brenda vetes,te ulet dhe ta marre veten ne pergjegjsi,se si eshte rregulli qe funksionon kjo jet si domosdoshmeri dhe ku eshte sejçili ne veçanti ,nuk ka nevoje akuze sejçilit I eshte dhene mundesia te njoh te verteten perms ralitetit fakteve praktikes dhe ullzimit zotit ,ste pelqen zoti ja shkença ste pelqen shkença ja faktet praktike ,ste pelqen fakti ,do te mungojne vet pelqimi se zbrazen mundesit,qe jan zgjillja per pelqimet tuaja,dhe pik,si me I malli si me I vogli ,sejçilin veç e veç sipas nivelit pozites shoqerore, e therret problem qe vet gjinis njerzore ja ka shkaktu me pjesmarrje drejtperdrejt si ndikim ,me hipokrisi padituri ,pajtim ,ndjekje ose heshtje,,keto problem te vogla dhe te mella na thrrasin per tu angazhuar per zgjillje ku zgjilljet askush ma mire nuk I jep se ai qe e krijoj problemin ka kriju edhe zgjilljen ,ka kriju te keqen ka kriju edhe te miren ,gjthçka,ta njohim mire veten sejçili veprimet tona perms krijuesit tone perms ullzimit tije dhe perballe njeri tjetrit te qendrojme me drejtesi hak me moral te mire vlera virtyt tolerance meshire dhe falje, sepse semi krijesa me e bukur me arsye logjik,perderi sa I malli zot e ka zbritur meshiren dhe furrnizimin e tije mbi ne, dhe ne nuk duam ta mir administrojme dhe as kuptojme ,per gjithçka zoti sna ka faj as te derguarit e tije as dietaret as njerzit e mire ,vetem se faji mbetet tek ai qe e ben dhe mundesia e tjetrit per ta keshilluar per mire dhe ndalur nga me e keqa qe e keqate mos permbys gjithçka ,uroj qe fjajtoret te pendohen dhe ndryshojne zoti I ullezofte dhe meshirofte uroj ,per te paditurit te ullzohen dhe behen te dobishem , uroj qe gjith si njerez sipas aftesise dhe mundesise te angazhohen ne dobi me mendime fjale dhe vepra te mira mbasi dobit jane frymarrja e ekzistençes dhe shpetimit tone respect per te gjith ,zoti ua hapte arsyen sejçilit per te kuptuar dhe vepruar ne dobin eqartesise gjallerise zgjilljes lumturis begatis shprese siguris paqes dhe shpetimit tije ne dy botet amin shpresoj perderi sa sejçili e ndien dhe deshiron ne shpirtin e tije ,por eshte çeshtje bindje dhe ndalese perball te keqes qe e shkatrron

 1. kush e pjerdh me kte president de facto te shkarkuar, madje mire eshte tja tundin prangat ne fytyre. nderkohe qe Kqz te plotesoje vendet vakante ne kuvend me partine pasardhese, sipas ligjit

   1. e krisi ai tashme.. nuk ka me fishek rezerve.. aq sa pati ne dore e beri. Tani thjesh te behet gati te pergatisi valixhet.

   1. çeshtja shqiptare me problematikat 1 shekullore ,eklipson ,nje rraksion zinxhir mbar boterore,,ku zgjillja pa problem vjen dhe ndal ket rraksion negative vetem me drejtesi hak sepse e drejta verteta as sa krijua me burim problem si dem per njerzit ,por kete e fakton feja shkença dhe praktika, qe e drejta haku eshte vetem dobi burim dobish ,ne gjallerin dhe funksionin e jetes ne toke ,kurse padrejtesia eshte burim krimi kriminalizimi dhe shkatrrimi in jam me te drejten hakun verteten ashtu si per vete per te gjith nese po deshmo qe te duket sasia numerike qe shumiça duan te verteten dhe nje grusht I vogel njerzish jan me padrejtesin ,angazhohu ne dobi perçille mesazhin e mir te saje kudo nder njerez mos u ben shkaktar I te keqes me hipokrizin tende ,heshtjen pajtimin me te mbrojtjen ,dhe perqafimin e saj dhe e keqa padrejtesia do te godas edhe ty gje qe ti se deshiron sot e mira ka momentin e vet, in nuk pajtohem me krimin padrejtesin po ti

  1. kam rreth 5 vite komentime ne rrjet ,jo si shpetimtar ,por per tjau kujtu shpetimin ,jo pse se din por thjesht si kujtes dhe bindje jo pse skan mundesit sepse zoti ka plotsu meshiren e tije mbi ne me ullzim ,tani gjerat kan ndryshuar ,dhe po ndryshojn ne rendiment ,burimin e zgjilljeve dobit ,mbasi baza e levizjes njeriu po zhvlefteson njeriun ,ne formim ,ne zhvillim duke shkatrruar gjithcka ,te mire te krijuar ,tashme jemi shum larg dobive por krejt afer vetem nese mbeshtetemi ne nje emer qe te paret tan dikur I kan then zot,ne ullzimin e tije,ndryshe ,dhe krejt pak paraja per te cilen ndertuat pushtetin nuk do ket vler per shkak se tashme shkatrruat gjerat ne burim formimin besimin ,shkencen ,dhe imunitetin e gjallesave ,mua si perkujtues I se mires me vjen keq per gjithcka zoti do te percaktoj per ju un tani po I lutem zotit te me marre ne meshiren dhe boten tjeter mbasi ne kete bot nuk e gjeta te drejten qe meritoj ,nga krijuesi gjitheve ,zoti ullezon dhe meshiron ropet e tije por me pare njerzit duhet te kuptojne dhe meshirojne veten e tyre e kete e kan kuptuar atehere kur te duan per tjeret ate cfar duan per vetet e tyre ,tamam sic thot I malli zot ne kuran dhe I derguari tije ne synet,muhamedi a,s ,habitem se si njeriu sot e ka shpetimin ,kuranin synetin profetik dhe kerkon shpetimtar ,tjeter,kjo me habit,uroj qe secili nga ne ta kuptojne dhe arrin shpetimin e vet ne dy botet duke kuptuar pranuar dhe vepruar sipas ullzimit zotit ,krijuesit botnave respect per te gjith,tani nuk me hyn ne pun asgje vec puna ime ulltimi im drejt krijuesit tim

 2. Paskan qen te thella keto pun. Ky sillet sikur ka celsat e gjithckaje nderkoh qe roli i ketij eshte simbolik e honorifik, simbolizem qe ky se arriti dot kurr. se arriti as te jet mbi palet (skishte njeri dyshim se nqs ke grun kryetare opozite, je ne konflikt te paster interesi) as te kuptoj kushtetuten. presidenti me i rendomt dhe me pak perfaqesuaes ne gjith historin e shtetit.

  1. qenke vertete i paemer… Meta mund te kete shume mekate dhe mire do te ishte te mos ishte bere President. Por ja qe na e bene peshqesh socialistet e tu, more i paemer. Ja, kaq respekt kane per popullin socialistet, saqe na e bene President. Tani, nuk e ka fajin Meta qe nuk pranon te hedhe vallen e tyre. Perderisa e futen ne valle, tani t’a durojne. Ne kete meselene e fundit, ai qendron shume me lart sesa keta zuzaret e tu, o i paemer, qe kane uzurpuar gjithcka.

   1. O Lili. Nuk jan zuzaret e mi. Jan ne kuriz te te gjithve. Po ti smund te mbrosh Like floririn. Sa per emrin, me emrin tend ka me mijra.

 3. ky po i thot burgut hapu me duket. te kishte ber vetvrasje do ishte me mire, vertet qe do ndihmonte shqiptaret, nje hajdut i pangopur me pak.

 4. Meta mund te kete njemije kusure mbi vete por sot ai eshte i vetmi qe po i ben balle cmendurise se Rames dhe po sillet si burre shteti.Rama po perpiqet t’a coje vendin ne perplasje civile per faktin se eshte si qeveri e zhytur ne korrupsion dhe krim me shume se gjithe qeverite paraardhese.Ky kujton se pasi bleu PS,parlamentin,gjykTat,prokuroret dhe disa misionare te huaj kujton de mund te beje c’te doje.Koha i ka ardhur per t’u zhdukur nga skena politike.

  1. po ku e gjete burrin e shtetit??!! te gruaja e vet,zonja e pare ,apo kantidatja per kryemistre??!!!nje president burr shteti nuk del ne koferenca te gajaset te bej gaztorin dhe njekohesisht ngritje zeri…biles presidenti jep intervista po ,po nuk mban konferenca shtypi me gazetaret pyetje pergjigje sic bejn politikanet e tjere.gaztorin tia lej rames.na del nje shakaxhi sna duhen dy.ngrie zerin brenda zyres.fol pak e vepro shume.ska nevoje per retorik rruge nga presidenti.thirr gruan ramen bashen,shaji beji cte duash po brenda mureve,jo ben palacon ne publik.sa per shprendarjen e parlamentit spo i futem fare eshte a jo kompetenc e tij,po me duket habi,e nje boje sa per audiens se kete spo e pjerdh kolegji zgjedhor per nje dekret date do e pjerdh parlamenti per shperndarje??!!!po se degjoi parlamenti ilegjitim cdo bej ,do therres keshillin e luftes e do shpall lufte???!!!!telenovela shqiptare estrada bajate

 5. Po ta vini re kane dale gjith admiinistrata e plerave ne cdo portal duke komentuar, qe pas dekretit te metes

  Ruani te madhin se do kaloje ndonje mbidoze, kaq po ju them

 6. Qe ilir meta do te shkarkohet kete nuk e luan as topi,por nqs ai do shkoje deri aty sa te nxjerri ndonje dekret tjeter per shpendarjen e parlamentit,sic po e gatuajne keta te lsi-pd,ky do te ishte fundi tragjik I Ilir metes, kjo jo vetem do te perbente nje nga shleljet me te renda te kushtetutes,por dhe nje akuze te mire per shperdorim detyre.Uroj ta beje kete se do te ishte I pari nga peshqit e medhenj qe do shkonte ne burg.Kjo do ishte nje arritje e rendesishme edhe ne procesin e integrimit te Shqiperise.po nuk besoj se eshte aq burre ta beje kete

 7. Meta po e mban fjalen me duket,do e vrasi veten,po beri dhe kete e ka te sigurte burgimin perjete dhe diten kur do shkojne ti vene prangat do e gjejne te vetvrare me shpresen qe i mbyll hallet dhe shpeton Monen me kalamajte,te cilet jane te majmur ne para dhe pasuri dhe do bejne nje jete luksoze mbi kufomen e Metes….

 8. Rama ik!!
  Meta ik !!
  Basha. Ik!!
  Parlamenti te shkrihet.
  Te formohet qeveria teknike e cila te pregatisi terrenin per zgjedhje te reja dhe nderkohe te lançoje ndjekjen penale te politikaneve kryetare te partive Ps,Pd,Lsi si dhe te tjere politikane si ata qe kane bashkepunuar me krimin. Nderkohe forca te reja me njerez te rinj te formuar ne perendim , me figure te paster morale ,qe kane dhene prova per aftesite e tyre profesionale te thirren , te organizohen ne Parti dhe te kandidojne ne zgjedhjet e reja.
  Kam besim qe nje force e tille do fitoje voten e popullit , do te denoje politikanet dhe qeveritaret hajdute, dhe do ta drejtoje me pergjegjesi morale dhe profesionale vendin ne rrugen e demokracise se vertete per ne Europe.

 9. ky kari se di hala qe presidenti eshte kukull pas ndryshimeve kushtetuese te 2008, kur te shkoje prap per kafe me Berishen ta pyesi te informohet se po i duket vetja se u be mbret i shqipetarve

 10. Ska me mir te shporen pa perjashtim rama metasala dhe luli kjo do ishte zgjidhje ne tavolin bravo ai djali aty nga fundi salles

 11. Likja shkarkon Kuvendit,brenda 45 ditesh zgjedhje te parakoheshme i intereson luluse dhe mones ky shkarkim,rames po,kush fiton pastaj

 12. Po ç’po ngjet keshtu me rilindokomentuesit? S’po e interpretokan sot kushtetuten? Çudi! Kishin dy dite qe ishin bere konstitucionaliste me laps ne dore!

 13. Edhe zgjedhjet e reja Rama fiton prap,kush do ti monotiroje zgjedhjet,pse duhet bere gjith kjo kataklizmo,per Meten qe te ruaje vjedhjet?Hiqeni kete hale dhe vini nje hale tjeter.

 14. Nje inatcor dhe egoist,te njejten gje beri dhe kur qe ne PS por Nano e qerroi sepse e pa karrierizmin e keq te ketij hajduti.Te njejten gje po ben prap,gjullurdi pa kuptim vetem qe te ruaje pozitat sunduese te Monikes dhe Metes.As nevojtoret nuk i dalin mgjs ka 11 per te gjithe garden.Para burgut ai perdor sulmin,shporreni kete bandit nga politika,eshte i vogel.

 15. Nga kjo “krize” do dalin nje seri njerezish shume te humbur. Po ju jap nje lajm qe nuk eshte askund akoma, nuk do te jete Rama i humburi dhe nuk donte kete marreveshje per te shpetuar Meten apo Berishen. Perkundrazi, ajo kerkesa e EU per denime ne nivele te larta te politikaneve do plotesohet se shpejti. Shenojeni kete koment se eshte i bazuar ne te dhena reale.

 16. Keshtu i bie qe cdo
  Opozite e ardhshme ta braktise kur te doje parlamentin duke gjetur nje pretekst, dhe presidenti te shperndaje parlamentin ne baze te precedentit te krijuar nga meta

  Pune shqiptaresh, sa here nxehen lene lojen

 17. Parlamenti mund të shpërndahet, por e vërteta është se ne nuk kemi parlament ligjor. Atje vegjetojnë ca horra të pacipë, pa vlerë, pa moral e pa nderë, pa shkollë, pa dinjitet, alfabetë me shkollë të lartë, që shiten e blihen si gomarët në pazar, qoftë edhe për një votë të qelbur që i duhet Ramës për të mbajtur pushtetin. Mafia nuk mund të quhet parlament as shtet. Ne s’kemi gjykatat kryesore, s’kemi kontroll të larrtë të shtetit, s’kemi bërë reformë zgjedhore dhe të famshmen reformë në drejtësi , e kemi djallosur keq e më keq. Nuk shpresojmë për progres as për mirëqënie. Nuk na pranon Evropa, sepse jemi Delja e Zezë e Evropës. Po jetojmë ditët më të fëlliqta nën sundimin e një të çmenduri. Prandaj, e shpërndan apo nuk e shpêrndan parlamentin fake presidenti ose jo, kjo duhet parë dhe duhet shpresuar, sepse ky që kemi nuk na përfaqëson. Ai i shërben krimit.

 18. Nuk ka ligj ne kushtetute qe po nuk u plotesua dmth po iken 5 10 ose 20 deputet do shperndahet parlamenti dhe do behen zgjedhje te reja. Keshtu u bie qe cdo vit te bejme zgjedhje sa here ti teket njeres parti te dale nga parlamenti. pra ti luten amos mos ik se do na shperndajne.

 19. Nuk e di cfare do te ndodhi.
  Nje gje e them me siguri: Kryeministri nuk po pyet per asnje skandal. Vjedhje pasurie, votash dhe mafie dhe kryeministri me vartesit tallen. Nuk e di pse tallen me gjera kaq te renda? Cfare sigurie kane? A jane nen efektin e droges qe sillen keshtu?
  Nga ana tjeter opozita eshte e acaruar nga shtrirja pa kufij e mazhorances. Partitokracia i ka zene vendin Monokracise. Rilindja theu rregullin 30 vjecar te sistemit shqiptar.
  Opozita ka akoma mbeshtetje ne popull por Rama druhet nga protestat e pakontrolluara nga opozita.
  A do te kete perplasje? Secila pale ka nevoje per perplasje. Rama per te mbuluar krimet dhe genocidin ndaj shqiptareve, Berisha dhe Meta per te rifituar te hapesiren qe i ka marre Rama.
  Sistemi politik 2008 eshte nje monster qe i jep pushtet te pakufizuar atij qe ka me shume perkrahjen e mafias.
  Perplasjen e duan te gjtha palet, por duan nje perplasje jashte duarve te tyre, te pakten ne dukje.
  Mos harrojme qe sistemi i vjeter europian, ku Shqiperia siguronte klientet e droges, eshte ne krize.

 20. Kushtetuta zgjedhje brenda 45 ditesh,beni llogarite kush fiton nga ky hap i metes,likja jo e jo,lulu nuk di cfare do ndodhe se pret salihun cfare ti thote,rama strukturat e partise i ka ne kembe,mona,mediu,shehi,ndoka,idrizi,dule,te gjithe bashke ne te semes,por pertej shakase se metes zgjedhjet duhet te behen me 30 qershor per te treguar qe po fillojme te ndertojme shtet

 21. Shqiptaret nuk e dijne cfare do te thote shtet.Asnjehere nuk ka patur shtet ne kto troje.Ne asnje kohe.As Iliret,as Arberit e as shqiptaret e sotem, fatkeqsisht nuk kan dite te bejne shtet.
  Ne asnje kohe njerzit(populli) qe kan jetu ne kto troje,nuk kan patur nje shtet qe te jete i te gjitheve dhe per te gjithe.
  Me mashtrm e dredhi,diku me shpate ose pushke, ligjin e ka ba ma i forti,ne kurriz te te dobtit!
  Kan te drejte komshinjte rreth e rrotull:
  “SHQIPTARET NUK DIJNE TE BEJNE SHTET”!!
  Jena njerez(jo popull) intersant,fatkeqsisht pa kulture,folklorik,te prapambetur.
  KONICA :”Armiku ma i madh i shqiptarit,asht shqiptari “.
  “SHQIPERI TE KAM DHJERE
  NUK TE NJOHA ASNJEHERE”

  Te rinje largohuni nga ai vend i mallkuar
  ( per shkak te politiko-udheheqesve)
  JO VOTE PER ATA,MOS VOTONI
  Mendoj se kjo asht ma e drejte
  BOJKOT VOTIMEVE,sepse nuk mund te zgjidhni.Te gjithe jane NJE te ndare alla shqiptarqe ne copa!

 22. tashme si individ dhe si popull ,per nje shekull gjith cfar ka ndolle me ne per 1 shekull si me politikat e coptimit etnik ,sistemet qe u instaluan ne vend ligjet dhe veprimet ullheqesit dhe rekomandimet kushdo qe pretendon se populli shqiptare I ka borxh dikujt dicka le te organizojne ngritjen e nje komisioni nderkombetare gjithperfshires,dhe ngrejne veting per te hetuar ket korrupsion shekullore kush jan shpikesit organizatoret dhe zbatuesit qe neve na sualli bus ekstremit dhe sejcili te mbajn pergjegjsin e vet dhe kombit shqiptare ti ktheje hakun e vet,si popull jemi te pafajshem dhe si detyrohemi askujt asgje qeveria nuk eshte e jona sepse merr urdherat tuaja kurse si popull na taktojne te drejtat tona morale dhe material te humbura per 1 shekull ,ne nuk jemi pengu I askujt perkundrazi tjeret na detyrohen shum uroj qe studiuesit e fushave te drejtesise te brendeshem te moniturojne te drejtat e popullit te bejne sontazhe per marrje informacioni ,per pretendimet qe kan gjitha shtresat e popullsise dhe materializojne ne nje memorje ku keto ti ngrejne si problem ne ndjekje per zgjillje kombetare dhe nderkombetare per pretendimet e pashpjegueshme te faktorit jashtem tashme nese kerkohet drejtesi ta kerkojme dhe vendosim si duhet duke nxjerre shkaqe dhe shkaktare ,qe sejcili te perballojne koston e cdemtimit qe I takojne per pasojat qe na kan sjellur ,dhe te vihet drejtesia me parametrat e duhura qe politikat ligjet sistemet rekomandimet qe jepen nese zbatohen te mos kene me si ne te kaluaren burim krimi dhe kriminalizimi kombetare, kjo eshte te vendosesh drejtesi tek nje popull qe krimi dhe kriminalizimi te ndalet ,ndryshe do cohet vet populli dhe do jua mbyll gojen gjitheve do beje nje veprim qe rrall ka ndollur ne histori ,sepse per vete sejcili te drejten e vet e don dhe padrejtesi nuk pranon askush ti behet ,ju duruam shum tashme ska vlere me perball nje populli as teknologjia shkatrruese as fuqia as dhuna sot ka vlere vetem vlera virtyti e drejta haku fakti njihni domosdoshmerit pranoni ato respektoni ato qe krenaria te mos ju thyhet dhe ndjeheni mir vetem me te miren se me te keqen smund te ndjeheni mir kurr vetem se keq respect uroj vlersim raliteti ndarje problem dhe pranim zgjillje te drejten hakun si per vetet tuaja ashtu edhe per ne

 23. Dekreti i Metes per anullimin e zgjedhjeve u quajt antikushteturs sepse ne kushtetute nuk i jepet kjo e drejte presodentit. Ne rregull, askush nuk mund te marre kompetencat e Gjykates Kushtetuese per te bere nje shpjegim te sakte prandaj nuk po merremi fare me kete diskutim. Nuk po merremi as me deputetet dhe menyren se si jane zgjedhur ne vitin 2017 sepse do vije dita te merret dikush. Pyetja qe behet ne kete rast eshte: A eshte kushtetues parlamenti te cilin kushtetuta e percakton qe duhet te kete as me shume dhe as me pak se 140 deputete? Duke qene se ne listat zgjedhore kane qene afro 4 milione votues, i bie qe nje deputet te perfaqesoje (sepse Shqiperia eshte demokraci e deleguar) rreth 30 mije votues qe do te thote se nese mungon nje deputet ne parlament, afro 30 mije shqiptare brenda dhe jashte vendit jane te paperfaqesuar. Nese mungokne 19 deputete, me nje llogari te thjeshte o bie qe afro 550 mije shqiptare te jene te paperfaqesuar. Ose per te mos u ngaterruar me numrin e sakte, i bie qe rreth 13% e shqiptareve jane te paperfaqesuar. A eshte kushtetues nje parlament ku 13% e shqiptareve jane te paperfaqesuar? Kush jep nje pergjigje te sakte? Ne kete llogaritje nuk fare Meta, Rama, Basha, Kryemadhi e Berisha, as mos u merrni me ta. Thjesht a eshte kushtetues apo jo nparlamenti, duke qene se Gjykata Kushtetuese mungon dhe nuk mund te jape nje vendim te sakte. A di njeri te jape pergjigje duke zevendesuar GJK? Flas pergjigje te argumentuar dhe jo fajin e ka Berisha, Metes i ka mbaruar mandati, Rama ik apo militantizma te thera boshe

 24. O njerz te pa gdhendur po si jua merr mendja ju? Ta lëme at budallain e gjatttt
  ( I marr me qeder i thojm na ne Shkoder)
  te beje c’far te doje. Ta cojn Popullin e vet ne vllavrasje? Këte doni ju? Hajde mendje hajde. Kurr nk do kisha mendu qe ne Shqipri ka kaq shume komunista te thekun e pa mendje.

 25. P.O. prokurorine e korruptume , gjobvenese dhe krahun e djathte te krimit kur do e shperbeni ?? Ervin Karanxha ta qifsha ter familjen ki ta kesh !!!!!!!!

 26. koklopa e cepanit tashme eshte i shkarkuar dhe vetem ta mbaj ne goje i ka mbet Le ti shkojne mbrapa dhe ca si shkodrani e te tjere talebane

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu