• |
ide | kryesore

Gjithçka duhet të dini për marrjen si të pandehur të Lulzim Bashës

Arkiva, Kryesore

Thirrja në prokuri për tu marrë në pyetje si i pandehur, e kreut demokrat Lulzim Basha lidhur me pagesat që PD ka bërë për lobistët amerikanë nuk është një histori e re. Ajo u zbulua fillimisht nga revista e majtë amerikane “Mother Jones” (lexo ketu) e cila shpërtheu e para skandalin që u ndoq njëkohësisht dhe nga Nev York Times apo Zëri i Amerikës në Shqip. Sipas saj lobisti i PD Nik  Muzin, bosi i firmës lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners, ishte paguar 675 mijë euro nga Partia Demokratike. Në bazë të deklarimeve të vetë firmës lobuese pranë autoriteteve të ShBA, ajo i ka marrë pagesat në tre këste gjatë vitit 2017. Pagesa e parë mban datën 24 mars 2017 dhe është bërë nga firma ‘Biniatta Trade LP”, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 mars, për 25 mijë dollarë, dhe tjetra më 9 qershor për 500 mijë dollarë.

Lexo më tej:


Investigimi i “Mother Jones”/ Sa kanë paguar rusët për Bashën në ShBA?

Pas këtij zbulimi në opinionin publik shqiptar kanë ecur paralelisht dy pista.

E para ajo se me anë të një shoqërie guackë “Biniatta Trade LP” e cila ishte një nga pagueset e shumës 675 mijë euroshe që i ishin derdhur për llogari të PD-së, paria më e madhe e opozitës ka qenë e financuar nga oligarkë rusë të lidhur me Putinin. Ky version i shkoi shumë për shtat rilindjes e cila me anë të saj gjene alibinë se PD po shan shqipërinë në gjuhë të huaj për ti bërë dëm vendit.

E dyta ishte ajo se Lulzim Basha ka shkelur  ligjin shqiptar duke mos deklaruar pranë KQZ-së këto pagesa. Mbi të bie hija e dyshimit se ka fshehur origjinën e këtyre parave. Ende sot disa pyetje kanë mbetur pa përgjigje: Askush nuk e di si i ka siguruar dhe si i ka paguar PD-ja ato para. Askush nuk e kupton pse nuk i ka deklaruar ato. Askush nuk mund të bindet me alibinë e Bashës për donacione të emigrantëve shqiptarë të pa emër dhe të pa adresë. Pikërisht mbi këto fakte dyshohet se po heton prokuroria.

Andi Bushati: Pse duhet kjo përrallë me spiunë të Kremlinit?

Në një deklarim të bërë në 25 mars 2019, pra një muaj pas djegjeve të mandateve dhe protestave opozitare, me tone shume politike prokuroria i “përgjigjej interesimit të mediave” duke e justifikuar kështu veprimtarinë e saj: “kanë rezultuar dyshime të arsyeshme të bazuara në prova se ka një diferencë thelbësore mes deklarimeve të bëra zyrtare për shpenzimet e bëra nga subjekti PD dhe shpenzimeve reale që ky subjekt ka bërë. Ky subjekt ka deklaruar vetëm shumën prej 25 000 dollarësh, dhe nuk ka bërë deklarime për shumën prej 650 000 dollarësh. Sipas akteve të ardhura nga letërporositë e mbërritura nga SHBA-ja dhe Skocia, rezultojnë në mënyrë të qartë pagesat e bëra dhe të padeklaruara, çfarë nënkupton se subjekti PD nuk ka bërë asnjë deklarim për këto pagesa në kundërshtim me ligjin”.

Kush është lobisti i Bashës, Nick Muzin ish-këshilltari i senatorit Ted Cruz

Por dyshimet janë se nëse shumica qeverisësse e ka përdorur për propagandë retorikën e parave ruse, ajo po përdor në të njëjtën masë edhe cështjen juridike për intereesat e saj politike. Disa kohë më parë Lapsi.al hulumtoi në një shkrim krahasuaes gjuhën justifikuese që organi i akuzës përdorte kur ishte rasti për moshetimin e Vangjush Dakos dhe gjuhën akuzuese kur fliste për fajësinë e Bashës. (Lexo këtu)

Në këtë linjë ka dalë dje edhe sekretari i PD Gazmend Bardhi që ka theksuar se Rama po e përdor prokurorinë për këtë shtje sa herë gjendet në vështirësi

Ai ka evidetuar përkimet kohore se si kjo aferë ka dalë në plan të parë sa herë dilte një problem me dosjen e Tahirtit, Fatmir Xhafës apo Vangjush Dakos dhe tani në prag të 30 qershorit (Lexo këtu)

Natyrisht nuk ka dyshim se kësaj çështjeje i duhet shkuar deri në fund dhe se do ishte në të mirën e të gjithëve që pikpyetjet e ngritura më lart të zbardhen për publikun. Do ishte po ashtu në interesin public që të tregohej se Lulzim Basha nuk është një njeri mbi ligjin dhe të jepte llogari për veprimet e tij.

Por aq sa i rëndësishëm është ky dimension i drejtësisë, para së cilës të gjithë duhet të jenë të barabartë, po aq të rëndësishme janë edhe dyshimet se në këtë rast kemi të bëjmë me një hakmarrje selektive.

Koha kur lideri i opozitës po merret si i pandehur, përkimet kohore të ndezjes së kësaj çështjeje sa herë mazhorana është në hall, si dhe gjuha që prokuroria ka përdorur në deklaratat e saj të bëjnë të dyshosh jo pak.

Pavarësisht teatrit banal të kryeministrit me militantët e tij që bënte sikur nuk dinte gjë për marrjen të pandehur të rivalit të tij politik (lexo këtu), idiciet e një hetimi që po përdoret janë shumë të forta. Dhe këtu rreziku nuk lidhet me Bashën, Ai është më i madh. Ai ka të bëjë me riskun e një faze të re ku drejtësia po kalon nga pasiviteti kundrejt të gjitha palëve në goditjen e krahut më të dobët. Dhe efektet e një drejësie të tillë i kemi ende të pa shkulura nga memoria.

©Lapsi.al

31 Comments

 1. Basha. Kurva ruse.
  Po i vjen ngordhja prandaj ka ven dhe kushte te parealizushme, per zgjedhjet. Prandaj do rremuj qe ti shpetoj burgut.
  E kam then disa her, qe basha nuk e ka hallin fare te zgjedhjet.
  Dilni o budallenj dhe mbrojeni, futuni ne burg per bushtren ruse.

  1. Ne kemi putinni(rame ripjedhjen) ne krye te shtetit dhe jumerreni me financimet ruse..prokuroria dhe gjykata, policia dhe shish kontrollohen nga putini(kallam deshtaku) ketu prandaj po han populli yne me luge floriŕi ..po lullin e drejton qeveria qe meriton..ta gezoni ripjelljen dhe kallam deshtakun o popull “inteligjen”.

 2. Qartazi nje veprim politik i prokurorise. Financimet e PS – LSI dhe PD ne fushate jane shume here me te medha nga se dhe se cfare deklaorojne, eshte nje ne mes nje det i tere 🙂
  Kemi taksistin dhe foton e Rames me Obamen 🙂

  Perrallat me Ruset jane me keq per shoket e Kominternit. Eshte nje shpifje nga nje shpifarak me profesion si Rama Fuga Mero Gelbaza apo noi kacurrels tjeter artist kuptohet.

  Ky veprim sherben per te eskaluar situaten qe kur te behet marreveshja Ram te terhiqet nga pozicione qe nuk jane realisht por qe publiku dhe populli veshderr rilindas i percepton si leshim 🙂

 3. Po mire o vlla, se ben lobim nga kompani Ruse cfare ka?! Jane gogole ruset, jane armiqte tane! Dikur, ne kohen e PPSH-se i kemi pasur edhe vellezer. Ata thjesht parate e ketyre trapave tane duan. Ky eshte thjesht biznes. A je i zoti me sa me pak para te marresh nje foto ne White House?!

  Sa per influenca, vari leshte. Si me ruset, si pa ruset, vend rrumpalle kemi qene, jemi dhe do jemi. Problemi na vjen nga keta barinjte tane qe qelben 1km larg.

 4. Po n.q.s jane paguar nga xhepi i kunatit ato leket, per cfare do e denoni? C’pergjegjesi ka PD per kete pune?
  Me duket pak e trashe, sepse keto e kane ditur shume mire qe keto gjera do behen publike, se lobistet ne amerike raportoje ne detaje cdo gje. Pa marre deklarimin e Nick Muzin, qe duhet te na thote ne pat kontaktuar me njerez te PD, me lulin d.m.th, per leket qe ka marre nga biniata trade, ketu nuk ka ceshtje. Perndryshe, pse mos themi qe e ka bere Rama, per t’ja fut lulit?

 5. Pse kjo ishte gjithcka per marjen e Bashes si te pandehur?!!!!!!!!!
  Po ajo qe hetimi po kryhet nga shteti Amerikan, deklarimet e ndryshme dhene nga Basha per ceshtjen ne fjale, burimi i gjetjes se parave te lobimit, etj. nuk bejne pjese ne gjithcka qe duhet te dime per marjen si te pandehur te loqes Basha!? Apo per ju me rendesishme eshte se cfare lexon Gazment Bardhi sesa cfare thote FBI.

 6. Kam frike se Basha , do perfundoje si Aleksei Navalni ne Rusi, qe arrestohet sa here ben ndonje fushate kunder kremlinit, apo konkuron ne zgjedhje. Edhe levizjet e prokurorise, si ne Rusi, kane timing poltik dhe jo procedurial.

 7. Perbindshi “dhelperor”,e nxori asin nga menga,si gjithmone kur i dridhet prapanica!?
  Mos u cuditni shume, kete e dinim te gjithe:
  SULMO PER T’U MBROJTUR!
  Asgje e re nga fronti i riLindjes!
  Shihemi me 30 Qershor 2019 n’TV!!!

 8. O lapsi mos u mundoni te mbuloni mutin me shurre,mua me vjen keq per nje pakice mjeranesh qe kujtojne se po erdhi Basha ne pushtet çdo gje do shkoi vaj,vaj me det per ju o mjerane qe beheni vegel e Bashes,Sales,Metes dhe Mones,te cilet ju perdorin per te krijuar anarki me shpresen qe do i shpetojne drejtesise,por kot e kane se nuk ka dreq qe i shpeton,zoti vonon por nuk harron,jane shpirtrat e te vrareve te Gerdecit,21 janarit e shume te tjere qe kerkojne drejtesi…..

 9. parat i ka paguar olsi rama.perndryshe tash prokurorija duhet te gjej se kush esht personi qe i ka paguar keto para.tek pagesa esht edhe nenshkrimi me siguri dhe ku.sa per rus ata i keni ne kryeministri e tek banka e lindes dhe alb petrol.e shofim te henen jur ti dorzojn padin se qfar dokumeni i ka quar madher aneta arta markut.lullit si bushati si rama si keta te pa emer kan per ti ngren mutin.ne rast se ne amerik ta zem dikush ben pages per te martur edvinken jo me billallin por me vllaun e billallit dhe i shty njoftimet pa dijeni te edvinkes ,qfar ka faj gruaja e billallit ketu.

 10. Po po opozita qe edhe gjepa ne pantallona nuk dhe paska vjedh ose lobim ooo rrac Rusi po kujt i thoni ju more se e djathta lobohet nga Ruset shkerdhata, po a jeni ju more ju qifsha krejt fisin mavi qe deri dje gazetat nenat motrat grat femijt e juaj e kishi te shkruar ne ball rroft pidhi i mamit tone Rusia. Kaq palaqo dhe te pa ftyr jeni more ju qift Amerika e madhe fisin femror e mashkullor juve , ju plera edhe mbas 100 vjetesh thoni rroft Rusi dhe Serbi o te pa ftyr pa moral pa ndjenja patriotike , motrat ku ti keni , gjithmon doni te ngaterroni te dhathten perendimore me plerat e Rusia e te Serbis , mos e fshihni koken si struci oooo fis qir

 11. Oooo mileti, edhe ju debila te ripjelljes. Po na grabisin milliona nga xhepat game çdo site let’s pjellat e kucedres se kuqe dhe ju merrreni me lobimet qe jane komplet te dokumentuara ne USA . Po a e dini sa para u jep çdo dite kopili I fiqve dhe pushti I kinda , Vilma nushit , rrok gjokes, Ndue e agim koles, sallillarit, kastratit etj etj. Basha ne burg por ketyre te there’s u duhet shkerdhyer lists e dasmes me gjithe DJ.

  1. Or taj Spiro Koleka me thuaj pak kush eshte i djathte te partia demokratike?eshte Sala qe vjen nga nje familje çobanesh dhish nga Viçidoli e qe ishte sekretar partie 25 vjet apo eshte Basha kamarieri qe hyri nga porta mbrapa e PD se,pse i kane vene emrin partise gjoja demokratike nuk do te thotese jane te djathte,perkundrazi PDja eshte kthyer ne strehen e ish sigurimsave dhe spiunave qe shkonin qe ne 7 te mengjezit ne dege per te spiunuar vellane,xhajen,kusheririn etj.shiko filmin Vdekja e kalit te kuptosh kush eshte PeDeja o pederast qe te duket vetja i djathte por je pa breke ne bythe dhe ne vend te trurit paske mut ne koke…

 12. P K Sh pjelle e Ruso Serbeve.
  Te lavderoje Daje Samin e te shaje ruset kalbeshe ne burg ose pushkatoheshe.
  Tani morrat e kuq jane pro amerikane me te betuar.
  Po kush Gjinushi Ruci Mutbaze Xhafa Braho Ngjela Brokaj Tarifat e plot morra te kuq hipokrite te shpifur.
  Keshtu bejne eta se jemi ne NATO tani se me pare kur muzhiku perplaste kembet ketyre morrave te kuq u shpetonte shurra ne breke.
  Ptuuu delenxhinj.
  Akuzoni nje 45 vjecar se lobon me Ruse. Ndyresira te arnuara.

 13. Ska absurdiditet me te madh te te akuzoje Per lidhje me ruset partija qe u krijua nga ruset dhe serbet, eshte e pafalshme qe partija demokratike te lejoj te tallet edi rama ky komunisto mafjoz i ndyre qe te tallet me prtine qe ka dhene nje kontribut te jashtzakonshem per ardhjen e demokracis ne shqiperi.Shqipetaret nga ana tjeter duhet ta kuptojne nje her e mire qe edi rama po luan trash me itelegjencen e tyre ,ai duke mos pasur as nje bilanc pozitiv ne ekonomi,rend,mos hapaje negociatash me b.en tani po e shikon qe po i digjet toka nen kemb,dhe tani po perdor edhe gurin e fundit qe i ka mbetur arta markun per te shantazhuar kryetarin e opozites . Zgjohuni Shqipetare.

 14. Megjithese akoma ska mbaruar asgje, shoh qe ka kelysha kurvash dhe baxhellash qe shohin vetem me syzet e rames. Nese provohet qe ka bere veper penale le ta gezoje burgun jo basha por te gjithe qe kane gisht. Po ju qifsha origjinen te gjithe kelysheve te kuq si nuk thate asgje per ramen qe u kap jo vetem ne flagrance por taksixhiu i new york- ut e pranoi dhe u denua per ate veper penale. Prandaj ju e meritoni me ju sh.erdhy sorollopin, sepse eshte e pamundur te jeni soj.

 15. Pse avokati i Bashes jam une qe te lexoj nje turp te tille.As kam nerva dhe as qe mund te jap mendim sepse nuk jam hetues si puna e Shkullakut qe na eshte bere si burri i mbretereshes.Bashes i ben mire ca kohe ne burg,edhe burrerrohet edhe ta shohi mire se sa i vlen lekura nga amerikanet.

 16. Te na e rruaje sa Alpet EDMUT RAMPORDHA!!!!
  Shihemi me 30 Qershor 2019 n’TV!!

 17. Jo jo. Bashen e kemi cun sorosi me corbe te prishur ne goje si ramen e velinen e ferhatin …… & co. E kane shitur vehten me kohe si tradhetare e keqdashes te ketij vendi. Veprat flasin qarte shqiptaret nuk degjojne. Lerini perrallat me rus e flisni per axhenda kriminalizimi shkatrim institucionesh gjykatash arsimi shendetsise falimentim shteti shpopullim te perversave soros& co.

 18. Dhe trampin e keni anti hilari e antisorosian. Lufta qe po duan te ndezin tani mes shqiptaresh mendoj eshte thjesht dhe vetem axhente sorosi per ti treguar botes se populli eshte problem ne ballkan pra shqiptaret jo mostrat qe fshihen nen kollare kostume e ekspozita” prej artisti te paqte”. Do ti prishen planet zullumqareve te vertet? Mendoj se po. Le te shpresojme ne te mire te shqiptareve.

 19. Donin ta benin dhe me hungarine po mbyll dera. Thellohuni pak shqiptare dhe analizoni. Mos fluturoni me pras. Mbushni valixhet dhe ikni me vrap. Shqipria eshte e shqiptareve . As e tradhtareve as e kusareve.

 20. Ups, letrat kane ardhe nga matane atlantikut, apo jo?
  Per telebanet e shqupit ska rendesi.
  Rendesi ka qe kapim nonji vend pune ne shik, pa vari karin qe mullah omari i paska dhone pare rusve.

  E dum Shqiperine si gjithe Europa!

 21. Po ku jeni ju ripjedhjsa, ka koh qe s’ju kemi degjur e pare. Shyqyr qe e bene nje shkrim se nga skandalet e teperta nk kishit ku te shfrynit. Eh ma n’fund e shfryet😂😂😂😂😂

 22. PD nuk ka pergjegjesi por lulu loqja qe ka vene firme si tja bejm ore shpellare,hetimet jane te FBI amerikane,prandaj neser ne mengjes lulu me koke ulur ne prokurori dhe te tregoje te verteten e parave ruse se ketu nuk te fal amerika o shpellare qe doni te mbroni te korruptuarin hajdutin me dokumenta lul zim basha

 23. hahahahaha Lyl Kurva Ruse shpellaret dhe bythqiret e tjere te PeDes do ngelin te zhgenjyer nga “heroi “i tyre Lyl Bosha FBI pret pergjigje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu