• |
ide | kryesore

‘Chernobyl’, një version nga Rusia

Paparazzi, Slider

Seriali televiziv “Chernobyl”, transmetuar nga “HBO”-ja dhe dedikuar shpërthimit tragjik në Ukrainë, në vitin 1986, ishte një ndër më të vlerësuarit e kohëve të fundit, siç tregojnë dhe pikët e marra në “IMDB”.

Por, Rusia po realizon një tjetër serial mbi tragjedinë në centralin bërthamor, e vendosur për të treguar versionin e vet të fakteve.

Versioni rus do të fusë si element të ri të historisë praninë e një spiuni të CIA-s gjatë aksidentit bërthamor. Ai do të dërgohet në Pripyat, për të mbledhur informacione mbi centralin e Çernobilit. Por, nuk do të jetë i vetëm. Do të jetë dhe një agjent i kundërspiunazhit rus, që do të vihet në ndjekje të tij.

1 Comment

  1. O rrota gazetare te lapsit. Chernobyl qe ka realizuar HBO eshte versjoni Rus, i shkencetarit Valery Legasov. Nuk eshte versjoni “Amerikan” dhe as i HBOse. Historia qe realizoji HBO vjen nga kasetat origjinale te Legasov sic shihet dhe ne serjal, dhe eshte deshmia e tij dhe e Boris Scherbina nen kryetar i keshillit te ministrave te Bashkimit Sovjetik. Dhe versjoni qe do te realizohet me agjenture eshte po ashtu versjon Rus dhe prodhim rus, por i deshmive te KGBse qe pretendon per komplot te CIAs dhe sabotim. Versjoni zyrtar i qeverise se Bashkimit Sovjetik ishte per keq manaxhim nga tre mbikqyres karjerist qe cuan ne aksidentin e Chernobyl.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu