• |
ide | kryesore

Rama në “Al Jazeera”: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Lajme, Të fundit

Në një intervistë që kryeministri Edi Rama, ka dhënë për rrjetin televiziv, Al Jazeera thotë se Shqipëria nuk është gati për anëtarësim në BE. Ai pranon se kjo vjen pjesërisht për shkak se institucionet politike të vendit shihen si të pazhvilluara. Duke folur për situatën politike në vend, Rama thotë se ndryshimi i datës së zgjedhjeve në vend do të minojë demokracinë.

“Nëse do vendosim precedentin që një parti, dy parti, tre parti, një palë, vendos të imponojë kushtet e zgjedhjeve, atëherë këtë precedent do e kemi për shumë vite në vazhdim. Në fund të fundit, zgjedhjet nuk bëhen që të vendosin politikanët, por që njerëzit të vendosin për politikanët.


Mendoj se Shqipëria ka një problem me krimin e organizuar dhe korrupsionin, si çdo vend që nuk është ende një shtet modern dhe funksional. Prandaj jemi në këtë proces, prandaj nuk jemi anëtarë të BE-së, prandaj nuk po pretendoj se është një padrejtësi që nuk jemi anëtarë sot.

Ne duhet të përgatitemi, të modernizohemi, të luftojmë krimin dhe korrupsionin me vullnet të fortë, por gjithçka ka të bëjë me institucione shumë të forta dhe mekanizma shumë të fuqishëm dhe funksional në çdo drejtim.

Kur e kthej kokën 5 vjet e gjysmë pas dhe shoh nga kemi ardhur, kemi bërë gjëra domethënëse. Por kur shoh përpara, ku duam të shkojmë dhe ku dua ta çoj vendin, ka shumë për të bërë” – tha Rama.

23 Comments

 1. Shihen si, apo sjane? Ti shihesh sikur ke cvirgjeruar Linden apo sje??? Pa kryeminister ne burg nuk na hap rruge BE-ja. Ndonje batute qe do shkosh ne pidh te sateme bej!!!!!!!!

 2. Qelbesire.

  Me ne fund e tregove planng tend Pervers.

  Ti o Qelbesire Nuk e ke dashur kurre bashkimin me BE per arsyet e meposhtme.

  1. Nuk mund te besh tendera, Koncesione dhe PPP si te do qejfi, kur hyn ne BE

  2. NUK mund te kontrollosh Drejtesine, po hyre ne BE

  3. NUK mund te vjedhesh zgjedhjet, po hyre ne BE

  4. NUK do grabitesh dhe dhurosh Rruge, sic bere me Rrugen e Kombit, o monster, po hyre ne BE

  5. Do vijne Kompani te huaja te konkurojne per ndertime rrugesh, ke zero SOT, sepse ne menyre timzare, NUK u ben ftese per Konkuerm Nderkombetar, por I mban tenderat ketu, mbyllur

  Je I kenaqur me konkurimet fallco qe ben me Oligarket.

  Po Qelbesire. Ti NUK do te jemi ne BE, sepse duhet dhene me Koncesion dhe privatizuar tek Oligarket gjithcka, perpara se te hyme ne BE

  Mos u ngopsh o Qelbesire o Koncesionar.

  Na kthe Rrugen e Kombit qe na grabite

 3. Per krimin e korrupsionin e ke 10fishuar me paraardhesitt.
  Ke prishur leket e popullit apo vjedhur me tendera sekrete.
  Vetem per keto duhet te kalbesh ne burg.
  Nga 20 ne 2005 deri 2013 ne
  280 nga 2013 ne 2018.
  Ja o milet ku shkojne leket qe ti kerkon per punesim zhvillim ndihma sociale ngritje page pensione etj. Tung

 4. Deri dje nuk le hollandez, zviceran e kedo europian pa share e “kercenuar” qe “ne i kemi bere detyrat e shtepise…” tani u takon atyre te miratojne daten per negociatat. Sot more qelbesire pranon dhe thua qe kemi probleme me korrupsionin, krimin etj etj. Po deri dje sikur ishim qelibar mer palaco….. apo te iken “engjejt” mbrojtes si shkurrja flokekuqe, kinezi lu etj. Shurren ne breke ke per ta bo dhe kujto pak kohet kur u tallshe me te gjithe per punen e te ngrefmes. Fund baxhelle do kesh….

 5. Ka shume mundesi qe kjo interviste te jee dhene pas daljes se lajmit qe Peter Tiede do te nxjerre nese pergjime te reja (flitet per 16 te tilla). Vec kesaj flitet qe neser do vine ca amerikane qe kane disa ide. Mund te jene idete e David Philips. Keta mund ta bejne edhe te ndryshoje mendim per shume gjera. Vetem se ka nje problem. Po i merr mbrapsht te gjitha ato qe ka thene per celjen e negociatave vitin e kaluar, po tregon realisht se si eshte situata dhe si kane genjyer Frankenshtajni e Mogerini me shoke dhe po kuptohet edhe arsyeja se pse kane genjyer. Dita e neserme mund te kete zhvillime shume interesante. Po te presim se cfare do dale nga Bild. Natyrisht jane gjera qe dihen nga te gjithe, por duket se do jene me shume se indicje.

 6. Qellimisht flet per mos qenien tone ne BE dhe nuk flet per hapje negociatash. Po neBe nuk eshte as Turqia e Serbia qe i jane hapur qysh heret negociatat. Je vecnje mashtrues. Pranove deshtimin. Terhiqu me lezet.

 7. Kryerilindasi kur ska nga ja mban thote te verteten. Çdo shqipetar mesatarisht imteligjent e di qe shqiperia nuk e meriton te hyje ne BE, por dhe antaresimi ne BE nuk do jete nje fushe me lule per Shqeperine. Pyetja qe i duhet bere kryeministrit eshte, qe a ka qene dhe eshte ai pjese e ketij sistemi politik prej 20 vitesh dhe a mban pergjegjesi per deshtimet ne reformat e ndermara prej tij, apo fajin e ka Saliu dhe kur qeveris ai.

 8. Po mire me Ram, ke 12 vite kryetar bashkie dhe 6 vjet kryeminister, atehere çfare ke bere per te zhvilluar keto institucione? A nuk je ti me shoke qe shkaterrove kushtetuten, le vendin pa gjykata, po sulmon dhe figuren kushtetuese te presidentit. Ministrine brenshme e ktheve ne ate te kultivimit dhe trafikimit te drohrave dhe krimit te organizuar, ndarjen territoriale e bere sipas oreksit elektoral te Partise mavi, bashkite i ktheve ne çifligje te krimit, airoportin e vetem e ktheve ne plaçe per ta rrjepur e grabitur, mediat i mbylle dhe i shantazhove. Po pergjegjesi mban ti gallof tinzar apo eshte fjale e huaj per ty kjo. Te pakten disa te tjere antarsuan shqiperine ne NATO dhe hoqen rregjimin e vizave, ndersa ti po i kthen. Tani na thuaj kush te pengoi kaq shume te besh rreforma e te ndertosh institucione moderne? Timonin dhe tepsine e ka pas vet ne dore si me Liken si pa Liken!

 9. Vetem propagande sorosiane bueke bere keto 6 vite nderkoje qe vidhje e shisje interesa kombetare, asgje tjeter. Cte prisje nga ty kur quaje shqipetaret dele, deri diku me te drejte se jashtezakonisht shume te duruan. Po normal, disave u dhe poste, disave iu a u bleve voten, te tjeret sehirxhinj.

 10. Nuk ka punuar asnje dite per te hyre ne BE po te mos ishim ne NATO dhe po te mos ti kishim vizat do shikonim me dylbi europen me kete ne qeveri.

 11. Ky nuk do tehyje me BE.

  I pelqen qoshja e tij, ku mud te vjedhe, te jape me koncesion dhe PPP.

  Kaq ii intereson.

  Ketij BE-ja I kall daten,

 12. Ka nostalgji per lindjen dhe alergji per perendimin.
  Vetem konferenca rrugeve pambarim duke demonstruar veshje bajate kllounesh. Helbete je me i bukur se Skenderbeu i thoshte Mamica e gjore e 5 mil Euro ne 6 muaj tek doganat.
  Edhe me kombetaren e ktheu mbledhje partije ne zyre duke i marre te gjitha meritat per vete gje qe nuk e kane bere as fituesit e kupave europjane apo boterore. Tallja qe i ke bere ketij populli do te kthehet si shpata pas qafe. Turp

 13. Ky I paska patur brockulla ato qe ka thene me pare, se I kemi plotesuar detyrat e shtepise.

  Cfare qelbesire. Ky shkon ne zyre vetem per te dhuruar tendera, Koncesione dhe PPP

 14. Atje ku dua ta çoj une thote narkomani !?!kKu po e çon ti shqiperine o hajdut !?Ku ?E degjenerove kete vend komplet,ne cdo element te saj,e bere tym !Antivlerat i ke ngritur aq lart sa veshtire qe do shqiten me !Kush mund t’ja mbushe mendjen nje perdhunuesi qe eshte qenije jo humane ?Askush me !E bere deputet nje,kryetar bashkie nje tjeter !Kush mund t’ja mbush mendjen me nje zrytari qe nuk duhet te vjedhe ?!Askush,pasi nese nuk e ben quhet budalla,i padeshiruar nga rregjimi yt i ndyre ?!Cili mund te binde femijen e tij tanime qe t’mos prodhoje,perdoroje droge se vret ?Asnjeri,pasi sot e kane kryeministrin perdoruesin me te madhe te saj !Dhe nga varesia e saj,varet dhe humori dhe fati i shume qytetareve te ketij vendi,qe ka shkuar si mos me keq !Kujt ja thua,nje tufe delesh qe letyren para pushtetit te parit qe nuk ka ves te ndyre e te piste qe mbart nje shoqeri qe nuk e ka !!!!Zoti e shpetofte shqiperine nga ky perbindesh,qe quhet Edvin Kristaq Rama !

 15. Ah more i perdale ke 25 vite ne pushtet more pusht i poshter, more ti qift Shqiperia te gjith familjen dhe fisin more mashtrues more PPP more super hajdut more i pangopur more morr sa i vogel qenke more miu i arave more gallof more orangotang qare pidhin e semes ke qe je ber sa nje mi tutje rrace muti ti me gjithe keta kulishet e kuq qe i ke lepires nevojtoresh 🙈🤮🙈🤮

 16. He mo grua qire sa keq qenka kur genjen me thes , Rama Ik rrac plehu ti me gjith ate plehun e bashkis Tiranes jeni dy shemtirat me te poshtra qe ka vendi.

 17. po mire kur u xhvillua korrupsoini ne ditet tuaja ai mori shpejtesi galopante po po me bekimin tend sepse i thirre vete te gjithe qelbesirat qe te mledhen rrethe teje ne 2013 dhe ata te gatshem u mblodhen .vjedhje mbjellje hashashi korrupsion degradim eksod masiv sharje thyerje intriga munde te presishe nga grupi jot i bashkis dhe ata qe te erdhen me pas.ndarje coptim shkaterrim vetem kete ke mbjellur ATA TE BTJERET TE KEQI ISHIN POR AMA JO QELBESIRA ATA PRANUAN SHQIPERIN NE NATO HOQEN VIZAT DHE PERAFRUAN CESHTJEN E HAPJES SE NEGOCIATAVE POR ,TI ERION VELIA DHE STILI GRISELDA E LARGUAN DHE PE E LARGOJN AKOMA ME SHUME SHQIPERIN ME EUROPEN MUA NUK ME NGELET MERAK SE E DI QE TI ATE PLAN KE QE SHQIPERIA TE LARGOHET SA ME SHUME NGA BE E PASTAJ TI THUA DO HAME BAR .KETE PO THUA EDHE SOT REFORMA NE DREJTESI DHE PAS KESAJ DO HAME ME LUDE FLORIRI.

 18. D.M.TH KE 6 VJET QE NA KE VJEDHUR ME VETEDIJE .
  D.M.TH KE 6 VJET QE NA KE GENJYER ME VETEDIJE .
  D.M.TH KE 6 VJET QE NA KE MASHTRUAR ME VETEDIJE .
  TURP TE KESH
  TASHME JE I PABESUESHEM.
  DUHET TE LARGOHESH VETE
  DORHIQU

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu