• |
ide | kryesore

Basha sfidon Prokurorinë: Dy arsyet se pse nuk shkoi si i pandehur

Arkiva, Kryesore

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka paraqitur dy arsye se pse ai nuk u paraqit so para prokurorisë të Tiranës ku do të merrej si i pandehur lidhur me pagesat që PD ka bërë për lobistët amerikanë të “Muzin Capitol Partners” të cilëve u kishte paguar 675 mijë euro në vitin 2017. Lideri i opozitës që akuzohet bashkë me Arben Ristanin dhe Ilir Dervishin për këto pagesa rrefuzoi ti përgjigjej thirrjes për të shkuar në prokurori sot në orën 9.30.

Gjithçka duhet të dini për marrjen si të pandehur të Lulzim Bashës

Ai ka dhënë një argument politik , se ai merr fletë thirrje nga organi i akuzës sa herë kjo paralajmërohet më parë nga mazhoranca dhe sa herë qeverisja është e përfshirë në skandale. Por përpos kësaj arsyeje politike, që në këtë rast vlen vetëm për komunikimin publik, Basha ka gjetur edhe kleçkën juridike:  fletëthirrja ndaj tij nuk ka zbatuar kërkesën e ligjit për prezantimin e fakteve qe kanë rezultuar deri tani nga hetimet për lobimin e PD në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Ju nuk keni parashtruar në njoftimin tuaj asnjë fakt që ka dalë nga hetimet, duke mos plotësuar detyrimet tuaja ligjore”- shprehet Basha në letrën që i ka dërguar sot prokurorisë.

Por sipas nenit 308 / 3 të Kodit penale ku detajohet si bëhet fletëthirrja thuhet shprehimisht se ajo duhet të përmbajë edhe akuzën e detajuar:

Image

“Ju nuk keni parashtruar asnjë fakt që ka dalë nga hetimet në njoftimin tuaj, duke mos plotësuar detyrimet tuaja ligjore.

Për këtë arsye, akti juaj i njoftimit është absolutisht i pavlefshëm, sikurse përcakton neni 128/ pika 1 shkronja c, i KPP-së që parashikon se “aktet janë absolutisht të pavlefshme kur nuk respektohen dispozitat që lidhen me thirrjen e të pandehurit, viktimës ose praninë e mbrojtësit kur ajo është e detyrueshme” ka arsyetuar Basha.

Gjithësesi ky është vetëm një detaj dhe shumë shpejt prokuroria pritet ta ridërgojë ftesën për marrjen në pyetje.

Investigimi i “Mother Jones”/ Sa kanë paguar rusët për Bashën në ShBA?

Organi i akuzës pretendon se ka një diferencë të konsiderueshme mes deklarimeve të bëra për shpenzimet e PD-së në fushatën elektorale të vitit 2017 dhe shpenzimeve reale që ajo ka kryer. Në një deklaratë zyrtare ajo thksone se partia kryesore e opozitës ka deklaruar vetëm shumën prej 25 000 dollarësh, dhe nuk ka bërë deklarime për shumën që ka pranuar pranë autoriteteve amerikane lobisti i saj  “Muzin Capitol Partners” (650 000 dollarë).

Kush është lobisti i Bashës, Nick Muzin ish-këshilltari i senatorit Ted Cruz

Prokuroria dyshon pas letërporosive të mbërritura nga SHBA-ja dhe Skocia, se pagesat janë bërë dhe nuk janë padeklaruar pranë KQZ gjë që përbën një shkelje të ligjit.

 

©Lapsi.al

41 Comments

 1. Ça jane keto shuma marramendese qe paguhen thjeshte per lobime,a jane ne terezi keta politikanet tane!!!Hajde pastaj beso tek Basha qe do mendoje per popullin e thjeshte qe nuk ka buke te haje,ishalla e kalbin ne burg zagarin qe paguaka miliona thjeshte per te penguar integrimin e Shqiperise…

  1. gruaja e billallit rama pagoi 20 miljon dollar .por i pa emri qihet ende me krymba ne qenef negjmije edhe pas 78 viteve.i pa emer-fbi i ka ber investigimet vetem ne bythen tende te qunit tend me sonden e roshit te motres e nenes sate me sondat e frrokut,roshit e doshit,e pallen e metes ne byth qelbesirave te rames,balles e sat eme qe e keni par ne enderr.po te bente prokuroria do i qonte ter dokumentacioni qe duhej,e jo bythqirve andi bushati,dollapit,mero bazes,muq nanos etj.

 2. Imagjinoni kete palacon, te behet kryeminister. S’mer per baz asgje e s’do tia di per asnje. Cdo gje eshte ne loje per te mare me cdo kusht pushtetin. Dhe nese e mer ateher, nuk do njofin asgje qe eshte bere keto 6 vjet. Do kerkojn zhvlersimin e reformes ne drejtesi,

 3. Ne krahasim me vjedhjet e Rames e Veliajt keto jane nje pike ne oqean o i paemer 2005 o morr i kuq bytheqire o bir kurve o grua qire .Fakti qe ju jeni ngjizur nga vrigadieri i arave ose pergjegjesi i turnit trete kyr jua gjente nenen ne gjume dhe i bente presion dhe e perdhunonte per te shletuar buken e gojes ben qe ju o qelbesira te zhvleresoni dinjitetin e ketij populli te lashte. Ptu vemje morrash te kuq qe bete pis kete vend prej 70 vjet.

  1. Xxx ti edhe emrin e ke vene si filmat porno,aq i perdhunuar je,vazhdo ti shiko perralla me komunista dhe ballista,tani shko merrja ne goje Sales se u zgjua nga gjumi,por kujdes thithi bolen e djathte jo te majten se bolja e majte i perket viteve kur ishte sekretar partie dhe eshte prone e sateme,ti thithi te djathten se ate i thith edhe gruaja edhe motra jote se eshte bolja e demokracise ajo…

  2. ik ore rrot kari. na justifikoke hajdutet ti bythqir. ku e di ti sa ka vjedh ky? mos ti ka then ty te gjitha? njerez pa vlera e pa shtyll kurrizore, po da bej basha skagje squhet. mjeran

 4. Ore kush eshte ky qe e gjykon vet te vendosi te iki apo mos te iki ne prokurori. Duke dhene intervisten ta merrnin me force live. Jepka 600.000 eur dhe stregon as burimin, as qellimin, as masen e perfshirjes….. a eshte i barabart ligji apo monstra si puna e ketij ashtu eshte nje muhabet, prit kur te dali ne protest ti qaj hallet popullit

  1. i pa emer dha rama 40 miljon dollar gjoja per unazen e re ndhe falsifikoi dhe firmen amerikane dhe nuk e prek kush,u be gruaja e billallit dhe nuk e prek kush.i pagoi fbi te gjejn morra ne nmut apo pleshta ne vagon negjmije.i pa emer-fbi i ka ber investigimet vetem ne bythen tende te qunit tend me sonden e roshit te motres e nenes sate me sondat e frrokut,roshit e doshit,e pallen e metes ne byth qelbesirave te rames,balles e sat eme qe e keni par ne enderr.po te bente prokuroria do i qonte ter dokumentacioni qe duhej,e jo bythqirve andi bushati,dollapit,mero bazes,muq nanos etj.

 5. Duket qart se cfar kan ne mendje. Nuk do njohin asnje pushtet. Qe neser kur tu vin te shpia me pranga te thon qe nuk na arrestoni dot se ju nuk jeni shteti.
  Hapni syt o njeres. Kush qenka ky qe nuk pyeska per drejtesin? Kurse populli i thjesht duhet te pergjigjet nje me nje kur ben shkelje ligji.

 6. Tos nanon me pushtet real, jo si ky, dhe ne nje kohe me pashtet se sot e therriste pijanec gjokutaj i bente zbor e linte me nje kemb per 15.000.000 lireta……. ptu si sqellova une prokurori i ketij kafshes, kurse ky ja te mendohem pak te vij mos te vij.

 7. Prokuroria te therrase kriminelat qe e ndoten kete vend me droge me krim. Te therrase Tahirin Xhafajn Beqjen Ahmetajn Gjiknurin. Frrokajt Roshin Sejdinin Dakon..
  Ora po afron. Basha d ju qije te gjitheve nebythe bashke me pseudo reformen e Ulsi kurve manaj .
  Ora po troket tik tak.

  1. prokuraria duhet te therras te gjith kriminelat. ca e ke kete mentalitet prej fshatari provincial, meqe voton bashen ti sduhet ta therrasi prokuroria se eshte burr i mir se e voton ti. je komplet banal ne argumenta. hajduti, krimineli, vrasesi nuk kan as parti, as kombesi, as rrac. Duhet te japin llogari perpara ligjit, edhe pse ste pelqen ty. doni dhe me bo shtet ju anarkistat e karit.

 8. XXXX. Leri pordhet dhe denglat me komunista, nese ke ndonje mendim per temen mire. Nese do perralla me komunista ik te sala se ai i di mire ato pune.

 9. HarrojeSaliun.
  Leket e popullit po shperndahen ne5bunkiere te fortifikuar.
  Popukli pret prej 10 VJET RRITJE PAGASH E PENSIONESH ndihma sociale qe parti mavria jo soc. Po ripjerdhje nuk i ben.
  Nje palme dhe nje pisje 7000 eoro . Cmenduri.
  1 km rruge nga 8 ka shkuar ne 18 miln km. Z. Zet militantizmi mbaron pasi hedh voten. Te nesermen populli duhet te beje opozite me cilendo qeveri pe zhvillim progresiv.

  1. burg o zotni. burg te gjithe. lali eri, rama te gjith qe kan abuzuar. po sduhet ti mungoj apelit as hajdute te kalibrit meta, basha, sala.

   1. te shkerdhefshin gjith afrikanet familjen dhe listen e dasmes o fisqir i degjeneruar. je te qe masturbohesh kur te qine gjith grat e familjes dhe fisit o pervers, o suflak, o kebab, o shishkebab. te qi motren deri ne vdeklje me gojore more vesh o shpellar kari. ta bej kafken si te sait dollapit o kok peshore. po FBI i ka investigimet o kar shpellar, apo ku karin di gje ti. aty ne shpell nuk vjen sinjal. kam shum deshir me te tui shkerdhy ropt e shpis njeher ball perball. do paguj lek te te gjej fisqir, na bon si gangester ti duke shar gjith komentusit pas nje portali per 4 euro ne dit, ti morr pabuks. nuk e ke iden se cfar do te bej kur te jemi perball.

    1. i pa emer-fbi i ka ber investigimet vetem ne bythen tende te qunit tend me sonden e roshit te motres e nenes sate me sondat e frrokut,roshit e doshit,e pallen e metes ne byth qelbesirave te rames,balles e sat eme qe e keni par ne enderr.po te bente prokuroria do i qonte ter dokumentacioni qe duhej,e jo bythqirve andi bushati,dollapit,mero bazes,muq nanos etj.

     1. te qi ropt edhe ty fisqir. e di qe me buadallai smerret njeri, po po me cave prap karin do te shkerdhej farefisin dhe ty edhe pse vuan nga semundja down. fisqir i pagum, sdo durojm gjiothmon malokerin tende ne diare psiqike o kokcepsh o qim peka o i degjeneruar. te eshte ber pidhi i grave te familjes e fisit shpell se ti kan qi gjith komentusit. per 4 euro te kan qi gjith familjen. aq ben ti. diare

     2. ca ke o k…ari te shan babin? po te shkerdhefsha familjen atehere.

  1. i pa emer-fbi i ka ber investigimet vetem ne bythen tende te qunit tend me sonden e roshit te motres e nenes sate me sondat e frrokut,roshit e doshit,e pallen e metes ne byth qelbesirave te rames,balles e sat eme qe e keni par ne enderr.po te bente prokuroria do i qonte ter dokumentacioni qe duhej,e jo bythqirve andi bushati,dollapit,mero bazes,muq nanos etj.

 10. do coje raporte mjeksore deri sa te mbaroje afati i hetimit e pastaj gjykata do deklaroi qe smund te hetohet me e do ia hedhi dhe kesaj rradhe

 11. bushat me sot tregove qe je mut stalini e shurr milladini.ti e konstaton se basha paska ber pagesa per dikend.qfar muti bushat je i negjmijes,ruqot,baba takut apo kujt.ne fakt duhet te jesh ne burg per kete shpifje si rama,balla etj,

 12. Ju a thash edhe dje o komonista te ndyre bashes do ti hani karin, sa per vjedhje me tregoni ku eshte vjedhja ketu , nese ka paguar dikush per bashen per lobim ku eshte krimi ketu dhe a u ka marr gje shqipetareve,se edi rama 140 milijon ero te begetit shqipetareve do ua marr edhe unaza e re dhe lloj lloj kncesionesh po nga shqipetaret do paguhen.prandaj mos u beni kot ne qef e verteta vonon por nuk harron ,edhe nje gje pasdite kemi lajme te mira nga bild prandaj po shperpudheni si peshku pa uje.Qirrje te mbare o pedo rilindas.

  1. Pikerisht ketu fle lepuri o veting,kush qenka ky dikush qe iu hap barku te paguaj 600000 euro per Bashen,vere pak trurin ne pune pra qe jane interesa Ruse per te krijuar rremuja ne Shqiperi dhe rajon dhe te rritet ndikimi Rus ne ballkan,me pak fjale Basha ka marre lek nga armiqte tane shekullor,pra eshte tradhetar dhe ka tradhetuar interesat e kombit te tij,,pra Basha,Berisha&co jane armiqte e popullit te vet….

   1. ty do te bej basha shef te sigurimit te shqupit, pas atij dollapit normalisht. na jen ber te gjith hetusa e gjykatesa. te gjith super inteligjent, rreziku rus e imperalizmi amerikon thon te majt e te djatht. kur ketu behet fjal per ca hajduta ordiner.

 13. Po tani o Bushat dhe ty Shkullak akoma do e mbroni Bashen,ju kam thene gjate gjithe kohes qe Berisha ,Meta ,Basha do perfundojne si Gruevski me kompanine e tij te gjithe do denohen dhe kete e kam informacion te sigurt dhe te gjithe i kane dosjet gati nga ketu ne SHBA(FBI).Kete ju a them ty Shkullak dhe Bushatit dhe jo ca militanteve partiak te cilet nuk i kuptojne keto gjera pasi jane nen nivelin intelektual qe nuk mbulohet dielli me shoshe.

 14. i pa emer motra jote i thithi ter rilindjes ,vllau yt i mitur u perdhunua nga ter rilindja dhe ja rezultati.i pa emer-fbi i ka ber investigimet vetem ne bythen tende te qunit tend me sonden e roshit te motres e nenes sate me sondat e frrokut,roshit e doshit,e pallen e metes ne byth qelbesirave te rames,balles e sat eme qe e keni par ne enderr.po te bente prokuroria do i qonte ter dokumentacioni qe duhej,e jo bythqirve andi bushati,dollapit,mero bazes,muq nanos etj.

 15. Me gezon fakti qe ka gjet klecken juridike edhe pse ka perdor te njejtin argument, qe perdori KQZ per zhdekretin e presidentit. Perndryshe , do ishim perpara mosnjohjes se paster te institucioneve nga lideri politik i gjysmes se madhe te shqiptareve. Shume e rrezikshme do ishte!
  Me sa di une nuk ekziston insituti i marrjes me force te te pandehurit, sepse te pandehurit i njihet e drejta e heshtjes. Ai mund te merret forcerisht vetem nese i duhet marre ADN-ja apo behet nje procedure njohje.

 16. Meqe mu drejtove o i pa emer e i pa ftyre, po te the qe ju komunistat na keni ca karin 50 vjet e keni vrar e burgosur njerez se kan shar rusine ndersa tani jeni ber anti rus !a eshte partija socialiste pasardhrse epartis punes kjo i thot te gjitha,te tjerat jan prralla ruse pran oxhakut.Mos harro pasdite kemi lajme te mira nga bild per ju ripjellsat,suksese ne jet o sumqira.

 17. O Ipaemer qeke si zholi tek lapsi,luan me dy porta por ne sume e ke,mendon te besh para me keta fukarenj duke klikuar kete qelbesire portal.Basha e ka hak burgun ndoshta dhe dicka me shume nga mbrapa,ska ku vete ,mund ta shtyje por nje dite si Shkullaku do rrezohet keq ,shume keq.

 18. Lek un s’marr o plak un jap opinionin tim dhe kuj ti pelqej e as s’me ketrcet per portalin por argumenyat tuaj jan aq te varver saqe nuk dini c’thoni me qe basha qenka armik i popullit ta pushkatojm dhe te na rroj partija .po para se te pushkatoni bashen mos harroni bildin ka lajme te mira dhe ku i dihet mund te reflektoni.

 19. Te sfidosh quhet kur ti perlasesh o lulu jo je futur neper skutat e shqupit si miu qe fshihesh maces,por kjo mace quhet FBI o loqe qe kurre nuk u poqe,mos beje trimin kot,por tregohu civil ashtu si dhe shitesh ne opinion,ndryshe do te qijne ne byth ato te fbi,salihu te ka bere naften o loqe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu