• |
ide | kryesore

Shqipëria s’ka shanse për negociatat, Maqedonia diskuton datën

Lajme, Të fundit

Ambasadorët e përhershëm të BE-së janë mbledhur në Luksemburg në prag të takimit të nesërm të ministrave të Jashtëm, që do të ketë në fokus zgjerimin.

Për Maqedoninë e Veriut po diskutohet nëse duhet përfshirë në konkluzione një datë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Tetor, ndërkohë që për Shqipërinë këto shanse duken shumë të pakta.

“Ambasadorët e përhershëm të Bashkimit Europia janë mbledhur në Luksemburg këtë pasdite për të diskutuar mbi strategjinë globale të Bashkimit Evropian, ku përfshihet edhe zgjerimi i kësaj organizate. Në tryezën e tyre edhe draft-konkluzionet mbi Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ambasadorët e përhershëm duan të evitojnë me çdo kusht që ministrat e Bashkimit Evropian të rrinë me orë të tëra nesër për të aprovuar konkluzionet për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, siç ka ndodhur një vit më parë, ku nuk kanë munguar edhe debate të ashpra midis ministrave të Jashtëm.

Për Maqedoninë e Veriut po diskutohet nëse duhet përfshirë në konkluzione një datë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Tetor, ndërkohë që për Shqipërinë shanset janë shumë të pakta që të përmendet një datë për hapjen e negociatave në Tetor.

Ambasadorët e përhershëm mund të mbarojnë në orët e vona, siç kanë ndodhur edhe vitin e shkuar, në një maratonë diskutimesh nga ora 9 e mëngjesit deri në 22:00”, – raporton nga Brukseli gazetarja Erisa Zykaj. /AbcNews

15 Comments

  1. nese shqiptareve nuk u kthehen te drejtat e grabitura nga evropa ,nga pushtetaret qe I vendosi evropa nese nuk,pranohen menjehere,pa kushte ne evrope ,dinje se tashme rradhen e ka populli te drejten legjitime per te vendosur,sipas numrit popullsis numrit migra cionit te ndar ne shtete,te marre fuqin drejtuese ,te vendit ,me rreforma ne sisteme ,politika ligje duke ,marr parasysh vullnetin e popullit me referendum ,dhe vendosur ne drejtim perfaqsues vlerash ligje vlerash vet vleren do kundershtohet cdo ligj rekomandim ,cdo marrveshje ,qe ka bere klasa politike e vendosur nga evropa ne nje shekull,dhe vendimet mafioze te marruna ndaj kombit shqiptare, shqiptareve ju detyroheni shum pasurit kombtare do ti vihen ,ne administrim nga vet qeveria e drejt shqiptare,i gjith korrupsioni jashtem dhe brendeshem do luftohet ashper dhe pa meshire,,shqiptaret nuk kan nevoje te migrojne se kan pasuri nentoksore dhe mbitoksore qe ju mjaftojne,per nje begati me mir se gjitha kombet,tani ju cicerues evropian qe na vini pijshem per te na dhene mend, qe sdini se cfar flisni ,as veproni per pergjegjsit apo pasojat bashke me ullheqesit tane ,tashme nga ky popull do mesoheni kush eshte e drejta haku ,kurrupsioni padrejtesia dhe si luftohet ajo, si behet vetingu ne drejtesi politik dhe kush quhet veting dhe drejtesi kush quhet rregull dhe anarki kush solli anarkin dhe kush do te sjell drejtesin ,ne kete vend,mos mendoni se ketu eshte egjipti per te bere puce shteti libia iraku avganistani siria ,ata vetet jan nje organizem funksional por jan pak larg jush ndikimit tek ju ,se jan pjes e organismit planetar ,por I ngjan nje organizmi funksional si zorret ,ne trupin e njeriut ,per nga vendosja strategjike dhe ngritjes ndikimit ,e kur semuret nje zorre me nje operim organizmi funksionon ,kurse shqiptaret per nga vendosja inteligjenca ,jan ne zemer te evropes dhe eshte zemra dhe truri,e kur ne zemer ka problem apo tru organizmi vdes,mos mendoni se talleni me me shqiptaret mos mendoni se grabitni coptoni ato mos mendoni se I dorzoni ato tani ne supermacin gjeostrategjike dhe interesave ,kan hyr ne logje gjith faktoret ekzistues, ku shqiptaret do ti keni te ndjeshem per tju prishur lojen te gjitheve,saqe demi shkaktuar ne interest tuaja do jete shumfish me I mall se politikat tuaja djallzore ndaj shqiptare rraces ilire ,e me e lehte do tu dale llogaria ,ti ktheni te drejtat dhe lini te lire ne politika ligje sisteme dhe veprime me drejtesi hak,keto jan shqiptaret vlera e tyre kudo ne bot mundesit ,eshte mir per te gjith ,te mos projektojm armikun ,te mos sillemi si djaj ndaj njeri tjetrit,ja sejcili cfar deshiron dhe cfar ti vije perdore ,por te sillemi ashtu sic jemi njerez,dhe me ate qe kemi ne dispozicion si te dobisheme logjiken te drejten hakun mundesit,sikur njerit nga banoret e tokes po ti jepet toka me pasurit e saje nuk do ngopej ,po per kaq banor sa ka toka nuk mjafton as gjithesia ,pa mendoni pak zoterinje per miliona vite krijim me ego te malle njerzore dhe mundesi te vogla arritje me antivler bota do ishte shkatrruar ,shum kohe me pare ,po kush e mbajt ne funksion ket ecuri ullzimi zotit ,vlerat virtyti morali njerzore respektimi te drejtes hakut marrveshjet e mirkuptimit me drejtesi hak e mbajti vetem drejtesia e verteta ,keta shekujt e funit qe u be sistem jete padrejtesia ,po ndolle gjithcka e keqe ,ket analiz e bera duke studiuar fen shkencen praktiken zhvillimet racat njerzore ,qe sejcilit ti jepet mundesia te shoh veten ne pasqyre ,qe te vlersojne veten ,qe te behet njesh me pasqyren trupi tije shpirti tije me veprimet e tije ,se ndryshe ka ndjenjen ndryshe ,I vjen rendimenti I asaj qe ben veprimin ,, I ftoj te gjith ne urtesi dinjitet vlere per veten e vet respect per te gjith ,komenti vlen per studiuesit e gjitha fushave qe ju interteson paqa zhvillimi mardheniet siguria qartesia zgjilljet gjalleria shpresa shpetimi ne ket planet per te gjith

  2. njerzit e drejte ne kete bote ,kan frik ti bejne padrejtesi dikujt ,po aq shum sa duan veten e tyre, sepse jan te bindur ,se gjithcka ti bejne kujt keq,drejtperdrejt po ja bejne vetes vet,femijve te vet,e duke dashur te miren vetes tjereve nuk ju bejne padrejtesi,po ku e marrin keto njerez gjith kete force ,,zemra njerzore shpirti gjymtyret paqen shpresen qartesin sigurin shpresen zgjilljet shpetimin e gjejne vetem tek ullzimi zotit drejtesia tije e verteta

  3. populli shqiptare nuk kerkon lemosh nga askush vetem se hakun qe I takon nese bet gabim ndaj tije verni te drejtat ne vend ose kombesoni shqiptaret ne vleren e hakut qe ju takon per padrejtesit qe ju keni bere historikisht,,si do kishit vepruar ju po tua kishte bere dikush kaq padrejtesi dem dhe kosto historike apo tua bejne si do reagonit,vall ju nuk deshironi te drejtat tuaja jeten lumturin vetem ju e doni ,ju e ndani pasurin me tjeret ,nese jo perse po na kerkoni neve ,dhe impononi dicka qe per vetet tuaja nuk e deshironi ,mos harroni se kur juve organizoheni forcerisht dhe barbarisht ndaj tjetrit ,tjetri nuk ju pret me lule ,as respect por impononi ne imunitetin e tjetrit fantazin imagjinaten intinktin imunitetin rrethanat per vetmbrojtje ,ku vetmbrojtjen e gjen tek zoti drejtperdrejt perms kaderit tij, se si e din vetem ai,aktimin e vet por nje gje eshte e sigurt se qe nga krijimi sejcilin nga ne e beri peng te vepres vet,dhe kur ai te vendosin ndeshkimin ndaj dikujt ,kete smund ta ndalin kush gjithcka zoti ka kriju dhe per te ka derguar qartesi me shpallje precze qe kan qartesi ne tre shkallet e zhvillimit ne te ndjer folur dhe vepruar ,ne fe shkence dhe praktik ,me fakte apsolute,po qartesoj vetem kuptimin e dy kapitujve ne sheriadin islam ,haramin dhe hallallin ,islam do thot ,paqe ,musliman bindje [ne vullnetin e zotit] hallall e lejuar haram e ndaluar ,ka njerez qe thone perse ta respektojme gjuhen arabe ne fe,,kurse faktet prej zotit gjithesise jan precise urdher dhe dobi,,kemi ajetin kuranore ,e shpallem kuranin ne gjuhen arabe ne menyre qe ta respektoni,,,fakti I emrave te sendeve ,ajeti kuranor allahu ja mesoj ademit,a,s ,emrat e cdo sendi,,,,,,,/emrat e sendeve jan emrim I krijuesit gjithesise ,kurse ,shpallja ne gjuhen arabe eshte kuptim ,precision dallim detajim shej,,kahje,po ti analizojme keto dy kapituj ne kuptimin hyjnore filozofik psikologjik dhe shkencore,ne tre shkallet e veprimit gjymtyret tona kal lillje me universin dhe krijuesin ne cdo levizje ,fillojme analizen ,marrim emrin e fjales haram [e ndaluar],ky eshte kapitull ne islam ne te ilin gjinden ,ligjet e zotit per gjithcka ai ka ndaluar si te demeshme per jeten dhe njerzit po dhe e ka cilesuar qe veprat e padrejta bartesit e tyre I ndeshkon,,nedy botet por vereni ndeshkimin ,qe ne essence nese njeriu mendon haramin ,[te ndaluaren apo sipas shvillimit modern e quajm krim ]kur njeriu planifikon per te bere nje krim ,gjat procesit mendimit ,ndjehet I stresuar ,ne kete pik po ndalem ,ketu fillon ndeshkimi I zotit ,se qe ne krijim te keqes ne shkallet e zhvillimit qofte dhe te padukeshme nga tjeret sepse procesi mendimit eshte I fshehur jo I hapur per gjith,,vazhdojme ne shkallen e dyte te zhvillimit ate te shprehjes kur njeriu flet gjera qe jane te ndaluara nga zoti ,jan krim ,kushdo qe e degjon personin qe flet ,e kundershton me fakte I mbyll gojen ,por ne fakt edhe po ta themi emrin e kapitullit te fjales haram ne gjuhen e shpalljes goja ne fund te fjales haram rrin mbyllur,,nese njeriu ben nje veper te ndaluar [krim ] te gjith e urrejne sipas krimit por e ndeshkojn me ligje e ndeshkon zoti ne dy botet shikoni ndeshkimin e zotit ne mendime fjale dhe veper si individ apo kolektiv ,shikoni krijesat me mase instinks imunitet forme ngjyre kohe ekzistence gjithcka me rregull mase ,a nuk jan keta ligje percaktim preciz zbatimi adekuat,analizojme haramin kjo ishte ,nje kahje harami padrejtesia e keqa,me karakteristikat e veta gjat zhvillimit vet antivlerat ,stresin ,urrejtjen hakmarrjen perplasjen shkatrrimin ndeshkimin e kunderta eshte hallalli e lejuara,nese dikush mendon drejtesin hakun te verteten ndjehet I qete ,nese flet per te nder njerez e respektojne, nese I praktikon shperblehet nga njerzit krijesat dhe zoti ne dy botet ,e shikoni e verteta flet vet sejcili shenjat e saje I ka ne trypin e vet ne lillje me veten zotin njerzit universin ,zoti sejcilit ja beri te mundur mirsin e tije meshiren e tije lehte kuptueshem per mendjen ,pastaj per sejcilen kahje haram apo hallalle ,ka kapituj dhe shprehje me ligjet e zotit,ku fjal per fjale ,per problemet deshirat tona sukseset dhe shpetimin tone apo ruajtjen nga humbja shkatrrimi I malli zot I ka trajtuar ne kurane dhe synet duke plotesuar pa lene mangut asnje boshllek per te dalur ndonje I zgjuar I mevonshem te pretendojne permirsim mbasi gjithcfar kemi nevoje te dobishme e kemi vetem aty si ullzim dhe meshir per ne,komenti behet per hulumtuesit e asaj kategorie njerzore qe kerkojne paqen ekujlibrat qartesin gjallerin sigurin zgjilljet formimin zhvillimin vlerat familjen moralin meshiren , shpetimin njerzor ,shpetues nuk ka tjeter vetem te mallit zot,ne jemi krijesa te dobeta vdekeshme vetem ai eshte I gjithpushteteshem I perjeteshem I gjithdituri respect per te gjith ,

 1. Shyqyr qe po i hapen negociatat edhe Maqedonise se Veriut se neve na u be nje vit ndersa ata te shkretet mbeten pa negociata per shkak te emrit.

 2. Erisa zyka e ka vendos mo.. Kot lodhen ata te huajt. Ajo i di ato pun dhe ajo vendos. Asnjeher se kam mare vesh se ca mutin ben ajo atje dhe se kush e vuri. E mbaj mend kur ishte berisha ne pushtet, kjo ishte gati dhe te flijohej per berishen.

 3. Rames i kane rene te gjitha pretekset dhe mashtrimet. Ky vendim per Maqedonine, gjithmone nqs merret, eshte treguesi me i mire sesi BE-ja refuzon kategorikisht nje qeveri kriminale nen gjirin e saj. Ne 6 vite qeverisje, Rama nuk ka asnje avancim per anetaresim ne BE, madje edhe pezullimi i levizjes se lire pa viza eshte vene ne diskutim. Njekohesisht ky vendim i BE-se, nxjerr zbuluar burokratet, ambasadoret e saj palaço te Tiranes, qe per 1 vile tek rolling hills (rasti Vllahutin), i mbajne ison marrezive te rrezikshme te Rames. Rilindja, drejtesia, shtetberja, etj etj ishin vetem disa flluska sapuni per te vjedhur dhe shkaterruar perfundimisht Shqiperine!!! Mjer ne mileti, se ne dore te kujt kemi mbetur…

 4. T’u japim ndonje lek atyre te negociimit?
  Sa dun ato?
  Po nja 200 euro 3 veta,
  I cik shtrenjte mer burr!
  Po jane gjermon, s’jan dibron
  Po thuji 150 po deshen….
  Dhe ta deklarojne voten nalt e posht se t’honen fluturojne…

 5. Kur I ka pasur shancet o Mand kur salihu dogji shqiperine 97 98 kur nje fshat u shkermoq nga shperthimi I minave te salihut kur 21 janari la 4 te vrare 16 te plagosur,apo kur salihu vidhte zgjedhjet 94,96,2009,2011,per keto shance flet ti Mand apo tani qe me parate e pista ruse qe lulu ka firmosur dhe paguan gazetare me miliona euro per te shkruajtur gjera qe cdo shqiptar I di kush I ka bere dhe vazhdon ti beje dhe sot,ne nuk jemi gati per ne Europe dhe per nje arsye madhore shoqeria shqiptare eshte larg te qenit Civil jo me te shkoje ne Europe

  1. Salihu te futi ne NATO dhe hoqi vizat neper Evrope.
   Ky kari juaj suprem, po na heq nga kudo dhe po na fut drogat e veta neper shtepi, or kurve komuniste, fugshpum!

 6. Ty llumi salihu te ka perdhunuar familjen,prandaj dhe ti nate dite e mbron kete Kerme politike me llogjiken na futi ne NATO,dita me e zeze e salihut qe amerika pranoje qe shqiperia te hyje ne NATO,ja lidhi kembet salihut o rrotKari Llum,ato qe them me lart I mohon dot o bythelepires klasik I salih karaxhic berisha

 7. Pse ja qr ,, tek ne punojn te gjitha institucionet fort ma yahoo … TE GJITH punojm fort per interesat e popllit , DREJTESI PO , RREGULL PUNE , TE SHKOLLUAR DHE TE NGOPUR NGA BARKU … pervec meje motreshkerdhymit Te gjitha tjerat ecin vaj !!!!!!!!!

 8. Ti llumi per hater te salihut ke qire dhe mamin dhe motren tani do te qishe dhe babin dhe vellain vetem salihu te gezohet,mos komento me se te cova Edi Lesin te shkerdheje para mbrapa o pusht I kopilit salih

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu