• |
ide | kryesore

Shkrimi i Blid/ Këta janë emrat e socialistëve në përgjim për vjedhjen e votave

Arkiva, Kryesore

Marrëveshja e fshehtë me krimin e organizuar, blerja e votave, intimidimi i votuesve, intimidimi dhe keqpërdorimi i zyrtarëve të administratës publike në zgjedhje, duket të jetë pjesë e një skeme kriminale të tejhapur që është implementuar nga Partia Socialiste e Shqipërisë, tani në pushtet, jo vetëm në qarkun e Durrësit, ashtu sikurse tregohet në investigimin e përgjimeve nga Anti-Mafia në Shqipëri, të publikuara më parë nga “Bild”. Kjo skemë kriminale është përhapur edhe në qarqe të tjera, siç u provua në rastin e zgjedhjeve në Dibër, në verilindje të Shqipërisë.
Përgjimet e Anti-Mafias, të gjitha pjesë e hetimit të dosjes 184/2016, që ka “ngecur” për tre vjet në Prokurorinë shqiptare, zbulojnë prova tronditëse.


Këto përgjime ekspozojnë sesi kriminelët, oficerët e lartë të Policisë dhe zyrtarët më të lartë të qeverisjes së socialistëve, duke përfshirë këtu kryeministrin Edi Rama, ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ministrin e Energjisë dhe të Infrastrukturës, Damian Gjiknurin, kryetarin e Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, kreun e Komisionit Parlamentar të Sigurisë Kombëtare, Xhemal Qefalia, deputetin Pjerin Ndreu- aktualisht kandidat për të marrë drejtimin e Bashkisë së Lezhës, kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, dhe të tjerë eksponentë të qeverisjes socialiste, janë të përfshirë në blerjen e votave, intimidimin dhe keqpërdorimin e punonjësve të administratës publike, frikësimin dhe pengimin e votuesve të Partisë Demokratike gjatë zgjedhjeve të mbajtura në Dibër.


Pjesa e parë e këtyre përgjimeve, zbulon sesi një funskionar i lartë në ministrinë e Brendshme, Arben Keshi, ka ngritur një skemë të qartë dhe stratëgji për blerjen e votave, për pengimin dhe shantazhimin e votuesve. Ai nuk është i vetëm në këtë skemë.

Si pjesë e dosjes investigative 184/2006, Anti-Mafia shqiptare ka zbuluar një bisedë telefonike mes kryeministrit Edi Rama dhe drejtorit, Arben Keshi, që tregon se kreu i qeverisë ka qenë në të njëjtën kohë i vetëdijshëm dhe i përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

Neni 88 i Kodit Zgjedhor në Shqipëri ndalon përdorimin e burimeve njerëzore të administratës publike në zgjedhje. Neni 328/a i Kodit Penal në Shqipëri ndalon pjesëmarrjen në fushatën elektorale të zyrtarëve nga administrate publike (siç është rasti i drejtorit në Ministrinë e Brendshme, Arben Keshi) dhe gjithashtu ndalon përdorimin e funksioneve publike për të ndikuar në fushatë (Edi Rama), si edhe përdorimin e resurseve njërëzore nga administrate publike. Ligji parasheh një dënim që varion nga 1 deri në 3 vjet burgim për shkeljen e këtyre dispozitave.

Megjithatë, ligji nuke  ka parandaluar kryeministrin Edi Rama për të cënuar objektivat e zgjedhjeve, si edhe as Arben Keshin drejtorin në Ministrinë e Brendshme, si edhe një nga personat kyç të ngarkuar në blerjen e votave dhe intimidimin e votuesve, për të siguruar vota për PS dhe për ta penguar bërë atë për të arritur qëllimet e paracaktuara, sipas pritshmërive. Gjatë bisedës, Keshi siguron kryeministrin Rama se ai do të arrijë objektivin e tij dhe se rezultatet e zgjedhjeve do të jenë në përputhje me pritshmëritë.

Burimi Bild/ Përktheu Lapsi.al

41 Comments

 1. ORE ne ktij pleres do ia percellojm zahon ne acid, do e djegim bashke me syzet e qorrit dhe xullufet e verdha deri sa ti treten dhe kockat

   1. shpellaret nuk e kuptojne se keto pergjime nuk ndryshojne asgje. Ne e dime se si ka qene ne kohen e PDs dhe si eshte bere ne kohen e Rames.

    Rama ato vota qe ka marre do marri prap kesaj rradhe. Pergjimet nuk ndryshojne asgje.

    1. Jam me komentusin e mesiperm Pergjimet nuk ndryshojne asgje Keto qe thone keta I kane bere me pare PD bile dhe me keq duke I vrare njerezit Ketoi bejne qe te pengojne negociatat. e te shpetojne koken

    1. ik ore bythqir qi gaz bardhin. jeni mbledh nje tuf bythqirash histerik qe po na beni sikur sot e moret vesh qe u blikan votat ne shqiperi. ik ha suflakin se fisin ta qim ne disa her ne dit.

 2. o lopcaret e laspit te thyer,akoma se mesuat se shqiptaret nuk jane me idiote te tipit tuaj,kujtoni se nuk e dini qe disa kurva te prokurorise shqipkare dhe disa bushtra te karzetarise po shqipkare i kane cuar tek blid prostituta keto mender rregjistrime.mesojeni dhe ju o idiote te noterizuar se me pergjimet cdo gjykate ne bote nese jane letere bute fshijne vetem prapanicen .

   1. Ka mundesi te na i thuash me emra dhe vepra. Se kush eshte komunist. Se po me duket sikur po bejm luft me mullinjt e eres. Filloje nga komunistet me teser partie te lutem. Tung.

    1. Komunistet? Te gjithe ata qe kane dashur gjithmone shkaterrimin e ketij vendi: GRAMOZ RUCI. SKENDER GJINUSHI, EDVIN KRISTAQ RAMA, BELINDA BEQIR BALLUKU, dhe gjithe ushtria më e re si Llum Veliaj, Tao Balla, Tahiri, Gjiknuri, Xhafa, Spiropidhi, Xhacka, Felaj, dhe shume pallosha e fela te tjera
     Ato robt’ o komunist/-ê/-e!

     1. Ti je myt ne mutin tend. Po ata qe vrasin e derdhin gjak shqipetari ca jan?
      Prandaj nuk mbushni mendje ju pseudodemokrat. Ju shikoni vetem krimet e tjetrit. Te vetat i harroni.
      KOMUNIST JE TI QE VJEN ERA MUT.

 3. Ore lesht e trapit do i kepusni rames.
  Kur do ta kuptoni. Qe me salen dhe bashen nuk vini dot ne pushtet as me dhun e as me vote.

 4. Mire pra, ‘une patrioti’. Keto jane thjesht pergjime! Por mendoje hipotetikisht sikur te dilte pergjimi ku mamaja jote thote qe te ka bere ty me komshiun dhe jo me babain qe ti e njeh si baba. Si do te mendoje ti? Do doje prova? Do vazhdoje sikur asgje nuk ka ndodhur? He? Shembull qe te ben te kruash koken, e?

 5. Po kur ti dalin pergjimet. Asaj kuves ruse.
  Di i botoni ju te llapsit. Apo me ate stilin tuaj, me dhjet sponda. Shullak te shoh duke u cmendur. Ti e more ne qaf opoziten, me teorin tende, te diegies se mandateve. Do kerkosh ndonjeher falje.
  Apo si gjithmon do shpikesh ndonje histori tjeter.

  1. filluat te flisni perçart ju kurvat mavi me pagese (ose me sakt prostituta mavi)? A ju qifsha ropt e fisit nje e nga nje

 6. Sa te ket rracqima si mu ska per tu bo shqiperia Jon e dashur ..! Ceta e prokuroreve te korruptuar tek kasollja e prokuroris se pazareve te pista e tallja e karit qe i bejm ceshtjeve dhe probleme te shqipetareve , nuk ka te sosur ..!!!!!!!! Ne me i stilolaps e firm tonen nxjerrim vrases qe kan fut njerez né dhe , nxjerrim hajduta , ect ect dhe pastaj populli shkret vritet e pritet me njeri tjetrin dhe perfundojn ne burg . P.O. na fusni ne iher prokurora , gjykatesa , deputeta mrena kafazit pastaj popullin e thjesht !!! Un e ndjej qe do me shkerdhehen robt kur te Krijohet Drejetesia e Vertet ;; por edhe Po su bo , do cohen vet njerezit dhe pastaj as pidhi motres e nones time sdo ket vend qe Te futem .

 7. Sot duhet te shtrengohet prangat ne duart e drejtoreve dhe te kerkohet urgjentisht heqja e imunitetit nga arrestimi per Gjiknurin dhe Ramen. Krimi nuk mund te ishte me i qarte dhje i paster se kaq.

     1. KUJDES NGA SHKUM O ARTUR , SE PASTAJ NUK E KUPTON AS GJATESINE E AS TRASHESINE

  1. O Tahip, eshte ushtria e CendriFuges, qe kerkon t’u hedhe hi syve te lexuesve se ketu ne komente ka gjoja 50% perkrahes te Rames…
   Jane nja 2 vete, ne mos vetem njeri, sa s’ka kohe te shkruaje as emra… ose del me emra “goni, mira, eva, timi, ani….”

 8. Hajde gallate hajde,i shkreti Meta kushedi sa krenar ndihet qe nuk vjedh me.Hajdutet e mbyten shqiperine.U mesuam me video dhe pergjime,por shqiperia eshte mbytur.Rrofte Man Kukaleshi.

 9. Hahaha … “Burimi Bild/ Përktheu Lapsi.al” 😂😂😂
  Ne te vertete, kemi:
  Burimi dhe Perkthimi: kazani PeDe i lapsaxhinjve! 😉

 10. Nuk I bene gje Rames as me pergjimet se populli seshte budalla keto I ka bere dhe PD me pare dhe me keq. duke I marre voten e duke I vrare.

 11. Po tashi per ca i publikon kjo gazete pergjimet ? Te informoje shqiptaret?
  Ne i dime me gojedhena keto pazare dhe sikur edhe te na i shfaqe gazeta,ne i kemi degjuar mijera here…asgje e re…

  RAMA me oligarket e Vizion + DULAKU &co ,Fusha shpk,Kastrati dhe Mane bashke me MANETCI dhe BALFIN financojne para per blerjen e votave dhe fushate dhe pasi marin pushtetin i 6 fishojne leket e dhena duke mos paguar taksa ose duke mare tendera dhe koncensione…

  Nuk ka gje me te poshter se Oligarkia,sepse behen nje tufe kurva bashke dhe kjo klike mafioze luan fijet e qeverise,duke pasur pushtet kryesor financiar me miliarda dollare te vjedhura nga koncensionet dhe taksat e kombit shqiptar.

  Po Ardit Gjoklajn keto DULAKET, bythqirat e Vizion + e censuruan si rubrike dhe hodhen ne gjyq dhe publicistin Artan Rama,sepse Veliaj u tha ta benin,vetem sepse ai ishte nje njeri i thjeshte si ne populli dhe kjo do te thote se oligarkia shtyp te varferit dhe njerezit e thjeshte.

  Keto kurva qe blejne votat,ketyre dhe grate i duhen qire nga populli se ju kane pire djersen.

  Dhe pjesa me e ndyre jane MILITANTET e partive qe per nje vend pune shesin bythen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu