• |
ide | kryesore

Vdes në gjykatë ish-presidenti i Egjiptit

Planet, Të fundit

Mediat shtetërore të Egjiptit kanë raportuar se ish-presidenti i këtij shteti, Mohamed Morsi, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë. Sipas tyre, ai fillimisht është ndjerë keq, kurse më tej ka ndërruar jetë.

Morsi ishte zgjedhur president i Egjiptit në mënyrë demokratike pas “Pranverës Arabe” në vitin 2011. Në atë kohë ishte rrëzuar ish-presidenti Hosni Mubarak, i cili kishte qëndruar për 30 vjet me radhë në pushtet.

Morsi u largua me forcë nga pushteti pas protestave masive dhe puçit ushtarak të korrikut të vitit 2013. Ai shërbeu si presidenti i Egjiptit vetëm për një vit, ndërsa organizata “Vëllazëria Myslimane”, pjesë e së cilës ishte, u shpall organizatë ilegale nga pushteti i presidentit aktual, Abdel Fattah el-Sisi.

3 Comments

  1. Edhe doktor mortja do vdesi ne burg.
    Shqupi dhe talebanet e shqupit do futen ne listen e organizatave terroriste.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu