• |
ide | kryesore

Dështimi me negociatat në Luksemburg/ Dy alibitë e Ramës

Arkiva, Kryesore

Edi Rama vazhdon lajmeve pozitive për një festë që e ka konsumuar në qershorin e një viti më parë. Pasi ministrat e jashtëm të BE nuk e shqyrtuan sërish hapjen e negociatave me Shqipërinë, kryeministri përmes një postimi në Tëitter ka theksuar se, shefat e diplomacisë kanë miratuar kalimin te kryetarët e shteteve, të rekomandimit të Shqipërisë, me synim muajin tetor. “Ministrat e Jashtëm të BE kanë miratuar në Luksemburg, kalimin tek kryetarët e shteteve të rekomandimit për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, me synim muajin tetor. Le t’i rezistojmë deri në fund ofensivës së baltës dhe gurëve kundër Shqipërisë. Të gjithë bashkë në 30 qershor”,- shkruan Rama. Pra edhe njëherë ai po e lidh dështimin e radhës me arsye jashtë qeverisjes së tij. Në një status të mëparshëm kreu i qeverisë deklaronte: “Pavarësisht luftës pa limite të frontit politik të së keqes, që po bën çmos të sakatojë vendin në sytë e Europës, për të bllokuar negociatat me sharje, kërcënime, molotovë e përgjime baltosëse, Shqipëria po reziston”.

Se ku është rezistenca këtu vetëm kryeministri, që kalon nga një gënjeshtër tek tjetra e kupton. Fillimisht, kur gjendja politike në vend qe më e qetë, ai e lidhte mossuksesin e shkuarjes drejt BE me ekstremistët ksenofobë që diktojnë politikën lokale të vendeve të tyre. Tani, që puna ia do të shajë opozitën nxjerr në planë të parë, makinerinë e baltës, molotovët dhe përgjimet. Shqiperia deshton sistematikisht dhe vetem qeveria nuk ka faj.


Versionin e Ramës për të treguar me gisht përgjimet e fundit si shkaktare të “JO-së” nuk e përkrahu as eurokomisioneri për zgjerimin Johanes Hahn i cili refuzoi ti gjente aty shkaqet e shtyrjes.

Gjatë deklaratës për shtyp pas mbledhjes të ministrave të Jashtëm në Luksemburg, pyetjes së një gazetari se nëse Komisioni ka marrë parasysh krizën politike, përgjimet e BILD dhe bashkëpunimin e qeverisë me krimin në hartimin e progres-raportit për Shqipërinë, komisioneri Hahn iu përgjigj duke folur  vetëm për procesin e vetingut:

“Ata [qeveria] kanë bërë një reformë të thellë në drejtësi dhe t’i fajësosh ata se kanë lënë Gjykatën Kushtetuese me një anëtarë sepse vetingu ka hequr të tjerët është pak e padrejtë.

Nuk mund të injorojmë situatën politike të brendshme dhe kjo ka ndikuar tek disa prej vendeve të BE-së për të mos pranuar hapjen e negociatave.”

Ministrat e jashtëm të BE-së vendosën sot të kundërshtojnë rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ministrat e BE-së vendosën të shtyjnë për në fund të tetorit marrjen e vendimit për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Lajmin e dha sot në deklaratën për shtyp në mbyllje të samitit, Komisioneri për Zgjerim Hahn dhe Ministri i Jashtëm i Rumanisë, shteti që mban aktualisht presidencën e BE-së.

Samiti dy ditor i ministrave në Luksemburg përfundoi vetëm me një deklaratë për rëndësinë strategjike të intregrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, por nuk dha garanci për hapjen e negociatave në tetor. Komisioneri Hahn deklaroi se disa vende të BE-së kanë kundërshtuar fort rekomandimin pozitiv të Komisionit të BE-së për Shqipërinë.

©Lapsi.al

9 Comments

 1. He mo kryemashtrues e dim e dim ne popull se genjeshtrat e tua s kan fund por ik me te mire se ikja me dhune esht shum e dhimshme per ty o plak gerdall me prostat dhe me pelena qe kudo qe shkon nji valixhe e madhe te shoqeron ik rrac muti se na prishe rracen me keto mashtrime na e prishe te ardhmen e femijeve tane, IK IK IK IK IK PLERA ME E MADHE E KOMBIT.

 2. Ti nuk ke asnje aspirate per sukses, por vetem per pushtet dhe per te vjedhur. E ka njeriu edhe ndonje ambicie pertej katundit. Ti asgje. Jane te ralle politikanet kaq te shkref sa ty. Nuk e kompesojne ato pikturat qesharake deshtimin tend. Pavaresisht se je kryeminister, je i deshtuar si njeri, sepse te behesh kryeminister nuk eshte qellim ne vetvete. Ne bote personazhet qyla si ty, qe nuk kane ditur te bejne asgje me pushtetin, jane tallur dhe poshteruar nga shumica, si njerez shume poshte mesatares te qytetareve. Ti i tille je. Sot, ndoshta shumica e shqiptareve, kane me shume shkolle dhe thellim dhe mendim se ti.

 3. Kush e duron shqup-in dhe shqupistat deri ne tetor. Ruani ndonje pergjim per ne tetor mos I nxirrni krejt tani.Step by step

  1. Po dhe ne tetor karin , do hapni prap o derdimen. Ju tham vjet qe nuk u hapen, jo ju. Ju tham sivjet qe nuk hapen ne qershor, jo ju.
   Nuk hapen as ne tetor dhe ik qihuni me milon, race idiotesh, qe ju kane ngrire neuronet, si vezet e bleones.

 4. O pederast mavi s ju vje turp more rrac fis qir po e dhent zoti qe nje popull ngelet pa opozit , por komentet tuaja vijn ere muti pasi ju deshtimin e quani fitore tutje te pallofsha fisin more mi i kuq thu rrac minjes serbi.

 5. Po tashi per ca i publikon kjo gazete pergjimet ? Te informoje shqiptaret?
  Ne i dime me gojedhena keto pazare dhe sikur edhe te na i shfaqe gazeta,ne i kemi degjuar mijera here…asgje e re…

  RAMA me oligarket e Vizion + DULAKU &co ,Fusha shpk,Kastrati dhe Mane bashke me MANETCI dhe BALFIN financojne para per blerjen e votave dhe fushate dhe pasi marin pushtetin i 6 fishojne leket e dhena duke mos paguar taksa ose duke mare tendera dhe koncensione…

  Nuk ka gje me te poshter se Oligarkia,sepse behen nje tufe kurva bashke dhe kjo klike mafioze luan fijet e qeverise,duke pasur pushtet kryesor financiar me miliarda dollare te vjedhura nga koncensionet dhe taksat e kombit shqiptar.

  Po Ardit Gjoklajn keto DULAKET, bythqirat e Vizion + e censuruan si rubrike dhe hodhen ne gjyq dhe publicistin Artan Rama,sepse Veliaj u tha ta benin,vetem sepse ai ishte nje njeri i thjeshte si ne populli dhe kjo do te thote se oligarkia shtyp te varferit dhe njerezit e thjeshte.

  Keto kurva qe blejne votat,ketyre dhe grate i duhen qire nga populli se ju kane pire djersen.

 6. Shpifjeeeeeeeeee!!!!!

  Negociatat jane hapur qe prej 2 vjetesh!!!!
  U dekoruan ambasadoret shqiptare ne vendet e BE!!

  Bile bile na uruan si popull i ndrituri Lu dhe e vyrtytshmja Vlahutin 😂😂😂😂

 7. Nuk ka asnje mashtrim dhe ju e dini shume mire. Ka shtete qe jane kunder dhe Gjermania po perpiqet te vazhdoje mbeshtetjen. Mosndarja e dy shteteve do te thote nje mundesi reale ne tetor. Meqe ju pelqen shpifja dhe deshtimi vazhdoni se shyqyr Zotit asgje nuk varet nga ju.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu