• |
ide | kryesore

Situata e tensionuar, reagon Ambasada Amerikane

Lajme, Të fundit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar mbrëmjen e së enjtes për situatën politike në vend.


“Shtetet e Bashkuara duan atë që meriton populli shqiptar: sundim të ligjit që mbron punonjësit civilë dhe shkollat nga sulmet e pakuptimta, që mbron integritetin dhe sigurinë e procesit zgjedhor, dhe që mban premtimin e së drejtës së qytetarit për të protestuar paqësisht ndërkohë që bën që ata që përfshihen në dhunë të mbajnë përgjegjësi.


Nxisim të gjithë qytetarët dhe të gjitha institucionet kudo në Shqipëri që të mbështesin parimet e sundimit të ligjit, të refuzojnë dhunën në të gjitha format e saj, si dhe të ushtrojnë paqësisht të drejtat e tyre demokratike ndërkohë që lejojnë bashkëqytetarët e tyre të bëjnë të njëjtën gjë.

Po ashtu, iu bëjmë thirrje organizatorëve të protestës së nesërme që të mbajnë përgjegjësi përballë po të njëjtave parime, t’iu bëjnë thirrje publikisht mbështetësve të tyre të mblidhen paqësisht si dhe të refuzojnë energjikisht dhunën në çdo mundësi” – thuhet në reagimin e ambasadës së SHBA në Tiranë. ©LAPSI.al

34 Comments

  1. Ore akoma ka idiote ne kete vend qe beson se pa perkrahjen/njohjen e BE dhe Shba ne vecanti mund te fitoje.Ate qe ka bere basha,pd dhe lsi eshte e pakoceptueshme pe to.Ose pd dhe lsi duhet te ndryshoje strategji ose te largohet nga Americanet, Be dhe te shkoje nga front I lindjes (Rusia)Nuk frikesohet superfuqia boterore nga luli,nona,meta ,berisha & Co.Kush ka dale kundra Amerikes, e dine te gjithe si kane perfunduar.Me amerikonin ska Libra.

  2. Po per pranine e Doshit, te cilin vete e keni permendur nominalisht si kriminel, ne cilesine e garantuesit te Rames keni ndonje fjale? Mire beni qe nuk keni, sepse dhe une mendoj qe eshte problem qe duhet ta zgjidhin shqiptaret e ndershem, por te armatosur ne nje fare menyre. Nuk besoj se do ju dhimbset nese atij i thyet ndonje kercir apo humb ndonje gisht.

 1. Keta te len si mut. Po tani??
  Ahh more Shullak qe e more ne qaf opoziten. Po shpetove Lulin. E shpetoj Shullaku, se luli nuk i humbi zgjedhjet.
  Po kjo ishte loja more. Bravo lulo ua fute prap njerzve te tu. E krijove alibin tende.

 2. Ambasada pa ambasador. Cili po flet???
  Anonim!!!
  Cili flet ne emer te ambasades??? I ndrituri lu??? Nga kirgizstani i larget qe rrezaton deri ne Shqiperi???😀😀

  Kaq te paperfillshem jeni sa skeni as ambasador. Sia vlen barra qirane.

  Kur te flase Amerika do e marrim vesh. Sa here flet fondaciani qe merr fondet e ambasades pra sorosi , e kuptojme nga stili i fuges 😂

 3. Tani te fillojne me rradhe komentet ari kari stalini lenini dhe andi me armandin…. na e cpifet, jeni kthyer ne gangrene. kot sju doli dhe emri si portal antiperendimor ne nje raport te natos.
  Kurva te ndyra antishqiptare.

 4. Futini ne bythe kapsollat dhe molotovet tani,nuk ka pordhe me Ameriken or Lul bytha,kur do e kuptosh qe bota demokratike nuk e pranon marrjen e pushtetit me dhune dhe sulmin ndaj institucioneve,nuk te le njeri te besh 97 se je anetar i NATOS tani,keshtu qe thuj miqve te tu Rus qe nuk kam ça ti bej Amerikes,futini i xhiro neser si pordha neper breke,futi edhe nji te knume himnit dhe grisni bythen ne shpi….

 5. Voltana lulu Arturo Ui dhe ju shpellare te shkodres e kuptuat qe nuk luhet me shtetin,ju shkerdheu para e mbrapa ai qe do te bej shtet per qytetaret e shkodres,ju vuri vulen ne mes te qytetit,ti voltana me trute e Arturo Ui dole bllof si gjithmone ne keto kater vite

 6. Keto jane kontradiktore me ate qe thone:
  “….sundim të ligjit që mbron ……… integritetin dhe sigurinë e procesit zgjedhor”
  Keto to dyja jane ne kontradikte:
  1. sundimi I ligjit do the thote to zbatohet ligji I publikuar ne fletoren zyrtare qe nuk ka zgjedhje.
  2 Integritetin dhe sigurine e procesit zgjedhor…cilit process, sipas ligjit nuk ka process????
  Eshte e qarte qe Palmer do te nxjerri inatin me opoziten qe nuk e pyeten fare dhe haptazi I sulmon ata. Le ta beje, po to te mos perdore fjale te bukura si sundimi I ligjit se nuk I ha njeri ato. Ngaqe personalisht deshtoi, I eshte qepur me buke ne torbe opozites si dikur nje tjeter zyrtar I Dashit , Shifter ju qep Berishes per deshtimin e tij personal ne zgjidhjen e ceshtjes se minoritareve. Perfundimi, Berisha eshte akoma ne politike e ai nuk dihet se ku ka perfunduar. E njejta fabul edhe per Palmerin……

 7. O llumi te myti salihu se nuk I duhesh me te ka nxjerr ne llum kot kujdesesh per te ai tashme eshte shitur dhe nga klani mafioz I Trustit te Geshtenjave,tani llum mer mamin dhe motren dhe shko ne disko bej qef o rrotkari

 8. O Shkullak, a e di c’do te thote te jesh antar i NATOS dhe cfare detyrimesh kemi ne si antare te saj!?
  A e kupton se nje nga detyrimet eshte ruajtja e shtetit dhe rendit qe ne te njejten kohe perben edhe ruajtjen e integritetit. Ne te kundrerten nderhyet deri ushtarakisht.
  A e kupton se cfare demi i ben Shqiperise duke ndersyer nje tufe zagaresh te intelektit arit, Stalinit dhe gjithe te Mbyturit ne Llumin e Meros per te kryer vandalizma te natyres revolucioneve te viteteve 1700.
  Nese nuk e kupton e them me plote goje; je me kafshe se ata kriminele qe djegin shkollat dhe institucionet e shtetit.

 9. “Fuck You” dordolecer nepunsa te ambasasdes USA-se!

  Fuck You ambasade pa ambasador e USA!!!
  Hiqni dore nga mbeshtetja qe i bani ANTIASHQIPTARIT Edi Rama!!!
  Me deklaratat tuaja po i fryni zjarrit ma shume!!!
  Respektoni taksapaguesit tuaj,QENDRONI NEUTRAL!!!
  KJO ASHT DETYRA E JUAJ
  JU NUK KENI PER T’I NJOHUR SHQIPTARET ASNJEHERE!?
  Keni edhe Ju gropa te zeza ne histori:LUFTA CIVILE; Veriu kunder Jugut,mos e harroni!!
  E njejta lufte civile do te ndodhe edhe ne Shqiperi me dt 30 Qershor 2019!!!

  Shihemi me 30 Qershor 2019 n’TV

  1. Ti hash karin nga veriu ne jug ti kokloqe se nuk i plas kari Shqiptarve te futen ne vellavrasje veri jug pse ashtu do serbi Berish,veri jug me te bashkuar se kurre kunder armiqve shqipfoles….

  2. E qija robt po i jep ceceni nga pidhi arushes amerikes. Ceceni qe lahet nje here ne vite po i jep mend kryefuqise se botes

   Hapu o dhe 😱😱

 10. Ambasada te kete nje ambasador nje here . Nuk ka shpi pa zot. ne fakt sic e tha me i madhi ne ven puna ka po ska profesionist😀
  Tani profesionisti ku eshte ??
  Puna eshte 😂😂😂

  Me siguri Trumpi as qe emban mend ket koqen e shqiperise edhe pse doli haptazi kur tha :Trumpi eshte qesharak nuk ka shanse te zgjidhet.

  Do merreni seriozisht kur te vije profesionisti. Deri atehere jeni pa zot. Dhe pjese e fondacionit te cilit i jepni parate e fondeve te qytetareve amerikane.

  Jeni zyrtaruce pa vlere. Kujdes kur e hiqni veten si te jeni ju Amerika. Nuk e rru njeri per ju

 11. Gjynah PD-ja e mori ne qafe Luli, Gjynah Luli, e mori ne qafe Sala, Gjynah Sala e mori ne qafe Xeni, Gjynah Xeni e mori ne qafe Armina… cherchez la femme … NJE KUJTESE PER SHPELLARET E THJESHTE, KUJDES ME AMERIKEN SE DO I LENI GRATE VETEM

  1. Ju kurvat mavi
   Ju erdhi zeri se ishit bo squk nga bild
   Po harruat ju se Arvizuja e qujti Salen burre shteti ?
   Po mos u boni merak. Sa ti rreshkasin icik komet Rames, dhe amerikanet kane per tja fut shkelmin e funit

 12. O amerike o ta hongsha zemren rrofsh e qofsh perjete se te ishte per ne do ishim vra me njeri tjetrin me buk ne goje

  Usa 🙌🙌

 13. mavi moses kurva e bande ambasades se kurvave nuk mund te vendose ne kete vend te qeverise mafja dhe krimi .ajo po paguhet nga borderoja bandes rama ,por shume shpejte do ja nxjerrin nga hundet parate e krimit .ajo eshte me e tmerruar se rama per renjen e bandes qeveritare sepse ka frike se do ti dalin horrlleqet dhe kurverite qe ka bere me qeverine ,buca,qelbesira.

 14. Ti I ores 7 paske fjetur mbrapsht o gjori ti qe Arturo Ui te beri te flasesh me vete ne mes te shoqerise,ruaj veten se salihu srb e ka mare rrugen,ka tre dite qe eshte mbyllur ne kullen e Barit e ka zene prap kriza Epileptike,keto kohe po e ze shpesh

 15. DASH ka mbi nje vit qe thote:
  1. Shqiperia vend i kultimit te drogave te llojit kanabis
  2. Shqiperia vend kyc i kalimit te drogave t eforta e te lehta ne perendim.
  3. Shqiperia vend kampion ne trafikimin e femrave, e fresket fare para dy diteve
  4. Shqiperia vend ku liria e me dias eshte e kufizuar dhe e komprometuar
  5. TE hetohen dhe ndeshkohen zyrtare te larte si te perfshire ne afera korruptive (ketu o karat e rilindjes e ka fjalen per qeveritare) etj etj

  FMN ka afro 9 muaj qe thote:
  1. Qeveria te heqe dore nga PPP e llojit rama
  2. Shqiperia me borxhin publik me te madh ne rajon
  3. Shqiperia me taksat me te larta ne rajon

  BE ka mbi 2 vite qe bertet:
  1. Vend ku kultivimi i kanabaisit eshte kthyer ne kulture bujqesore
  2. Vend nga i cili transportohen qofte edhe tranzit dorgat e te gjitha llojeve
  3. Trafikimi i qenieve njerezore
  4. Zyrtare te larte te korruptuar dhe te pandeshkuar

  Perfundimisht nje nga pikat kyce per moshapjen e negociatave ishte sepse krimi bashkepunon ngushte me struktura shteterore si te perfshira ne ngjarje dhe afera te renda.

  Tani te dali dikush e te thote jane apo jo te verteta apo genjehstra keto.
  Te dale edhe ambasada USA por nuk dihet kush flet e shkruan, pasi ndryshe flet raporti Zyrtar i DASH dhe ndryshe faqja Facebook e Ambasades.
  Ndryshe flet borchard e ndryshe flasin kancelarite europiane
  Ndryshe flet sorecca e ndryshe flet BE ne Bruksel

  Dhe sa per reformen ne drejtesi cudia me e madhe eshte se kjo shprehje i ka ngel si puna e .arit ose e akullores ne goje te gjithe rilindasve, qe opozita ka frike, po keta makuter kaq te paster jane qe nuk paskan frike????
  Ja degjoni kengen pas 1 korrikut deri ne tetor, me qetesi e dashuri… Skeni pare gje akoma

 16. Jetuam 45 vite me nje enderr pluralizmin dhe demokracine amerikane ,erdhi viti 1990 dhe sot ambasada e amerikes pranon dhe quan zgjedhje me nje parti.çfare zgjenjimi .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu