• |
ide | kryesore

Dekreti i Metës/ Ministri: PS nuk kthehet pas. Pas Zotit, në Shqipëri vjen Gjykata Kushtetuese

Lajme, Të fundit

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, ka shprehur në emër të Partisë Socialiste gatishëmrinë për të ribërë zgjedhjet vendore të 30 qershorit, vetëm nëse Gjykata Kushtetuese që pritet të jetë funksionalë së afërmi, do të vendosë  për legjitimitetin e dekretit të presidentit të Republikës, Ilir Meta, për anulimin e datës së zgjedhjeve.


I ftuar në emisionin e televizionit informativ Abc News, “Mbrëmje Ide”, Majko tha se vendi shumë shpejt do të këtë një Gjykatë Kushtetuese dhe është kjo instancë që do të caktojë nëse ka të drejtë Partia Demokratike apo Partia Socialiste. “Ne shumë shpejt do të kemi një Gjykatë Kushtetuese. Kjo Gjykatë jam i bindur që do të ndajë shapin nga sheqeri, nëse ka të drejtë PD-ja apo PS-ja. Nëse Gjykata thotë se PS-ja ka shkelur ligjin, ka shkelur dekretin, ka shkelur Kushtetutën, ne do të shkojmë përsëri në zgjedhje lokale. Por zgjedhjet lokale do të ribëhen me vendim të Gjykatës Kushtetuese. Pas Zotit, në Shqipëri vjen Gjykata Kushtetuese.”, u shpreh Majko.


Ministri i bërë thirrje opozitës për shmangien e përplasjeve, duke iu drejtuar Gjykatës Kushtetuese për të kërkuar ligjshmërinë e zgjedhjeve që priten të mbahen të dielën e ardhshme.“Këshilla ime është që të mos shkohet te përplasja. Është e paimagjinueshme që partia që krijoi votën e lirë pas viteve ‘90, të nxjerrë njerëzit në rrugë për t’i penguar ata që të votojnë. Është e paimagjinueshme. Prandaj, mendoj se më qetësi dhe me dashuri ta mendojnë të shtruar dhe ka boll njerëz të mençur, të shkojnë nesër në Gjykatën Kushtetuese dhe të kërkojnë nëse janë të mendimit se dekreti i Presidentit është i ligjshëm dhe se ne jemi duke bërë zgjedhje të paligjshme, të shkojnë në Gjykatën Kushtetuese dhe jo të djegin shkolla”, tha eksponenti i PS-së.

 

 

 

 

 

25 Comments

 1. Gjykate kushtetuese me gjyqtaret qe kaluan mender vetingun e ridhjerjes.Ata do e gjykojne dekretin e presidentit o -Pandelli-?

 2. Voten e lire thote social-rilindasi, dhe kush e garanton eshte dako gjiknuri tahiri qefalia manja froku ndoku sejdini doshi bushi dhe babloku

 3. More karajfili i Majkove,me qe e ditkerke qe mbas Zoit,,vjen gjykata kushtetuese,atehere,juve te rilindjes duhet te pritni,formimin e saj dhe te veproni simbas vendimit te saj.Deri sa ajo te formohet,JUVE rilindasit duhet te zbatoni dekretin e Presidentit .Te gjithe perplasjet more karajfil,vijne se ju nuk po doni te dini per asgje,pra as per Zotin qe ti po perrmend.Qe ke qene gjithe jeten karajfil,ta kane thene edhe shoket e klases,por qe te vijosh te jesh edhe ne kete moshe,qe quhet “e pjekur”,shoket e klases as qe te afrohen,por rrotull ke vetem shoket si Lala,Gjiknuri,Ulsi,dhe rrugacet e tjere qe Rama i gostit me dekorata,tituj,tendera,ofiqe detyra te reja me te larta.Yyyyy u shofshi krejt si rrace e ndyre qe keni krijuar vetem shkaterrim,fukaradhek,krime kudo,vjedhje pronash publike,parash publike,votat e popullit,qe mos u ngopshi kurre,dhe per bythe t’u dalin te gjitha cfare dhe sa keni bere.

 4. majko,milo,braqe,milena harito,,ruqi,dokle,bello,nano ,kumbaro,nazarko,kliqko,vuqiq,nikoliq ,milladin,stalin,putin,edvin etj vo zum teufel leben wir .si te ishim ne BRSS,shtoju dhe ymer lalat,avdylaj,frrok,ndok,balili,tahir,prenga,artur busha,spartak braho thua se jemi vlleosrbo republika e kristaqis bytholipis ramapullos.u majken ju qift milloshi.

 5. Kjo eshte nje thenie qe dekreti i presidentit eshte i zbatushem deri ne formimin e gjykates kushtetuse.Te gjith ato qe nuk ezbatojn kan shkelur ligjin.Po jap nji shembull Presidenti.Tramp nxorri nje dekret per mos lejimin e hyrjes ne U.S.A qytetret e disa shtetve te huaja te organet ligjzbatuse zbatun dekretin e presidenti duke blukuar te gjith ato qytetar te ketyre shteteve qe ishin perfshi ne kete dekret ne auroporte.Vetem vendimi i gjykates federale qfuqizoj kete dekret

  1. e mo ate thame edhe ne mo…si Trumpi yt mo..Ua ua ua edhe ne amerike mo ndjek poilitike moo..E ben nderkohe qe lan pjatat mooo. ..

 6. Or tiger 15.27 ,mos u boj katnar prape pas 10 vitesh qi u bone qytetar. Ne amerik presidenti ka fuqi egzekutive or taj jurist i kristal vitrines .

 7. Ore Majkovic shyqyr qe nxorre surratin pas shume kohe.
  Po nuk na the nje llaf per ata qe i rrotulluan votat si deshen me karin ne goje.
  Po mos e rruaj karin per dekretin e presidentit dhe pse nuk ka gjukate te miratuar nga ju horrat me te medhenj te ketij vendi historikisht.
  Tung o servil langaraq. Tung o rrote k…i.

 8. Majko thote pallohuni njeher nga ripjellja pastaj vjen gjykata kushtetuse dhe ju qep duke ju bere perseri te virgjer. Sa i squt mor plak, ky te qep me vendim gjykate e ka marre grun

 9. Si Gjino mbete tere jeten o Majk !?Ne po mendojme me te çue ma nalt or ti,thote Ulusiu ne kete rast !Ti burre nuk behesh kurre,jo ne aspektin e mashkullit se ate se ke bere dot,e bente bodygardi yt mjaft mire !Ke pare filxham me ne Laprake,te Mira ?!?!?!?Mos fol per zot o Majk se jeni bijte e eterve monstruoze qe keni prishur kisha e xhami,nuk u ben fajde,jeni hipokrite,te pafytyre e skandaloze.Kishe ndonje gje per vjedhjen e votave ?Po per 48 ml euro per 2 klm rruge,po per 7000 euro nje pishe te Erion plehut ?!Jeni aq te pafytyre sa te vjen ndot nga Ju,funderrina !

 10. O majko o palltixhani i mbushur prandaj te mban rama kur eshte keq del ti si koqe kandari dhe do me na mbush mendjen se si behen punet ty që me shpejte te hoqen se sa ubere kryeminister o mortja per ty dhe atit palloshit që mendon që njerëzit do i besojne nje njeri pa shtyll kurrizore

 11. Per te pa emrat qe ne Shkoder den me than te hupt zoti emrin un qe kam maru kristalin kur dekreti eshte botu ne fletoren zyrtare te ministris drejtsis esht i njillojt si dekreti i presidentit Amerikan por ti me duket ke mbaru shkollen e partis me drejtoresh Nexhmijen

 12. o oleg koshevoj komsomolas si po te shkon dobici qe te la shoferi ?rrite mire se ke para o plehre .ju jeni te gjithe si rileshas kurva e pederast.edhe turpi si nocion ka nje fare fije turpi por per ju o bastarde e bije kurvash nuk egziston kjo fjale .per ju kurveria brenda familjes rikurvave dhe parate kane vlere .po mos harroni mund te vonoje fundi juaj po do te jete i tmerrshem .ptuuuuuu bastarde e bije kurvash.

 13. Esjte njehere Rama, pastaj vjen Brace, pastaj Mozi me Lalierin, pastaj Taulant Palla,…. ne fund fare vjen Zoti

 14. Ikni o majka shperndahuni neper shpit tuja. Po ju vjen ne krye javash javash nga plaku soros velina. Dhe do duket ram mostra yll para tij. Dhe rilindja do ju behet 2× infinit felliqsi. I keni borxhe te medha ketoj populli……

 15. Pas Zotit eshte populli Majko! ne Kohen e Xhaxhit tend Enver, ishte Partia e para e pastaj jo populli por ne “emer te popullit” Zoti atehere ishte aratisur!

 16. o gjyshi mavi se socialist nuk je me ti nje Lavire ti je nje hic ti je nje hipokrit i rrezikeshme PO KUSH I HA KETA QE THUA TI MOR HIPOKRIT I PA GJAK KUR GJITHE SOCIALISTET DHE NDOSHTA DHE DEMOKRATET E THJESHT TE VARFER TE RRASKAPITUR PRITNIN NGA TI HIPOKRIT TI NAFLET PER GJERA QE NUK EKZIZTOJNE NE SHQIPERIN E DITEVE TE TUA PO MIRE MOR HIPOKRIT PO KU E KE GJYKATEN KUSHTETUESE QE E VENDOSKA AJO PO ME LUG BOSH TI DON TE NA NGOPESH …HIPOKRIT I PAZBULUAR PUPLIKISHT SE UNE TE KAME NJOHUR QE KUR KE KONKURUAR ME NANON UNE ISHA ME PD POR QE ATEHER KAME DASHUR TE FITOJ NANO SE TI ISHE NGELESH DHE DO JESH NJE HIC HIPOKRIT………..

 17. Foli edhe ky goma rezerve e autobusit te rilindjes!
  U bo kryeminister ne kafe,me nje fjale goje dhe u zevendesua po ne kafe.
  Ky eshte pjese e rendesishme e estrades shetitese te Edvin droges.

 18. Ti ishe shpresa e fundit per te rikthyer PS ne normalitet si garde e vjeter e saj. Mire po preferove te jesh arrne e corapes se grisur se nje diktatori qe I ka rrembyer te gjitha pushtetet. Je nje I paafte qe do te ushqehesh
  Dhe nje politikan pa personalitet. Po ti s ke patur personalitet me bodyguardet e tu ca personaliteti do kishe ti ne politike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu